Prince of Persia (gra komputerowa 2008)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Prince of Persia (2008))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prince of Persia
Producent Ubisoft Montreal
Wydawca Ubisoft
Dystrybutor PL: Ubisoft Polska
Seria gier Prince of Persia
Projektant Dustin Browder
Kompozytor Inon Zur, Stuart Chatwood
Silnik Scimitar
Data wydania Am.Płn.: 2 grudnia 2008
EUR: 4 grudnia 2008
GBR: 5 grudnia 2008[1]
Gatunek przygodowa gra akcji
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe PEGI: 12
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows, OS X
Nośniki Blu-ray, DVD
Wymagania
  • System operacyjny: Windows XP/Windows Vista
  • Procesor: Intel Pentium Dual Core 2,6 GHz lub
  • AMD Athlon™ 64 X2 3800+

Rekomendowany:

  • Intel Core 2 Duo 2.2 GHz or AMD Athlon 64 X2 4400+
  • Pamięć operacyjna: 1 GB dla Windows XP lub 2 GB dla Windows Vista
  • Karta graficzna: 256 MB DirectX9.0/DirectX10.0 z Shader Model 3 i więcej
  • Napęd: DVD
  • Wolna przestrzeń dyskowa: ok. 7 GB
Kontrolery klawiatura, mysz, gamepad

Prince of Persiaprzygodowa gra akcji stworzona przez Ubisoft Montreal, wydana przez Ubisoft. Ukazała się w grudniu 2008 na platformy Microsoft Windows, PlayStation 3 i Xbox 360. Stanowi zupełnie nową historię, nie mającą nic wspólnego z fabułą poprzednich odsłon. Grę cechuje nowa rozgrywka[2], a także obrazkowy styl graficzny, podobny do cel-shadingu.[3]

Fabuła[edytuj]

Główny bohater, błąkając się pośród burzy piaskowej w poszukiwaniach swojej oślicy Farah (imię nawiązuje do poprzedniej trylogii), nagle natyka się na ściganą dziewczynę, Elikę. Podążając za nią trafia do gigantycznego ogrodu, gdzie zmuszony jest stoczyć walkę z jej ojcem. W jej wyniku z ogromnego Drzewa Życia uwolniony zostaje Aryman, perski bóg zła i ciemności. Za sprawą jego mrocznych mocy całą krainę dotyka plaga zepsucia, a w różnych jej rejonach pojawiają się słudzy do niedawna uwięzionego boga. Książę wraz z obdarzoną tajemniczymi mocami Eliką decyduje się ponownie wtrącić starożytne bóstwo do jego więzienia.

Rozgrywka[edytuj]

Tryb przygodowy[edytuj]

Eksploracja świata gry nie jest możliwa bez zastosowania różnych akrobacji, z których część wywodzi się z poprzednich części cyklu. W tym tytule rzadziej jednak gwarantuje bohaterowi łatwe przemieszczanie się za pomocą tyczek czy kolumn, częściej natomiast wymaga użycia magicznej pomocy Eliki lub nowych umiejętności Księcia.

Towarzysząca głównemu bohaterowi Elika, w przeciwieństwie do Farah, która pojawiała się w poprzednich częściach gry, nie stanowi jedynie tła dla rozwijającej się przygody. Zgodnie z zamierzeniem twórców gry, jest ona istotną częścią rozgrywki, a wykorzystanie jej pomocy jest niezbędne do ukończenia gry. Nowością w serii jest fakt, że Książę na skutek błędów gracza w rozgrywce nie może zginąć – wszelkie zdarzenia, które by tym skutkowały, zastąpione są animacją Eliki ratującej głównego bohatera i kontynuacją gry od bezpiecznego miejsca. Rozwiązanie te stanowi niejako kontynuację założenia cofania czasu przyjętego w starej trylogii, przyspieszającego rozgrywkę i usuwającego konieczność wczytywania zapisanych stanów gry w razie błędu. Każda z zanieczyszczonych lokacji w grze może zostać uzdrowiona przez Elikę, co diametralnie zmienia obraz świata gry i umożliwia korzystanie z nowych dróg. W tak odmienionych krainach można także zdobywać ziarna światła, dzięki którym rozszerza się wachlarz umiejętności towarzyszki Księcia i których zebranie odpowiedniej ilości jest niezbędne do ukończenia gry.

Tryb walki[edytuj]

W grze, w przeciwieństwie do poprzednich części, przeciwnicy występują wyłącznie pojedynczo, a ponadto Książę trafia na nich znacznie rzadziej. Każdy z przeciwników pełni jednak funkcję minibossa, a po rozpoczęciu z nim walki u dołu ekranu pojawia się pasek obrazujący jego życie. Przeciwników w grze można podzielić na dwie kategorie: zwykłych żołnierzy Arymana i postaci bardziej istotne dla fabuły (Alchemik, Konkubina, Łowca, Wojownik), z którymi walki trzeba stoczyć kilkakrotnie. W pokonaniu wroga kluczową rolę odgrywają umiejętności Księcia, jednak istotny jej element stanowi także wykorzystanie zdolności Eliki, które czasami okazują się niezbędne do zadania przeciwnikowi obrażeń lub przedłużenia sekwencji ataków głównego bohatera.

