Port Czerniakowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Port Czerniakowski
Ilustracja
Środkowa część portu, widoczny wiadukt mostu Łazienkowskiego
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miejscowość Flag of Warsaw.svg Warszawa
Typ portu rzeczny
Powierzchnia portu 30 ha
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Port Czerniakowski
Port Czerniakowski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Port Czerniakowski
Port Czerniakowski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Port Czerniakowski
Port Czerniakowski
Ziemia52°13′18″N 21°02′50″E/52,221667 21,047222
Północna część portu
Południowa część portu, widok z ul. Zaruskiego
Siedziba bosmanatu portu przy ul. Solec 8, dawna siedziba Klubu Sportowego Pracowników Miejskich „Syrena”
Pochylnia w południowej części portu
Przystań założonego w 1878 Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego

Port Czerniakowskiport rzeczny znajdujący się w Warszawie na lewym brzegu Wisły, wzdłuż ulic Solec i Czerniakowskiej.

Port wraz z warsztatami dla taboru żeglugi wiślanej powstał w odnodze (starorzeczu) Wisły w latach 1850–1865[1][2]. Do 1965 w porcie działała stocznia rzeczna.

Od lat 70. jest wykorzystywany w celach sportowych i rekreacyjnych.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Wejście dla jachtów i żaglówek znajduje się na lewym brzegu, na 511 kilometrze szlaku żeglownego Wisły, pomiędzy mostem Poniatowskiego a mostem Łazienkowskim. Od wejścia do portu wiedzie w kierunku południowym kanał o długości ok. jednego kilometra położony wzdłuż ulic Solec i Czerniakowskiej oddzielając od lądu Cypel Czerniakowski.

Kanał portowy w dwóch miejscach przecinany jest przez ciągi komunikacyjne. W pobliżu znajduje się szlak rowerowy (będący częścią Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego). U wylotu portu znajduje się brama powodziowa a w środku most Łazienkowski. Na teren cypla można wjechać ul. Zaruskiego, a na teren dawnej stoczni aleją będącą przedłużeniem ulicy Łazienkowskiej.

Historia portu[edytuj | edytuj kod]

Powstanie[edytuj | edytuj kod]

We wczesnym okresie osadnictwa na tym terenie Wisła była ok. trzy razy szersza, a jej podzielone nurty opływały liczne zadrzewione kępy niosąc wędrujące ławice piasku. Rozlewała się też kilka razy do roku. Mieszkańcy Solca od zawsze chcieli poskromić rzekę i aby nie przedzierać się przez błota budowali groble, kanały odwadniające nadrzeczne bagna i kamienne tamy osłaniające osiedle. W połowie XV w. usypali jedną z takich tam na wysokości dzisiejszej ulicy Łazienkowskiej, stanowiącej ówcześnie granice włości. Wiosenny przybór wody w 1474 r. wyciął powyżej tamy długą rynnę wzdłuż krawędzi niższego tarasu rzecznego, równoległą do drogi Czerniakowskiej tworząc jezioro Łacha.

Sytuacja ta trwała w miarę stabilnie aż do połowy XIX w., kiedy regulacja Saskiej Kępy przeprowadzona przez Piotra Steinkellera spowodowała znaczny wzrost dynamiki rzeki. Nurt rzeki skierowany został ku lewemu brzegowi i zaczął podmywać brzeg Solca. W celu umocnienia nabrzeża przeprowadzono szereg prac, m.in. budowę bulwarów i wzmocnienie tamy na Solczyku, która chroniła drogę Czerniakowską.

W latach 1850–1865 w porcie powstały warsztaty budowy i naprawy taboru wodnego oraz port zimowy założonego w 1848 przedsiębiorstwa żeglugi parowej hrabiego Andrzeja Zamoyskiego i Adama Potockiego[3]. Zbudowano w nim m.in. holownik parowy „Wisła”.

Próba uregulowania lewego brzegu Wisły spowodowała, że podczas gwałtownej letniej powodzi w 1884 brzeg rzeki przesunął się w stronę Kępy Gocławskiej o ponad pół kilometra. Powstała wtedy piaszczysta łacha, na której Lindleyowie zbudowali Stację Pomp Rzecznych. Pozostała zatoka została wykorzystana przez inż. Kwicińskiego, który zbudował basen zimowy. Prace zostały ukończone w 1904.

Utworzony w 1909 Warszawski Oddział Cesarskiego Towarzystwa Żeglugi nie zdołał rozwinąć szerszej działalności do wybuchu I wojny światowej[3].

Port po 1918[edytuj | edytuj kod]

Port Czerniakowski stracił swoje znaczenie po zbudowaniu w okresie międzywojennym Portu Praskiego[2].

Przed II wojną światową wodowano tu i remontowano statki parowe i barki do 65 metrów długości.

Podczas powstania warszawskiego Port Czerniakowski został zajęty przez żołnierzy ze Zgrupowania „Kryska”. 13 września 1944, pod naporem ostrzału z karabinów maszynowych prowadzonego m.in. z wysokiego budynku szkół powszechnych przy ul. Czerniakowskiej 128, powstańcy wycofali się z portu[4].

