Rezygnacja Benedykta XVI
Rezygnacja Benedykta XVI – decyzja ogłoszona przed południem 11 lutego 2013 roku w Watykanie przez papieża Benedykta XVI[1]. Decyzja o ustąpieniu ze stanowiska czyni go pierwszym papieżem opuszczającym urząd od czasów rezygnacji Grzegorza XII w 1415 roku (który postąpił tak w celu zakończenia Wielkiej schizmy zachodniej[2]) i pierwszym od renuntiatio Celestyna V w 1294 roku, który ustąpił bez nacisków z zewnątrz. Decyzja była zaskoczeniem, ponieważ współcześnie papieże piastowali urząd aż do śmierci. Benedykt XVI poinformował, że powodem decyzji jest podupadające zdrowie i brak sił.
Zgodnie z deklaracją papież ustąpił z urzędu 28 lutego 2013 o godzinie 20:00.
Ogłoszenie decyzji[edytuj | edytuj kod]
Papież zadecydował o rezygnacji w związku z zaawansowanym wiekiem i słabnącym zdrowiem.
Swoją decyzję wypowiedział po łacinie w Pałacu Apostolskim w Sala del Concistoro na przedpołudniowym spotkaniu 11 lutego 2013 r. Podczas spotkania miano ogłosić datę kanonizacji trzech katolickich męczenników: Antonia Primaldo, Lauya Montoya Upegui i Marii Guadalupe Garcia Zavala[3].
W oświadczeniu zwrócił uwagę na słabnące siły z powodu podeszłego wieku oraz na osłabienie sił fizycznych i duchowych. Ponadto zadeklarował, że będzie chciał kontynuować swoją posługę w Kościele[4]. Zgodnie z wypowiedzią rzecznika Watykanu Federico Lombardiego papież opuścił Watykan 28 lutego o godzinie 17:00 i udał się do rezydencji w Castel Gandolfo. Spędził tam dwa miesiące. Benedykt XVI do Watykanu powrócił 2 maja 2013 i zamieszkał w klasztorze Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich[5][6].
Reakcje państw na rezygnację Benedykta XVI[edytuj | edytuj kod]
Australia − premier Julia Gillard wydała oświadczenie w związku z rezygnacją Benedykta XVI, mówiące że zapowiedź jego abdykacji oznacza początek historycznego momentu i dla wielu australijskich katolików będzie to wielkim wydarzeniem; uznała też to za dowód jego pokory, którą podczas swojego wyboru Benedykt XVI wyraził słowami, że chce być „prostym, skromnym pracownikiem w winnicy Pańskiej”[7].
Brazylia − prezydent Dilma Rousseff powiedziała, że szanuje decyzję papieża Benedykta XVI i zwróciła uwagę na zbliżające się Światowe Dni Młodzieży w lipcu w Rio de Janeiro, które papież zapowiedział, a także wspomniała jego wizytę w Brazylii w 2007 roku[8].
Kanada − premier Stephen Harper wydał oświadczenie mówiące, że Benedykt XVI zawsze będzie miał specjalne miejsce w sercach Kanadyjczyków[9].
Francja − prezydent François Hollande powiedział Benedykt XVI zasługuje na „szacunek”, nie komentując sprawy konkretnie[10].
Niemcy − kanclerz Angela Merkel chwaliła go jako „jednego z najbardziej znaczących myślicieli religijnych naszych czasów”, wspomniała jego wysiłki na rzecz dialogu międzykulturowego i wpływ papieża na nią samą oraz, że „słowa papieża będą mi towarzyszyć przez długi czas”[11].
Irlandia − Prezydent Michael D. Higgins również złożył swoje życzenia dla odchodzącego papieża. Po rezygnacji Benedykta XVI, premier Enda Kenny chwalił papieża za „silne przywództwo” i za „wielką służbę Kościołowi” zarówno w Irlandii i na całym świecie [12].
Filipiny − Prezydent Benigno Aquino III został „napełniony wielkim żalem po decyzji papieża Benedykt XVI o rezygnacji z posługi Piotrowej w dniu 28 lutego tego roku”. Przypomniał także o „wdzięczności, wielu modlitwach i pocieszających słowach Benedykta XVI dla Filipińczyków w czasach klęski i wyzwania, oraz o jego słowach otuchy i uczestnictwa w ważnych dla katolików wydarzeniach, takich jak niedawna kanonizacja Piotra Calungsod”[13].
Polska − Prezydent Bronisław Komorowski wyznał, że abdykacja Benedykta XVI była wielkim zaskoczeniem i przyznał, że decyzja papieża może budzić u wielu osób pewne obawy. Dodał, że pragnie podziękować mu za jego wizytę w 2006 roku oraz nade wszystko za beatyfikację Jana Pawła II[14].
