KoLiber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stowarzyszenie KoLiber
Państwo

 Polska

Data założenia

26 stycznia 1999

Status

Stowarzyszenie

Profil działalności

konserwatywny liberalizm, kapitalizm, konserwatyzm, minarchizm, libertarianizm

Zasięg

Polska

Prezes

Jan Walczuk

Członkowie

ok. 540 (listopad 2020)

Nr KRS

0000111237

Data rejestracji

17 kwietnia 2000 (w obecnej postaci 14 maja 2002)

Powiązania

Unia Polityki Realnej (do 1999)

brak współrzędnych
Strona internetowa

Stowarzyszenie KoLiber – ogólnopolskie stowarzyszenie konserwatywno-liberalne skupiające głównie studentów i przedsiębiorców. KoLiber stawia sobie za cel: wspieranie ochrony własności, rządów prawa, wolności gospodarczej, odpowiedzialności za własny los oraz silnego i bezpiecznego państwa.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Nazwa „KoLiber” pochodzi od określeń „konserwatywny” i „liberalny”, ponieważ Stowarzyszenie promuje konserwatyzm światopoglądowy oraz liberalizm gospodarczy. Według Deklaracji Ideowej KoLiber dąży do: realizacji idei wolnego społeczeństwa, całkowitego poddania gospodarki mechanizmom rynkowym, obrony suwerenności państwowej, stworzenia „silnego państwa minimum” opartego na rządach prawa, rozwoju samorządności, poszanowania tradycji i historii i uznania szczególnej roli rodziny.

Stowarzyszenie powstało 26 stycznia 1999 jako Sekcja Młodzieżowa Oddziału Stołecznego Unii Polityki Realnej, zwana nieformalnie „Warszawskim KoLibrem”. Od 25 listopada 1999 jest niezależną organizacją (zarejestrowaną sądownie 17 kwietnia 2000). Początkowo nosiło nazwę Stowarzyszenie Konserwatywno-Liberalne „KoLiber”, po kilku latach Konwent Stowarzyszenia uprościł nazwę do formy „Stowarzyszenie KoLiber”.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie KoLiber promuje ideologię konserwatywno-liberalną licznymi drogami. Jego członkowie są więc aktywni organizując różne akcje nie tylko o charakterze politycznym, ale też na wielu innych polach.

(W poniższym zestawieniu zostały przedstawione poszczególne inicjatywy Stowarzyszenia w porządku od najnowszych do najstarszych)

Ekonomia[edytuj | edytuj kod]

