Przejdź do zawartości

Port lotniczy Melbourne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Melbourne Airport
Tullamarine Airport
port lotniczy Melbourne (Tullamarine)
Ilustracja
Państwo

 Australia

Miejscowość

Melbourne

Typ

cywilne

Właściciel

Australia Pacific Airports

Data otwarcia

1970

Kod IATA

MEL

Kod ICAO

YMML

Wysokość

132 m n.p.m.

Statystyki ruchu (2011[1])
Liczba pasażerów

28 190 457

Liczba operacji

195 900

Drogi startowe
Kierunek 09/27:

asfalt, 2286 × 45 m

Kierunek 16/34:

asfalt, 3657 × 45 m

Położenie na mapie Melbourne
Mapa konturowa Melbourne, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „MEL”
Położenie na mapie Australii
Mapa konturowa Australii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „MEL”
Położenie na mapie Wiktorii
Mapa konturowa Wiktorii, na dole znajduje się punkt z opisem „MEL”
Ziemia37°40′24″S 144°50′36″E/-37,673333 144,843333
Strona internetowa

Port lotniczy Melbourne (ang. Melbourne Airport, lokalnie: Tullamarine Airport od pobliskiego przedmieścia, kod IATA: MEL kod ICAO: YMML) – międzynarodowy port lotniczy położony 22 km na północny zachód od Melbourne. Jest drugim co do wielkości portem lotniczym Australii. W 2006 obsłużył 21,9 mln pasażerów.

Połączenie lotnicze Melbourne-Sydney jest czwartą najbardziej uczęszczaną trasą lotniczą na świecie[2] i najbardziej ruchliwą w regionie Azji i Pacyfiku. Lotnisko oferuje bezpośrednie loty do 33 miejsc we wszystkich stanach i terytoriach Australii, a także w Oceanii, Azji, Afryce, Europie i Ameryce Północnej. Melbourne jest głównym celem podróży ze stolic australijskich stanów. Jest węzłem dla Qantas i Virgin Blue, a Jetstar Airways i Tiger Airways Australia wykorzystuje lotnisko jako swoją bazę. Port lotniczy Melbourne jest siedzibą Australian air Express i Toll Priority. Obsługuje najwięcej krajowych przewozów towarowych spośród wszystkich lotnisk w Australii[3].

W 2003 r. lotnisko w Melbourne otrzymało nagrodę od IATA za obsługę i dwie Nagrody Narodowej Turystyki za usługi turystyczne. Skytrax klasyfikuje Melbourne jako pięciogwiazdkowe lotnisko[4]. Port lotniczy składa się z czterech terminali: jednego międzynarodowego, dwóch krajowych i jednego krajowego budżetowego.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Przed otwarciem portu lotniczego Melbourne, głównym lotniskiem w mieście był oficjalnie Port lotniczy Essendon. W połowie lat 50. XX wieku, kiedy ruch na lotnisku w Essendon osiągnął ponad 10 000 obsłużonych pasażerów rocznie, okazało się, że jest ono niewystarczające dla zaspokojenia rosnącego popytu na podróże lotnicze. Pasy startowe były zbyt krótkie aby obsłużyć zyskujące na popularności samoloty odrzutowe, a terminale nie były w stanie pomieścić pasażerów. Ze względu na inwestycje budowlane na obrzeżach miasta, port lotniczy znalazł się w otoczeniu budynków mieszkalnych. Rozbudowa lotniska Essendon nie była więc już możliwa. W październiku 1964 roku Ansett Australia rozpoczęła eksploatację samolotów Boeing 727, pierwszych samolotów odrzutowych, używanych w krajowych podróżach lotniczych w Australii, co spowodowało dalsze obciążenie Essendon i zwiększyło zapotrzebowanie na nowe lotnisko[5].

27 listopada 1962 r. premier Robert Menzies ogłosił pięcioletni plan zapewnienia dla Melbourne lotniska w wysokości 45 mln dolarów do 1967 roku[6]. Jako miejsce zostało wybrane Tullamarine niedaleko Essendon.

