Przemysław Cypryański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przemysław Cypryański
Ilustracja
Przemysław Cypryański (2012)
Imię i nazwisko Przemysław Cypryański
Data i miejsce urodzenia 2 sierpnia 1981
Września
Zawód aktor
Zespół artystyczny
Teatr Kamienica
Zlot fanów serialu M jak miłość w Bydgoszczy, 2010

Przemysław Cypryański (ur. 2 sierpnia 1981 we Wrześni) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, znany m.in. dzięki grze w serialu M jak miłość oraz w filmie Jeszcze raz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Jest jednym z sześciorga dzieci: ma trzy siostry i dwóch braci. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Marzeninie i Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni. Po skończeniu liceum, za namową siostry Marzeny, zamieszkał w Warszawie. Zaczął studiować informatykę i rozpoczął pracę w jednym ze stołecznych fast foodów. Jako student informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, za namową jednej z sióstr, udał się na casting do reklamy. Po pół roku dostał pierwszą propozycję udziału w reklamie. Niedługo potem podjął naukę na kierunku Społecznej Psychologii Informatyki i Komunikacji[1]. Uczył się też w Studium Aktorskim przy Teatrze Żydowskim w Warszawie.

W 2006 roku nie zdał egzaminu aktorskiego przed Związkiem Artystów Scen Polskich, skutkiem czego nie przysługiwał mu tytuł i uprawnienia aktora zawodowego. W 2008 roku, podczas drugiego podejścia, pomyślnie zdał egzamin.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku wystąpił na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie w musicalu Skrzypek na dachu.

Na małym ekranie zadebiutował w roli Kostka w telenoweli TVP1 Klan (2005). W 2006 roku pojawił się w serialu TVP2 M jak miłość jako Jakub Ziober, współlokator Madzi i młodych Zduńskich, a także podkładał głos tytułowemu bohaterowi filmu fabularnego Alex Rider: Misja Stormbreaker.

Na dużym ekranie zadebiutował rolą Marka, kolegi Małgosi w komedii romantycznej Ryszarda Zatorskiego Dlaczego nie! (2007).

Jesienią 2006 roku wystąpił w czwartej edycji programu Taniec z gwiazdami, transmitowanego w TVN. Jego partnerką taneczną była Aneta Piotrowska, z którą zajął szóste miejsce. W marcu 2015 roku brał udział w pierwszej edycji programu Celebrity Splash!, emitowanego w telewizji Polsat. Zajął ostatecznie dziewiąte miejsce[2].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]