 • W marcu 2020 w związku z epidemią koronawirusa i rozpoczynającymi się jej konsekwencjami gospodarczymi organizacja zainicjowała akcję wsparcia przedsiębiorców gastronomicznych „#KupNaWynos”[1] oraz akcję wystosowywania listów do włodarzy miast z apelem o wprowadzenie ulg w czynszach miejskich lokali na czas trwania epidemii[2].
 • W marcu 2017 KoLiber zorganizował akcję „Stop Jednolitej Cenie Książki” postulując objęcie wszystkich książek zerową stawką podatku VAT zamiast planowanego wówczas ujednolicenia cen poszczególnych książek u sprzedawców końcowych.
 • Wiosną 2014, przy współpracy z Fundacją Instytut Misesa, Stowarzyszenie zainicjowało projekt „Lekcje Ekonomii dla Młodzieży”. W jego ramach przeszkoleni członkowie przeprowadzają w wybranych szkołach średnich lekcje ekonomii. Podczas pierwszej edycji akcji były to 144 lekcje w 11 miastach w których udział wzięło ok. 1600 uczniów. Stowarzyszenie otrzymało m.in. za ten projekt Nagrodę Gospodarczą Związku Przedsiębiorców i Pracodawców[3].
 • W styczniu 2013 ruszyła „Akademia KoLibra” – konkurs ekonomiczny skierowany do uczniów szkół średnich. W jego ramach młodzi ludzie mogli dotychczas posłuchać wykładów m.in. prof. Leszka Balcerowicza, prof. Roberta Gwiazdowskiego, Adama Sadowskiego i Cezarego Kaźmierczaka.
 • W czerwcu 2012 KoLiber po raz pierwszy zorganizował „Dzień Dziecka Zadłużonego” – akcję mającą na celu uświadamianie społeczeństwa w temacie rosnącego długu publicznego[4].
 • Od września 2011 Stowarzyszenie prowadzi „Lekcje Ekonomii dla Dzieci” – projekt skierowany do uczniów szkół podstawowych. Zajęcia mają na celu zrozumienie przez dzieci podstawowych procesów ekonomicznych zachodzących w gospodarce oraz zastosowanie zdobytej wiedzy w życiu codziennym.
 • W lipcu 2010 organizacja zainicjowała projekt „Polska bez długu”[5], postulujący wpisanie zakazu dalszego zadłużania kraju do Konstytucji RP.
 • W 2001 KoLiber pomagał w kampanii promującej nowe przepisy podatkowe zaproponowane przez Centrum im. Adama Smitha.
 • Od 2001 Stowarzyszenie regularnie organizuje obchody Międzynarodowego Dnia Kapitalizmu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 • W czerwcu 2019 lubelski oddział Stowarzyszenia zorganizował pierwszy „Toast za Unię Lubelską”. Wydarzenie obejmowało wykład historyczny, koncert muzyki renesansowej i bankiet[6].
 • W listopadzie 2018 kaliski oddział KoLibra wraz ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej zorganizował po raz pierwszy Sztafetę Ojców Niepodległości – 123-kilometrowy bieg z biało-czerwoną flagą, którą kolejni jego uczestnicy przekazują sobie po pokonaniu wybranego wcześniej odcinka wspólnego dystansu.
 • Od marca 2018 Stowarzyszenie włączyło się w różnych miastach Polski do organizacji corocznego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”[7][8].
 • W grudniu 2015 KoLiber zainicjował projekt „Być jak − czyli KoLibrowe spotkania z historią” − serię gotowych konspektów lekcyjnych do wykorzystania w ramach zajęć z historii lub wiedzy o społeczeństwie w szkołach średnich, przedstawiających życiorysy m.in. Witolda Pileckiego, Stefana Kisielewskiego, Anny Walentynowicz czy Ferdynanda Ossendowskiego[9]. Od października 2018 projekt odbywa się przy współpracy z Fundacją Polska Jutra[10].
 • Przed październikowymi wyborami parlamentarnymi w 2015 Stowarzyszenie przeprowadziło akcję „Pogońmy bolszewików z parlamentu”, w ramach której zachęcał kandydatów do Sejmu i Senatu do publicznego zobowiązania się do działań na rzecz dekomunizacji przestrzeni publicznej. Pod zobowiązaniem podpisało się kilkudziesięciu kandydatów[11].
 • Przed listopadowymi wyborami samorządowymi w 2014 organizacja przeprowadziła akcję „Pogońmy bolszewików z samorządu”, w ramach której zachęcał kandydatów do władz lokalnych do publicznego zobowiązania do działań na rzecz dekomunizacji przestrzeni publicznej[12][13]. Pod zobowiązaniem podpisało się kilkuset kandydatów do różnych szczebli samorządów[14].
 • W czerwcu 2014 wrocławski oddział KoLibra zorganizował marsz w obronie osób skazanych za przerwanie wykładu Zygmunta Baumana oraz związaną z tym wydarzeniem akcję „Wszystkich nas nie zamknięcie”[15].
 • W maju 2014 Stowarzyszenie przeprowadziło konkurs dla uczniów i studentów „Anatomia kata”, którego uczestnicy pisali prace o nierozliczonych zbrodniach reżimu komunistycznego wobec podziemia niepodległościowego[16].
 • W lutym 2014 organizacja rozpoczęła wraz z innymi organizacjami młodej prawicy inicjatywę pamięci o Żołnierzach Wyklętych „Upominamy się o Was”[17].
 • W lipcu 2013, w odpowiedzi na pomysł środowisk lewicowych, które chciały upamiętnić zasługi Wojciecha Jaruzelskiego z okazji jego 90. urodzin, KoLiber wraz ze Studentami dla Rzeczypospolitej, Młodymi dla Polski i Fundacją Sapere Aude, przygotował „Prawdziwą «księgę zasług» Wojciecha Jaruzelskiego”. Publikacja została dołączona później do jednego z numerów tygodnika „Gazeta Polska”[18].
 • W lutym 2012 organizacja zainicjowała akcję „Goń z pomnika bolszewika”, rozpoczynając kampanię na rzecz usunięcia z przestrzeni publicznej komunistycznych pomników oraz zmiany nazw ulic i placów, które noszą nazwy związane z komunizmem[19][20]. W jej ramach Stowarzyszenie zgłosiło postulaty m.in. zmiany nazwy Alej Armii Ludowej w Warszawie na Aleję Narodowych Sił Zbrojnych[21] czy przeniesienia Pomnika Braterstwa Broni z warszawskiego Placu Wileńskiego na Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich, czemu poparcia udzielili m.in. minister kultury, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, wojewoda mazowiecki i rada dzielnicy Praga-Północ[22]. Stowarzyszenie protestowało również przeciwko sfinansowaniu z funduszy województwa podkarpackiego uroczystości upamiętniających Karola Świerczewskiego[23]. W skład komitetu poparcia inicjatywy „Goń z pomnika bolszewika” weszło wielu działaczy opozycji z okresu PRL, historyków i ludzi kultury[24][25][26]. W ramach akcji, w 2017 roku KoLiber wraz z Kołem Naukowym Badawczym GIS Politechniki Warszawskiej oraz Instytutem Pamięci Narodowej stworzył serwis Zmianynazwulic.pl pozwalający na bieżąco monitorować, ile jeszcze pozostało do całkowitego usunięcia z przestrzeni publicznej reliktów komunizmu[27].
 • W lutym 2012 Stowarzyszenie weszło także w skład Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”[28][29][30].
 • W lutym 2012 oddział stowarzyszenia w Poznaniu zorganizował pierwszą edycję „Toastu za Zwycięstwo”; wydarzenie ma na celu radosne świętowanie kolejnych rocznic zakończenia powstania wielkopolskiego (1918–1919)[31].
 • Od 2009 KoLiber współorganizuje odbywające się w wielu miastach Polski coroczne marsze upamiętniające rocznicę urodzin rtm. Witolda Pileckiego[32][33][34]
 • W grudniu 2008 Stowarzyszenie zorganizowało akcję przeciwko sieci komórkowej Play, w związku z wykorzystaniem przez tę firmę postaci Che Guevary w kampanii reklamowej[35].

