Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie
Distinctive emblem for cultural property.svg 682 z dnia 1.07.1965[1]
bazylika mniejsza, kościół parafialny
Ilustracja
Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie
Wezwanie Najświętszego Serca Jezusowego
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie
Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie
Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie
Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie
Ziemia52°15′31,5″N 21°03′34,0″E/52,258750 21,059444
Strona internetowa
Wnętrze bazyliki

Bazylika Najświętszego Serca Jezusowegokościół parafialny znajdujący się przy ul. Kawęczyńskiej na Pradze-Północ w Warszawie. Opiekę nad świątynią sprawują salezjanie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół wybudowany został w latach 1907–1923 według projektu Łukasza Wolskiego. Fundatorem kościoła był Michał Piotr Radziwiłł, od którego imienia tę część Pragi nazywano Michałowem. Inicjatorką budowy i osobą wspierającą rozwój świątyni była jednak jego żona Maria z Kieżgajłłów-Zawiszów Radziwiłłowa. Rozpoczęcie budowy bazyliki przypada na czas odnowy życia eklezjalnego w Polsce po ukazie wydanym przez cara w 1905 pozwalającym między innymi na tworzenie nowych parafii.

Dnia 30 czerwca 1904 księżna Maria otrzymała błogosławieństwo papieża Piusa X na budowę bazyliki pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa, która miała powstać na wzór bazyliki św. Pawła za Murami w Rzymie. Ten odręcznie pisany przez papieża dokument jest do dzisiaj przechowywany w archiwum parafii.

Pierwszy etap prac związanych z budową przerwał w 1914 wybuch I wojny światowej. Zostały one wznowione dopiero w 1919 pod kierunkiem Hugona Kudera i trwały przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego.

25 października 1919, jeszcze podczas budowy kościoła, kardynał Aleksander Kakowski erygował, z ważnością od 1 listopada, parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Nuncjusz papieski Achille Ratti interesował się postępem prac w czasie budowy bazyliki, a po zostaniu papieżem – jako Pius XI – 23 stycznia 1923 nadał tytuł bazyliki mniejszej. 16 kwietnia tego samego roku Aleksander Kakowski dokonał jej konsekracji.

Od 1931, zgodnie z wolą fundatorki kościoła, opiekę nad nim pełnią i pracę duszpasterską prowadzą salezjanie.

W czasie II wojny światowej bazylika uniknęła większych zniszczeń[2]. W grudniu 1944 ludność Pragi wręczyła w świątyni żołnierzom 10 Pułku Piechoty 4 Pomorskiej Dywizji Piechoty ufundowany przez siebie sztandar[3].

8 czerwca 1991 podczas IV podróży apostolskiej papież Jan Paweł II otworzył w bazylice obrady II Synodu Plenarnego Kościoła w Polsce[4].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Gmach bazyliki wykazuje pewne podobieństwo do rzymskiej bazyliki św. Pawła za Murami i ogólnie bazylik wczesnochrześcijańskich, jednak architekt nadał mu formy historyzującego modernizmu i klasycystyczną fasadę. Liczy ona dwie kondygnacje i poprzedzona jest złożonym z dziesięciu kolumn portykiem ustawionym na wysokim stylobacie, kryjącym ogromny dolny kościół mogący pomieścić dziesięć tysięcy osób.

Do bocznej elewacji kościoła przylega licząca pięć kondygnacji wieża, projektowana już przed wojną, lecz wybudowana w latach 1998–1999.

Wewnątrz kościoła nawę główną oddzielają od naw bocznych dwa rzędy ogromnych, granitowych kolumn korynckich. Pewną wartość artystyczną mają także wykonane po wojnie ołtarze oraz liczne dekoracje malarskie.

Pozostałe informacje[edytuj | edytuj kod]

  • Bazylika była największym kościołem przedwojennej Warszawy. Liczy 65 metrów długości przy szerokości 30 i wysokości 22 metrów.
  • Papież Pius XI powiedział kiedyś o tej świątyni La piú bella chiesa in Polonia (pol. Najpiękniejszy kościół w Polsce)
  • Kolumny bazyliki oddzielające nawę główną od naw bocznych zostały pierwotnie wykonane dla bazyliki św. Pawła za Murami w Rzymie. Okazały się jednak za krótkie i zostały sprzedane w 1915 roku Marii z Zawiszów Radziwiłłowowej, która oddała je na potrzeby budowanego w Warszawie kościoła.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych m. st. Warszawy. [dostęp 2010-01-23].
  2. Kościoły Warszawy. Warszawa: Wydawnictwa Rady Prymasowskiej Budowy Kościołów Warszawy, 1982, s. 176.
  3. Stefan Krzysztof Kuczyński: Herb Warszawy. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977, s. 109.
  4. Paweł Zuchniewicz: Papieska Warszawa. Warszawa: Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, 2006, s. 76.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]