Sonic X

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sonic X
jap. ソニックX
(Sonikku Ekkusu)
Gatunekprzygodowy, fantastyka naukowa
Telewizyjny serial anime
ReżyserHajime Kamegaki
ProducentTakeshi Sasamura
Masato Matsumoto
ScenariuszHiro Masaki
MuzykaYoshihiro Ike
StudioTMS Entertainment
Stacja telewizyjnaJaponia TV Tokyo (2003–2004)
Japonia Kids Station (2004–2005)
Polska Fox Kids, Jetix, Polsat
Premierowa emisja6 kwietnia 200318 kwietnia 2005
Liczba odcinków78
Gra komputerowa
ProducentTorus Games
WydawcaLeapFrog Enterprises
PlatformaLeapster
Data wydania5 maja 2005
GatunekEdutainment

Sonic X (jap. ソニックX Sonikku ekkusu) – japoński serial telewizyjny oparty na serii gier wideo Sonic the Hedgehog wydanych przez Sega i Sonic Team, wyprodukowany przez TMS Entertainment we współpracy z Sega i Sonic Team i wyreżyserowany przez Hajime Kamegaki. Początkowo był emitowany w 52 odcinkach na kanale TV Tokyo (2003–2004). Kolejne 26 odcinków nadawano w latach 2005–2006 tylko w konkretnych krajach (np. Stany Zjednoczone, Kanada, Europa i Bliski Wschód). Amerykańską lokalizacją i nadawaniem serialu zajmowała się 4Kids Entertainment do 2012, kiedy Saban Brands uzyskał prawa do serialu, a w 2015 – Discotek Media.

Serial opowiada o grupie zwierząt antropomorficznych, które przypadkowo teleportują się na Ziemię, próbując uratować jednego ze swoich przyjaciół przed wrogim doktorem Eggmanem. Jeża Sonica ratuje ludzki chłopiec o imieniu Chris Thorndyke, który pomaga mu znaleźć przyjaciół, wielokrotnie walcząc z Doktorem Eggmanem i jego robotami o kontrolę nad potężnymi Szmaragdami Chaosu. Ostatni wątek fabularny opowiada, jak przyjaciele wracają z Chrisem do swojego świata, gdzie wkraczają w przestrzeń kosmiczną z nowo odkrytym, roślinopodobnym stworzeniem o imieniu Cosmo i walczą z armią kosmitów o nazwie Metarex.

Większość recenzentów krytykowała amerykańską lokalizację i niektóre postacie, ale chwalili historię i estetykę serialu. Produkcja była popularna w Stanach Zjednoczonych i Francji, ale mniej w Japonii. W produktach sygnowanych serialem znalazła się gra wideo na konsolę Leapster, gra karciana, seria komiksów z oryginalną fabułą oraz różne zabawki i inne przedmioty. Wyrażenie „gotta go fast”, tytuł północnoamerykańskiej piosenki serialu, przetrwało jako hasło Sonica przez ponad dekadę po premierze serialu[1][2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Seria 1[edytuj | edytuj kod]

Sonic, Tails i Amy Rose próbują uratować Króliczkę Cream i jej zwierzaka Chao, Cheese od Doktora Eggmana, który zdobył już siedem Szmaragdów Chaosu. Podczas próby zniszczenia swojej bazy jeden z robotów Eggmana nieumyślnie strzela do maszyny zawierającej Szmaragdy, która przypadkowo aktywuje technikę „Kontroli Chaosu”. Teleportuje Sonica, Eggmana (i jego roboty), Tailsa, Amy, Cream i Cheese’a, a także Kota Dużego (z jego Żabą Żabkiem), Nietoperzycę Rouge, Kolczatkę Knucklesa i Chaotix (ekipa detektywistyczna złożona z Espio the Chameleon, Vector the Crocodile i Charmy Bee) na Ziemię, równoległa wszechświatowa wersja ich świata z ludźmi. Sonic jest ścigany przez policję, ucieka do basenu rezydencji i zostaje uratowany przez dwunastoletniego chłopca o imieniu Chris Thorndyke, który mieszka tam ze swoją gwiazdą filmową matką Lindsey, ojcem wykonawczym Nelsonem, dziadkiem naukowca Chuckiem, pokojówką i szefem kuchni Ella i kamerdynerem Tanaką. Chris próbuje ukryć antropomorficznych przyjaciół przed rodziną, dopóki Cream przypadkowo ich nie ujawni, ale wszyscy nawiązują dobry kontakt z rodziną Chrisa i przyjaciółmi Chrisa, Dannym, Frances i Helen.