Działalność doradcza i ekspercka[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec 2012 powołano Centrum Analiz KoLibra, którego celem jest analizowanie zagadnień życia publicznego i tworzenie raportów dotyczących ważnych kwestii społeczno-politycznych.

 • Opublikowane dotychczas przez Centrum raporty:
  • „Estoński CIT”[36]
  • „Gospodarka w czasach pandemii” (marzec 2020)[37]
  • „Ustawa 2.0: Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – Komentarz” (marzec 2018)[38]
  • „Egzekucja wierzytelności w gospodarce” (marzec 2018; raport przedstawia propozycje prawne mające na celu ułatwienie wierzycielom egzekucję ich wierzytelności przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu ochrony dłużników)[39]
  • „Zła zmiana. Negatywne konsekwencje zmiany czasu” (październik 2016)[40]
  • „VAT a budżet” (grudzień 2015)[41]
  • „Ustawa o książce – potencjalne skutki wprowadzenia w Polsce i kwestia regulacji rynku książki w Izraelu i Francji" (listopad 2015; raport jest analizą krytyczną projektu ustawy o jednolitej cenie książki)[42]
  • „Stan polskiego górnictwa” (luty 2015)[43].
  • „Demografia a system emerytalny” (marzec 2013; raport zawiera propozycję reformy emerytalnej; był on prezentowany m.in. na posiedzeniach Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnego Rynku[44] i Senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej[45] oraz na Kongresie Republikańskim i Kongresie „Polska Wielki Projekt”, organizowanym przez Instytut Sobieskiego)[46]
 • W czerwcu 2018 KoLiber wraz z Instytutem na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris oraz Konfederacją Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej współorganizował w Warszawie I Forum Praw i Wolności[47].
 • Przed wyborami prezydenckimi w 2015 Stowarzyszenie przygotowało wraz ze Studentami dla Rzeczypospolitej i Młodymi dla Polski program „Wizja dla młodego pokolenia”, który został przyjęty przez zwycięzcę wyborów Andrzeja Dudę[48]. W programie znalazły się takie postulaty jak: podwyższenie kwoty wolnej od podatku, wprowadzenie bonu wychowawczego, możliwość założenia firmy na próbę, obniżenie kosztów pracy, zmiany w zakresie polityki historycznej oraz zainicjowanie dyskusji nad radykalną reformą systemu emerytalnego[49]. Pisemne poparcie dla programu wyraził także przewodniczący Rady Programowej PiS prof. Piotr Gliński[50]. W lipcu 2015 członkowie kierownictwa KoLibra Tomasz Pułról i Piotr Mazurek zostali zaproszeni w roli niezależnych ekspertów do udziału w panelach dyskusyjnych podczas Konwencji Programowej Zjednoczonej Prawicy w Katowicach[51].

