Drzewo życia (religia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kabalistyczne drzewo życia
Drzewo życia – malowidło na ścianie prezbiterium katedry św. Janów w Toruniu

Drzewo życiarajskie drzewo, którego owoce darzyły nieśmiertelnością. Występuje w świętych księgach judaizmu (Tora) i chrześcijaństwa (Biblia).

Tradycja kabalistyczna[edytuj]

Złożone z sefirot Drzewo Życia było centralnym diagramem kabały; mistycznej interpretacji Tory. Diagram ten w schematyczny sposób obrazuje powstanie i budowę Wszechświata, a także atrybuty Boga.

Tradycja judeo-chrześcijańska[edytuj]

Według Księgi Rodzaju drzewo życia rosło w środku rajskiego ogrodu Eden. Stwórca umieścił tam Adama i Ewę. Gdy szatan skusił kobietę i mężczyznę do zerwania owocu z innego drzewa – drzewa poznania dobra i zła, złamali oni zakaz Stwórcy. Bóg za karę wygnał Adama i Ewę z Edenu i na straży postawił cheruby i wirujący ognisty miecz. Stwórca nie chciał, aby ludzie po upadku przez skosztowanie owocu z drzewa życia stali się nieśmiertelni. W buncie człowieka przeciwko Bogu Biblia widzi przyczynę inwazji zła do pierwotnie dobrego świata oraz uzasadnia, dlaczego człowiek poddany jest chorobom, cierpieniu, starzeniu się i śmierci.

Drzewo życia pojawia się ponownie w księdze Apokalipsy, kiedy po ponownym stworzeniu wszechświata nastanie rajska rzeczywistość. W opisie Nowego Jeruzalem czytamy: "Pomiędzy rynkiem Miasta a rzeką, po obu brzegach, drzewo życia, rodzące dwanaście owoców; wydające swój owoc każdego miesiąca; a liście drzewa [służą] do leczenia narodów" (Obj 22:2).

Drzewo życia miało liczne przedstawienia w sztuce sakralnej. Krzyż był przedstawiony nie jako drzewo hańby, a jako rajskie drzewo życia, bo z niego płynie życie wieczne. Z martwego drzewa kaźni zaczęły wyrastać pąki, gałęzie i kwiatony, przez co cały krucyfiks kojarzył się z drzewem. Ukrzyżowanie na drzewie życia było kompozycją zaczerpnięta z pism trzynastowiecznego franciszkańskiego mistyka św. Bonawentury.

Według XIX-wiecznej niemieckiej katolickiej mistyczki, Anny Katarzyny Emmerich (której wizje zainspirowały reżysera Mela Gibsona do pracy nad filmem "Pasja"), ukazane w jej objawieniach drzewo życia było podobne do cedru, tylko znacznie większe. Stało ono na wysepce połączonej z resztą ogrodu groblą. Owoce koloru złota leżały w liściastych łuszczkach jako pączek róży.

Interpretacje biblistów[edytuj]

Zdaniem Norberta Lohfinka biblijny opis drzewa życia w sposób antytetyczny i odmitologizowujący nawiązuje do motywu rośliny życia, występującego np. w Eposie o Gilgameszu. W obu przypadkach mamy do czynienia z symbolem nieśmiertelności. W micie mezopotamskim roślina życia zostaje pożarta przez węża, który skorzystał z chwili nieuwagi Gilgamesza. W Biblii utrata dostępu do drzewa życia następuje nie w wyniku przypadku, zrządzenia losu, a w wyniku dobrowolnego przekroczenia przykazania Bożego, wąż występuje natomiast w roli kusiciela[1].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Opowiadanie o grzechu pierworodnym. W: Norbert Lohfink: Pieśń chwały. Chrześcijanin a Stary Testament. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX, 1982, s. 58–60. ISBN 83-211-0364-2.