Sonic i jego przyjaciele wciąż chcą wracać do domu, więc wielokrotnie szamoczą się do Szmaragdów z Doktorem Eggmanem, jego asystentami robotów – nadaktywnym, zwracającym uwagę Bokkunem i bełkotliwym Bocoe i Decoe – oraz jego większymi, uzbrojonymi robotami. Eggman planuje przejąć świat, zwracając uwagę prezydenta nienazwanego narodu, więc Knuckles, Rouge i agent federalny Topaz starają się go powstrzymać. Inni antropomorficzni mieszkańcy wkrótce dołączają do krucjaty, a gdy Eggman zostaje pokonany, wszyscy zostają okrzyknięci bohaterami.

Seria 2[edytuj | edytuj kod]

Eggman budzi stworzenie o imieniu Chaos z Głównego Szmaragdu. Zwierzęta toczą przegraną bitwę o odzyskanie Szmaragdów, dopóki Chaos nie wchłonie wszystkich siedmiu i staje się gigantyczny, ale dziewczyna kolczatka o imieniu Tikal, która tysiące lat temu pochowała siebie i Chaosa w Głównym Szmaragdzie, pomaga mu go uspokoić. Po tym, jak Sonic używa Szmaragdów Chaosu, aby zostać Super Soniciem, pokonuje Chaosa, który wraca do Głównego Szmaragdu z Tikal.

Niedługo potem Eggman znajduje w bazie wojskowej dziennik swojego dziadka Geralda Robotnika i stary projekt Geralda Shadow. Po przypadkowym uwolnieniu przez Eggmana Shadow włamuje się do muzeum, aby ukraść Szmaragd, co powoduje niesłuszne aresztowanie Sonica. Amy ratuje go, ale Shadow, Eggman i dwulicowa Rouge uciekają do ARK Kolonii Kosmicznej, gdzie Eggman grozi użyciem broni zwanej Działem Zaćmienia, aby zniszczyć Ziemię, jeśli Ziemia nie podda się jego rządom; wysadza pół Księżyca, aby udowodnić swoją moc. Eggman zbiera Szmaragdy, by zasilić Armatę, ale to uruchamia program, który Gerald utworzył kilkadziesiąt lat temu, co spowoduje, że ARK Kosmicznej Kolumny wpadnie na Ziemię, niszcząc planety w niecałe pół godziny. Gerald zrobił to, aby dokładnie zemścić się na ludzkości, którą obwinił za śmierć swojej wnuczki Marii po tym, jak zginęła w rządowym nalocie na Kosmiczną Kolonię ARK. Wszyscy łączą siły i wspólnie pracują nad jego zamknięciem, z wyjątkiem Shadow’a, który nie jest zbyt współczujący i wierzy, że spełnił swój cel zemsty. Chris konfrontując się z Shadow’em przypomina mu o ostatnim pragnieniu Marii, by Shadow był obrońcą ludzkości, aby ich prowadził i pomagał. Pogrążony w łzach i z nowym poczuciem celu, Shadow postanawia łączyć siły z Sonicem i obaj wzmacniają się za pomocą Szmaragdów i teleportują ARK z dala od Ziemi, chociaż Shadow wydaje się być zabity w tym procesie. Sonic, jego przyjaciele i Eggman zastanawiają się nad ofiarą Shadow’a i powrotem na Ziemię.

Eggman odbudowuje Księżyc, najwyraźniej z wyrzutów sumienia, ale jego pozycja zmienia się, tworząc zaćmienie Słońca, więc produkuje i sprzedaje „Słoneczne Kulki” w celu odtworzenia światła słonecznego. Sonic przejawia chciwe motywacje, a Eggman zostaje aresztowany za oszustwo. Bokkun aktywuje robota o imieniu Emerl, który szybko sprzymierza się z bohaterami, a Eggman ucieka z więzienia. Emerl wygrywa Szmaragd w turnieju sztuk walki z udziałem wielu bohaterów i złoczyńców, ale wpada w szał i zaczyna niszczyć miasto, zmuszając Cream i Cheese do jego zniszczenia.