Zgodnie z planem pięcioletnim, pasy startowe do obsługi większych samolotów, które Essendon nie było w stanie obsłużyć miały być gotowe do 1967, ale loty pasażerskie pozostały w Essendon. 22 grudnia 1967 na lotnisku wylądował Air Force One z prezydentem USA Lyndonem B. Johnsonem Na pokładzie. 1 lipca 1970 r. premier John Gorton otworzył lotnisko dla ruchu międzynarodowego, kończąc tym samym pracę lotniska Essendon, które było jeszcze używane do lotów krajowych przez okres jednego roku, aż 26 czerwca 1971 roku przeniesiono je do portu lotniczego Melbourne[7]. Rok później na lotnisku wylądowały pierwsze Boeingi 747. W pierwszym roku działalności lotnisko obsługiwało sześć międzynarodowych linii lotniczych i 155 275 pasażerów w ruchu międzynarodowym.

Samoloty Australian Airlines w 1988

W 1988 roku rząd australijski utworzył Federal Airports Corporation (FAC) i w ramach kontroli operacyjnej FAC zakwalifikował port lotniczy Melbourne wraz z 21 innymi portami lotniczymi całego kraju. Krajowe terminale zostały rozbudowane w 1990 r., a modernizację międzynarodowych terminali rozpoczęto w 1991 roku. W kwietniu 1994 r. rząd Australii ogłosił, że wszystkie lotniska obsługiwane przez Federal Airports Corporation będą sprywatyzowane w kilku etapach. Parkingi zostały zmodernizowane pomiędzy 1995 a sierpniem 1997 roku.

Melbourne Airport został sprywatyzowany 2 lipca 1997 r., kiedy powstała Australia Pacific Airports Corporation Limited. W lipcu 1997 r. uruchomiono stronę internetową lotniska, udzielającą informacji przez internet. Należała ona do pierwszych tego typu w Australii. Od czasu prywatyzacji rozpoczęła się dalsza poprawa infrastruktury na lotniska, w tym rozbudowa dróg startowych, parkingów i terminali.

Port lotniczy Melbourne był początkowo nazywany Tullamarine Airport, od sąsiedniej dzielnicy o tej samej nazwie. Tullamarine wywodzi się od słowa Tullamareena. Przydomek International był sporadycznie używany w nazwie lotniska. Po prywatyzacji, idąc za przykładem większości innych dużych lotnisk australijskich zmieniono nazwę na Melbourne Airport. Wśród lokalnej społeczności lotnisko jest powszechnie określane jako Tullamarine lub po prostu jako Tulla, dla odróżnienia od innych lotnisk Melbourne: Avalon, Essendon i Moorabbin.

Terminale

[edytuj | edytuj kod]

Terminale Melbourne Airport posiadają 56 bramek: 40 krajowych i 16 międzynarodowych[8]. Istnieje sześć stanowisk dla samolotów cargo na Southern Freighter Apron[9]. System numeracji terminali został wprowadzony w lipcu 2005 r. Wcześniej były one znane jako Qantas Domestic, International oraz South (wcześniej Ansett Domestic).

Terminal 1

[edytuj | edytuj kod]
Logo Qantas na Terminal 1

Terminal 1 jest przeznaczony dla połączeń krajowych linii lotniczych Qantas Group: Qantas, Jetstar i QantasLink i znajduje się w północnej części budynku. Odloty znajdują się na pierwszym piętrze, a przyloty na parterze. Terminal posiada 15 miejsc postojowych, obsługiwanych przez rękawy: 11 pojedynczych i 4 podwójne.

Pod koniec 1999 roku otwarto rozbudowany terminal Qantas. Wyposażono go w drugi pirs i nową drogę dojazdową. Prace pochłonęły 50 mln dolarów i trwały dwa lata[10]. Obecnie wiele sklepów i punktów gastronomicznych znajduje się na końcu terminalu, przy wejściu do Terminalu 2. Qantas posiada w terminalu Qantas Club, Business Class i salon Chairmans.

Terminal 2

[edytuj | edytuj kod]

Terminal 2 obsługuje wszystkie odloty międzynarodowe. Terminal posiada 15 bramek z rękawami. Salony Cathay Pacific, Malaysia Airlines, Qantas (w tym dwa salony w Terminalu 2, pokój dzienny i Business lounge/Qantas Club), Singapore Airlines, Air New Zealand / United Airlines i Emirates znajdują się w terminalu. Międzynarodowy terminal, ukończony w 1996 r., zawiera prace artystów aborygeńskich w tym Daisy Jugadai Napaltjarri i Gloria Petyarre[11].

