Sonic Adventure

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sonic Adventure
Producent Sonic Team[1]
Wydawca Sega[1]
Seria gier Sonic the Hedgehog
Projektant Yuji Naka
Data wydania 23 grudnia 1998[1]
Gatunek gra platformowa[1]
Tryby gry gra jednoosobowa, częściowo gra wieloosobowa (gracz może sterować Tailsem na poziomach Sonica za pomocą drugiego kontrolera).
Kategorie wiekowe ESRB: Everyone[1]
Język angielski, japoński
Wymagania sprzętowe
Platforma Dreamcast[1]PlayStation 3, Xbox 360, PC, Zeebo
Nośniki GD-ROM
Kontrolery gamepad

Sonic Adventure – gra platformowa z serii Sonic the Hedgehog stworzona przez Sonic Team i wydana przez firmę Sega na konsolę gier wideo Dreamcast pod koniec 1998 roku[1]. Jest pierwszą w pełni trójwymiarową grą z głównej serii. Sequel gry, Sonic Adventure 2, powstał w 2001 roku. Wydany był również na tę samą konsolę[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Na samym początku gracz ma do dyspozycji jedną postać – niebieskiego jeża Sonica, główną postać gry. Wraz z rozwijaniem fabuły odblokowują się nowe postaci. Każda postać ma własny wątek fabularny, który przeplata się z innymi historiami lub je uzupełnia. Po odblokowaniu wszystkich postaci i ukończeniu historii każdej z nich, gracz otrzymuje dostęp do ostatniego wątku fabularnego, w którym to wciela się w Super Sonica. Wątek ten jest jakby podsumowaniem pozostałych historii, pokazuje on także prawdziwe zakończenie gry. Po zdobyciu wszystkich 130 emblematów (medali) otrzymywanych za ukończony poziom, znalezienie czegoś, wygrane wyścigi Chao itp. gracz ma możliwość gry w trybie Trial Mode Metal Sonikiem.

Prolog[edytuj | edytuj kod]

Przed wiekami bogowie zesłali na ziemię Szmaragdy Chaosu. Szmaragdy te są źródłem potężnej i nieskończonej mocy. Jednak potężna moc jest również zaczątkiem chaosu i nieporządku. Rozzłoszczeni bogowie z powodu nadużywania szmaragdów stworzyli Główny Szmaragd, którego moc umożliwiała neutralizację pozostałych. Ten szmaragd otrzymał też swojego obrońcę, Chaosa, Boga Destrukcji. Mówi się, iż plemię kolczatek rozzłościło Chaosa próbując skraść Szmaragdy Chaosu, przez co zostało zniszczone w jedną noc, a Chaos zniknął na zawsze.

Doktor Eggman dowiedziawszy się o legendarnym Chaosie odnajduje Główny Szmaragd i niszczy go uwalniając w ten sposób samego Boga Destrukcji, aby wykorzystać jego nieograniczoną moc do przejęcia kontroli nad światem. Jednak wraz z Chaosem w szmaragdzie ukrywa się Tikal należąca niegdyś do starożytnego plemienia kolczatek, które zginęło przed wiekami. To ona zamknęła siebie i Chaosa w Głównym Szmaragdzie, chcąc w ten sposób zapobiec kolejnemu nieszczęściu. Dlatego też po jego uwolnieniu wyrusza w poszukiwaniu Sonica aby uniknąć kolejnej katastrofy.

Sonic the Hedgehog[edytuj | edytuj kod]

W Station Square główny bohater przypadkowo zaobserwował walkę obronną policji z Chaosem, wodnym potworem. Sonic postanowił go zniszczyć, jednak przeciwnik zdążył uciec - dosłownie spływając do kanału, nim potyczka się skończyła.

Następnego dnia najlepszy przyjaciel Sonica - lis Tails rozbija się na plaży swoim nowym samolotem Tornado, który był zasilany jednym z siedmiu Szmaragdów Chaosu. Uratowany przez niebieskiego jeża rusza wraz z nim pociągiem do jego warsztatu w Mistycznych Ruinach. Niespodziewanie na miejscu spotykają swojego odwiecznego wroga - Doktora Robotnika, zwanego również Eggmanem. Podstępem kradnie szmaragd i podaje go Chaosowi, potworowi, z którym Sonic walczył wcześniej. Wyjaśnia, że za każdym razem, gdy daje Chaosowi szmaragd, bestia pochłania jego moc.

