Port lotniczy Brisbane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Brisbane Airport
port lotniczy Brisbane
Brisbane Airportport lotniczy Brisbane
Państwo  Australia
Miejscowość Brisbane
Typ cywilne
Właściciel Brisbane Airport Corporation Limited
Rok otwarcia 1928
Kod IATA BNE
Kod ICAO YBBN
Statystyki ruchu (2010), źródło
Liczba pasażerów 20 100 189
Drogi startowe
Kierunek 01/19: asfaltobeton, 3560 × 45 m
Kierunek 14/32: asfaltobeton, 1700 × 45 m
Położenie na mapie Queensland
Mapa lokalizacyjna Queensland
BNE
BNE
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
BNE
BNE
Ziemia27°23′00″S 153°07′05″E/-27,383333 153,118056
Strona internetowa

Port lotniczy Brisbane (ang. Brisbane Airport, kod IATA: BNE kod ICAO: YBBN) – międzynarodowy port lotniczy położony 13 km na wschód od centrum Brisbane. Jest największym portem lotniczym w Queensland i 3 co do wielkości w Australii. Brisbane obsługuje 44 połączenia we wszystkich regionach i terytoriach Australii. Przez 12 miesięcy, kończąc w maju 2011 obsłużyło, 20 mln pasażerów[1].

Jest głównym węzłem Virgin Australia i regularnym centrum dla nisko kosztowego przewoźnika Pacific Blue Airlines i węzłem pomocniczym zarówno dla linii Qantas i Jetstar Airways. Trasa lotnicza Brisbane-Sydney jest dwunastą najbardziej ruchliwą trasą na świecie, a siódmą najbardziej ruchliwą w regionie Azji i Pacyfiku[2].

W Brisbane Airport znajdują się warsztaty dla Boeinga 767-300 i Airbusa A330[3]. Virgin Australia posiada mniejsze stanowiska obsługi, gdzie konserwuje się Boeingi 737[4]. Inne linie lotnicze, a mianowicie QantasLink i Alliance posiaają również warsztaty do utrzymywanie swojej floty[5].

Lotnisko posiada międzynarodowy i krajowy terminal pasażerski, terminal cargo, General Aviation Terminal, a także dwa pasy startowe. Brisbane Airport jest dostępne od centralnej dzielnicy biznesowej przez Gateway Motorway i połączenie kolejowe Airtrain, co jest związane z siecią Citytrain. Nowa autostrada Airport Link planowana jest jako połączenie Brisbane CBD i lotniska.

Lotnisko otrzymał IATA Eagle Award w 2005, jako druge z dwóch australijskich portów lotniczych[6]. Brisbane został wybrany najlepszym lotniskiem w Australii i Pacyfiku oraz lotniskiem najbardziej przyjaznym dla pracowników na świecie w 2008 według Skytrax[7]. W 2009 roku został wybrany najlepszym lotniskiem w Australii i ponownie wygrał konkurs za najbardziej przyjazne lotnisko dla personelu w regionie Azji i Pacyfiku. Międzynarodowy terminal zdobył także nagrodę architektury Queensland[8]. w 2010 został ponownie wybrany "Najlepszym australijskim lotniskiem" przez Skytrax i znalazł się 20 najlepszych lotnisk świata[9].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na płaską powierzchnię, Eagle Farm, pierwotnie obszar rolniczy, został ogłoszony jako miejsce na lotnisko w 1925 roku[10]. Chociaż Qantas rozpoczęły działalność w 1926 roku, większość lotów z Brisbane odbywało się z Archerfield, który posiadał największą powierzchnię do lądowanie. W czasie pracy, Charles Kingsford Smith wylądował tam w dniu 9 czerwca 1928 roku, po zakończeniu pierwszego trans-pacyficznego lotu w Fokkerem F. VII, należącego do Southern Cross. Obecnie mieści się tam muzeum zawierające oryginalny statek powietrzny, wraz z pomnikiem.

W czasie II wojny światowej, Brisbane był siedzibą Naczelnego Wodza wojsk alianckich w południowo-zachodnim obszaru Pacyfiku, generała Douglasa MacArthura. Amerykańskie siły zbrojne zmodernizowały lotnisko w celu zwiększenia lotów wojskowych, dostosowując go do takiej normy, że stał się on głównym lotniskiem cywilnym dla miasta[10].

