Polonia w Nowej Zelandii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polonia w Nowej Zelandii – ludność Nowej Zelandii pochodzenia polskiego.

Nowozelandzka Polonia szacowana jest obecnie na ok. 2 tys. osób, do tego można dodać liczbę ok. 2 tys. osób, które nie mówią po polsku, ale mają polskich przodków. Polonia nowozelandzka zmniejsza się. Starsze pokolenia wymierają, a ich dzieci stają się Nowozelandczykami, których niezbyt interesuje kraj przodków. Nowe, wprowadzone w 1995, przepisy imigracyjne stanowią poważną barierę dla osób, które chciałyby tutaj osiąść na stałe.

Najprawdopodobniej pierwszym Polakiem na ziemiach Nowej Zelandii był Paweł Edmund Strzelecki, który odwiedził te tereny na krótko w 1839 roku[1]. Rodzinę Subritzkys (Zubrzyckich?) uważa się natomiast za pierwszych polskich osadników w Nowej Zelandii. Sophie Subritzky przybyła z całą dużą rodziną w roku 1843 i początkowo osiadła wśród imigrantów z Niemiec w Dolinie Moutere w pobliżu Nelson. Później Subritzkys wyjechali do Australii skąd wrócili po paru latach i osiedli w Northland, gdzie część z nich weszła w związki małżeńskie z Maorysami. W roku 1993, w 150. rocznicę przybycia na Wyspy, odbył się zjazd rodzinny w Houhora, w którym uczestniczyło około 3000 osób.

Duża grupa Polaków osiedliła się w Nowej Zelandii po II wojnie światowej. W latach 1949-1952 z niemieckich obozów pracy przyjechało ok. 900 polaków przy pomocy Międzynarodowej Organizacji do spraw Uchodźców[1].

Główne skupiska to: Wellington, Auckland i Christchurch. W Nowej Zelandii działają m.in.: Stowarzyszenie Polaków w Nowej Zelandii, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, Stowarzyszenie Polaków w Auckland, Stowarzyszenie Polaków w Christchurch, domy polskie, chór, szkółki polonijne, polskie parafie rzymskokatolickie.

W Wellington znajduje się polska ambasada, a w Auckland i Christchurch konsulaty honorowe RP.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zdziech Dariusz. Polonia w Nowej Zelandii. „Alma Mater”. nr 100, s. 43-47, 2008-02. 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]