Sonic the Hedgehog (serial animowany)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jeż Sonic
Gatunek serial animowany
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Liczba odcinków 26
Liczba serii 2 serie
Produkcja
Czas trwania odcinka 22 minuty
Pierwsza emisja
Data premiery Ziemia 18 września 1993
Stacja telewizyjna ABC
Lata emisji 1993-1994

Jeż Sonic (ang. Sonic the Hedgehog (SatAM)) – amerykański animowany serial telewizyjny stworzony przez DIC Entertainment na podstawie serii gier komputerowych i wideo o tej samej nazwie.

Pierwotnie emitowany od 18 września 1993 do 3 grudnia 1994 roku na kanale ABC. Średni czas trwania jednego odcinka to 20 minut. Łącznie ukazało się 26 odcinków (dwa sezony). Serial oryginalnie nosi nazwę „Sonic the Hedgehog”, jednak, ze względu na porę emisji w sobotnie poranki, fani serialu nadali mu nieoficjalny przydomek „SatAM” („sobotnioporanny”), by móc go odróżniać od innych seriali.

Fabuła serialu toczy się na planecie Mobius w 33. wieku. Niegdyś spokojne Mobotropolis zostało przejęte przez złego doktora Robotnika, który zaczął zmieniać wszystkich mieszkańców w roboty. Jednak wielu mieszkańcom udało się uciec do Sękowej Wioski położonej w Wielkim Lesie, by się ukryć przed armią Robotnika. Tam utworzyli oni grupę o nazwie „Wojownicy Wolności”, której celem jest odzyskanie planety i zakończenie rządów Robotnika. W skład tej grupy wchodzą: Księżniczka Sally, Bunnie Rabbot, Antoine, Rotor oraz Jeż Sonic.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Jeż Sonic - niebieski jeż, który potrafi poruszać się z prędkością ponaddźwiękową. Jest odważny, postawny, sprytny i altruistyczny. Zawsze pierwszy rwie się do walki. Jego ulubionym przysmakiem są chili-dogi.
 • Księżniczka Sally Alicja Acorn - liderka i strateg Wojowników Wolności, niezwykle inteligentna i ostrożna. Potajemnie kocha się w Sonicu.
 • Tails - mały dwuogonowy lisek, który lubi często towarzyszyć Sonicowi w misjach. Ze względu na swój młody wiek, nie może zbytnio uczestniczyć w misjach, więc zostaje w wiosce na straży.
 • Antoine - tchórzliwy, zarozumiały kojot z francuskim akcentem, często konkuruje z Sonikiem o względy księżniczki Sally.
 • Bunnie Rabbot - króliczka ze zrobotyzowanymi kończynami, które są wynikiem przerwania procesu jej robotyzacji w przeszłości. Dzięki zrobotyzowanym kończynom zyskała super-siłę, choć mimo to nadal marzy, żeby znów być normalną. Mówi z południowym akcentem.
 • Rotor - mors, mechanik, który tworzy niezawodne wynalazki, które potem często przydają się Wojownikom Wolności w czasie misji.
 • Nicole - wysoce zaawansowana sztuczna inteligencja zawarta w małym, przenośnym komputerze, której Sally używa do analiz i hakowania maszyn Robotnika.
 • Doktor Julian Robotnik - błyskotliwy aczkolwiek bezduszny władca pragnący otoczyć całą planetę swoją maszynerią i zrobotyzowanymi poddanymi. Jego plany ciągle są niweczone przez Jeża Sonica, jego zaprzysiężonego wroga. Ma w posiadaniu całą armię lojalnych SWATbotów.
 • Snively - siostrzeniec Robotnika i jego pomagier. Bardzo często jest traktowany jak pomiot przez Robotnika, dlatego gardzi swoim wujkiem i zawsze knuje za jego plecami, marząc by samemu przejąć władzę zamiast niego.
 • Dulcy - smoczyca, która dołącza do Wojowników Wolności w drugim sezonie. Ma skrzydła, dzięki którym potrafi latać, choć nigdy jej nie wychodzi lądowanie. Jej potężne płuca pozwalają zamrażać przeciwników jednym dmuchem. Umie też zionąć ogniem z nosa.
 • Sir Jeż Charles (Wujek Chuck) – jest wujkiem Sonica i tak samo jak on jest niebieskim jeżem. Opiekował się nim w dzieciństwie. Stworzył Robotyzer, maszynę zamieniającą istoty żywe w roboty, gdyż chciał przedłużyć życie starych i schorowanych. Jego wynalazek został skradziony przez Doktora Robotnika, który zamienił w roboty większość mieszkańców Mobotropolis, w tym również samego Charlesa.
 • Król Acorn - ojciec Sally i prawowity król mieszkańców Mobotropolis. W przeszłości mianował Robotnika dowódcą wojskowym za jego poczynania w czasie Wielkiej Wojny, lecz ten go zdradził i uwięził w Próżni w celu przejęcia władzy.
 • Naugus - potężny czarodziej, dawniej mentor Robotnika. Nienawidzi Robotnika za jego zdradę i uwiezięnie go w Próżni w czasie Wielkiej Wojny. Nie pragnie niczego bardziej niż patrzenie na cierpienie Robotnika.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

N/o Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
01 Heads or Tails
02 Sonic Boom
03 Sonic and Sally
04 Ultra Sonic
05 Sonic and the Secret Scrolls
06 Super Sonic
07 Sonic Racer
08 Harmonic Sonic
09 Hooked on Sonics
10 Sonic's Nightmare
11 Warp Sonic
12 Sub-Sonic
13 Sonic Past Cool
SERIA DRUGA
14 Game Guy
15 Sonic Conversion
16 No Brainer
17 Blast to the Past
18
19 Fed Up with Antoine
Ghost Busted
20 Dulcy
21 The Void
22 The Odd Couple
Ro-Becca
23 Cry of the Wolf
24 Drood Henge
25 Spyhog
26 The Doomsday Project


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]