W 1970 stało się jasne, że urządzenia w Eagle Farm były niewystarczające dla miasta wielkości Brisbane. Wiele długich trasach międzynarodowych do Azji musiały korzystać z międzylądowania (tj. Darwin), co było na niekorzyść miasta, by zwabić potencjalnych przewoźników i zwiększyć możliwość biznesową. Rząd federalny ogłosił budowę nowego lotniska na północ od Eagle Farm. Nowe lotnisko została zbudowane przez Leighton Holdings i otwarte w 1988 roku[11]. Nowe lotnisko zostało zbudowane na dawnych mieszkalnych przedmieściach Brisbane, Cribb Island zostało zburzone, by zrobić miejsce na lotnisko. Duże ilości piasku zostało dostarczone z pobliskiej Moreton Bay.

Lotnisko zyskało nowe obiekty: dwa niezależne terminale, nowe warsztaty z zapleczem, nowe fartuchy dla towarów na dotychczasowym terminalu pasażerskim; dwa pasy z równoległym systemem kołowania, nowe drogi dojazdowe oraz parkingi oraz nową 75 m wieżę kontroli ruchu.

W ramach prywatyzacji wielu australijskich lotnisk, lotnisko zostało nabyte od Federal Airports Corporation na 99 lat dzierżawy przez konsorcjum rządowe i finansowe prowadzone przez Port lotniczy Amsterdam-Schiphol, który obecnie posiada umowę o zarządzaniu dla obiektu. Zgodnie z ogólną polityką w Schiphol, Brisbane Airport znajduje się obecnie w sercu masterplanu "Airport City[12]. Lotnisko jest także partnerem w Australia TradeCoast, strefy rozwoju gospodarczego.

Terminale[edytuj | edytuj kod]

Brisbane Airport posiada dwa terminale pasażerskie.

Terminal międzynarodowy (I)[edytuj | edytuj kod]

Front Terminalu Międzynarodowego

Terminal Międzynarodowy został zbudowany w 1995 r. i zatoki 12/14 (2 lub A380 lub 4 A320) są obsługiwane przez rękawy. Ogólnie rzecz biorąc, wraz z rozwojem międzynarodowego terminalu znajduje się na nim 12 zatok parkingowych poza terminalem, 2 dla A380, reszta pojedyncze[13].

Terminal posiada 4 poziomy: Poziom 1 jest miejscem dla linii lotniczych, obsługi bagażu i operatorów turystycznych, poziom 2 obsługuje przyloty, poziom 3 to hala odlotów, a poziom 4 to strefa Check-in.

Lotnisko zawiera również salon pierwszej klasy Emirates, który jest pierwszym poza Dubajem, który ma bezpośredni dostęp do rękawów obsługujących A380. Terminal posiada również salony linii Air New Zealand, Qantas i Singapore Airlines.

Terminal posiada również 5 kondygnacyjny, długoterminowy parking i mniejszy parking krótkoterminowy[14].

Terminal krajowy (D)[edytuj | edytuj kod]

Terminal Krajowy składa się z trzech odrębnych obszarów służących Qantas i QantasLink na północnym końcu budynku, Virgin Australia na południowym krańcu budynku i innych przewoźników, takich jak Jetstar, Tiger i Skytrans znajdują się w centralnej, wspólnej części obiektu.

Hala Qantas posiada 9 zatok obsługiwanych przez rękawy w tym 1 obsługiwanych przez podwójny most. Ma trzy salony – Qantas Club, Business Class Lounge i Chairman's Lounge. Virgin Australia zajmuje obszar po Ansett Australia na końcu terminala. Jego hala ma 11 zatok parkingowych, z których sześć jest obsługiwana przez rękawy (wszystkie pojedyncze mosty). Ma jeden salon – salon, który jest zlokalizowany w byłym Golden Wing Club naprzeciwko Bramy 41.

Zdalne zatoki są położone na północ i na południe od budynku (obsługa samolotów nie odrzutowych) i w centralnej części (samoloty odrzutowe).