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Pozostałe[edytuj | edytuj kod]

 • Wiosną 2020 białostocki oddział KoLibra zainicjował akcję ekologiczną „Pszczela karma” polegającą na zachęcaniu do tworzenia przeznaczonych dla pszczół domowej roboty poidełek z wodą. Jej zwieńczeniem był zorganizowany w Białymstoku festyn edukacyjny[58].
 • W kwietniu 2020 KoLiber opublikował nową wersję tzw. „Biblioteczki KoLibra”, czyli zestawienia polecanych przez stowarzyszenie książek[59].
 • W grudniu 2018 poznański oddział Stowarzyszenia przeprowadził po raz pierwszy akcję charytatywną „Anielska Rocznica”, odbywającą się wówczas wokół 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W jej ramach sprzedawano okolicznościowe plakaty-cegiełki i zbierano środki na leczenie chłopca chorującego na raka kości[60]. Druga edycja akcji odbyła się natomiast już wokół rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i zaangażowała także inne oddziały. W jej ramach zbierano środki na leczenie kobiety chorującej na endometriozę głęboko naciekającą[61].
 • W listopadzie 2016 kaliski oddział organizacji zainicjował pierwszą edycję „Kaliskiego Turnieju Debat” – rozgrywek w formie debat wzorowanych na oksfordzkich dla uczniów kaliskich szkół ponadpodstawowych[62].
 • We wrześniu 2015 KoLiber zorganizował wraz z Młodymi dla Polski, Studentami dla Rzeczypospolitej i Fundacją Sapere Aude w Opolu II Forum Organizacji Młodzieżowych „Wspólnie dla Przyszłości”[63].
 • W październiku 2012 organizacja rozpoczęła akcję „KoLiber dla Życia”, dotyczącą kwestii ochrony życia poczętego. W ramach tego projektu KoLiber zorganizował dotychczas m.in. ogólnopolską trasę amerykańskiego filmu o przesłaniu antyaborcyjnym „Każde życie jest cudem”. Inicjatywa ta została wyróżniona w konkursie organizowanym przez Fundację Narodowego Dnia Życia[64]. Od marca 2014 Stowarzyszenie organizuje w ramach projektu także konkurs artystyczny „Piękno życia od poczęcia”[65].
 • We wrześniu 2012 KoLiber współorganizował w Warszawie protest w obronie praw Polaków na Litwie[66],
 • W kwietniu 2012 organizacja wystąpiła w obronie Telewizji Trwam w związku z postępowaniem dotyczącym miejsca dla tej stacji na cyfrowym multipleksie. Stowarzyszenie weszło w skład komitetu organizującego w tej sprawie w Warszawie II Ogólnopolski Marsz w Obronie Wolnych Mediów[67].
 • Zimą 2012 (a później także w latach 2018-19) Stowarzyszenie współorganizowało w różnych miastach protesty przeciwko porozumieniu ACTA[68].
 • W listopadzie 2010 KoLiber rozpoczął akcję „Smoleńsk – chcemy prawdy”, organizując m.in. pikiety sprzeciwu wobec sposobu wyjaśniania okoliczności tragedii smoleńskiej i akcje informacyjne w tej sprawie[69].
 • W 2003 Stowarzyszenie zorganizowało akcję pomocy dla księżnej Marii Krystyny Habsburg.

