US Alessandria Calcio 1912

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
US Alessandria
ilustracja
Pełna nazwa

Unione Sportiva Alessandria Calcio 1912 S.r.l.

Przydomek

I Grigi (Szarzy)
LOrso (Niedźwiedź)

Barwy

    
szare

Data założenia

1912

Liga

Serie C, gr. A

Państwo

 Włochy

Stadion

Stadio Giuseppe Moccagatta

Prezes

Luca Di Masi

Trener

Angelo Gregucci

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Unione Sportiva Alessandria Calcio 1912włoski klub piłkarski, grający obecnie w Serie C, mający siedzibę w mieście Alessandria, leżącym w Piemoncie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1896 roku założono pierwszy sportowy klub w mieście Alessandria. Nazwano go wówczas Unione Pro Sport. Następnie powstały dwa kolejne w tym mieście Forza e Concordia i Forza e Coraggio. W 1900 roku Unione Pro Sport i Forza e Concordia wycofały się ze sportowej rywalizacji, a Forza e Coraggio stworzyła w 1912 roku sekcję piłkarską, nazwaną Foot Ball Club Alessandria. Początkowo piłkarze grali w biało-błękitnych koszulkach, ale z czasem zastąpiono je szarymi. W 1929 roku klub po raz pierwszy wystąpił w Serie A po tym, jak zajął 3. miejsce w Girone A z ówczesnej Serie B. Przez kolejne osiem sezonów zespół występował w Serie A, a najwyższa pozycja, jaką zajął to szósta. W 1937 roku klub spadł do Serie B, a w 1946 roku po II wojnie światowej wrócił w szeregi pierwszej ligi na dwa kolejne sezony, a kolejny powrót zanotował w 1957 roku i w Serie A występował do 1960 roku. W 1958 roku w jego barwach w meczu z Interem Mediolan zadebiutował Gianni Rivera, jeden z najbardziej znanych piłkarzy klubu. Do 1967 roku klub grał w Serie B i wtedy spadł do Serie C.

W sezonie 2002/2003 Alessandria została zdegradowana do Serie D, a następnie ogłoszono bankructwo. Nowy klub nazwany został U.S. Alessandria Calcio 1912 i wygrał rozgrywki amatorskie awansując tym samym do Serie D/A. W sezonie 2008/2009 awansował do Serie C1.

Reprezentanci kraju grający w klubie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]