Rejestrator katastroficzny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Czarna skrzynka”. Zobacz też: inne znaczenia
Ten artykuł dotyczy rejestratoru danych lotu. Zobacz też: testy czarnej skrzynki w inżynierii oprogramowania.
Dave Warren – wynalazca czarnej skrzynki z jej prototypem.
Rejestrator rozmów w kokpicie

Rejestrator katastroficzny, czarna skrzynka, rekorder awaryjny (ang. Flight Data Recorder) − urządzenie rejestrujące parametry lotu samolotu i zaprojektowane w sposób zwiększający możliwość przetrwania wypadku lotniczego. Zapis ten wykorzystywany jest w celu ustalenia przyczyn i przebiegu nienormalnego zachowania samolotu (w szczególności po katastrofie – do badania jej przyczyn) jednak nie każdy rejestrator danych znajdujący się w samolocie jest czarną skrzynką (np. rejestratory serwisowe).

Historia[edytuj]

Pierwsze skrzynki rejestrujące parametry lotu instalowano już podczas II wojny światowej, głównie w bombowcach. Czarną skrzynkę instalowaną obecnie w samolotach cywilnych wynalazł w Melbourne Australijczyk David Warren.

Budowa czarnej skrzynki[edytuj]

Rejestratory lotów konstruuje się tak, by były zdolne przetrwać katastrofę. Aktualnie czarna skrzynka powinna przetrwać przeciążenia rzędu 3400 g (33 km/s²), a także zanurzenie na głębokość 6 km i temperaturę 1100 °C przez 60 minut[1]. Starsze czarne skrzynki zapisywały parametry lotu w postaci rowka żłobionego w przesuwającej się taśmie aluminiowej. Większość dzisiejszych czarnych skrzynek to zapętlona taśma magnetyczna. Najnowsze konstrukcje zapisują dane w pamięci w układach scalonych (brak zawodnych części mechanicznych).

Dzisiejsze czarne skrzynki zapisują od 300 do ponad 1000 różnych parametrów.

Wbrew nazwie czarna skrzynka jest najczęściej malowana na pomarańczowo, aby łatwiej było ją odszukać wśród szczątków samolotu. Czasem jest barwy żółtej lub czerwonej. Powinna mieć także urządzenie naprowadzające.

Rozmieszczenie skrzynek w samolocie[edytuj]

Zwykle na pokładzie samolotu zainstalowane są: rejestrator danych lotu i rejestrator rozmów w kokpicie (ang. Cockpit Voice Recorder, CVR), umieszczone w przeciwleglych krańcach kadłuba (CVR w okolicy nosa i FDR w ogonie).

Procedura odczytu[edytuj]

Miejsce katastrofy (ang. crash site) zwykle bada specjalna komisja złożona z przedstawicieli linii lotniczych, których samolot uległ wypadkowi, przedstawicieli służb ratowniczych i innych (np. gdy zachodzi podejrzenie, że katastrofa jest wynikiem przestępstwa). Znalezione czarne skrzynki są zabezpieczane, a następnie komisyjnie otwierane. Odczytane dane wraz z zapisem rejestratora rozmów w kokpicie pomagają ustalić przyczyny i przebieg katastrofy. Badająca wypadek komisja przedstawia raport, który opisuje przebieg zdarzeń, podaje przyczyny, wskazuje ewentualnych winnych oraz wskazuje, jakie należy przedsięwziąć działania, aby danego typu katastrofa się nie powtórzyła.

Dzisiejsze czarne skrzynki, czyli FDR, to zestaw urządzeń, których parametry są określone odpowiednimi przepisami, np. dla statków powietrznych w UE stosuje się EASA PART 23, 25 i 29. Przepisy te określają jakie parametry, z jaką dokładnością i częstotliwością oraz przez jaki czas muszą być rejestrowane dla danego typu statku powietrznego w zależności od jego zastosowania.

FDR składa się z szeregu źródeł informacji, którymi są czujniki i inne urządzenia pokładowe bloku zbierania i porządkowania informacji zwanego Digital Flight Data Acquisition Unit (DFDAU, po polsku szyfrator[potrzebny przypis]) oraz urządzenia zapisującego informację zwanego Digital Flight Data Recorder (DFDR, po polsku nazywanego najczęściej rejestratorem katastroficznym)[potrzebny przypis].

W skład FDR coraz częściej wchodzi również rejestrator eksploatacyjny czy też szybkiego dostępu (ang. Quick Access Recorder (QAR)) lub w wersji z pamięcią półprzewodnikową Solid State QAR (SSQAR). Pierwszy na świecie SSQAR skonstruowano w 1987 w Polsce w firmie TTM (znanej dziś jako ATM) i w latach 1988–1990 zainstalowano go we wszystkich samolotach PLL LOT, a następnie Czech Airlines. [potrzebny przypis]

Zastosowanie[edytuj]

Obecnie czarne skrzynki montowane są nie tylko w samolotach wojskowych oraz cywilnych, ale także instaluje się je w pociągach, ciężarówkach i samochodach[2]. Przykładowo specjalnie przystosowana wersja SSQAR pracuje w wagonach warszawskiego metra[3].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. How Black Boxes Work (ang.)
  2. Czarna skrzynka w samochodzie dla młodych kierowców. PRNews.pl. [dostęp 27 czerwca 2013].
  3. ATM-QR4 – Rejestrator. ATM. [dostęp 4 maja 2015].

Bibliografia[edytuj]

  • Edmund Klich: Bezpieczeństwo lotów: wypadki, przyczyny, profilaktyka. Puławy: Zakład Poligraficzny „Wisła”, 1998.
  • Ryszard Krystek: Zintegrowany system bezpieczeństwa transportu. Tom I. Diagnoza bezpieczeństwa transportu w Polsce. 2009. ISBN 978-83-206-1743-6.

Linki zewnętrzne[edytuj]