Robert Gwiazdowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Robert Gwiazdowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 marca 1960
Warszawa
Zawód adwokat

Robert Andrzej[1] Gwiazdowski (ur. 23 marca 1960[2] w Warszawie) – polski prawnik, komentator gospodarczy, ekspert w dziedzinie podatków w Centrum im. Adama Smitha, doktor habilitowany nauk prawnych. Wykładowca Uczelni Łazarskiego[3]. Adwokat w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

Życiorys[edytuj]

Ukończył XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie (1979), a następnie Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1984 ukończył studia z wyróżnieniem. W okresie stanu wojennego był przewodniczącym samorządu studentów.

Został pracownikiem naukowym Instytutu Nauk o Państwie i Prawie UW ze specjalizacją w zakresie historii myśli politycznej i prawnej. W 1994 na tym samym wydziale obronił pracę doktorską z zakresu nauk prawnych pt. Milton Friedman i Russell Kirk a style politycznego myślenia w amerykańskiej filozofii konserwatywnej.

Szef Komisji Podatkowej Centrum im. Adama Smitha oraz arbiter w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Ponadto prowadzi własną działalność w zakresie doradztwa ekonomiczno-prawnego.

Od 28 lutego 2006 do września 2007 jako przedstawiciel Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej był Prezesem Rady Nadzorczej ZUS.

Często udziela komentarzy na tematy społeczno-gospodarcze w prasie, radiu i telewizji. Gości także w programie TVP o tematyce gospodarczej Plus Minus oraz w programie Bilans, nadawanym w TVN24.

W swoich komentarzach i artykułach prezentuje poglądy wolnorynkowe, podkreślając rolę wolnego rynku w kształtowaniu procesów gospodarczych oraz wpływ wysokiego opodatkowania pracy i systemu świadczeń socjalnych jako źródeł bezrobocia.

12 kwietnia 2008 został honorowym członkiem stowarzyszenia KoLiber. Był[4] też prezesem zarządu spółki Sport Medica S.A., będącej właścicielem prywatnej kliniki medycznej w Warszawie, Carolina Medical Center.

Publikacje[edytuj]

  • Podatek progresywny i proporcjonalny: doktrynalne przesłanki, praktyczne konsekwencje, WUW 2007, Warszawa
  • Ekonomiczny aspekt opodatkowania, Centrum im. Adama Smitha 2004, Warszawa
  • Sprawiedliwość a efektywność opodatkowania: pomiędzy progresją a podatkiem liniowym, Centrum im. Adama Smitha 2001, Warszawa
  • A nie mówiłem? Dlaczego nastąpił kryzys i jak najszybciej z niego wyjść? Wydawnictwo Prohibita 2012
  • Emerytalna katastrofa i jak się chronić przed jej skutkami? Wydawnictwo Zysk i s-ka 2012

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]