Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie n. Wartą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyższe Seminarium Towarzystwa Salezjańskiego
Państwo  Polska
Adres Ląd 101
62-406 Lądek
Liczba studentów 29
Rektor ks. dr hab. Mariusz Chamarczuk SDB
Położenie na mapie gminy Lądek
Mapa lokalizacyjna gminy Lądek
Wyższe Seminarium Towarzystwa Salezjańskiego
Wyższe Seminarium Towarzystwa Salezjańskiego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wyższe Seminarium Towarzystwa Salezjańskiego
Wyższe Seminarium Towarzystwa Salezjańskiego
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Wyższe Seminarium Towarzystwa Salezjańskiego
Wyższe Seminarium Towarzystwa Salezjańskiego
Położenie na mapie powiatu słupeckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu słupeckiego
Wyższe Seminarium Towarzystwa Salezjańskiego
Wyższe Seminarium Towarzystwa Salezjańskiego
Ziemia52°12′14,936″N 17°53′35,689″E/52,204149 17,893247
Strona internetowa

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzieseminarium duchowne, Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego, Kościół rzymskokatolicki.

Gospodarzem opactwa w Lądzie jest Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego. Pocysterskie mury od 1952 roku służą dziełu przygotowania młodych salezjanów do kapłaństwa i podjęcia przez nich pracy wychowawczej z młodzieżą w duchu św. Jana Bosko w Oratoriach, parafiach, szkołach, ośrodkach młodzieżowych, przekazie społecznym. Ważnym elementem charyzmatu salezjańskiego jest także praca na misjach. W okresie pięćdziesięciu lat działalności z seminarium wyszło bez mała sześciuset nowych kapłanów. Obecnie mieści się tu międzyinspektorialny postnowicjat, czyli okres dwuletniej formacji młodych salezjanów, którzy ukończyli nowicjat i złożyli śluby zakonne.

W Lądzie dokłada się wielu starań, aby zapewnić klerykom i koadiutorom (braciom zakonnym) warunki sprzyjające ich rozwojowi ludzkiemu, poznawaniu charyzmatu salezjańskiego i dojrzewaniu duchowemu. W związku z przeprowadzoną przed trzema laty reorganizacją formacji Salezjanów w Polsce, w lądzkim seminarium klerycy i koadiutorzy kształcą się z zakresu filozofii, by po zakończeniu dwuletniej nauki udać się na asystencję, czyli praktykę duszpastersko-wychowawczą. Następnie kandydaci do kapłaństwa (klerycy) kontynuują naukę teologii w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie, natomiast koadiutorzy udają się na studia przygotowujące ich do pracy z młodzieżą (np. pedagogika, psychologia, studia nauczycielskie itp.)

Od roku akademickiego 2011/2012 w Lądzie realizowane są licencjackie studia pedagogiczne ze specjalizacją pedagogika opiekuńczo-wychowawcza oraz resocjalizacyjna.

Pastoralno-wychowawczy charakter posłannictwa salezjańskiego domaga się zapewnienia klerykom odpowiedniego przygotowania. Obejmuje ono dwuletnią praktykę w jednym z domów Zgromadzenia oraz pracę duszpasterską z młodzieżą w ramach działających przy seminarium grup i ruchów młodzieżowych.

Jedną z form duszpasterstwa do niedawna było „Misterium Męki Pańskiej” wystawiane corocznie w okresie Wielkiego Postu. Obecnie, z uwagi na małą liczbę postnowicjuszy, realizowane są mniejsze formy teatralne (np. „Ksiądz Jerzy. Modlitwa ostateczna”)

Wspólnota seminaryjna stara się żyć i pracować w duchu rodzinnym, na który tak bardzo kładł nacisk ks. Bosko. Salezjanom zależy na budowaniu ciepłych i pogodnych relacji między nimi samymi i z najbliższym otoczeniem. W programie dnia seminarium jest czas na modlitwę wspólnotową i indywidualną, Mszę świętą, sakrament pojednania i kierownictwo duchowe, wykłady, ćwiczenia i studium indywidualne, wspólną rekreację, sport, śpiew, pracę fizyczną i odpoczynek.

Łącznie formacja trwa 9 lat dla kandydatów na księży, a 6 lat dla braci zakonnych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]