KoLiber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stowarzyszenie KoLiber
Państwo  Polska
Siedziba Al. Jerozolimskie 85/21,
02-001 Warszawa
Data założenia 26 stycznia 1999
Status Stowarzyszenie
Profil działalności konserwatywny liberalizm, kapitalizm, konserwatyzm, minarchizm, libertarianizm
Zasięg Polska
Prezes Robert Iwanicki
Członkowie ok. 600 (luty 2017)
Nr KRS 0000111237
Data rejestracji 17 kwietnia 2000 (w obecnej postaci 14 maja 2002)
Powiązania Unia Polityki Realnej (1999)
brak współrzędnych
Strona internetowa

Stowarzyszenie KoLiber – ogólnopolskie stowarzyszenie konserwatywno-liberalne skupiające głównie studentów i przedsiębiorców. KoLiber stawia sobie za cel: wspieranie ochrony własności, rządów prawa, wolności gospodarczej, odpowiedzialności za własny los oraz silnego i bezpiecznego państwa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie powstało 26 stycznia 1999 jako Sekcja Młodzieżowa Oddziału Stołecznego Unii Polityki Realnej, zwana nieformalnie „Warszawskim KoLibrem”. Od 25 listopada 1999 jest niezależną organizacją (zarejestrowaną sądownie 17 kwietnia 2000). Początkowo nosiło nazwę Stowarzyszenie Konserwatywno-Liberalne „KoLiber”, po kilku latach Konwent Stowarzyszenia uprościł nazwę do formy „Stowarzyszenie KoLiber”.

W 2002 kilkunastu członków KoLibra zdobyło mandaty radnych w swoich miastach (gł. z Warszawy). W 2006 jedenastu członków KoLibra uzyskało mandaty radnych (6 z list PiS, 4 PO, 1 z listy lokalnej)[potrzebny przypis]. Stefan Traczyk został wybrany wójtem gminy Celestynów (następnie uzyskiwał reelekcje).

W kwietniu 2005 KoLiber obchodził 5-lecie swojego istnienia. Z tej okazji na Konwencie Nadzwyczajnym wręczono Członkostwa Honorowe Bronisławowi Wildsteinowi, Rafałowi Ziemkiewiczowi i Jeremiemu Mordasewiczowi. Rok później na kolejnych obchodach rocznicowych dołączyli do nich Roman Kluska, Jan Pospieszalski oraz prof. Jan Winiecki. W kolejnych latach tytuł otrzymali Maciej Rybiński, były premier Estonii Mart Laar i Robert Gwiazdowski. W 2012 członkiem honorowym KoLibra został Stanisław Michalkiewicz, a w 2014 – Jarosław Romańczuk.

W wyborach w 2005 KoLiber poparł swoich członków, spośród których były rektor SGH prof. Marek Rocki oraz Zbigniew Kozak uzyskali mandaty. W 2011 posłem z listy Prawa i Sprawiedliwości został były prezes Stowarzyszenia KoLiber Przemysław Wipler. Uchwałą Rady Krajowej z dnia 15 lutego 2014 do życia zostało powołane Biuro Prasowe KoLibra. Biuro odpowiada za wydawanie ogólnopolskiego biuletynu informacyjnego i obsługę medialną stowarzyszenia. Szefem biura i rzecznikiem prasowym stowarzyszenia został Karol Handzel.

W wyborach samorządowych w 2014 siedmiu członków Stowarzyszenia zdobyło mandaty radnych (Paweł Lisiecki w Radzie m.st. Warszawy, Sebastian Piliński i Damian Paczkowski w warszawskich radach dzielnic, Michał Bełbot i Marcin Horała w Radzie Miasta Gdyni, Mateusz Schmidt w Radzie Miasta Wejherowa, Mateusz Walczak w Radzie Gminy Opatówek[1]). W grudniu 2014 Paweł Lisiecki został wybrany na stanowisko burmistrza dzielnicy Praga-Północ[2]. W wyborach parlamentarnych w 2015 sześcioro członków KoLibra zdobyło mandaty poselskie. Byli to: Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Magdalena Błeńska, Marcin Horała, Jakub Kulesza, Paweł Lisiecki i Tomasz Rzymkowski[3]. 8 sierpnia 2016 do stowarzyszenia przystąpił poseł Jacek Wilk[4].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