Później dwaj fizycy rządowi pojawiają się w rezydencji Chrisa, aby ogłosić, że świat Sonica i Ziemia były kiedyś jednym światem podzielonym na dwie części przez kataklizm, ale ponownie się łączą, co zatrzyma czas nieodwracalnie, a jedynym sposobem, aby go zatrzymać, jest odesłanie antropomorficznych ludzi z powrotem do domu. Tails i Chuck zaczynają budować bramę do teleportacji Sonica i towarzystwa z powrotem do ich własnego świata za pomocą Kontroli Chaosu, ale Chris nie chce, aby odeszli. Po zakończeniu i wszyscy ich przyjaciele oprócz Sonica odeszli, Chris nagle wyłącza maszynę i zabiera Sonica do lasu, aby ukryć się przed strachem, gdy jego rodzice wrócą do domu, gdy Sonic zniknie. Sonic to rozumie, ale uczy Chrisa, że jako bliźni nie może zmusić drugiej osoby do odczuwania określonego sposobu i że ich przyjaźń jest wolną wolą. Chris ze łzami w oczach przyznaje, że związał dziś wolność Sonica i powstrzymał przyjaciela przed powrotem do domu i żałośnie prosi o wybaczenie, podczas gdy Sonic mówi mu, że będzie w stanie być silny nawet bez jego obecności. Rodzice Chrisa go znajdują i obiecują spędzić z nim więcej czasu. Chris, który nauczył się swojej lekcji i dorastał, wyrusza na ostatni bieg z Sonicem, zanim wspólnie się rozdzielą, i Sonic powróci na swoją planetę, zatrzymując łączenie się światów. Chris przysięga, że pewnego dnia znów zobaczy Sonica.

Seria 3[edytuj | edytuj kod]

Sześć miesięcy później rasa złowrogich robotów, znana jako Metarexy, próbuje ukraść Szmaragdy Sonicowi, ale rozprasza je po całej galaktyce. Tymczasem na Ziemi, gdzie minęło sześć lat, a Chris ma teraz osiemnaście lat, Chris buduje kolejne urządzenie, aby powrócić do świata swoich przyjaciół; ma dwanaście lat, kiedy przybywa. Chora, podobna do rośliny dziewczyna o imieniu Cosmo ląduje na ich planecie i opiekują ją powrotem do zdrowia, więc dołącza do nich i wszyscy wsiadają na nowy statek kosmiczny Tailsa, Błękitny Typhoon. Podczas tajfunu przeczesują galaktykę w poszukiwaniu Szmaragdów i „Planetojaj” (obiektów, które pozwalają na rozkwit życia na planetach, które Metarexy ukradli, aby wyludnić galaktykę) i walczą z Metarexami na każdym kroku. Po drodze Tails i Cosmo powoli zakochują się w sobie. Rouge znajduje Shadow’a żyjącego w kapsule na statku Eggmana, a następnie zostaje wypuszczony (choć stracił pamięć). Początkowo on i Rouge pomagają Eggmanowi (nawet uratować Chrisa przy jednej okazji), ale po tym, jak Shadow jest świadkiem śmierci bojownika ruchu oporu, który przypomniał mu o Marii on i Rouge wyruszają sami, by samodzielnie walczyć z Metarexami. Eggman w końcu dołącza do Metarexów, ale jest to podstęp, aby zebrać więcej informacji. Po odkryciu początków, metod i celów Metarexów Shadow pojawia się ponownie i próbuje zabić Cosmo, ku gniewowi Tailsa. Pojawia się przywódca Metarexów, Dark Oak, i ujawnia, że Metarex i Cosmo należą do tego samego gatunku i że potajemnie wszczepiły w jej urządzenie śledzące, jednocześnie gasząc resztę tego rodzaju; od tego czasu jest nieświadomym szpiegiem. Z tego powodu Shadow chciał śmierci Cosmo. Chris, Knuckles i Tails zauważają, że usunięcie urządzenia prawdopodobnie zniszczy jej wzrok i słuch na zawsze. Knuckles i tak dąży do jego usunięcia (w japońskiej wersji podkreśla, że istnieje sposób, aby go usunąć bez uszkodzenia jej), ale Tails nie może obecnie podejmować żadnych decyzji, więc operacja zostaje odwołana, a bitwa przeciwko Metarexom jest kontynuowana.