Linie lotnicze i połączenia[edytuj | edytuj kod]

Krajowe[edytuj | edytuj kod]

 • Aeropelican (Narrabri)
 • Air Link (Dubbo)
 • Brindabella Airlines (Armidale [od 15 sierpnia], Coffs Harbour, Moree, Tamworth)
 • GAM Air (Chinchilla)
 • Jetstar Airways (Adelaide, Avalon, Cairns, Darwin, Denpasar/Bali, Hamilton Island, Launceston, Mackay, Melbourne, Newcastle, Perth, Proserpine, Sydney, Townsville)
 • Qantas (Adelaide, Alice Springs, Broome [sezonowo], Cairns, Canberra, Darwin, Hobart [sezonowo], Karratha, Melbourne, Mount Isa, Perth, Sydney, Townsville)
  • Alliance Airlines (Mackay, Rockhampton)
  • QantasLink (Barcaldine, Biloela/Thangool, Blackall, Bundaberg, Cairns, Canberra, Charleville, Emerald, Gladstone, Hervey Bay, Longreach, Lord Howe Island, Mackay, Moranbah, Newcastle, Rockhampton, Roma, Townsville)
 • Sharp Airlines (Orange, Melbourne (Essendon))
 • Skytrans Airlines (Bedourie, Birdsville, Boulia, Charleville, Clearmont, Cunnamulla, Lake Eyre, Mount Isa, Quilpie, St George, Thargomindah, Toowoomba, Windorah)
 • Strategic Airlines (Gladstone, Port Hedland, Townsville)
 • Tiger Airways Australia (Melbourne)
 • Virgin Blue (Adelaide, Cairns, Canberra, Darwin, Hamilton Island, Hobart, Mackay, Melbourne, Newcastle, Perth, Proserpine, Rockhampton, Sydney, Townsville)

Międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

Cargo[edytuj | edytuj kod]

Transport[edytuj | edytuj kod]

Samochodowy[edytuj | edytuj kod]

Brisbane ma 4 parkingi, wszystkie działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Istnieją 2 wielopoziomowe parkingi kryte, międzynarodowe, zapewniając krótko i długoterminowe usług i krajowe zapewniające tylko usługi długoterminowe. Inne Parkingi są na świeżym powietrzu, parkingi ParkShort parkingach poza każdym z terminali, Qantas Valet Parking tylko w terminalu krajowym. Ze względu na obecny rozwój lotniska – najszybciej rozwijające się lotnisko w Australii, nowy wielokondygnacyjny parking jest obecnie w budowie, który zapewni dodatkowe 5000 miejsc parkingowych w terminalu, co da w sumie do 9000 miejsc parkingowych[15].

Kolej[edytuj | edytuj kod]

Brisbane Airtrain

Lotnisko posiada dwa dworce kolejowe w ramach lotniska specjalnej linii kolejowej. Stacja International Terminal jest stacją nadziemną i położona obok międzynarodowego terminala, tak jak stacja Domestic Terminal. Stacje są oddzielone od Citytrain sieci podmiejskich i są własnością prywatną i obsługiwane przez konsorcjum AirTrain. W rezultacie pasażerowie zobowiązani są do zakupu biletu znacznie droższych w porównaniu do podmiejskich usług o podobnej długości. Chociaż Brisbane Airport funkcjonuje 24 godziny na dobę, usługi AirTrain działają tylko między 6:00 i 20:00, z usług jazdy co 30 minut lub 10 minut w godzinach szczytu. Ponad 55 lotów występuje poza tymi godzinami, każdego dnia, jednak, co powoduje wiele obaw dla osób dojeżdżających do lotniska[16].

Inter-terminal bus[edytuj | edytuj kod]

Istnieje między terminalami autobusowe połączenie, które łączy dwa terminale oraz okolicę, pasaż handlowy DFO i hotel Novotel. Autobusy kursują między 5:00 a 23:00 między terminalami i od 06:00 do 18:00 od pasażu DFO[17].

Ruch i statystyki[edytuj | edytuj kod]

Brisbane, wraz z Sydney, Melbourne, Perth, miały zmiany terminalu, aby pomieścić nowego Airbusa A380, A380 po raz pierwszy przybył w Brisbane w dniu 14 listopada 2005 roku. Roczna liczba pasażerów w Brisbane wyniesie ponad 25,6 milionów w 2015 r. i około 50 mln do 2035 r.[18] Lotnisko w Brisbane obsłużyło ponad 18,5 milionów pasażerów w latach 2007-08. 4,1 milionów osób z lotów międzynarodowych, a pozostałe 14,4 mln z krajowych[19].