Terminal T2

Program rozbudowy Terminalu 2 za kwotę 300 mln dolarów został zatwierdzony w 2007 roku. Celem tego projektu są nowe salony i obiekty handlowe, nowy terminal satelitarny, zwiększenie pojemności bagażowej i przeprojektowanie stref celnych i bezpieczeństwa. Nowy terminal satelitarny posiada pokład z widokiem na całą drogę startową. Nowy terminal składa się z trzech piętrowych rękawów, z których każdy mieści samolot A380 lub dwie mniejsze maszyny i pojedyncze rękawy. Obsługa bagażu zwiększyła moce produkcyjne, a dwie nowe karuzele bagażowe zaspokoiły zwiększony ruch. Prace rozpoczęto w listopadzie 2007 r. i zostaną zakończone w 2011 r[12].

Chociaż określany jako terminal satelitarny, budynek terminalu jest połączony korytarzem naziemnym z Terminalem 2. Odloty odbywają się na dolnym pokładzie, a przyloty na pierwszym piętrze.

Terminal 3

[edytuj | edytuj kod]

Terminal 3 – pierwotnie terminal Ansett Australia jest obecnie własnością Melbourne Airport. Terminal 3 jest siedzibą dla Virgin Australia i Regional Express. Obecnie posiada jedenaście miejsc postojowych z pojedynczymi rękawami i osiem miejsc nie wyposażonych w rękawy.

Rozbudowa terminalu została zatwierdzona w 1989 r. i zakończona w 1991 roku, kiedy drugi pirs został dodany przez Ansett do wykorzystania przez mniejsze, regionalne linie lotnicze Kendell[13]. Terminal był używany wyłącznie przez Ansett Group dla wszystkich połączeń krajowych do jego upadku w 2001 roku. Miał być on wykorzystany przez „Nowy” Ansett pod własnością Tesna, ale w następstwie wypłaty grupy Tesna, zakupu Ansett w 2002 roku, terminal został sprzedany z powrotem do Melbourne Airport przez administratorów Ansett. Dzięki Melbourne Airport podjęto remont i modernizację terminala, po której Virgin Australia przeniosło się z ówczesnego Domestic Express (obecnie Terminal 4) Od tego czasu, z wykorzystaniem dawnego salonu Ansett Australia Golden Wing, rozpoczął działalność jego salon w Terminalu 3. Salon Regional Express również znajduje się w tym terminalu.

Terminal 4

[edytuj | edytuj kod]

Terminal 4, pierwotnie zwany Domestic Express lub Terminal Południowy, jest przeznaczony dla tanich linii lotniczych i jest pierwszym tego typu obiektem na konwencjonalnym lotnisku w Australii. Pierwotnie zbudowany dla Virgin Australia i Impulse Airlines. Virgin Australia, ostatecznie przeniósł się do Terminala 3 po upadku Ansett. W czerwcu 2007 rozpoczął się remont kosztem 5 mln dolarów[14] na wzór modelu terminali budżetowych na lotniskach Changi oraz Kuala Lumpur. Niższe opłaty za lądowanie i obsługę lotniska pokrywane są przez linie lotnicze ze względu na podstawowe wyposażenie, brak rękawów i mniejsze udogodnienia w porównaniu do tradycyjnych terminali. Jednak terminal, w przeciwieństwie do lotnisk Singapurze i Kuala Lumpur, znajduje się obok głównego budynku portu lotniczeg. Terminal został przebudowany przez Tiger Airways Australia, które używały go jako główny punkt, ponieważ obsługiwała pierwsze loty krajowe w listopadzie 2007 r.

Jetstar Airways potwierdziły swój udział w rozmowach z Melbourne Airport w zakresie rozwoju infrastruktury terminali w celu dostosowania do wzrostu krajowych i tanich połączeń. Proponowana rozbudowa Terminalu 4 obejmuje infrastrukturę, aby pomieścić Tiger Airways Australia i Jetstar Airways. Plany te obejmują przeniesienie obecnego centrum cargo. Jeżeli zostaną przyjęte, rozbudowa ma kosztować setki milionów dolarów i trwać pięć lat.[15]

Linie lotnicze i połączenia

[edytuj | edytuj kod]
Linia Lotnicza Kierunek
Air China
 1. Pekin[16]
Air India
 1. Indie Delhi
 2. Indie Mumbaj[17]
Air New Zealand
 1. Nowa Zelandia Auckland
 2. Nowa Zelandia Christchurch
 3. Nowa Zelandia Queenstown[18]
 4. Nowa Zelandia Wellington
Air Vanuatu
 1. Vanuatu Port Vila[19]
AirAsia X
 1. Malezja Kuala Lumpur[20]
Aircalin
 1. Francja Numea[21]
Asiana Airlines

