Poziomka wysoka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Poziomka wysoka
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

różopodobne

Rząd

różowce

Rodzina

różowate

Rodzaj

poziomka

Gatunek

poziomka wysoka

Nazwa systematyczna
Fragaria moschata Weston
Bot. univ. 2:327. 1771
Synonimy
  • Fragaria elatior Ehrh.
  • Potentilla moschata (Weston) Prantl[3]
Owoc

Poziomka wysoka (Fragaria moschata) – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Rośnie dziko w południowej, wschodniej i środkowej Europie[3]. W Polsce jest znacznie rzadsza od poziomki pospolitej.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Wysokość 10-30 cm. Łodyga cienka obła odstająco owłosiona, znaczne dłuższa od liści, górą rozgałęziona i zakończona kwiatami. Wytwarza krótkie i monopodialne rozłogi, czasami ich brak.
Liście
długoogonkowe i trójklapowe, brzegiem piłkowane a spodem lekko omszone. Ząbki na brzegach liści są lekko zagięte do góry, przy czym szczytowy ząbek jest dużo mniejszy od pozostałych. Listki są silniej, jedwabiście owłosione niż u poziomki pospolitej.
Kwiaty
Na łodygach wyrasta zwykle od 3 do 10 białych niekiedy żółtawych kwiatków na szypułkach tylko niewiele dłuższych od liści. Kwiaty pięciopłatkowe, często jednopłciowe. Kielich na owocu odstający lub odgięty w dół, szypułki kwiatowe z poziomo odstającymi włoskami. Płatki znacznie dłuższe od działek, zwykle niestykające się brzegami o działkach kielicha przylegających do "owocu" i odrywających się razem z nim.
Owoc
Owoce pozorne owalne bardzo podobne do owoców poziomki pospolitej, lecz koloru ciemnoczerwonego. Owoce smaczne, słodkawie pachnące.

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Bylina, hemikryptofit. Występuje często w wilgotnych lasach liściastych i zaroślach oraz na ich skrajach. Preferuje umiarkowany cień, umiarkowanie ciepłe warunki klimatyczne, gleby świeże, wilgotne, obojętne. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty zapylane są przez owady. Nasiona rozsiewane przez zwierzęta lub ludzi (endochoria).

Zmienność[edytuj | edytuj kod]

Tworzy mieszańce z poziomką pospolitą (F. x hagenbachiana Lang et Koch) oraz poziomką twardawą[4]. W Polsce występują jeszcze dwa gatunki poziomek o podobnym wyglądzie i zastosowaniu: poziomka pospolita i poziomka twardawa.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-04-29] (ang.).
  3. a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-04-28].
  4. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  5. a b Anna Mazerant: Mała księga ziół. Warszawa: Inst. Wyd. Zw. Zawodowych, 1990. ISBN 83-202-0810-6.