KoLiber ma na swoim koncie zorganizowanie wielu imprez, m.in. powitanie George’a Busha w Warszawie podczas jego pierwszej wizyty w Europie w 2001[5], pikieta w dzień po zamachu na WTC pod ambasadą Iraku manifestującą poparcie dla walki narodu amerykańskiego z międzynarodowym terroryzmem w 2001, pomoc w kampanii promującej nowy projekt podatkowy napisany przez Centrum im. Adama Smitha, pomoc dla księżnej Marii Krystyny Habsburg, współorganizacja przed referendum akcesyjnym konferencji na terenie całego kraju z udziałem m.in. Władimira Bukowskiego. Od 2001 organizuje w Polsce obchody Międzynarodowego Dnia Kapitalizmu. Stowarzyszenie jest także współorganizatorem corocznych marszy upamiętniających Witolda Pileckiego[6][7][8] oraz członkiem Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”[9][10]. Organizacja prowadzi Latający Uniwersytet KoLibra, w ramach którego organizowane są lekcje ekonomii w szkołach. KoLiber organizuje także liczne demonstracje przeciwko podnoszeniu podatków i w obronie praw Polaków na Litwie, a także Stołeczne Debaty Młodych z udziałem przedstawicieli młodzieżówek partii politycznych. Stowarzyszenie występowało w obronie Telewizji Trwam w związku z postępowaniem dotyczącym miejsca dla tej stacji na cyfrowym multipleksie. Weszło w skład komitetu organizującego w tej sprawie w Warszawie II Ogólnopolski Marsz w Obronie Wolnych Mediów[11].

W 2007 KoLiber zorganizował demonstracje poparcia dla Estonii, kiedy doszło do sporu tego kraju z Rosją, dotyczącego demontażu sowieckiego pomnika w Tallinnie[12]. W 2008 organizacja przeprowadziła kampanię „Gruzjo – nie jesteś sama”, która miała na celu wsparcie Gruzji w czasie wojny w Osetii Południowej i wyrażenie sprzeciwu wobec polityki prowadzonej przez Rosję na Kaukazie[13]. W jej ramach m.in. zorganizowano w wielu miastach Polski demonstracje solidarności z narodem gruzińskim[14][15]. W tym samym roku Stowarzyszenie urządziło akcję przeciwko sieci komórkowej Play, w związku z wykorzystaniem przez tę firmę postaci Che Guevary w kampanii reklamowej[16]. W 2010 KoLiber zainicjował projekt „Polska bez długu”[17], postulując wpisanie do Konstytucji RP zakazu dalszego zadłużania kraju. Po katastrofie smoleńskiej stowarzyszenie uruchomiło akcję „Smoleńsk – chcemy prawdy”, organizując m.in. pikiety sprzeciwu wobec sposobu wyjaśniania okoliczności tragedii i akcje informacyjne w sprawie[18].

Od 2011 KoLiber prowadzi projekt „Lekcje Ekonomii dla Dzieci”, skierowany do uczniów szkół podstawowych. Zajęcia mają na celu zrozumienie przez dzieci podstawowych procesów ekonomicznych zachodzących w gospodarce oraz zastosowanie zdobytej wiedzy w życiu codziennym.

W 2012 stowarzyszenie zainicjowało akcję „Goń z pomnika bolszewika”, rozpoczynając kampanię na rzecz usunięcia z przestrzeni publicznej komunistycznych pomników oraz zmiany nazw ulic i placów, które noszą nazwy związane z komunizmem[19][20]. W ramach projektu KoLiber zgłosił postulaty m.in. zmiany nazwy Alej Armii Ludowej w Warszawie na Aleję Narodowych Sił Zbrojnych[21] czy przeniesienia Pomnika Braterstwa Broni z warszawskiego Placu Wileńskiego na Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich, czemu poparcia udzielili m.in. minister kultury, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, wojewoda mazowiecki i rada dzielnicy Praga-Północ[22]. Stowarzyszenie protestowało również przeciwko sfinansowaniu z publicznych pieniędzy (z funduszy województwa podkarpackiego) uroczystości upamiętniających Karola Świerczewskiego[23]. W skład komitetu poparcia inicjatywy „Goń z pomnika bolszewika” weszło wielu działaczy opozycji z okresu PRL, historyków i ludzi kultury m.in. Andrzej Gwiazda, Krzysztof Wyszkowski, Zbigniew Romaszewski, Przemysław Górny, Jan Żaryn, Leszek Żebrowski, Krzysztof Kawęcki, Tadeusz Płużański, Marek Jan Chodakiewicz, ks. Stanisław Małkowski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Bogusław Nizieński, Bohdan Szucki, Grzegorz Braun, Antoni Krauze[24], Janusz Rewiński[25], Paweł Kukiz[26].

