Rewolucja listopadowa 1918

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Niemcy przed rewolucją listopadową

Rewolucja listopadowa w 1918 (niem. Novemberrevolution) – całokształt wystąpień o charakterze rewolucyjnym w Niemczech, w roku 1918 i 1919.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po klęskach na froncie zachodnim w czasie I wojny światowej oraz długotrwałej blokadzie gospodarczej przez państwa Ententy, której skutki nasilały się po nierozstrzygniętej bitwie jutlandzkiej w cieśninie Skagerrak, wyczerpane społeczeństwo Niemiec było u kresu swoich sił. Rząd ostatni ratunek widział we flocie.

Przebieg wydarzeń[edytuj | edytuj kod]

W trakcie wydarzeń rewolucji listopadowej ścierały się 3 koncepcje: SPD – dążenie do utworzenia republiki, USPD – pacyfistyczna, dążąca do zakończenia wojny i budowy państwa opartego na rządach rad robotniczych i żołnierskich oraz Związku Spartakusa – koncepcja zbrojnej walki robotników o ponadnarodowe państwo robotników, zbliżone w swoich założeniach do idei rewolucji październikowej. Ostatecznie, dzięki porozumieniu się Friedricha Eberta z głównodowodzącymi armii niemieckiej, możliwe było przeprowadzenie koncepcji republikańskiej i stłumienie zbrojnych rozruchów wywołanych przez Związek Spartakusa (powstanie Spartakusa). Rewolucja listopadowa oznaczała upadek Cesarstwa Niemieckiego, jego sukcesorem została Republika Weimarska.

W kwietniu 1919 została utworzona Bawarska Republika Rad. Ponieważ większość kierownictwa Bawarskiej Republiki Rad było pochodzenia żydowskiego, wywołało to w narodzie niemieckim skojarzenia, że bolszewizm i judaizm były zasadniczo tym samym. W niedalekiej przyszłości miało to skutkować w Niemczech upowszechnieniem silnych postaw antysemickich[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Serial dokumentalny The Nazis: A Warning from History, odc. 1. Helped into Power


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Nowa Encyklopedia Powszechna Warszawa 1996, tom 5, strona 519 ISBN 83-01-11968-3
  • Historia Rzeszy Niemieckiej 1871-1945 J. Krasuski