Sukcesy polityczne członków Stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

Wybory samorządowe[edytuj | edytuj kod]

 • W 2002 kilkunastu członków KoLibra zdobyło mandaty radnych w swoich miastach (gł. w Warszawie).
 • W 2006 udało się to 11 członkom Stowarzyszenia – 6 z list PiS, 4 PO, 1 z listy lokalnej[potrzebny przypis]. Wojciech Bartelski został wybrany burmistrzem dzielnicy Warszawa-Śródmieście, natomiast Stefan Traczyk wójtem gminy Celestynów (obaj uzyskali później reelekcję).
 • W 2014 mandaty radnych zdobyło siedmiu członków Stowarzyszenia: Paweł Lisiecki w Radzie m.st. Warszawy, Sebastian Piliński i Damian Paczkowski w warszawskich radach dzielnic, Michał Bełbot i Marcin Horała w Radzie Miasta Gdyni, Mateusz Schmidt w Radzie Miasta Wejherowa oraz Mateusz Walczak w Radzie Gminy Opatówek[70].
 • W grudniu 2014 Paweł Lisiecki został wybrany na stanowisko burmistrza dzielnicy Praga-Północ[71].
 • W 2018 wieloletni wiceprezes Stowarzyszenia Piotr Mazurek został radnym m.st. Warszawy[72][73], a w konsekwencji wyborów w tym roku Sebastian Piliński objął funkcję zastępcy burmistrza warszawskiej dzielnicy Włochy[74]. Dariusz Matecki został natomiast radnym Miasta Szczecin[75] (w listopadzie 2019 opuścił Stowarzyszenie), a Mateusz Walczak uzyskał reelekcję w Radzie Gminy Opatówek[70].

Wybory parlamentarne[edytuj | edytuj kod]

Administracja rządowa[edytuj | edytuj kod]

Struktury[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie zrzesza kilkuset członków działających w ramach kilkunastu oddziałów i kół na terenie całej Polski. Zarząd główny (składający się z prezesa, dwóch wiceprezesów, skarbnika oraz sekretarza) jest wybierany przez Konwent na roczną kadencję.

Oddziały i koła[edytuj | edytuj kod]

Oddziały[edytuj | edytuj kod]

 • Białystok
 • Częstochowa
 • Kalisz
 • Kielce
 • Kraków
 • Kutno
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Poznań
 • Szczecin
 • Trójmiasto
 • Warszawa
 • Włocławek
 • Wrocław

Koła[edytuj | edytuj kod]

 • Krzeszowice
 • Niepołomice
 • Ostrów Wielkopolski
 • Pruszków
 • Puławy
 • Rzeszów
 • Siedlce
 • Słupsk
 • Stawiszyn
 • Tarnów
 • Wadowice
 • Zamość
 • Zielona Góra

Prezesi Stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

 • Stanisław Wojtera (styczeń 1999 – 2000)
 • Jacek Szafader (2000 – maj 2001)
 • Przemysław Wipler (maj 2001 – grudzień 2001)
 • Stanisław Wojtera (grudzień 2001 – grudzień 2002)
 • Adam Wojtasiewicz (grudzień 2002 – grudzień 2003)
 • Marcin Kościukiewicz (grudzień 2003 – grudzień 2004)
 • Paweł Podsiedlik (grudzień 2004 – grudzień 2005)
 • Magdalena Murawska (grudzień 2005 – grudzień 2006)
 • Jacek Spendel (grudzień 2006 – grudzień 2007)
 • Karol Wyszyński (grudzień 2007 – maj 2008)
 • Marek Morawiak (maj 2008 – grudzień 2009)
 • Marcin Kamiński (grudzień 2009 – grudzień 2011)
 • Seweryn Szwarocki (grudzień 2011 – grudzień 2012)
 • Jakub Kulesza (grudzień 2012 – grudzień 2013)
 • Marcin Bagiński (grudzień 2013 – kwiecień 2014)
 • Adam Kondrakiewicz[82] (kwiecień 2014 – grudzień 2014)
 • Tomasz Pułról (grudzień 2014[83] – grudzień 2015)
 • Kamil Rybikowski (grudzień 2015[84] – grudzień 2016)
 • Mikołaj Pisarski (grudzień 2016[85] – grudzień 2017)
 • Robert Iwanicki (grudzień 2017 – grudzień 2018)
 • Miłosz Jabłoński[86] (grudzień 2018 – październik 2019)
 • Justyna Poświatowska (p.o. prezesa w okresie listopad 2019 – grudzień 2019)
 • Karol Handzel (grudzień 2019 – luty 2021)
 • Bartłomiej Baran (luty 2021 - luty 2022)
 • Jan Walczuk (luty 2022 - nadal)