Sezonowo:

 1. Korea Południowa Seul-Inczon[22]
Batik Air
 1. Indonezja Denpasar[23]
Batik Air Malaysia
 1. Indonezja Denpasar
 2. Malezja Kuala Lumpur
Beijing Capital Airlines
 1. Qingdao
Bonza
 1. Australia Alice Springs
 2. Australia Bundaberg[24]
 3. Australia Gladstone
 4. Australia Gold Coast[25]
 5. Australia Mackay
 6. Australia Mildura
 7. Australia Port Macquarie
 8. Australia Rockhampton
 9. Australia Sunshine Coast
 10. Australia Tamworth
 11. Australia Toowoomba
Cathay Pacific
 1. Hongkong
Cebu Pacific
 1. Filipiny Manila[26]
China Airlines
 1. Tajpej-Taoyuan
China Eastern Airlines
 1. Szanghaj-Pudong[27]
China Southern Airlines
 1. Guangzhou
Emirates
 1. Zjednoczone Emiraty Arabskie Dubaj
 2. Singapur Singapur[28]
Etihad Airways
 1. Zjednoczone Emiraty Arabskie Abu Zabi
Fiji Airways
 1. Fidżi Nadi
Garuda Indonesia
 1. Indonezja Denpasar[29]
 2. Indonezja Dżakarta[30]
Hainan Airlines
 1. Haikou[31]
Japan Airlines
 1. Japonia Tokio-Narita
Jetstar Airways
 1. Australia Adelaide
 2. Nowa Zelandia Auckland
 3. Australia Ayers Rock[32]
 4. Australia Ballina
 5. Tajlandia Bangkok-Suvarnabhumi
 6. Australia Brisbane
 7. Australia Busselton[33]
 8. Australia Cairns
 9. Australia Canberra[34]
 10. Nowa Zelandia Christchurch
 11. Australia Darwin
 12. Indonezja Denpasar
 13. Australia Gold Coast
 14. Australia Hamilton Island
 15. Australia Hervey Bay (od 20 czerwca 2024)[35]
 16. Australia Hobart
 17. Wietnam Ho Chi Minh
 18. Stany Zjednoczone Honolulu
 19. Australia Launceston
 20. Fidżi Nadi[36]
 21. Australia Newcastle
 22. Australia Perth
 23. Tajlandia Phuket
 24. Australia Proserpine[37]
 25. Nowa Zelandia Queenstown
 26. Singapur Singapur
 27. Australia Sunshine Coast
 28. Australia Sydney
 29. Australia Townsville
LATAM Chile
 1. Chile Santiago de Chile[38]
Link Airways
 1. Australia Dubbo
 2. Australia Orange
 3. Australia Wollongong
Malaysia Airlines
 1. Malezja Kuala Lumpur
Philippine Airlines
 1. Filipiny Manila
Qantas
 1. Australia Adelaide
 2. Australia Alice Springs
 3. Nowa Zelandia Auckland
 4. Australia Brisbane
 5. Australia Cairns
 6. Australia Canberra
 7. Nowa Zelandia Christchurch
 8. Stany Zjednoczone Dallas-Fort Worth[39]
 9. Australia Darwin
 10. Indie Delhi
 11. Indonezja Denpasar[40]
 12. Australia Gold Coast
 13. Australia Hobart
 14. Hongkong[41][42]
 15. Indonezja Dżakarta[43]
 16. Wielka Brytania Londyn-Heathrow (do 14 lipca 2024)[44]
 17. Stany Zjednoczone Los Angeles
 18. Australia Perth
 19. Nowa Zelandia Queenstown[45]
 20. Singapur Singapur
 21. Australia Sunshine Coast
 22. Australia Sydney
 23. Japonia Tokio-Narita[46]
 24. Nowa Zelandia Wellington

Sezonowo:

 1. Australia Broome[47]
 2. Australia Hamilton Island
QantasLink
 1. Australia Adelaide
 2. Australia Albury[48]
 3. Australia Brisbane
 4. Australia Burnie
 5. Australia Canberra
 6. Australia Coffs Harbour[49]
 7. Australia Darwin
 8. Australia Devonport
 9. Australia Hobart
 10. Australia Launceston
 11. Australia Mildura
 12. Australia Newcastle[50]
 13. Australia Townsville[51]
 14. Australia Wagga Wagga