Najbardziej ruchliwe trasy międzynarodowe – Brisbane Airport (Year ending June 2010)[20]
Miejsce Lotnisko Pasażerów % Zmiana
1 Nowa Zelandia Port lotniczy Auckland 722 921 Decrease2.svg 12,0
2 Singapur Port lotniczy Singapur-Changi 690 942 Decrease2.svg 7,7
3 Nowa Zelandia Port lotniczy Christchurch 336 173 Decrease2.svg 2,8
4 Stany Zjednoczone Port lotniczy Los Angeles 295 763 Increase2.svg 34,6
5 Hongkong Port lotniczy Hongkong 256 955 Decrease2.svg 0,0
6 Zjednoczone Emiraty Arabskie Port lotniczy Dubaj 240 814 Increase2.svg 38,1
7 Fidżi Port lotniczy Nadi 190 553 Increase2.svg 8,4
8 Nowa Zelandia Port lotniczy Wellington 173 462 Decrease2.svg 1,3
9 Papua-Nowa Gwinea Port lotniczy Port Moresby 148 943 Increase2.svg 24,9
10 Japonia Port lotniczy Narita 138 244 Decrease2.svg 28,8
Najbardzie ruchliwe trasy krajowe – Brisbane Airport (YE October 2010)[21]
Miejsce Lotnisko Pasażerów % Zmiana
1 Nowa Południowa Walia Port lotniczy Sydney 4 376 500 Increase2.svg 2,8
2 Wiktoria (stan Australii) Port lotniczy Melbourne 2 944 700 Increase2.svg 9,1
3 Queensland Port lotniczy Cairns 1 147 500 Decrease2.svg 1,0
4 Queensland Port lotniczy Townsville 933 900 Decrease2.svg 2,4
5 Queensland Port lotniczy Mackay 772 900 Increase2.svg 3,7
6 Australia Zachodnia Port lotniczy Perth 744 600 Increase2.svg 3,8
7 Australia Południowa Port lotniczy Adelaide 699 400 Increase2.svg 8,4
8 Queensland Port lotniczy Rockhampton 630 400 Increase2.svg 5,0
9 Australijskie Terytorium Stołeczne Port lotniczy Canberra 610 300 Increase2.svg 0,7
10 Nowa Południowa Walia Port lotniczy Newcastle 578 900 Increase2.svg 3,0
11 Terytorium Północne Port lotniczy Darwin 367 800 Decrease2.svg 3,6
12 Queensland Port lotniczy Proserpine 210 900 Decrease2.svg 5,2

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Brisbane Airport – Passenger Statistics
 2. "OAG reveals latest industry intelligence on the busiest routes"
 3. About Qantas – Media Room – Media Releases
 4. > News and Press Releases
 5. http://web.archive.org/web/20110323030020/http://www.aph.gov.au/house/committee/itrdlg/financialcrisis/subs/sub47.pdf
 6. "IATA Eagle Awards for Airservices Australia, Changi and Brisbane Airports"
 7. "Brisbane Airport – Passengers vote Brisbane best airport"
 8. Brisbane airport terminal wins Qld architecture award – ABC News (Australian Broadcasting Corporation)
 9. Brisbane Airport – Brisbane Airport named among world's best
 10. a b "Brisbane Airport – A history of Brisbane Airport"
 11. "Leighton Holdings History".
 12. QUT | Airport Metropolis
 13. http://bne.com.au/content/print.asp?name=Media_31_10_2001
 14. http://bne.com.au/content/standard_v4.asp?name=ITBX_NewFeatures
 15. Brisbane Airport – Domestic Terminal Precinct upgrade and expansion
 16. Brisbane's Airtrain – Frequently Asked Questions
 17. http://web.archive.org/web/20100918114655/http://bne.com.au/files/pdf/A1_bustimetable_03.pdf
 18. "Sophisticated infrastructure"
 19. http://bne.com.au/content/standard_v4.asp?name=FastFacts_AirportAndTravelStatistics#10
 20. International airline activity. Btre.gov.au, 14 stycznia 2008. [dostęp 30 maja 2011].
 21. Australian Domestic Airline Activity. W: Aviation Statistics [on-line]. Bureau of Transport and Regional Economics, October 2010. [dostęp 15 grudnia 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-06)]. s. 4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]