Stocznia rzeczna była jednym z pierwszych zakładów uruchomionych w Warszawie po wyzwoleniu w 1945[5]. Funkcjonowała wtedy jako warsztat mechaniczno-remontowy. Na bazie Warsztatów Stoczniowych Okręgowego Zarządu Wodnego utworzono przedsiębiorstwo Warszawska Stocznia Rzeczna. W latach 1951–1958 produkowano w niej barki. Wykonywano również remonty kapitalne taboru pływającego po Wiśle. W latach 1958–1965 zbudowano 24 pchacze barek typu „Żubr” i 30 małych śródlądowych statków pasażerskich przystosowanych do pływania po jeziorach.

Ostatnim statkiem wykonanym i zwodowanym w Warszawskiej Stoczni Rzecznej była jednostka wyprodukowana dla celów realizacji filmu „Faraon” (1965) Jerzego Kawalerowicza. Wykonano wtedy statek egipski według rysunków sprzed 4 tys. lat.

Warszawska Stocznia Rzeczna została zlikwidowana w 1965[2]. Zdemontowane urządzenia techniczne przeniesiono do Państwowej Stoczni Rzecznej w Radziwiu[3]

Plany z lat 70 stworzenia portu turystycznego zrealizowano w niewielkim stopniu. Przeprowadzono operację podniesienia poziomu Cypla Czerniakowskiego o cztery metry. W latach 1972–1974 port przecięła Trasa Łazienkowska z mostem Łazienkowskim. Zrezygnowano z realizacji projektu zasypania basenu portu gruzem, dzięki czemu zachował się czytelny zabytkowy układ portu.

Port Czerniakowski obecnie[edytuj | edytuj kod]

Port jest użytkowany przez kajakarzy i wioślarzy Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego oraz został przygotowany do cumowania jachtów. Znajduje się tam przystań dla żaglówek wyposażona w punkty dostępowe.

W 2010 rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego obszaru Portu i Cypla Czerniakowskiego[6].

Główne prace remontowe w Porcie Czerniakowskim zakończyły się w 2014. Ostatnim niezmodernizowanym fragmentem zachodniego brzegu portu jest pochylnia dawnej stoczni[7].

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

 • Budynek dawnego Klubu Sportowego Pracowników Miejskich „Syrena”. Uszkodzony w 1944 budynek został całkowicie przebudowany po wojnie. Obecnie siedziba Żeglarskiego Klubu Turystycznego „Rejsy” i bosmanatu portu (ul. Solec 8).

Przystań Warszawa[edytuj | edytuj kod]

Budowa Przystani Warszawa

Południowa część Portu Czerniakowskiego została przeznaczona na budowę "Przystani Warszawa" - ośmiu drewnianych pawilonów ustawionych wśród drzew[8]. Miejsce ma zostać zagospodarowane przez organizacje pozarządowe działające nad warszawską Wisłą[9]. Budowa "Przystani Warszawa" zakończyła się w kwietniu 2018 roku[10], jednak otwarcie opóźnia się z uwagi na zastrzeżenia nadzoru budowlanego i inspekcji sanitarnej[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Irena Pietrzak-Pawłowska (red.): Wielkomiejski rozwój Warszay do 1918 r.. Warszawa 2012: Książka i Wiedza, 1973, s. 122.
 2. a b c Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 671. ISBN 83-01-08836-2.
 3. a b c Marian Gajewski: Urządzenia komunalne Warszawy. Zarys historyczny. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1979, s. 410. ISBN 83-06-00089-7.
 4. Adam Borkiewicz: Powstanie warszawskie. Zarys działań natury wojskowej. Warszawa: Instytut wydawniczy PAX, 1969, s. 447.
 5. Jerzy Kasprzycki, Marian Stępień: Pożegania warszawskie. Warszawa: Arkady, 1971, s. 92.
 6. O konkursie na obszar Portu i Cypla Czerniakowskiego w Warszawie. W: Krajobraz Warszawski [on-line]. Urząd m.st. Warszawy. [dostęp 2013-03-16].
 7. Tomasz Urzykowski. Co z pochylnią. „Gazeta Stołeczna”, s. 3, 2 września 2015. 
 8. Jakub Chełmiński: Nad Wisłą powstaje Przystań Warszawa. Nowe miejsce do uprawiania sportów wodnych. warszawa.wyborcza.pl, 2017-06-05. [dostęp 15 kwietnia 2018].
 9. Tomasz Demiańczuk: Przystań Warszawa dla wodniaków. um.warszawa.pl, 2017-06-05. [dostęp 15 kwietnia 2018].
 10. Martyna Śmigiel: Miasteczko dla wodniaków w Porcie Czerniakowskim już gotowe. Pojawią się też pływające pawilony z knajpami. warszawa.wyborcza.pl, 2018-04-12. [dostęp 15 kwietnia 2018].
 11. Martyna Śmigiel: Od kilku lat miasto nie jest w stanie dokończyć budowy ośmiu drewniaków nad Wisłą. warszawa.wyborcza.pl, 2020-06-18. [dostęp 18 czerwca 2020].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]