Sezonowo:

 1. Australia Gold Coast
 2. Australia Merimbula
 3. Australia Sunshine Coast[52]
Qatar Airways
 1. Katar Doha
Rex Airlines
 1. Australia Adelaide[53]
 2. Australia Brisbane
 3. Australia Burnie
 4. Australia Canberra
 5. Australia Devonport
 6. Australia Gold Coast[54]
 7. Australia Hobart
 8. Australia King
 9. Australia Merimbula
 10. Australia Mildura
 11. Australia Mount Gambier
 12. Australia Sydney
 13. Australia Wagga Wagga

Sezonowo:

 1. Australia Gold Coast
 2. Australia Merimbula
 3. Australia Sunshine Coast
Royal Brunei Airlines
 1. Brunei Bandar Seri Begawan
Scoot
 1. Singapur Singapur
Sichuan Airlines
 1. Chengdu-Tianfu[55][56]
Singapore Airlines
 1. Singapur Singapur
SriLankan Airlines
 1. Sri Lanka Kolombo
Thai Airways International
 1. Tajlandia Bangkok-Suvarnabhumi
Turkish Airlines
 1. Turcja Stambuł
 2. Singapur Singapur[57]
United Airlines
 1. Stany Zjednoczone Los Angeles
 2. Stany Zjednoczone San Francisco[58]
VietJet Air
 1. Wietnam Hanoi (od 4 czerwca 2024)[59]
 2. Wietnam Ho Chi Minh[60]
Vietnam Airlines
 1. Wietnam Hanoi[61]
 2. Wietnam Ho Chi Minh
Virgin Australia
 1. Australia Adelaide
 2. Australia Ayers Rock (od 6 czerwca 2024)[62]
 3. Australia Brisbane
 4. Australia Cairns
 5. Australia Canberra
 6. Australia Darwin
 7. Indonezja Denpasar[63]
 8. Australia Gold Coast
 9. Australia Hamilton Island
 10. Australia Hobart
 11. Australia Launceston
 12. Fidżi Nadi
 13. Australia Newcastle
 14. Australia Perth
 15. Nowa Zelandia Queenstown
 16. Australia Sunshine Coast
 17. Australia Sydney
Xiamen Air
 1. Xiamen
połączenia międzynarodowe
połączenia międzynarodowe
Linia Lotnicza Kierunek
Atlas Air
 1. Stany Zjednoczone Honolulu
 2. Australia Sydney
Cathay Cargo
 1. Hongkong
 2. Australia Toowoomba
DHL Aviation
 1. Nowa Zelandia Auckland
 2. Nowa Zelandia Christchurch
 3. Singapur Singapur
Emirates SkyCargo
 1. Hongkong
 2. Singapur Singapur
Qantas Freight
 1. Australia Adelaide
 2. Australia Brisbane
 3. Australia Cairns
 4. Australia Canberra
 5. Australia Gold Coast
 6. Australia Hobart
 7. Australia Launceston
 8. Australia Perth
 9. Australia Sydney
Qatar Airways Cargo
 1. Katar Doha
Singapore Airlines Cargo
 1. Nowa Zelandia Auckland
 2. Singapur Singapur
Tasman Cargo Airlines
 1. Singapur Singapur[64]
Team Global Express
 1. Australia Adelaide
 2. Australia Brisbane
 3. Australia Launceston
 4. Australia Perth
 5. Australia Sydney
 6. Australia Sydney-Bankstown

Ruch i statystyki

[edytuj | edytuj kod]

Melbourne Airport obsłużył ponad 26,3 milionów pasażerów w 2009. 5,54 mln z nich to ruch międzynarodowy, a pozostałe 20 630 000 krajowy. Było 195 900 operacji statków powietrznych, ogromna większość z nich krajowych usług pasażerskich. W perspektywie długoterminowej, spotęgowane średniej rocznej stopy wzrostu (CAAGR) dla pasażerów wynosi pomiędzy 3,3% i 4,3%. W przypadku operacji lotniczych, CAAGR jest między 1,8% a 2,6%. To mocno umacnia Melbourne w Australii jako drugi najruchliwszy port lotniczy, przed Brisbane i za Sydney.

