Sonic Heroes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sonic Heroes
Producent

Sonic Team[1]

Wydawca

Sega[1]

Dystrybutor

CD Projekt[1]

Seria gier

Sonic the Hedgehog

Silnik

RenderWare

Data wydania

GameCube:
JP 30 grudnia 2003[2]
USA 6 stycznia 2004[2]
EU 6 lutego 2004
PlayStation 2, Xbox:
JP 30 grudnia 2003[2]
USA 27 stycznia 2004[2]
EU 6 lutego 2004
Microsoft Windows:
USA 16 listopada 2004[1]
EU 26 listopada 2004
JP 9 grudnia 2004
PL 4 lutego 2005[1]

Gatunek

gra platformowa, gra zręcznościowa[1]

Tryby gry

gra jednoosobowa, gra wieloosobowa

Kategorie wiekowe

CERO: A
ESRB: E
ACB: G
PEGI: 3+

Język

angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański

Wymagania sprzętowe
Platforma

PlayStation 2, Xbox, GameCube, Microsoft Windows

Nośniki

DVD (x1) lub CD-ROM (x2), Gamecube Optical Disc, PlayStation Network

Kontrolery

kontroler konsoli, klawiatura, mysz

Poprzednik

Sonic Adventure 2

Kontynuacja

Shadow the Hedgehog

Strona internetowa
 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
GameRankings

GC: 74,27% (z 47 recenzji)[3]

Metacritic

GC: 72/100 (z 49 recenzji)[4]

Sonic Heroes (jap. ソニック ヒーローズ Sonikku Hīrōzu)gra komputerowa z serii Sonic the Hedgehog wydana na konsole GameCube, Xbox i PlayStation 2 30 grudnia 2003 w Japonii[2], a w późniejszym okresie na Microsoft Windows[1]. W przeciwieństwie do poprzedników, takich jak Sonic Adventure i Sonic Adventure 2, rozgrywka jest liniowa (podobnie jak w produkcjach wydanych na konsolę Sega Mega Drive). Jej cechą, odróżniającą od innych gier z Sonikiem, jest rozgrywka wieloosobowa polegająca na poruszaniu się drużyną składającą się z trzech różnych bohaterów.

Fabuła gry[edytuj | edytuj kod]

Team Sonic – spędzający beztrosko czas Sonic, zostaje dogoniony przez Tailsa i Knucklesa, lecących w samolocie Tornado. Tails przekazuje Sonicowi animowany list od doktora Eggmana: twierdzi on, iż skonstruował broń totalnej zagłady i broń ta będzie gotowa do użytku w ciągu trzech dni. O ile Tails wydaje się być zmartwiony wyzwaniem rzuconym przez Eggmana, Sonic traktuje to raczej jako zaproszenie do zabawy. Tak więc bez chwili zastanowienia bohaterowie ruszają, aby powstrzymać złowrogiego doktora.

Team Dark – Rouge, dowiedziawszy się o tajemniczym skarbie Eggmana, jest właśnie w trakcie misji w jednej z jego baz. Zauważa spoczywającego w kapsule Shadowa, który zaginął po wydarzeniach związanych z kolonią kosmiczną ARK (pochodził z gry Sonic Adventure 2). Gdy próbuje otworzyć kapsułę, jeden z robotów Eggmana przypuszcza na nią atak (myśląc, że sama jest robotem doktora), na szczęście z opresji ratuje ją Shadow. Jak się później okazuje robotem, który zaatakował nietoperzycę jest Omega, zbuntowany przeciw Eggmanowi, ponieważ ten zdezaktywował go i umieścił w opuszczonej bazie. Shadow natomiast cierpi na amnezję, co pozwala Rouge na szybkie sformowanie drużyny, której głównym celem jest odnalezienie doktora oraz jego tajemniczego skarbu.

Team Rose – Amy odpoczywająca na plaży wraz z przyjaciółmi, wspomina Sonica, którego zdjęcie zauważyła w gazecie, na którym ten ucieka trzymając w rękach Froggy’ego oraz Chocola Chao. Gdy wiatr wyrywa jej zdjęcie z rąk (dzięki pomocy Cream i Biga udaje się je odzyskać), Amy postanawia działać. Ponieważ tęsknota za swoimi przyjaciółmi udziela się również Cream i Bigowi postanawiają oni ruszyć na poszukiwanie Sonica, Froggy’ego oraz Chocoli.

W biurze Chaotixa pojawia się Charmy, ogłaszając przydział nowego zadania. Z paczki przyniesionej przez niego wypada krótkofalówka, przez którą słychać głos obiecujący wysoką nagrodę za wykonanie pracy. Vector i Charmy zachęceni dużym zyskiem postanawiają podjąć zlecenie.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra składa się z etapu treningowego (Trening), czternastu tras do pokonania (Race), dwóch poziomów, w których drużyna gracza ściera się z drużyną przeciwną (Battle), pięciu potyczek z bossem doktorem Eggmanem i dwóch z głównym oponentem, Metal Sonikiem. Każda trasa dzieli się na dwa podetapy, które oceniane są według szkolnego systemu ocen w Ameryce (od najgorszej E do najlepszej A), tak jak to było w Sonic Adventure 2. Zebranie 141 ocen A odblokowuje dodatkowy tryb o wysokim poziomie trudności (Super Hard Mode), charakteryzujący się jeszcze większą liczbą przeciwników.

Gra wieloosobowa[edytuj | edytuj kod]

Możliwa jest również gra wieloosobowa w siedmiu dostępnych trybach rozgrywki: action stage, battle, special stage, ring race, bobsleigh race, quick race oraz expert race.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Sonic Heroes (PC). Gry-Online. [dostęp 2014-12-29]. (pol.).
  2. a b c d e Sonikku hiirôzu (Video Game 2003) – Release Info. IMDb. [dostęp 2014-12-29]. (ang.).
  3. Sonic Heroes for GameCube. GameRankings. [dostęp 2015-01-05]. (ang.).
  4. Sonic Heroes for GameCube Reviews. Metacritic. [dostęp 2015-01-05]. (ang.).