Stany Zjednoczone − Prezydent Barack Obama pochwalił Benedykta XVI, mówiąc : „W imieniu Amerykanów chciałbym wyrazić naszą wdzięczność i modlitwę za Jego Świątobliwość papieża Benedykta XVI. Michelle i ja serdecznie pamiętamy nasze spotkanie z Ojcem Świętym i doceniam naszą pracę razem w ciągu poprzednich czterech lat” oraz dodał życzenie otuchy kardynałom, gdy będą wybrać następcę jego Świątobliwości papieża Benedykta XVI „[15].
Włochy − premier Mario Monti wyznał, że „jest bardzo wstrząśnięty tą niespodziewaną decyzją papieża o rezygnacji”[16].
Wielka Brytania − premier David Cameron pochwalił Benedykta XVI, wysyłając najlepsze życzenia dla papieża Benedykta po jego ogłoszeniu rezygnacji. Wspomniał również bliskie stosunki ze Stolicą Apostolską i wizytę w Wielkiej Brytanii w 2010 roku, która została zapamiętana z wielką miłością i szacunkiem. Dodał, że będzie brakowało takiego duchowego przywódcy dla milionów ludzi[17].
Szkocja − Minister Alex Salmond z wielką sympatią wspomniał wizytę Benedykta XVI w Szkocji w 2010 roku w trakcie jego pielgrzymki do Wielkiej Brytanii i papieską Mszę odprawioną w Bellahouston Park oraz złożył papieżowi życzenia bardzo spokojnej emerytury[18].
Po rezygnacji[edytuj | edytuj kod]
Papież po ustąpieniu nie nosi tytułu kardynała (przestał nim być w chwili wyboru na papieża) i nie może z powodu ukończenia 80 roku życia zajmować stanowisk w Kurii Rzymskiej. Przysługuje mu tytuł Emerytowanego Biskupa Rzymu, ponieważ tytuł Biskupa Rzymu jest zarezerwowany dla urzędującego papieża[19]. Może być ponadto nazywany Papieżem Emerytem i można zwracać się do niego Jego Świątobliwość[20].
Z racji ustalonej dotychczas w języku polskim tradycji tytuły te mogą być tłumaczone jako biskup senior Rzymu i emerytowany papież[potrzebny przypis].
13 marca 2013 został wybrany następca Benedykta XVI – kardynał Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Pope Benedict XVI resigns owing to age and declining health (ang.). The Guardian. [dostęp 2013-06-09].
- ↑ Too tired to go on, Pope Benedict resigns (ang.). CNN. [dostęp 2013-06-09].
- ↑ Pope convokes consistory for canonization of three Blessed (ang.). Vatican Information Service. [dostęp 2013-06-09].
- ↑ Pope Benedict XVI announces his resignation at end of month (ang.). Radio Watykańskie. [dostęp 2013-06-09].
- ↑ Dopo le dimissioni il Papa si ritirerà presso il monastero Mater Ecclesiae fondato nel '94 per volontà di Wojtyla (wł.). Il Messaggero. [dostęp 2013-06-09].
- ↑ Benedykt XVI powrócił do Watykanu (pol.). Interia.pl. [dostęp 2013-06-09].
- ↑ Pope's resignation historic, says Prime Minister Julia Gillard (ang.). news.com.au.
- ↑ President Dilma Rousseff says she respects Pope's decision to retire (ang.). ebc.com.br.
- ↑ Statement by the Prime Minister of Canada on the resignation of Pope Benedict XVI (ang.). pm.gc.ca.
- ↑ Pope Benedict merits 'respect', Hollande says (ang.). thelocal.fr.
- ↑ Germany and Europe hail retiring Pope Benedict XVI (ang.). dw.de.
- ↑ Kenny pays tribute to Pope Benedict (ang.). The Irish Times.
- ↑ Statement: The Presidential Spokesperson on the Pope’s resignation (ang.). gov.ph.
- ↑ Komorowski: jesteśmy „trochę rozdarci” po decyzji papieża (pol.). rp.pl.
- ↑ Pope Benedict XVI Resigns: President Obama, Italian Prime Minister, Other World and Church Leaders React (ang.). abcnews.go.com.
- ↑ Italy's Prime Minister Monti says he is greatly shaken by the news of the pope's resignation (ang.). breakingnews.com.
- ↑ Statement from Prime Minister David Cameron following the resignation of Pope Benedict XVI (ang.). gov.uk.
- ↑ Pope to step down (ang.). heraldscotland.com.
- ↑ Benedict will be prayerful presence in next papacy, spokesman says (ang.). Catholic News Online. [dostęp 2013-06-09].
- ↑ Tytulatura Benedykta XVI po jego ustąpieniu (pol.). Katolicka Agencja Informacyjna. [dostęp 2013-06-09].
Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]
|