W tym samym roku organizacja rozpoczęła akcję „KoLiber dla Życia”, dotyczącą kwestii ochrony życia poczętego. Poparli ją m.in. prof. Bogdan Chazan, Jacek Karnowski, Przemysław Babiarz, prof. Jacek Bartyzel, Tomasz Terlikowski. W ramach tego projektu KoLiber zorganizował ogólnopolską trasę amerykańskiego filmu o przesłaniu antyaborcyjnym „October Baby”. Inicjatywa ta została wyróżniona w konkursie organizowanym przez Fundację Narodowego Dnia Życia[27]. W 2014 Stowarzyszenie zorganizowało kontynuujący akcję konkurs „Piękno życia od poczęcia”[28]. W uroczystości wręczania nagród wziął udział Marek Jurek[29].

W grudniu 2012 powołano Centrum Analiz KoLibra, które ma na celu analizowanie zagadnień życia publicznego i tworzenie raportów dotyczących ważnych kwestii społeczno-politycznych. Centrum przedstawiło stanowisko ws. rządowej reformy OFE i przygotowało raport dotyczący systemu emerytalnego „Demografia a system emerytalny”, który zawiera propozycję reformy emerytalnej. Był on prezentowany m.in. na posiedzeniach Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnego Rynku[30] i Senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej[31] oraz na Kongresie Republikańskim i Kongresie „Polska Wielki Projekt”, organizowanym przez Instytut Sobieskiego[32]. Następnie Centrum rozpoczęło przygotowanie raportu dotyczącego systemu edukacji[33].

W 2013, w odpowiedzi na pomysł środowisk lewicowych, które chciały upamiętnić zasługi Wojciecha Jaruzelskiego z okazji jego 90. urodzin, Stowarzyszenie KoLiber wraz ze Stowarzyszeniem Studenci dla Rzeczypospolitej, Stowarzyszeniem Młodzi dla Polski i Fundacją Sapere Aude, przygotowało „Prawdziwą „księgę zasług” Wojciecha Jaruzelskiego”. Publikacja została dołączona do jednego z numerów tygodnika „Gazeta Polska”[34].

W 2013 ruszyła Akademia KoLibra – konkurs ekonomiczny skierowany do uczniów szkół średnich. W ramach akademii młodzi ludzie mogli posłuchać wykładów m.in. prof. Leszka Balcerowicza, prof. Roberta Gwiazdowskiego, Adama Sadowskiego i Cezarego Kaźmierczaka. W 2014 odbyła się druga edycja konkursu[35].

W 2014, przy współpracy z Fundacją Instytut Misesa, zainicjowano projekt „Lekcje Ekonomii dla Młodzieży”. Członkowie stowarzyszenia przeprowadzili w wybranych szkołach średnich lekcje ekonomii. W pierwszej edycji w 11 miastach w 24 szkołach 33 prowadzących przeprowadziło 144 lekcje w których udział wzięło 1600 uczniów. Rozpoczęto także nabór do drugiej edycji projektu[36]. Stowarzyszenie otrzymało m.in. za tę akcję Nagrodę Gospodarczą Związku Przedsiębiorców i Pracodawców[37]. W tym samym roku KoLiber zorganizował konkurs dla uczniów i studentów „Anatomia kata”, którego uczestnicy pisali prace o nierozliczonych zbrodniach reżimu komunistycznego wobec podziemia niepodległościowego[38], a także współtworzył wraz z innymi organizacjami młodej prawicy inicjatywę pamięci o Żołnierzach Wyklętych „Upominamy się o Was”[39].

W związku z aferą podsłuchową, Stowarzyszenie współorganizowało demonstrację przeciwko rządowi Donalda Tuska, domagając się jego dymisji[40]. Było także organizatorem marszu w obronie osób skazanych za przerwanie wykładu Zygmunta Baumana we Wrocławiu i związanej z tym akcji „Wszystkich nas nie zamknięcie”[41].

