Satanów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Satanów
Ilustracja
Zamek
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Ukraina
Obwód Flag of Khmelnytskyi Oblast.svg chmielnicki
Rejon gródecki
Populacja (2001)
• liczba ludności

2609
Nr kierunkowy +380 3851
Kod pocztowy 32034
Położenie na mapie obwodu chmielnickiego
Mapa lokalizacyjna obwodu chmielnickiego
Satanów
Satanów
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Satanów
Satanów
Ziemia49°15′05″N 26°15′52″E/49,251389 26,264444
Portal Portal Ukraina

Satanów (ukr. Сатанів) – osiedle typu miejskiego na Podolu, w rejonie gródeckim obwodu chmielnickiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość wzmiankowana w 1404 r., gdy król Władysław Jagiełło nadał Satanów rodowi Odrowążów, którzy zobowiązani byli do wystawienia tutaj zamku w celu obrony Podola przed najazdami tatarskimi. W 1641 r. otrzymuje prawo magdeburskie. W połowie XVII w. Satanów został spustoszony przez oddziały powstańców Bohdana Chmielnickiego. Największe zniszczenia przyniosła inwazja turecka w 1676 roku podczas której miasta bronili wszyscy jego mieszkańcy – Rusini, Polacy i Żydzi, spośród których blisko 4 tys. zostało wymordowanych przez Turków. Ci, którzy przeżyli rzeź zostali wzięci w jasyr. Satanów wrócił w granice Rzeczypospolitej po Pokoju karłowickim w 1699 roku. Na nowo zaczął odradzać się pod władaniem Adama Mikołaj Sieniawskiego, który odbudował zamek i miasto.

Upadek miasta rozpoczął się wraz z rozbiorami, gdy na Zbruczu ustanowiono granicę między Rosją i Austrią, a Satanów znalazł się w 1793 r. po stronie rosyjskiej. Po Pokoju ryskim w 1921 roku Satanów pozostał poza granicami II Rzeczypospolitej. W połowie lat 30. bolszewicy wysadzili w powietrze zabytkowy kościół katolicki pw. Świętej Trójcy.

Status osiedla typu miejskiego od 1938 r.

W 1994 roku bp Jan Olszański – ordynariusz diecezji kamienieckiej, konsekrował nowy kościół katolicki przyznając mu tytuł Jasnogórskiej Matki Kościoła.

21 sierpnia 2011 roku odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą polskim, ukraińskim i żydowskim obrońcom rubieży dawnej Rzeczypospolitej przed najazdami tatarskimi i tureckimi[1].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • zamek[2] – już w XV w. istniał tutaj zamek stanowiący obronę przed atakami Tatarów, zbudowany z fundacji Piotra Odrowąża. W 1651 r. zamek został zdobyty i zrujnowany przez Kozaków. W 1676 r. armia turecka zdobyła ponownie zamek i wymordowała 4 tys. jego obrońców. Obecnie w ruinie
  • brama miejska z XV w., przebudowana w XVI w., ze zdobiony kortuszem herbowym na fasadzie, obecnie w ruinie
  • synagoga, obecnie w ruinie
  • monaster obronny św. Trójcy (w ruinie) na przedmieściu Słobódka Satanowska
  • cmentarz żydowski

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]