W poniższej tabeli przedstawiono statystyki osobowe dla Melbourne Airport. Prognozy statystytk są w kolorze ciemnoszarym.

Roczne statystyki pasażerskie dla Melbourne Airport[65][66]
Rok Pasażerów (w milionach) Operacje (w tysiącach)
1997–98 14,20 154,13
1998–99 14,58 156,80
1999–00 15,57 164,67
2000–01 17,24 187,36
2001–02 16,48 157,60
2002–03 16,92 157,92
2003–04 19,16 165,26
2004–05 20,78 180,51
2005–06 21,43 179,51
2006–07 22,50 180,16
2007–08 24,26 193,83
2008–09 24,77 195,02
2009–10 26,29 195,90
2012–13 27,4–29,8 203,0–217,0
2017–18 32,5–37,1 223,9–247,4
2022–23 38,5–45,8 243,9–281,7
2027–28 43,9–54,9 263,2–316,5
Najbardziej popularne trasy międzynarodowe cargo z Melbourne Airport (FY 2009)[67]
Miejsce Lotnisko Ilość towarów w tonach % Zmiana
1 Singapur Port lotniczy Changi 50 751,8 3,3
2 Hongkong Port lotniczy Hongkong 36 450,4 4,7
3 Nowa Zelandia Port lotniczy Auckland 24 105,8 22,8
4 Malezja Port lotniczy Kuala Lumpur 19 712,7 6,4
5 Tajlandia Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi 17 237,8 4,3
6 Zjednoczone Emiraty Arabskie Port lotniczy Dubaj 13 692,6 4,1
7 Stany Zjednoczone Port lotniczy Los Angeles 5 663,1 15,8
8 Stany Zjednoczone Port lotniczy Chicago-O’Hare 3 189,5 52,5
9 Port lotniczy Szanghaj-Pudong 2 902,5 22,3
10 Indonezja Port lotniczy Denpasar 2 456,0 18,9
Najbardziej popularne trasy międzynarodowe pasażerskie z Melbourne Airport (YE June 2010)[67]
Miejsce Lotnisko Pasażerów % Zmiana
1 Singapur Port lotniczy Changi 911 714 6,0
2 Nowa Zelandia Port lotniczy Auckland 755 148 1,3
3 Malezja Port lotniczy Kuala Lumpur 608 525 50,9
4 Hongkong Port lotniczy Hongkong 501 856 0,5
5 Tajlandia Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi 378 616 4,0
6 Stany Zjednoczone Port lotniczy Los Angeles 333 535 13,6
7 Zjednoczone Emiraty Arabskie Port lotniczy Dubaj 338 404 2,6
8 Nowa Zelandia Port lotniczy Christchurch 309 314 9,6
9 Indonezja Port lotniczy Denpasar 176 477 22,7
10 Wielka Brytania Port lotniczy Londyn-Heathrow 152 745 22,5
Najbardziej popularne trasy krajowe z Melbourne Airport (YE October 2010)[68]
Miejsce Lotnisko Pasażerów % Zmiana
1 Nowa Południowa Walia Port lotniczy Sydney 7 862 800 13,6
2 Queensland Port lotniczy Brisbane 2 944 700 9,1
3 Australia Południowa Port lotniczy Adelaide 2 197 000 2,7
4 Queensland Port lotniczy Gold Coast 1 714 600 6,4
5 Australia Zachodnia Port lotniczy Perth 1 702 000 2,4
6 Tasmania Port lotniczy Hobart 1 212 500 0,0
7 Australijskie Terytorium Stołeczne Port lotniczy Canberra 1 131 200 3,2
8 Tasmania Port lotniczy Launceston 832 500 0,1
9 Queensland Port lotniczy Cairns 427 000 4,3
10 Queensland Port lotniczy Sunshine Coast 393 500 6,1

Transport

[edytuj | edytuj kod]

Samochód

[edytuj | edytuj kod]
Tullamarine Freeway

Melbourne Airport położony jest 23 km (14 mil) od centrum miasta i jest dostępny za pośrednictwem CityLink i Tullamarine Freeway. Jedna autostrada obsługuje bezpośrednio teren lotniska, a druga na południe służy transportowi towarowemu, taksówkom, autobusom i pracownikom lotniska[69]. Melbourne Airport ma pięć parkingów, z których wszystkie działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Krótkoterminowe, wielopoziomowe długoterminowe i biznesowe. Główny parking wielopoziomowy przed terminalem został wybudowany w latach 90. XX wieku, zastępując wcześniejsze parkingi naziemne.