Przed wyborami samorządowymi w 2014 KoLiber przeprowadził akcję „Pogońmy bolszewików z samorządu”, w ramach której zachęcał pretendentów do władz lokalnych do podpisywania zobowiązania do działań na rzecz dekomunizacji przestrzeni publicznej[42][43]. W akcji wzięło udział kilkuset kandydatów do różnych szczebli samorządów[44]. W lutym 2015 KoLiber zaprezentował przygotowany przez swoje Centrum Analiz raport dotyczący sytuacji w polskim górnictwie[45].

Przed wyborami prezydenckimi w 2015 Stowarzyszenie przygotowało wraz ze Studentami dla Rzeczypospolitej i Młodymi dla Polski program „Wizja dla młodego pokolenia”, który został przyjęty przez zwycięzcę wyborów Andrzeja Dudę[46]. W programie znalazły się takie postulaty jak: podwyższenie kwoty wolnej od podatku, wprowadzenie bonu wychowawczego, możliwość założenia firmy na próbę, obniżenie kosztów pracy, zmiany w zakresie polityki historycznej oraz zainicjowanie dyskusji nad radykalną reformą systemu emerytalnego[47]. Pisemne poparcie dla programu wyraził także przewodniczący Rady Programowej PiS prof. Piotr Gliński[48]. W lipcu 2015 członkowie kierownictwa KoLibra Tomasz Pułról i Piotr Mazurek zostali zaproszeni w roli niezależnych ekspertów do udziału w panelach dyskusyjnych podczas Konwencji Programowej "Zjednoczonej Prawicy" w Katowicach[49].

We wrześniu 2015 Stowarzyszenie zorganizowało wraz z Młodymi dla Polski, Studentami dla Rzeczypospolitej i Fundacją Sapere Aude II Forum Organizacji Młodzieżowych "Wspólnie dla Przyszłości", które miało miejsce w Opolu[50]. Przed wyborami parlamentarnymi odbywającymi się w październiku tego roku KoLiber prowadził akcję "Pogońmy bolszewików z parlamentu", w ramach której kilkudziesięciu kandydatów do Sejmu i Senatu zobowiązało się do działań na rzecz dekomunizacji przestrzeni publicznej oraz powrotu polskiej polityki historycznej[51]. Wzięli w niej udział m.in. Jan Żaryn, Piotr Gliński, Krystyna Pawłowicz, Krzysztof Kawęcki, Jarosław Gowin, Stanisław Pięta[52].

Marsz Kapitalizmu, Katowice 2007

Program organizacji[edytuj | edytuj kod]

Nazwa „KoLiber” pochodzi od określeń „konserwatywny” i „liberalny”. Stowarzyszenie, oprócz liberalizmu gospodarczego, promuje konserwatywny tryb życia. Według Deklaracji Ideowej KoLiber dąży do: realizacji idei wolnego społeczeństwa, całkowitego poddania gospodarki mechanizmom rynkowym, obrony suwerenności państwowej, stworzenia „silnego państwa minimum” opartego na rządach prawa, rozwoju samorządności, poszanowania tradycji i historii i uznania szczególnej roli rodziny.

Członkowie i struktury[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie posiada ponad 25 oddziałów na terenie całej Polski i skupia kilkuset członków. Wielu członków KoLibra jest aktywnych politycznie, m.in.: Dorota Arciszewska-Mielewczyk – poseł na Sejm RP VII kadencji, Zbigniew Kozak – poseł na Sejm RP V i VI kadencji, Andrzej Czuma – poseł na Sejm RP V i VI kadencji, Marek Rocki – senator RP, Wojciech Bartelski – burmistrz dzielnicy Warszawa-Śródmieście, Stanisław Wojtera – były radny Rady Warszawy i rzecznik prasowy TVP, Przemysław Wipler – poseł na Sejm VII kadencji.