Członkowie honorowi Stowarzyszenia[87][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. #KupNaWynos, Stowarzyszenie KoLiber, 22 marca 2020 [dostęp 2020-04-06] (pol.).
 2. Podsumowanie aktywności: Marzec 2020, Stowarzyszenie KoLiber, 4 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-06] (pol.).
 3. Nagroda dla KoLibra m.in. za LEM. ekonomiadlamlodziezy.pl, 30 czerwca 2014. [dostęp 2014-08-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (12 sierpnia 2014)].
 4. Dzień Dziecka Zadłużonego!, KoLiber Poznań, 31 maja 2012 [dostęp 2019-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-25] (pol.).
 5. Debata w Press Clubie: Polska bez długu?. pressclub.pl.
 6. Podsumowanie działań oddziałów w czerwcu 2019 A. D., Stowarzyszenie KoLiber, 7 lipca 2019 [dostęp 2019-12-25] (pol.).
 7. Bieg Tropem Wilczym ’18 Gdańsk, KoLiber Trójmiasto, 2 stycznia 2018 [dostęp 2019-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2020-09-26] (pol.).
 8. Bieg Tropem Wilczym 2019, KoLiber Kalisz, 11 marca 2019 [dostęp 2019-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-25] (pol.).
 9. Nowy projekt edukacyjny KoLibra – Być JAK, KoLiber Kraków, 7 grudnia 2015 [dostęp 2019-12-26] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-26] (pol.).
 10. BYĆ JAK! czyli spotkania z historią, bycjak.koliber.org [dostęp 2019-12-26].
 11. Akcja „Goń bolszewika z Sejmu”. Mazurek: Chcemy całkowitej dekomunizacji przestrzeni publicznej. telewizjarepublika.pl, 23 października 2015.
 12. Wiceszef KoLibra o akcji „Pogońmy bolszewików z samorządów”: Jesteśmy to winni ofiarom komunistycznego reżimu. telewizjarepublika.pl, 1 października 2014.
 13. „wSieci Historii”: Pogońmy bolszewików z naszych samorządów!. wpolityce.pl, 7 listopada 2014.
 14. Piotr Mazurek, Oni chcą pogonić bolszewików z samorządu!, „wSieci Historii” nr 11/2014.
 15. KoLiber Wrocław zaprasza na demonstrację w obronie skazanych za protest przeciw wykładowi Baumana. „Wszystkich nas nie zamknięcie”!. wpolityce.pl, 4 czerwca 2014.
 16. Gala finałowa konkursu Stowarzyszenia KoLiber „Anatomia kata”. blogpress.pl, 5 lipca 2014.
 17. Młodzi upominają się o pamięć dla Żołnierzy Wyklętych. wpolityce.pl, 7 lutego 2014.
 18. Prawdziwa „księga zasług” Wojciecha Jaruzelskiego. gazetapolska.pl, 4 grudnia 2013.
 19. Piotr Mazurek, Goń z pomnika bolszewika!, „Na Poważnie” nr 5/6 z 2012.
 20. Jan Pietrzak: „Cała sprawa dekomunizacji wzięła się stąd, że rządzą nami ludzie, którzy nie chcą, aby Polska była Polską”. wpolityce.pl, 13 lipca 2012.
 21. Nie aleja Armii Ludowej, ale aleja NSZ!. pch24.pl, 27 marca 2013. [dostęp 2014-09-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (3 września 2014)].
 22. „Czterech Śpiących” na cmentarz! Radni Pragi popierają postulat KoLibra!. wpolityce.pl, 11 kwietnia 2014.
 23. Piotr Mazurek, O patronie, który kłaniał się Sowietom, „wSieci Historii” nr 7/2013.
 24. Autor „Czarnego Czwartku” popiera akcję Stowarzyszenia KoLiber. wpolityce.pl, 17 marca 2012.
 25. Janusz Rewiński goni bolszewika razem z KoLibrem!. wpolityce.pl, 21 marca 2012.
 26. Gonimy bolszewików coraz większą grupą! Dołącza m.in. Paweł Kukiz. gonbolszewika.pl, 31 maja 2012. [dostęp 2015-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (11 lipca 2015)].
