Portal:Hinduizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Hinduizm w polskojęzycznej Wikipedii
Aum - symbol hinduizmu

Ta strona to portal dla osób zainteresowanych hinduizmem, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych tą dziedziną.

Hinduizm to określenie zbiorcze na grupę wierzeń religijnych. Rozmaite nurty hinduizmu wyznaje około miliarda ludzi. Jeśli jesteś jedną z takich osób lub posiadasz wiarygodne publikacje dotyczące tej tematyki, zapraszamy: przyłącz się do grupy edytorów tworzących artykuły o hinduizmie! Szczegóły znajdziesz na stronie Wikiprojekt:Hinduizm. Pytania możesz kierować na stronę Dyskusja Wikiprojektu:Hinduizm. Możesz również pomóc w tłumaczeniach haseł z innych języków: Wikipedia:Propozycje tematów/Hinduizm. Zapraszamy!

Gdybyś potrafił i chciał pomóc Wikipedii w zilustrowaniu naszych haseł (zasady objaśnia strona: Wstawianie grafik do treści haseł), wtedy zdjęcia do których posiadasz prawa autorskie, prosimy prześlij do Wikimedia Commons, (patrz podręcznik MediaWiki w obrazkach: Rozdział 2.4 ).

Edycja treści tej strony tutaj
Artykuł na medal
Adi Śankara - posąg w mandirze w Mysore

Adi Śankara - indyjski mędrzec, myśliciel i reformator tradycji wedyjskiej oraz bramińskiej. Był założycielem największej i najbardziej wpływowej szkoły filozofii indyjskiej - Adwajta Wedanty. Esencją nauczania Adi Śankary było jedność atmana i bezpostaciowego Brahmana. Śankara uważany w smartyzmie za częściowego awatara Śiwy. Śankara był uczniem wedantyjskiego mistrza Gowindy Bhagawatpady, w linii sukcesji Gaudapady. Napisał dużo popularnych do dziś dzieł wedantyjskich oraz komentarzy do wcześniejszych traktatów jak "Upadeśa-sahasri", "Atma-bodha", "Tattwa-bodhaka", "Śariraka-bhaśja". Adi Śankara podróżował po Indiach, wygłaszając dyskursy o swoich naukach i systemie filozoficznym oraz prowadził dysputy z przedstawicielami innych szkoł filozoficznych (darśan). Założył cztery klasztory (mathy), które odegrały kluczową rolę w znacznym rozwoju i popularyzacji hinduizmu "po-buddyjskiego" i Adwajta Wedanty w Indiach oraz spadku popularności buddyzmu.

Czy wiesz, że ...
  • Ajurweda jest jednym z niewielu systemów medycyny niekonwencjonalnej wykorzystujących chirurgię
  • Wbrew powszechnemu przekonaniu, hinduistyczne ruchy religijne są monoteistyczne, monistyczne, panenteistyczne czy henoteistyczne, natomiast bóstwa hinduskie są traktowane jako istoty niższe od jedynego Boga (podobnie jak anioły w religiach abrahamicznych) lub jako rozmaite postacie, które on może przybierać
  • Największa świątynia hinduistyczna znajduje się nie w Indiach, lecz w Kambodży
  • Według świętych ksiąg hinduizmu, o przynależności człowieka do danej warny, decydować może wyłącznie jego charakter i talenty, natomiast nie pochodzenie
  • Mahabharata to najdłuższe dzieło literackie świata
  • Pod wpływem hinduizmu znajdowali się wybitni naukowcy tacy jak Albert Einstein czy Niels Bohr
  • Większość naukowców uważa wojnę opisaną w Mahabharacie za fakt historyczny, rozbieżności dotyczą jedynie ustalenia dokładnej daty bitwy
Wybrany cytat
"Nawet odrobina tej Dharmy mądrości, stosowana w życiu, od wielkiego lęku nas chroni" (Bhagawadgita 2:40)
Nowe artykuły (do poszerzenia)
Artykuł tygodnia
Statua Śiwy z Bangalore

Śiwaizm, siwaizm (sanskrycka litera श transliterowana i wymawiana jest jako "ś") - monoteistyczny odłam hinduistyczny uznający Śiwę za jedynego Boga. Śiwaici uważają, że Bóg jednocześnie znajduje się w całym wszechświecie i wszystkich jego stworzeniach (immanencja), a także poza nim (transcendencja). Podobnie jak w przypadku innych religii hinduistycznych, śiwaici uznają istnienie wielu innych pomniejszych bogów, ale są oni zwykle widziani jako manifestacje Śiwy, taka odmiana monoteizmu nazywana jest monizmem.

Wyznawcy śiwaizmu uważają, że cały świat to maja, dużą rolę w śiwaizmie odgrywa joga i asceza. Ważnym symbolem kultu śiwaickiego jest linga. Śiwaizm stanowi 25-30% wyznawców hinduizmu, precyzyjniej to jakieś 300-350 milionów wyznawców (śivabhaktas) na całym świecie.

Podstawą praktyki duchowej śiwaitów jest ....

Wybrana grafika
HinduWeddingIndia.jpg

Ślub hinduski
Kategorie artykułów
Pomoc
Jeśli chcesz pomóc w rozwijaniu i tworzeniu artykułów o hinduizmie, to zobacz tę stronę. Będziesz mógł na niej zgłosić swoje własne propozycje nowych artykułów. Prosimy również o dopisywanie do niego istniejących artykułów związanych z hinduizmem, które jeszcze nie zostały tam umieszczone. A tu znajdziesz listę zalążków związanych z hinduizmem. Tutaj natomiast możesz łatwo sprawdzić, jakie artykuły z dziedziny hinduizmu były ostatnio edytowane.
Hinduizm w siostrzanych projektach
Inne portale tematyczne na polskojęzycznej Wikipedii
Portal.svg