Bohaterowie wraz z Chaotixem i Shadow’em udają się do centrum wszechświata, gdzie Metarexy złowieszczo kontrolują planetę zbudowaną z wody i zawierającą Planetojaja. Po tym, jak Sonic prawie w niej utonął, planeta zaczyna przekształcać się w gigantyczne nasienie; Metarexy ujawniają, że ponieważ przegrali bitwę, zniszczą galaktykę za pomocą tej planety. Metarexy następnie łączą się, tworząc smoczego potwora roślinnego, który przyczepia się do gigantycznego nasienia. Sonic i Shadow wykorzystują szmaragd chaosu, aby stać się Super Soniciem i Super Shadowem, ale nadal nie są w stanie pokonać połączonych Metarexów. Cosmo widzi wizję swojej matki Ziemianę, mówiąc jej, że musi poświęcić się, aby ocalić resztę. Łączy się z olbrzymim ziarnem i instruuje Tailsa, aby użył armaty Niebieskiego Tajfunu, aby wystrzelić Super Sonic i Super Shadow na nią i ziarno. Tails waha się, rozdarty między ratowaniem galaktyki a zabiciem Cosmo, ale w końcu odnajduje wewnętrzną siłę i unicestwia Metarexy wraz z Cosmo, których nasiona rozprzestrzeniają się po całej galaktyce wraz z Planetojajami skradzionymi przez Metarexy, które wracają na swoje pierwotne planety. Dark Oak ma chwilę skruchy, zanim umrze, mając wizję powitania przez Ziemianę, gdy odchodzi. Shadow najwyraźniej poświęca się, by powstrzymać wybuch. Po bitwie Sonic pojawia się ponownie i uroczyście informuje złamanego serca Tailsa, że nie może uratować Cosmo i wręcza mu jedno ze swoich nasion. Na planecie Sonica Eggman buduje urządzenie, aby Chris mógł wrócić do domu, później twierdząc, że zrobiono to, aby zmniejszyć siłę Drużyny Sonica. Seria kończy się na tym, że Chris wraca do domu i biznesu jak zwykle dla Sonica i jego przyjaciół, którzy z radością przygotowują się, by po raz kolejny położyć kres planom Eggmana. Ostatnie ujęcia pokazują Shadow’a na obcej planecie i nasiona Cosmo kiełkujące w warsztacie Tailsa.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Bohaterowie pozytywni[edytuj | edytuj kod]

 • Sonic – ponaddźwiękowy niebieski jeż, główny bohater serialu. Bardzo nie lubi wody. Nie odwzajemnia miłości Amy.
 • Amy Rose – różowa jeżyca zakochana w Sonicu, potrafi walczyć za pomocą magicznego Młota Piko-Piko.
 • Tails – lisek, który potrafi latać dzięki swoim ogonom.
 • Knuckles – czerwona kolczatka, łowca skarbów, strażnik Głównego Szmaragdu.
 • Cream – mała króliczka, która potrafi latać za pomocą swoich uszu.
 • Cheese – istota z rasy Chao, najlepszy przyjaciel Cream, przypomina kształtem cebulę.
 • Rouge – nietoperzyca, łowczyni skarbów, złodziejka klejnotów, później agentka rządowa i przyjaciółka Topaz.
 • Shadow – czarny jeż o ponurym charakterze, który potrafi się teleportować za pomocą Kontroli Chaosu. Stworzony przez profesora Geralda Robotnika, dziadka Doktora Eggmana. Dawniej przyjaciel i opiekun Marii, tragicznie zmarłej wnuczki profesora Geralda.

Bohaterowie negatywni[edytuj | edytuj kod]

 • Doktor Eggman (właściwie Ivo Robotnik) – szalony naukowiec z IQ powyżej 300.
 • Decoe i Bocoe – gadatliwe roboty Eggmana.
 • Bokkun – informator Eggmana, pełni rolę posłańca.
 • Pozostałe maszyny Eggmana.