 27. Inauguracja projektu dot. zmian nazw propagujących totalitaryzmy, dzieje.pl [dostęp 2019-12-25] (pol.).
 28. Konferencja prasowa SPOŁECZNEGO KOMITETU OBCHODÓW NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH, solidarni2010.pl [dostęp 2019-12-25] (pol.).
 29. 1 marca – uroczystości pod byłą siedzibą MBP. Po zakończeniu przemówień delegacje podmiotów organizujących obchody złożyły wieńce pod tablicą upamiętniającą ofiary stalinowskiego terroru. wpolityce.pl, 16 marca 2014.
 30. Relacja ze składania wieńców pod dawną siedzibą MBP w Warszawie.. wpolityce.pl, 4 marca 2013.
 31. Toast za zwycięstwo!, KoLiber Poznań, 1 lutego 2013 [dostęp 2019-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-25] (pol.).
 32. Piotr Mazurek, Pilecki na cokoły zamiast Berlinga i Moczara, „wSieci Historii” nr 2/2013.
 33. W hołdzie najmężniejszemu z mężnych. wpolityce.pl, 13 maja 2014.
 34. Warszawski marsz ku czci Witolda Pileckiego. telewizjarepublika.pl, 8 maja 2014.
 35. KoLiber atakuje sieć Play za reklamę z Che Guevarą. polskatimes.pl, 9 grudnia 2008.
 36. Raport na temat estońskiego CITu, Stowarzyszenie KoLiber, 24 sierpnia 2020 [dostęp 2020-09-06] (pol.).
 37. [Analiza] Gospodarka w czasach pandemii, Stowarzyszenie KoLiber, 26 marca 2020 [dostęp 2020-04-06] (pol.).
 38. Co z Ustawą 2.0? Prezentujemy komentarz Centrum Analiz KoLibra, Stowarzyszenie KoLiber, 19 marca 2018 [dostęp 2019-12-25] (pol.).
 39. Raport „Egzekucja wierzytelności w gospodarce”, Stowarzyszenie KoLiber, 2 marca 2018 [dostęp 2019-12-25] (pol.).
 40. Fundacja Republikańska, Zatrzymajmy złą zmianę! Raport i petycja Fundacji Republikańskiej i Stowarzyszenia KoLiber, Fundacja Republikańska, 28 października 2016 [dostęp 2019-12-25] (pol.).
 41. Publikacja raportu „VAT a budżet”, Stowarzyszenie KoLiber, 11 grudnia 2015 [dostęp 2019-12-25] (pol.).
 42. Nowy raport Centrum Analiz KoLibra, Stowarzyszenie KoLiber, 30 listopada 2015 [dostęp 2019-12-25] (pol.).
 43. Czy powinniśmy importować węgiel z Australii? Nowy raport KoLibra!. koliber.org, 3 lutego 2015.
 44. Parlamentarny Zespół ds. Wolnego Rynku o raporcie KoLibra. koliber.org, 10 maja 2013.
 45. KoLiber na Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. koliber.org, 1 lipca 2013.
 46. Kongres Polska Wielki Projekt w Poznaniu – demografia i samorząd. wpolityce.pl, 2 czerwca 2014.
 47. Forum Praw i Wolności [dostęp 2019-12-25] (pol.).brak strony (książka)
 48. Andrzej Duda przyjął program „Wizja dla młodego pokolenia” stworzony przez organizacje młodzieżowe. telewizjarepublika.pl, 21 maja 2015.
 49. Andrzej Duda przyjął postulaty programowe KoLibra, Studentów dla Rzeczypospolitej i Młodych dla Polski!. wpolityce.pl, 22 maja 2015.
 50. Prof. Piotr Gliński przyjął nasze postulaty programowe. koliber.org, 15 października 2015.
 51. KoLibranci panelistami na Konwencji Programowej „Zjednoczonej Prawicy”. wpolityce.pl, 6 lipca 2015.
 52. Młodzi powiedzieli Tuskowi głośne NIE. naszdziennik.pl, 25 czerwca 2014.
 53. Finał kampanii „Gruzjo – nie jesteś sama”. koliber.org, 9 września 2008.
 54. Gruzjo, nie jesteś sama – wiec poparcia. rp.pl, 11 sierpnia 2008.
 55. Gniezno. Gruzjo, nie jesteś sama. ngo.pl, 14 sierpnia 2008. [dostęp 2014-09-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 września 2014)].
