Rutki-Kossaki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rutki-Kossaki
Kościół parafialny w Rutkach
Kościół parafialny w Rutkach
Państwo  Polska
Województwo podlaskie
Powiat zambrowski
Gmina Rutki
Liczba ludności (31.12.2013) 5801[1]
Strefa numeracyjna (+48) 86
Kod pocztowy 18-312
Tablice rejestracyjne BZA
SIMC 0405441
Położenie na mapie gminy Rutki
Mapa lokalizacyjna gminy Rutki
Rutki-Kossaki
Rutki-Kossaki
Położenie na mapie powiatu zambrowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu zambrowskiego
Rutki-Kossaki
Rutki-Kossaki
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Rutki-Kossaki
Rutki-Kossaki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rutki-Kossaki
Rutki-Kossaki
Ziemia53°05′20″N 22°26′24″E/53,088889 22,440000

Rutki-Kossakiwieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie zambrowskim, w gminie Rutki. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa łomżyńskiego.

Rutki-Kossaki są siedzibą gminy Rutki. Miejscowość położona jest przy drodze wojewódzkiej nr 679 łączącą Mężenin (droga krajowa nr 8) z Łomżą (droga krajowa nr 63) oraz przy drodze krajowej nr 8.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość założona była pierwotnie pod nazwą Kurowstok. Nazwa obecna nawiązuje do XIV-wiecznych założycieli osady – Świętosława i Bronisza z Rutkowa, którym okoliczne dobra podarował książę Janusz I.

Rutki-Kossaki przejściowo posiadały prawa miejskie, nadane w 1760 dzięki staraniom chorążego wiskiego, Stanisława Opackiego. Jednakże już w 1810 miejscowość w źródłach występuje ponownie jako wieś. Pozostałościami okresu miejskości Rutek-Kossak są drewniane i murowane domostwa wzniesione w tym okresie oraz rynek na planie prostokąta, przez którego północną pierzeję przechodzi droga, niegdyś trakt wiodący z Łomży do Tykocina.

Na północ od miejscowości na okolicznych wzgórzach eksploatowane są złoża piasku i żwirów. Eksploatacja ta przyczynia się do niszczenia unikalnego krajobrazu okolic miejscowości.

Zabytkowy kościół[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz parafialny w Rutkach

W rynku znajduje się zabytkowy kościół murowany, który jest siedzibą parafii św. Anny. Zbudowany w 1586 r., był następnie wielokrotnie remontowany i przekształcany. W ołtarzu głównym umieszczono obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII wieku.

W strukturze kościoła rzymskokatolickiego parafia należy do metropolii białostockiej, diecezji łomżyńskiej, dekanatu Zambrów.

W czasie II wojny światowej kościół doznał poważnych zniszczeń. Odbudowano go dzięki staraniom ks. prob. Czesława Dziondziaka. W latach 1988-1989 kościół powiększono przez dobudowanie bocznych naw. Następnie, w latach 1995-1996 przeprowadzono remont organów.

Na cmentarzu parafialnym znajduje się pomnik poświęcony powstańcom styczniowym i żołnierzom AK.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GUS – Bank Danych Lokalnych. [dostęp 2014-12-14].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]