Ludzie[edytuj | edytuj kod]

 • Chris Thorndyke – 12-letni syn Lindsey i Nelsona, wnuk Chucka, przyjaciel Sonica i jego kolegów.
 • Chuck Thorndyke – dziadek Chrisa, profesor, naukowiec, ojciec Nelsona.
 • Pan Tanaka – lokaj rodziny Thorndyke’ów, później sensei Chrisa, którego uczył sztuk walki.
 • Ella – służąca Thorndyke’ów.
 • Sam Speed – brat Lindsey, wujek Chrisa; dowódca policyjnej pościgowej Drużyny S.
 • Pan Stuart – nauczyciel Chrisa, agent rządowy.
 • Frances – koleżanka Chrisa z klasy.
 • Danny – ciemnoskóry kolega Chrisa z klasy.
 • Helen – przyjaciółka Sonica i Chrisa, która porusza się na wózku inwalidzkim.
 • Lindsey i Nelson Thorndyke – rodzice Chrisa, odpowiednio znana aktorka oraz szef firmy komputerowej.
 • Topaz – agentka rządowa, przyjaciółka Rouge.
 • Prezydent – rządzi państwem.
 • Scarlet Garcia – reporterka.
 • Jerome Wise – były doradca prezydenta. Z powodu potajemnego negocjowania z Eggmanem stracił pracę, a później również dom.
 • Christina Cooper – nowa doradczyni prezydenta.

Inni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Duży – prostolinijny kot uwielbiający wędkowanie.
 • Żabek – przyjaciel Dużego.
 • Tikal – pomarańczowa kolczatka, strażniczka Chaosu zamkniętego przez siebie (wraz ze sobą) w Głównym Szmaragdzie.
 • Chaos – starożytny strażnik Szmaragdów Chaosu, zmutowany Chao, jego moc rośnie wraz z pochłanianiem Szmaragdów Chaosu.
 • Profesor Gerald Robotnik – dziadek doktora Eggmana i Marii, twórca Shadowa.
 • Maria Robotnik – przyjaciółka Shadowa, wnuczka Geralda Robotnika, mieszkająca 50 lat wcześniej na kolonii kosmicznej ARK, chora na NIDS.
 • Vector – krokodyl będący szefem agencji detektywistycznej Chaotix, zakochany w Vanilli.
 • Espio – kameleon, inteligentny wojownik ninja, członek agencji Chaotix.
 • Charmy – antropomorficzna pszczoła, pełni w agencji detektywistycznej Chaotix rolę zwiadowcy.
 • Vanilla – matka Cream.
 • Lucky (wł. E-77 Lucky) – nierozgarnięty robot stworzony przez Eggmana w celu znalezienia ostatniego Szmaragdu Chaosu.
 • Emerl – robot stworzony przez Geralda Robotnika, potrafi kopiować ruchy przeciwnika.
 • Lily – ptasia przyjaciółka Amy, niebiesko upierzona, zamknięta w jednym z robotów z serii E-100, w pozostałych znajdowało się jej rodzeństwo: szary i różowy ptaszek.

Seedrianie[edytuj | edytuj kod]

Seedrianie (ang. Seedrians) są antropomorficzną rasą obcych, podobną do roślin, która została zmuszona do walki o przetrwanie. Płeć męska przekształca się w metarexy, zaś płeć żeńska uważa, że nie powinny poddawać się mutacji, gdyż może być to dla nich groźne. Dochodzi do podziałów wewnątrzgatunkowych.

 • Cosmo – obiekt westchnień Tailsa.
 • Galaxina – starsza siostra Cosmo, zabita wraz matką Cosmo i innymi Seedrianami przez Metareksy.
 • Hertia (ang. Earthia, pol. Ziemiana) – przywódczyni Seedrianek oraz matka Cosmo.
 • Starla

Metareksy[edytuj | edytuj kod]

Są Seedrianami płci męskiej, którzy zmuszeni do obrony swojej planety przekształcają się w istoty ukryte pod metalicznym pancerzem. Do spełnienia swej misji, utworzenia nowego wszechświata, który byłby lepszym światem dla Seedrian, potrzebują Planetojaj i szmaragdów Chaosu. Najważniejszymi z nich są:

 • Dark Oak – ciemnofioletowy Metarex, władca wszystkich Metarexów, naprawdę Seedrian Lucas.
 • Pale Bayleef – jasny Metarex, dowódca floty Metarexów.
 • Black Narccisus – czarny Metarex.
 • Yellow Zelkova – żółty Metarex.
 • Red Pine – czerwony Metarex, były dowódca floty Metarexów.