Transport publiczny

[edytuj | edytuj kod]

Skybus Super Shuttle jest głównym operatorem transportowym do lotniska, aby dotrzeć do Southern Cross Station w centrum potrzeba 20 minut. Od Southern Cross, podróżnych mają dostęp do V/Line regional, pociągów podmiejskich Metro Trains Melbourne i Yarra Trams.

Istnieją cztery lokalne trasy autobusowe do Melbourne Airport. Trasa 901 SmartBus została wprowadzona we wrześniu 2010 r.[70] i jest o wiele częstsza niż inne usługi lokalnych autobusów.

Istnieje dziewięć innych firm autobusowych obsługujących lotnisko, z Ballarat, Bendigo, Dandenong, Frankston, Mornington Peninsula, Geelong, przedmieść Melbourne, Shepparton i Riverina.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Melbourne Airport his 27 million mark – Australian Aviation [online], com.au [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 2. „New Melbourne to Sydney flight route takes-off”. [dostęp 2011-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-05)].
 3. „2003 Annual Report”. [dostęp 2011-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-14)].
 4. „World Airport Star Ranking”
 5. „Essendon Airport, Tullamarine Fwy, Strathmore, VIC, Australia (entry AHD102718)”
 6. „Melbourne to Get Jetport In 5-Year Development Plan”
 7. „Essendon Airport History”. [dostęp 2011-04-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2002-10-06)].
 8. „Melbourne Airport – Technical”
 9. „Melbourne Airport – the hub for freight in Australasia”
 10. „1999 Annual Report”. [dostęp 2011-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-24)].
 11. Art and Airports 2
 12. „$330m Expansions to Melbourne's International Terminal”
 13. approves new Melbourne Airport terminal”. [dostęp 2011-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-28)].
 14. Airport Technology
 15. „Jetstar bid for Tulla expansion”
 16. China’s “big three” airlines boost flights to Australia - Executive Traveller [online], executivetraveller.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 17. Air India Schedules Mumbai – Melbourne Launch in Dec 2023 — AeroRoutes [online], aeroroutes.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 18. Back To Business: Air New Zealand Reboots Its Trans-Tasman Network [online], simpleflying.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 19. Air Vanuatu to resume flights from Australia in July - Executive Traveller [online], executivetraveller.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 20. AirAsia X Resumes Auckland / Melbourne Service in Nov 2022 — AeroRoutes [online], aeroroutes.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 21. Aircalin to restart Melbourne-Noumea flights after 3 years - Travel Weekly [online], travelweekly.com.au [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 22. Asiana Airlines locks in seasonal Melbourne-Seoul flights - Executive Traveller [online], executivetraveller.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 23. Batik Air Adds Melbourne / Sydney Service in 1Q23 — AeroRoutes [online], aeroroutes.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 24. Bonza April/May 2023 Melbourne Network Additions — AeroRoutes [online], aeroroutes.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 25. Bonza Launches Gold Coast Base in Nov 2023 — AeroRoutes [online], aeroroutes.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 26. Cebu Pacific Reopens Melbourne Bookings in Mar/Apr 2023 — AeroRoutes [online], aeroroutes.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 27. China Eastern / China Southern Resumes Melbourne Service in late-Jan 2023 — AeroRoutes [online], aeroroutes.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 28. Emirates is now jetting off from Melbourne to Dubai via Singapore - Executive Traveller [online], executivetraveller.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 29. Garuda Indonesia resumes nonstop Melbourne-Bali flights – KARRYON [online], com.au [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 30. Garuda Indonesia adding more flights to Bali, Jakarta - Executive Traveller [online], executivetraveller.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 31. Hainan Airlines Resumes Haikou – Melbourne From late-June 2023 — AeroRoutes [online], aeroroutes.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 32. Jetstar to launch Melbourne-Uluru service - Travel Weekly [online], travelweekly.com.au [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 33. Direct flights launched between Melbourne and WA's Margaret River tourism and wine region - ABC News [online], abc.net.au [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 34. Jetstar expands direct flights to and from Canberra to include Melbourne and Gold Coast - ABC News [online], abc.net.au [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 35. Jetstar to fly direct between Melbourne and Hervey Bay – Australian Aviation [online], com.au [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 36. Jetstar Schedules Melbourne – Nadi Dec 2023 Launch — AeroRoutes [online], aeroroutes.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 37. https://www.qantasnewsroom.com.au/media-releases/qantas-and-jetstar-boost-queensland-flying/