Prezesi Stowarzyszenia KoLiber[edytuj | edytuj kod]

 • Stanisław Wojtera (styczeń 1999 – 2000)
 • Jacek Szafader (2000 – maj 2001)
 • Przemysław Wipler (maj 2001 – grudzień 2001)
 • Stanisław Wojtera (grudzień 2001 – grudzień 2002)
 • Adam Wojtasiewicz (grudzień 2002 – grudzień 2003)
 • Marcin Kościukiewicz (grudzień 2003 – grudzień 2004)
 • Paweł Podsiedlik (grudzień 2004 – grudzień 2005)
 • Magdalena Murawska (grudzień 2005 – grudzień 2006)
 • Jacek Spendel (grudzień 2006 – grudzień 2007)
 • Karol Wyszyński (grudzień 2007 – maj 2008)
 • Marek Morawiak (maj 2008 – grudzień 2009)
 • Marcin Kamiński (grudzień 2009 – grudzień 2011)
 • Seweryn Szwarocki (grudzień 2011 – grudzień 2012)
 • Jakub Kulesza (grudzień 2012 – grudzień 2013)
 • Marcin Bagiński (grudzień 2013 – kwiecień 2014)
 • Adam Kondrakiewicz[53] (kwiecień 2014 – grudzień 2014)
 • Tomasz Pułról (grudzień 2014[54] – grudzień 2015)
 • Kamil Rybikowski (grudzień 2015[55] – grudzień 2016)
 • Mikołaj Pisarski (grudzień 2016[56] - grudzień 2017)
 • Robert Iwanicki (od grudnia 2017)