Podobnie jak w trybie eksploracji, w walce Książę nie może zginąć. Inaczej niż w starej trylogii, nie ma więc żadnego paska obrazującego siły witalne bohatera, jego kondycja jest obrazowana przez sam sposób poruszania się oraz przez pulsujące czerwone obramowanie ekranu, gdy przeciwnikowi uda się zadać obrażenia. Wraz z przyjmowanymi obrażeniami, Książę zaczyna poruszać się wolniej, stając się bardziej podatnym na kolejne ataki, co ostatecznie może doprowadzić do powalenia go przez wroga na ziemię. W takiej sytuacji uratować go może jedynie szybka reakcja gracza lub pomoc Eliki, która przeniesie go w bezpieczne miejsce. Drugi z przypadków, odpowiadający śmierci bohatera w klasycznej rozgrywce, wiążę się jednak również z odzyskaniem części albo wszystkich sił przez przeciwnika.

Bohaterowie[edytuj]

Główni bohaterowie[edytuj]

Książę[edytuj]

Główny bohater jest hieną cmentarną (w oryginale tomb raider, co stanowi nawiązanie go serii gier o tym samym tytule), złodziejem, oszustem i kobieciarzem, żyjącym chwilą i nie przejmujący się przyszłością. Jest rozrzutny i nierozsądny, zdobytą choćby z trudem fortunę jest gotów roztrwonić w bardzo krótkim czasie. Fakt, że decyduje się naprawić swój błąd i powstrzymać Arymana, sugeruje jednak, że pod niezbyt sympatyczną powłoką czai się w gruncie rzeczy dobry człowiek. Inspiracją dla tego bohatera był Sindbad Żeglarz z Księgi tysiąca i jednej nocy, Aragorn z Władcy Pierścieni czy Han Solo z Gwiezdnych wojen.

Chociaż postać ta jest nazywana Księciem, jak na razie twórcy nie ujawnili, czy pochodzi on z królewskiego rodu, jak bohater poprzedniej trylogii. Protagonista pierwszych trzech części Prince of Persia był w pierwszym epizodzie zwykłym włóczęgą, księciem stał się dopiero po zabiciu wezyra i ślubie z córką sułtana. Kontynuacja gry ujawniła jednak, że jego rodzice byli władcami pewnego górskiego królestwa. Nie jest wykluczone, że Ubisoft przyjmie podobne rozwiązanie w nowej, zapowiedzianej już trylogii.

Elika[edytuj]

Towarzyszka przygód Księcia jest potomkinią Ahurasa, a jej ród od wieków strzegł uwięzionego po wyniszczających walkach Arymana. Jej relacje z głównym bohaterem są przyjazne, choć naznaczone wynikającymi z wcześniejszych doświadczeń obojga bohaterów niezgodności. Elika wychowała się na dworze królewskim, a w czasie trwania akcji gry prezentuje obraz obowiązkowej, skłonnej do poświęceń i rozważnej następczyni tronu, staje się więc przeciwwagą dla lekkoducha, jakim jest Książę. Kontakty między dwójką postaci mają podobny charakter, jak między Farą i bohaterem pierwszej części starej trylogii, jednak są one bardziej zachowawcze – ewentualnego zaangażowania którejś ze stron można się jedynie domyślać na podstawie dialogów bohaterów i uwag czynionych przez inne postaci.

Inspiracją dla tej bohaterki była Elizabeth Swann z Piratów z Karaibów, Arwena z Władcy Pierścieni czy Padmé Amidala z Gwiezdnych wojen.

Autorzy bardzo szeroko opisywali przydatność Eliki w czasie rozgrywki, nazywając jej postać rewolucyjną, co w pewnym stopniu odnajduje odzwierciedlenie w produkcie końcowym. Wprowadzenie Eliki i wyposażenie jej w magiczne moce miało także wynagrodzić graczom nieobecność w grze możliwości manipulacji czasem, co w starej trylogii stanowiło główną oś fabularną i kluczowy element gameplayu. W toku rozgrywki bohaterka nie może zginąć, a jej zdolności są łatwiejsze do wykorzystania w grze; zostało to podyktowane prawdopodobnie przez liczne opinie odnośnie udziału w walce Fary w Piaskach czasu, gdzie według wielu graczy stanowiła ona raczej obciążenie niż pomoc.

