Przemysław Cypryański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przemysław Cypryański
Ilustracja
Przemysław Cypryański (2017)
Imię i nazwisko Przemysław Cypryański
Data i miejsce urodzenia 2 sierpnia 1981
Września
Zawód aktor
Lata aktywności od 2006
Zlot fanów serialu M jak miłość w Bydgoszczy, 2010

Przemysław Cypryański (ur. 2 sierpnia 1981 we Wrześni) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Jest jednym z sześciorga dzieci: ma trzy siostry i dwóch braci. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Marzeninie i Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni. Po skończeniu liceum, za namową siostry Marzeny, zamieszkał w Warszawie. Zaczął studiować informatykę i rozpoczął pracę w jednym ze stołecznych fast foodów. Jako student informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, udał się na casting do reklamy. Po pół roku dostał pierwszą propozycję udziału w reklamie. Niedługo potem podjął naukę na kierunku Społecznej Psychologii Informatyki i Komunikacji[1]. Uczył się też w Studium Aktorskim przy Teatrze Żydowskim w Warszawie.

W 2008 roku zdał egzamin aktorski przed Związkiem Artystów Scen Polskich, skutkiem czego uzyskał tytuł i uprawnienia aktora zawodowego.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku wystąpił na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie w musicalu Skrzypek na dachu[2].

W telewizji zadebiutował w roli Kostka w telenoweli TVP1 Klan (2005). W 2006 roku pojawił się w serialu TVP2 M jak miłość jako Jakub Ziober, współlokator Madzi i młodych Zduńskich, a także podkładał głos tytułowemu bohaterowi filmu fabularnego Alex Rider: Misja Stormbreaker. Po sukcesie serialowym zagrał w filmach, takich jak m.in. Tajemnica Westerplatte Pawła Chochlewy[3], „Jeszcze raz” Mariusza Malca, w komedii romantycznej Ryszarda Zatorskiego Dlaczego nie! oraz Nad życie Anny Pluteckiej-Mesjasz, historii inspirowanej życiem polskiej siatkarki Agaty Mróz. Wystąpił w wielu serialach, takich jak m.in. Przyjaciółki, Na noże, Barwy szczęścia[4], 2XL, Szpilki na Giewoncie czy O mnie się nie martw[5].

Jesienią 2006 roku wystąpił w czwartej edycji programu TVN Taniec z gwiazdami. Jego partnerką taneczną była Aneta Piotrowska, z którą zajął szóste miejsce. W marcu 2015 roku brał udział w pierwszej edycji programu telewizji Polsat Celebrity Splash!. Zajął dziewiąte miejsce[6].

Często udziela się charytatywnie. Od 2014 roku współpracuje z akcją „Pomoc mierzona kilometrami” T-Mobile Polska. Interesuje się sportem, w szczególności piłką nożną, joggingiem i jazdą na rowerze[7]. Od lat należy do Reprezentacji Artystów Polskich w piłce nożnej[8].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]