 38. LATAM Moves Melbourne Service Resumption to Sep 2023 — AeroRoutes [online], aeroroutes.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 39. DFW Airport Offering Non-Stop Qantas Service To Melbourne - CBS Texas [online], cbsnews.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 40. https://www.qantasnewsroom.com.au/media-releases/qantas-announces-daily-melbourne-bali-service/
 41. Review: when Qantas first class is the best business class - Executive Traveller [online], executivetraveller.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 42. Qantas is once again flying between Melbourne and Hong Kong - Executive Traveller [online], executivetraveller.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 43. Qantas Resumes Melbourne – Jakarta Service from April 2023 — AeroRoutes [online], aeroroutes.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 44. Qantas axes Melbourne-Perth 787 flights - Executive Traveller [online], executivetraveller.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 45. https://www.qantasnewsroom.com.au/media-releases/get-your-skis-on-qantas-launches-direct-flights-from-melbourne-to-queenstown/
 46. https://www.qantasnewsroom.com.au/media-releases/qantas-boosts-international-network-restoring-capacity-adding-more-aircraft-launching-new-routes/
 47. https://www.qantas.com/au/en/qantas-experience/australian-domestic-flight-network.html?int_cam=au%3Anetwork-and-partner-airlines%3Aarticle%3Adomestic-network%3Aen%3Ann
 48. Qantas announces “major expansion” to domestic regional network – Business Traveller [online], businesstraveller.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 49. https://www.qantasnewsroom.com.au/media-releases/qantas-adds-new-routes-to-north-coast-for-holidays-by-the-sea/
 50. Qantas announces “major expansion” to domestic regional network – Business Traveller [online], businesstraveller.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 51. Qantas adds seven routes, increases widebody flying | Aviation Week Network [online], aviationweek.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 52. https://www.qantasnewsroom.com.au/media-releases/flying-kangaroo-hops-to-sunshine-coast/
 53. Rex launches Sydney-Adelaide flights - Executive Traveller [online], executivetraveller.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 54. Rex launches Sydney-Adelaide flights - Executive Traveller [online], executivetraveller.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 55. Sichuan Airlines NS23 International / Regional Service Changes — AeroRoutes [online], aeroroutes.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 56. Victoria Lands More Non-Stop Flights From China | Premier of Victoria [online], premier.vic.gov.au [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 57. Turkish Airlines Moves Melbourne Launch to early-March 2024 — AeroRoutes [online], aeroroutes.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 58. United Airlines Pulls Down International Capacity Throughout 2022 [online], simpleflying.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 59. Vietjet launches Sydney-Hanoi flights - Executive Traveller [online], executivetraveller.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 60. Vietjet launches Sydney-Hanoi flights - Executive Traveller [online], executivetraveller.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 61. Vietnam Airlines Adds Hanoi – Melbourne Route From June 2023 — AeroRoutes [online], aeroroutes.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 62. https://www.news.com.au/travel/travel-advice/flights/virgin-australia-to-fly-to-uluru-from-melbourne-and-brisbane/news-story/d660816746ca3928f860dd663cdf0bc7
 63. Virgin Australia Group cuts routes and three aircraft after business review [online], 9news.com.au [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 64. https://www.aircargonews.net/airlines/freighter-operator/tasman-cargo-launches-changi-freighter-flights-for-dhl/
 65. 2008 Draft Master Plan. Melbourne Airport, 28 kwietnia 2008. [dostęp 2008-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (25 marca 2009)].
 66. Melbourne Airport – Statistics. Melbourne Airport. [dostęp 2008-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (5 lipca 2007)].
 67. a b Australian International Airline Activity. [w:] Aviation Statistics [on-line]. Bureau of Transport and Regional Economics, October 2009. s. 31–32. [dostęp 2010-01-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-04)].
 68. Australian Domestic Airline Activity. [w:] Aviation Statistics [on-line]. Bureau of Transport and Regional Economics, October 2010. s. 4. [dostęp 2010-12-15]. [martwy link]
 69. „Second Airport entry road opens”
 70. „SmartBus Route 901”. [dostęp 2011-05-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-26)].