Przeciwnicy[edytuj]

Aryman[edytuj]

Bóg zła i ciemności, główna przyczyna zepsucia – plagi, jaka nawiedza królestwo. Książę i Elika muszą zjednoczyć siły, by pokonać Arymana i wtrącić go ponownie do jego więzienia.

„Zepsuci”[edytuj]

Alchemik[edytuj]

Alchemik był genialnym naukowcem pracującym w Dolinie. Mimo ogromnej wiedzy, będąc blisko odkrycia tajemnicy wszechświata, podupadł na zdrowiu w takim stopniu, że szukając pomocy musiał się w końcu zwrócić do Ormazda o możliwość kontynuowania prac. Otrzymanie kilku dodatkowych lat życia umożliwiłoby mu dokończenie swojego dzieła i odnalezienie drogi do nieśmiertelności. Ponieważ Ormazd nie wysłuchał próśb Alchemika, poprosił on o pomoc Arymana.

Konkubina[edytuj]

Konkubina, biegła w sztuce polityki, wiedziała że władzę i bogactwo może uzyskać jedynie uwodząc tych mężczyzn, którzy już je mają. Jej piękno budziło jednak zazdrość, co w końcu doprowadziło Konkubinę do zguby – po związaniu się z potężnym władcą, została pobita i oszpecona na rozkaz jednej ze swoich przeciwniczek. Pozbawiona możliwości manipulowania ludźmi, zwróciła się do Arymana, prosząc o prawdziwą władzę.

Łowca[edytuj]

Bestia zrodzona z energii, niezwykle zwinna i szybka. Przed laty człowiek, a dokładniej szanowany książę, który mimo posiadania niezliczonych skarbów, jedyną przyjemność znajdował w polowaniu. Z biegiem czasu doszedł do tak wielkiej wprawy, że żadna zwierzyna nie stanowiła już dla niego wyzwania, dlatego też łowy przestały sprawiać mu jakąkolwiek przyjemność. Wtedy w jakiś sposób skontaktował się z nim Aryman i zaoferował mu wieczne polowanie na przeciwników, które w końcu zaspokoi jego głód. Ten zgodził się bez wahania, po czym przemienił się w potwora, który szybko zyskał światową sławę. Ze wszystkich stron napływali najlepsi myśliwi, gotowi ubić monstrum, jednak żadnemu się to nie udało. Z chwilą uwięzienia Arymana, Łowca również został zamknięty w ogrodzie, gdy jednak bóstwo zostało uwolnione, i on odzyskał wolność. Aryman wydał mu tylko jeden rozkaz: zabić Księcia, najgroźniejszego przeciwnika, z jakim przyjdzie mu walczyć.

Wojownik[edytuj]

Jako człowiek był władcą pewnego królestwa, które, mimo pokojowego nastawienia swoich mieszkańców, od zawsze stanowiło cel dla okolicznych miast. Chcąc znaleźć sposób, by wojny przestały dręczyć jego lud, zawarł z Arymanem układ: jego dusza w zamian za moc, która pozwoli mu raz na zawsze pokonać nieprzyjaciół. Bóg przemienił władcę w bestię, która co prawda zniszczyła wrogie wojska, lecz nie mogła w takiej postaci już wrócić do swojego królestwa. Nie mając szczególnej alternatywy, sprzymierzył się z Arymanem. Kiedy w ogrodzie pojawił się Książę, Wojownik jako jeden z wielu innych miał za zadanie go powstrzymać.

Ojciec Eliki[edytuj]

Zerwał pieczęć więżącą Arymana, aby wskrzesić swoją córkę. Tym czynem sprowadził na siebie nieszczęście. Spotykamy go na początku gry, gdy uwolnił Arymana, przy zyskaniu pierwszej i trzeciej mocy i pod koniec jako "całkowitego" Zepsutego. Ma on wtedy moce wszystkich pozostałych.

Polska wersja[edytuj]

W Polsce dystrybucją gry zajął się lokalny oddział Ubisoftu. Tytuł został w pełni spolszczony, zarówno w wersji na system Microsoft Windows, jaki i konsole Xbox 360 oraz PlayStation 3. W zależności od platformy, różne są daty wydania gry w Polsce. Na konsolę Xbox 360 ukazała się ona 12 grudnia 2008[4], data premiery wersji na PlayStation 3 została ustalona na 9 stycznia 2009, podobnie jak w przypadku systemu Microsoft Windows[5][6].

Aktor Postać
Maciej Zakościelny Książę
Izabella Bukowska Elika
Miłogost Reczek Ojciec Eliki
Mirosław Zbrojewicz Aryman
Brygida Turowska Konkubina
Adam Bauman Alchemik
Andrzej Blumenfeld Wojownik
Joanna Jeżewska Narrator

Wersja polska: Start International Polska
W pozostałych rolach: Jan Kulczycki, Sylwia Gliwa, Paweł Szczesny, Robert Tondera

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]