Przemysław Cypryański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przemysław Cypryański
Ilustracja
Przemysław Cypryański
Imię i nazwisko Przemysław Cypryański
Data i miejsce urodzenia 2 sierpnia 1981
Września
Zawód aktor
Zespół artystyczny
Teatr Kamienica
Zlot fanów M jak Miłość w Bydgoszczy

Przemysław Cypryański (ur. 2 sierpnia 1981 we Wrześni) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Ma na swoim koncie m.in. rolę w serialu M jak miłość oraz w filmie Jeszcze raz.

Życiorys[edytuj]

Wczesne lata[edytuj]

Jest jednym z sześciorga dzieci: ma trzy siostry i dwóch braci. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Marzeninie i Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni. Po skończeniu liceum, za namową siostry Marzeny, zamieszkał w Warszawie. Zaczął studiować informatykę i rozpoczął pracę w jednym ze stołecznych fast foodów. Jako student informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, za namową jednej z sióstr udał się na casting do reklamy. Po pół roku dostał pierwszą propozycję udziału w reklamie. Niedługo potem podjął naukę na kierunku Społecznej Psychologii Informatyki i Komunikacji.

W 2006 nie zdał egzaminu aktorskiego przed Związkiem Artystów Scen POlskich, skutkiem czego nie przysługiwał mu tytuł i uprawnienia aktora zawodowego. W 2008 roku, podczas drugiego podejścia, pomyślnie zdał egzamin.

Kariera[edytuj]

Pasje aktorskie realizował w Studium Aktorskim przy Teatrze Żydowskim w Warszawie. Na scenie tego teatru występował w musicalu Skrzypek na dachu (2006). Na małym ekranie zadebiutował w roli Kostka, kolegi Olki Lubicz ze studiów w Wyższej Szkole Humanistyki Stosowanej w telenoweli TVP1 Klan (2005). W 2006 roku pojawił się w serialu TVP2 M jak miłość jako Jakub Ziober, współlokator Madzi i młodych Zduńskich, a także podkładał głos tytułowemu bohaterowi filmu fabularnego „Alex Rider: Misja Stormbreaker”. Na dużym ekranie zadebiutował rolą Marka, kolegi Małgosi w komedii romantycznej Ryszarda Zatorskiego Dlaczego nie! (2007).

W 2006 wystąpił w czwartej edycji programu Taniec z gwiazdami, transmitowanego w TVN. Jego partnerką taneczną była Aneta Piotrowska, z którą zajął szóste miejsce. W marcu 2015 roku brał udział w pierwszej edycji programu Celebrity Splash! emitowanego w telewizji Polsat i zajął ostatecznie dziewiątej miejsce.

Filmografia[edytuj]

Filmy[edytuj]

Seriale[edytuj]

Polski dubbing[edytuj]

Bibliografia[edytuj]