Radio Express

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radio Express FM
Państwo  Polska
Język polski
Siedziba Bielsko-Biała
Założono 2006
Inne nazwy Radio Express
Właściciel Radio Express 92,3 FM Sp. z o.o.
Prezes Jerzy Handzlik
Format stacji AC/"goldies"
Częstotliwości
w miastach
92.3 MHz FM - GOP
Strona internetowa

Radio Express FMpolska komercyjna stacja radiowa nadająca na aglomerację katowicką. Siedziba znajduje się w Bielsku-Białej. Publikuje informacje z regionu i aglomeracji katowickiej. Nadaje na częstotliwości 92.3 MHz, z mocą ERP 1 kW, w pol. V. Nadajnik usytuowany jest na 200 m kominie Elektrowni Łaziska w Łaziskach Górnych.

Radio powstało w 2006, z przekształcenia pszczyńskiego Radio Mega FM.

Radio MEGA pojawiło się 2 sierpnia 1996, zastępując pszczyńskie Radio Plesino[1]. Siedziba rozgłośni najpierw znajdowała się w Pszczynie, a w styczniu 2006 przeniesiono ją do Tychów. Przez ten czas radio stopniowo zmieniało profil muzyczny i ilość informacji (w szczytowym okresie serwisy lokalne nadawano od godz. 6.00 do 22.00, co pół godziny). 2 września 2006 stacja zmieniła nazwę na Radio Express[1]. Redaktor naczelny stacji, Olek Gortat, uzasadnił to następująco: „Powodem (...) są niekorzystne z naszego punktu widzenia konotacje społeczne, związane z nazwą "Mega FM". Mimo długiej historii i wielu zmian, nazwa jest wciąż kojarzona ze stacją dla młodzieży, grającą muzykę dance, z niewielką liczbą informacji. (...) Zmieniamy markę, bo zmieniliśmy profil stacji: gramy teraz dla dorosłego słuchacza i kładziemy duży nacisk na lokalną informację.”[2]. W grudniu 2007 siedzibę stacji przeniesiono do Bielska-Białej, redaktorem naczelnym został Jakub Mazur. Obecnie program Radia Express FM to przede wszystkim muzyka i informacje lokalne.

Radio obejmuje zasięgiem takie miasta jak: Tychy, Łaziska Górne, Mikołów, Katowice, Mysłowice, Jaworzno, Sosnowiec, Żory, Rybnik, Gliwice, Zabrze, Chorzów, Ruda Śląska, Bytom, Pszczyna, Dąbrowa Górnicza, Zawiercie, Tarnowskie Góry, Lędziny, Knurów czy Oświęcim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tychy: Express zamiast Megi (pol.). RadioPolska.pl, 2006-09-02. [dostęp 2009-08-03].
  2. Radio Express zamiast Mega Fm (pol.). WirtualneMedia.pl, 2006-06-01. [dostęp 2009-08-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]