Moce, zdolności[edytuj | edytuj kod]

 • Pierścień Mocy (ang. Power Ring) – pierścień, który w 1 serii pozwalał Sonicowi na wykonanie tzw. Spin Dasha. W 2 i 3 serii spotykany rzadziej.
 • Super Sonic i Super Shadow – super-formy Sonica i Shadowa, wzmocnione Szmaragdami Chaosu.
 • Dark Sonic – mroczna forma Sonica, dzieje się to wtedy, gdy Sonic ma w sobie zbyt dużo negatywnej energii albo wybucha gniewem i nienawiścią do metrareksów.
 • Kontrola Chaosu (ang. Chaos Control) – umiejętność naginania czasoprzestrzeni za pomocą Szmaragdów Chaosu. Dzięki niej można chwilowo zatrzymać czas, poruszać się z niesamowitą prędkością oraz teleportować (także do innych wymiarów).
 • Włócznia Chaosu (ang. Chaos Spear) – Spotykana po zakończeniu pierwszego sezonu, po spotkaniu Shadowa. Shadow używał jej w walkach.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja oryginalna[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie: na zlecenie Jetix – IZ-Text Katowice
Udźwiękowienie: Supra Film (odc. 1-26)
Tekst polski:

W polskiej wersji wystąpili:

i inni

Lektor tyłówki:

