Richard Jordan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Richard Jordan
Ilustracja
Imię i nazwisko Robert Anson Jordan, Jr.
Data i miejsce urodzenia 19 lipca 1937
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 30 sierpnia 1993
Los Angeles
Zawód aktor

Robert Anson Jordan, Jr. (ur. 19 lipca 1937 w Nowym Jorku, zm. 30 sierpnia 1993 w Los Angeles) – amerykański aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.

W 1958 ukończył studia na Harvard University, po czym zajął się aktorstwem. Występował w teatrach broadwayowskich, później współpracował z Josephem Pappem przy adaptacjach sztuk Williama Szekspira. Od lat 60. grywał w produkcjach telewizyjnych. W 1971 zadebiutował w filmach kinowych, zagrał wówczas w dwóch westernach Lawman i Valdez przybywa u boku m.in. Burta Lancastera. Kontynuował karierę teatralną (w Los Angeles), a także telewizyjną. Za rolę irlandzkiego imigranta w wyprodukowany przez NBC miniserialu Captains and the Kings otrzymał w 1976 Złotego Globa dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym. Wystąpił później m.in. jako Duncan Idaho w Diunie i jako Jeffrey Pelt w Polowaniu na Czerwony Październik.

U Richarda Jordana rozpoznano nowotwór ośrodkowego układu nerwowego[1]. Z powodu choroby musiał zrezygnować z otrzymanej roli w Ściganym. Zmarł 30 sierpnia 1993, na dwa miesiące przed premierą Gettysburga, w którym zagrał swoją ostatnią rolę – konfederackiego generała Lewisa Armisteada (poległego w tytułowej bitwie).

W latach 1964–1972 Richard Jordan był mężem aktorki Kathleen Widdoes, z którą miał córkę Ninę. Z późniejszego nieformalnego związku z aktorką Blair Brown miał także syna Roberta. Przez ostatnie kilka lat życia jego partnerką była Marcia Cross[1].

Wybrana filmografia[edytuj]

Przypisy

  1. a b The Stepford shrink (ang.). timesonline.co.uk, 23 sierpnia 2005. [dostęp 9 stycznia 2011].

Bibliografia[edytuj]