 56. Demonstracje solidarności z Estonią w Warszawie i Krakowie. eesti.pl, 11 maja 2007.
 57. KoLiber prosi Busha o przyjęcie Polski do NAFTA. wp.pl, 14 czerwca 2001.
 58. KoLiber Białystok, www.facebook.com [dostęp 2020-09-06] (pol.).
 59. Nowa wersja Biblioteczki KoLibra, Stowarzyszenie KoLiber, 4 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-06] (pol.).
 60. Zakończenie I edycji Anielskiej Rocznicy!, KoLiber Poznań, 18 lutego 2019 [dostęp 2019-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-25] (pol.).
 61. Zakończenie II edycji Anielskiej Rocznicy, Stowarzyszenie KoLiber, 25 grudnia 2019 [dostęp 2019-12-25] (pol.).
 62. Zgłoś się do Kaliskiego Turnieju Debat!, KoLiber Kalisz, 6 listopada 2016 [dostęp 2019-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-25] (pol.).
 63. II edycja „Wspólnie dla Przyszłości” już za nami. koliber.org, 21 września 2015.
 64. Tulipany Narodowego Dnia Życia rozdane!. pch24.pl, 22 marca 2013.
 65. Konkurs „Piękno życia od poczęcia”. radiomaryja.pl, 9 marca 2014.
 66. KW, W Warszawie protestowano przeciwko dyskryminacji Polaków na Litwie, Kurier Wileński, 17 września 2012 [dostęp 2019-12-25] (ang.).
 67. Zapraszamy na II Ogólnopolski Marsz w Obronie Wolności Słowa – 21 kwietnia. wpolityce.pl, 19 kwietnia 2012.
 68. Relacja z protestu przeciwko ACTA!, KoLiber Poznań, 28 stycznia 2012 [dostęp 2019-12-25] (pol.).
 69. Czy wiesz, ile nie wiesz w sprawie Smoleńska? – pyta Stowarzyszenie KoLiber. fronda.pl, 8 listopada 2010.
 70. a b KoLibranci idą do samorządów. koliber.org, 24 listopada 2014.
 71. KoLibrant Paweł Lisiecki burmistrzem Pragi Północ!. koliber.org, 31 grudnia 2014.
 72. Piotr Mazurek. koliber.org. [dostęp 2019-12-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-24)].
 73. Radny m.st. Warszawy Piotr Mazurek. radawarszawy.um.warszawa.pl.
 74. Zastępca Burmistrza Sebastian Piliński. ud-wlochy.waw.pl/. [dostęp 2019-12-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-24)].
 75. Radni VIII Kadencji Rady Miasta Szczecin – Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin, bip.um.szczecin.pl [dostęp 2019-12-29].
 76. Sześcioro KoLibrantów z mandatami poselskimi. koliber.org, 29 października 2015.
 77. Poseł Jacek Wilk wstąpił do stowarzyszenia KoLiber. parlamentarny.pl, 0 września 2016.
 78. Anna Gembicka wiceministrem inwestycji i rozwoju. wloclawek.info.pl, 5 czerwca 2019. [dostęp 2022-01-08].
 79. Anna Gembicka – wiceministrem resortu rolnictwa. farmer.pl, 20 października 2020. [dostęp 2022-01-08].
 80. Nota biograficzna Piotra Patkowskiego na stronie NIW–CRSO. [dostęp 2022-01-08].
 81. Piotr Mazurek wiceprzewodniczącym Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. gov.pl, 16 listopada 2020. [dostęp 2022-01-08].
 82. Konwent Stowarzyszenia KoLiber. koliber.org, 12 kwietnia 2014.
 83. Konwent wybrał nowe władze Stowarzyszenia KoLiber. koliber.org, 6 grudnia 2014.
 84. Nowe władze KoLibra. koliber.org, 15 grudnia 2015.
 85. Prezesi KoLibra. koliber.org. [dostęp 2017-01-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-27)].
 86. Zarząd Główny, Stowarzyszenie KoLiber [dostęp 2018-12-13] (pol.).
 87. Członkowie Honorowi, Stowarzyszenie KoLiber [dostęp 2020-04-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-06] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]