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Premiery w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Japonii serial występuje w postaci dwóch serii, poza jej granicą pierwsza seria (52 odcinki) została podzielona na dwie.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Nr Polski tytuł Angielski tytuł (tłum. z wersji japońskiej) Angielski tytuł (amerykański dubbing)
Seria pierwsza
01 Wejście naddźwiękowego jeża Enter the Supersonic Hedgehog! Chaos Control Freaks
02 Infiltracja Rejonu 99 Infiltrate! Area 99 Sonic to the Rescue
03 Ambicja doktora Eggmana Dr. Eggman’s Ambition Missile Wrist Rampage
04 Szmaragd Chaosu Get The Chaos Emerald! Chaos Emerald Chaos
05 Sonic kontra Knuckles Clash!! Sonic VS Knuckles Cracking Knuckles
06 Techniczny nauczyciel Fierce Battle! School Wars Techno Teacher
07 Ciężka impreza u Chrisa Giant Free For All! Chris’ House Party Party Hardly
08 Awaryjne odpalenie Tornada X Emergency Launch! X Tornado Satellite Swindle
09 Ostatni kurort Amy On The Beach The Last Resort
10 Soniczna drużyna baseballowa Fierce Fight! Sonic Baseball Team Unfair Ball
11 Latający szpieg, Rouge The Beautiful, Mysterious Thief Rouge Arrives Fly Spy
12 Wojna z Eggmanem, cz. 1 Before the Attack on Eggman’s Base Beating Eggman, Part 1
13 Wojna z Eggmanem, cz. 2 After The Attack on Eggman’s Base Beating Eggman, Part 2
14 Po to są przyjaciele Chase After the Hero Sonic! That’s What Friends Are For
15 Forteca Eggmana The Mobile Fortress Attacks Skirmish in the Sky
16 Niebezpieczeństwo w głębinach morza On Sight! The Sunken Ship in Southern Sea Depths of Danger
17 Przygody Knucklesa i Hawka Knuckles! Clenched Fists of Anger The Adventures of Knuckles and Hawk
18 Starcie na sawannie Huge Shoot-out on the Savannah The Dam Scam
19 Duch ze starego zamku The Ghost of King Boom Boo in the Old Castle Sonic’s Scream Test
20 Misja bojowa – Forteca Eggmana 2 Departure! Egg Fort II Cruise Blues
21 Szybcy przyjaciele Speed Match! Sonic VS Sam Fast Friends
22 Zaginiony mały Chao Summer Vacation Chao Observation Diary Little Chao Lost
23 Szósty Szmaragd Chaosu Mayhem! 6 Chaos Emeralds Emerald Anniversary
24 Jak złapać jeża Wild Sonic! Strategic Capture Operation How to Catch a Hedgehog
25 Nikczemny podstęp The Last Chaos Emerald A Dastardly Deed
26 Narodziny Super Sonica The Birth Of Super Sonic Countdown to Chaos
Seria druga
27 Początek katastrofy The Beginning of Disaster Pure Chaos
28 Chaotyczny dzień The Puzzle of the Liquid Life Form, Chaos A Chaotic Day
29 Bunt robota Amy the Captive A Robot Rebels
30 Walka na Jajostatku Egg Carrier Battle Head’s Up, Tails!
31 Wędrowiec Gamma Gamma the Wanderer Revenge of the Robot
32 Wrzask Doskonałego Chaosu The Scream of Perfect Chaos Flood Fight
33 Tajemnica „Projektu Shadow” The Puzzle of Project Shadow Project: Shadow
34 Uciekinier Sonic Sonic the Fugitive Shadow Knows
35 Ucieczka z Więziennej Wyspy Escape From Prison Island Sonic’s Big Break
36 Zagrożenie z kosmosu Threat From Outer Space Shadow World
37 Walka na Arce Kolonii Kosmicznej Space Colony ARK Battle Robotnik’s Revenge
38 Kosmiczny pojedynek Maria’s Request, Everyone’s Request Showdown in Space
39 Agencja Detektywistyczna Chaotix The Chaotix Detective Agency Defective Detectives
40 Korporacja Eggmana Eggman Corporation Sunblock Solution
41 Eggman na prezydenta! We Can See the Light! Eggman for President
42 Zapomniana randka Amy, Love’s Escape Journey?! A Date to Forget
43 Elektroniczna panika Huge Home Electronics Panic! Mean Machines
44 Poszukiwania w kanałach The Ridiculous Epic Spy Battle Sewer Search
45 Turniej o Szmaragd Chaosu, cz. 1 Sonic Battle – Face Off!! Prize Fight
46 Turniej o Szmaragd Chaosu, cz. 2 Sonic Battle – Finale!! A Wild Win
47 Zaginiona mapa Decisive Battle on the Equator!! Map of Mayhem
48 Sonic kontra potwór z podziemi Sonic VS Monster from the Underground The Volcanic Venture
49 Początek końca The Day the Earth Stood Still The Beginning of the End
50 Poranek pożegnań Morning of Farewells Running Out of Time
51 Przyjaciele do końca Chris’ Long Journey Friends 'Til the End
52 Nowy początek Memories of the Wind A New Start
Seria trzecia
53 Posłaniec z deszczu meteorytów A Messenger from Meteoric Shower A Cosmic Call
54 Błękitny Tajfun The Space Ship Blue Typhoon Cosmic Crisis
55 Planeta pełna wody The Water Planet, Hydoo H2Whoa
56 Wróg w potrzebie Dr. Eggman Appearance! An Enemy In Need
57 Walka w lodowym pałacu The Battle of Icepalace! A Chilling Discovery
58 Desperackie poszukiwanie Sonica Young Girl’s Jungle Trap Desperately Seeking Sonic
59 Chaotix wyrusza w kosmos Chaotix Goes Into Space Galactic Gumshoes
60 Shadow powrócił? Shadow’s Rebirth Trick Sand
61 Statek zagłady The Metarex Battle Ship Attack! Ship of Doom
62 Podziemny sekret The Secret of the Underground Valley An Underground Odyssey
63 Baza Metarexów The Space Stronghold, Metal Plant Station Break-In
64 Sonic kontra Shadow Clash! Sonic vs Shadow A Metarex Melee
65 Misja – dobrana para The Chaotix Shocking Love Love Operation! Mission: Match-Up
66 Krytyczna sytuacja Cross the Galaxy Pathway! Clash in the Cloister
67 Pułapka Black Narccisusa The Black Trap Teasing Time
68 Marzenie Molly Downfall of the Crumbling Planet A Revolutionary Tale
69 Planeta Marmolim Please Marmolim! The Planet of Misfortune
70 Terror na Tajfunie Eggman Fleet’s Reveal Terror on the Typhoon
71 Polowanie na jeża Cafe Chaotix Hedgehog Hunt
72 Kim są Metarexy? The Truth of the Metarex Zelkova Strikes Back
73 Cosmo i konspiracja The Assassin, Shadow The Cosmo Conspiracy
74 Zaginiona planeta The Lost Planet Eye Spy
75 Anioł złośliwości The Day of Evolution Agent of Mischief
76 Światło w ciemności Decisive Battle! Dark Oak The Light in the Darkness
77 Nieustraszona przyjaciółka For Your Sake, I Can Do It A Fearless Friend
78 Odrodzenie planet The Place Where the Planets Were Born So Long Sonic

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Sonic X. filmweb.pl, 4 września 2004. [dostęp 2004-09-04].
 2. Sonic X. imdb.com, 6 kwietnia 2003. [dostęp 2003-04-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]