Członkowie honorowi Stowarzyszenia KoLiber[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. KoLibranci idą do samorządów. koliber.org, 24 listopada 2014.
 2. KoLibrant Paweł Lisiecki burmistrzem Pragi Północ!. koliber.org, 31 grudnia 2014.
 3. Sześcioro KoLibrantów z mandatami poselskimi. koliber.org, 29 października 2015.
 4. Poseł Jacek Wilk wstąpił do stowarzyszenia KoLiber. parlamentarny.pl, 0 września 2016.
 5. KoLiber prosi Busha o przyjęcie Polski do NAFTA. wp.pl, 14 czerwca 2001.
 6. Piotr Mazurek, Pilecki na cokoły zamiast Berlinga i Moczara, „wSieci Historii” nr 2/2013.
 7. W hołdzie najmężniejszemu z mężnych. wpolityce.pl, 13 maja 2014.
 8. Warszawski marsz ku czci Witolda Pileckiego. telewizjarepublika.pl, 8 maja 2014.
 9. 1 marca – uroczystości pod byłą siedzibą MBP. Po zakończeniu przemówień delegacje podmiotów organizujących obchody złożyły wieńce pod tablicą upamiętniającą ofiary stalinowskiego terroru. wpolityce.pl, 16 marca 2014.
 10. Relacja ze składania wieńców pod dawną siedzibą MBP w Warszawie.. wpolityce.pl, 4 marca 2013.
 11. Zapraszamy na II Ogólnopolski Marsz w Obronie Wolności Słowa – 21 kwietnia. wpolityce.pl, 19 kwietnia 2012.
 12. Demonstracje solidarności z Estonią w Warszawie i Krakowie. eesti.pl, 11 maja 2007.
 13. Finał kampanii „Gruzjo – nie jesteś sama”. koliber.org, 9 września 2008.
 14. Gruzjo, nie jesteś sama – wiec poparcia. rp.pl, 11 sierpnia 2008.
 15. Gniezno. Gruzjo, nie jesteś sama. ngo.pl, 14 sierpnia 2008.
 16. KoLiber atakuje sieć Play za reklamę z Che Guevarą. polskatimes.pl, 9 grudnia 2008.
 17. Debata w Press Clubie: Polska bez długu?. pressclub.pl.
 18. Czy wiesz, ile nie wiesz w sprawie Smoleńska? – pyta Stowarzyszenie KoLiber. fronda.pl, 8 listopada 2010.
 19. Piotr Mazurek, Goń z pomnika bolszewika!, „Na Poważnie” nr 5/6 z 2012.
 20. Jan Pietrzak: „Cała sprawa dekomunizacji wzięła się stąd, że rządzą nami ludzie, którzy nie chcą, aby Polska była Polską”. wpolityce.pl, 13 lipca 2012.
 21. Nie aleja Armii Ludowej, ale aleja NSZ!. pch24.pl, 27 marca 2013.
 22. „Czterech Śpiących” na cmentarz! Radni Pragi popierają postulat KoLibra!. wpolityce.pl, 11 kwietnia 2014.
 23. Piotr Mazurek, O patronie, który kłaniał się Sowietom, „wSieci Historii” nr 7/2013.
 24. Autor "Czarnego Czwartku" popiera akcję Stowarzyszenia KoLiber. wpolityce.pl, 17 marca 2012.
 25. Janusz Rewiński goni bolszewika razem z KoLibrem!. wpolityce.pl, 21 marca 2012.
 26. Gonimy bolszewików coraz większą grupą! Dołącza m.in. Paweł Kukiz. gonbolszewika.pl, 31 maja 2012.
 27. Tulipany Narodowego Dnia Życia rozdane!. pch24.pl, 22 marca 2013.
 28. Konkurs „Piękno życia od poczęcia”. radiomaryja.pl, 9 marca 2014.
 29. Piękno życia od poczęcia. e-civitas.pl.
 30. Parlamentarny Zespół ds. Wolnego Rynku o raporcie KoLibra. koliber.org, 10 maja 2013.
 31. KoLiber na Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. koliber.org, 1 lipca 2013.
 32. Kongres Polska Wielki Projekt w Poznaniu – demografia i samorząd. wpolityce.pl, 2 czerwca 2014.
 33. Strona Centrum Analiz KoLibra.
 34. Prawdziwa „księga zasług” Wojciecha Jaruzelskiego. gazetapolska.pl, 4 grudnia 2013.
 35. Strona projektu Akademia KoLibra.
 36. Strona projektu „Ekonomia dla młodzieży”.
 37. Nagroda dla KoLibra m.in. za LEM. ekonomiadlamlodziezy.pl, 30 czerwca 2014.
 38. Gala finałowa konkursu Stowarzyszenia KoLiber „Anatomia kata”. blogpress.pl, 5 lipca 2014.
 39. Młodzi upominają się o pamięć dla Żołnierzy Wyklętych. wpolityce.pl, 7 lutego 2014.
 40. Młodzi powiedzieli Tuskowi głośne NIE. naszdziennik.pl, 25 czerwca 2014.
 41. KoLiber Wrocław zaprasza na demonstrację w obronie skazanych za protest przeciw wykładowi Baumana. „Wszystkich nas nie zamknięcie”!. wpolityce.pl, 4 czerwca 2014.
 42. Wiceszef KoLibra o akcji „Pogońmy bolszewików z samorządów”: Jesteśmy to winni ofiarom komunistycznego reżimu. telewizjarepublika.pl, 1 października 2014.
 43. „wSieci Historii”: Pogońmy bolszewików z naszych samorządów!. wpolityce.pl, 7 listopada 2014.
 44. Piotr Mazurek, Oni chcą pogonić bolszewików z samorządu!, „wSieci Historii” nr 11/2014.
 45. Czy powinniśmy importować węgiel z Australii? Nowy raport KoLibra!. koliber.org, 3 lutego 2015.
 46. Andrzej Duda przyjął program „Wizja dla młodego pokolenia” stworzony przez organizacje młodzieżowe. telewizjarepublika.pl, 21 maja 2015.
 47. Andrzej Duda przyjął postulaty programowe KoLibra, Studentów dla Rzeczypospolitej i Młodych dla Polski!. wpolityce.pl, 22 maja 2015.
 48. Prof. Piotr Gliński przyjął nasze postulaty programowe. koliber.org, 15 października 2015.
 49. KoLibranci panelistami na Konwencji Programowej "Zjednoczonej Prawicy". wpolityce.pl, 6 lipca 2015.
 50. II edycja "Wspólnie dla Przyszłości" już za nami. koliber.org, 21 września 2015.
 51. Akcja "Goń bolszewika z Sejmu". Mazurek: Chcemy całkowitej dekomunizacji przestrzeni publicznej. telewizjarepublika.pl, 23 października 2015.
 52. "Pogońmy bolszewików z parlamentu". Zapraszamy kandydatów do parlamentu do udziału w akcji na rzecz dekomunizacji i powrotu do polskiej polityki historycznej!. wpolityce.pl, 14 października 2015.
 53. Konwent Stowarzyszenia KoLiber. koliber.org, 12 kwietnia 2014.
 54. Konwent wybrał nowe władze Stowarzyszenia KoLiber. koliber.org, 6 grudnia 2014.
 55. Nowe władze KoLibra. koliber.org, 15 grudnia 2015.
 56. Prezesi KoLibra. koliber.org.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]