Bohaterowie chcąc pokrzyżować plany zdobycia wszystkich siedmiu szmaragdów przez Dr. Eggmana próbują samodzielnie odszukać pozostałe. Znajdują dwa, w Windy Valley i Casinopolis, ale jeden z nich zostaje skradziony ponownie przez złego doktora. Kolejny znajdują w Ice Cap, jednak napotykają na swojej drodze Knucklesa - rywala jeża, który trwa w błędnym przekonaniu, że Sonic ma kawałki Głównego Szmaragdu. Dochodzi do drobnej bójki, podczas której jeż traci zdobyte szmaragdy. Sytuację wykorzystuje Dr. Eggman, który dzięki temu zdarzeniu posiada 4 szmaragdy i podaje je Chaosowi. W niebo wznosi się Egg Carrier, nowy powietrzny statek szalonego doktora, którym ucieka. Sonic i Tails gonią go Tornadem, jednak ich samolot zostaje trafiony silnym pociskiem z armaty Egg Carriera.

Sonic ląduje w Station Square, gdzie spotyka go Amy, która prosi go o pomoc w zajęciu się Ptaszkiem, noszącym jeden z cennych kryształów w pudełeczku zawieszonym na szyi. Jeż, jak zwykle, próbuje od niej uciec, jednak zostaje ona porwana przez robota Eggmana, ZERO i zabrana na Egg Carrier. Sonic zmuszony jest gonić latający statek pieszo. Z pomocą zjawia się Tails, który zaprasza jeża na pokład nowego Tornada 2, również zasilanego Szmaragdem Chaosu. Po alternatywnym lądowaniu wybierają się na poszukiwanie Amy. Sprawę utrudnia im szalony Dr. Robotnik transformując swój statek, co doprowadza do zmiany położenia jego głównych części. Udaje im się odnaleźć Amy i Eggmana, jednak ten drugi ucieka po zabraniu Ptaszkowi szmaragdu i wystawia do walki z jeżem swojego robota E-102. Amy jednak nie pozwala jeżowi go zniszczyć; twierdzi, iż jest jej przyjacielem. Tails wraz z Amy uciekają z Egg Carrier; Sonic decyduje się złapać Eggmana.

Gdy go odnajduje, doktor posiada sześć z siedmiu artefaktów. Sonic jest zmuszony walczyć z Chaosem, który niemalże osiągnął już swoją pełną moc. Jeżowi udaje się na szczęście odzyskać kryształy po walce zakończonej powodzeniem. Zostawia je jednak Knucklesowi na jego własne życzenie, a sam goni Eggmana po dżungli w Mistycznych Ruinach. Tajemnicze światło prowadzi go do ruin (Lost World), z których przenosi się w czasie do momentu kiedy Tikal i sanktuarium Głównego Szmaragdu jest atakowane przez plemię kolczatek. Zanim jednak może dowiedzieć się czegoś więcej, wraca do teraźniejszości. Podąża za Robotnikiem do jego bazy Final Egg i toczy z doktorem decydującą bitwę swojego wątku. Po pokonaniu go wraca do Mistycznych Ruinach i przebywa ze swoim najlepszym przyjacielem Tailsem. Sytuacja się uspokaja, gdyż 6 szmaragdów umieszczonych jest na Anielskiej Wyspie wraz z odbudowanym przez Knucklesa Głównym Szmaragdem, a siódmy jest w Tornadzie 2.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Jest to pierwsza w pełni trójwymiarowa gra z głównej serii (nie licząc anulowanego Sonic X-Treme na konsolę Sega Saturn) uważana za pozycję o niezwykłej (jak na ówczesne czasy) grafice. Była także jedną z pierwszych gier na konsolę Sega Dreamcast i zdaniem fanów była powrotem do klimatu znanego z gry Sonic & Knuckles[potrzebny przypis] wydanej w 1994 po wydaniu kilku nieudanych tytułów (Sonic 3D Blast, Knuckles Chaotix itd.) w okresie 1995-1997.

W Chao Adventure gra toczy się jak na konsoli przenośnej

Sonic Adventure jest pierwszą grą serii wydaną w Europie i Stanach Zjednoczonych w której głównego złoczyńcę określa się mianem doktora Eggmana, nie zaś zgodnie z poprzednimi tytułami, Doktor Robotnik (w Japonii nazwa Eggman funkcjonowała od początku). Dziś już wyjątkowo rzadko spotyka się określenie Robotnik, które zostało już praktycznie całkowicie zastąpione pseudonimem Eggman (nawet sam doktor określa siebie jako Doktor Eggman, choć w Sonic Adventure pseudonim ma charakter raczej prześmiewczy).

Po raz pierwszy w grze użyto również funkcji karty pamięci VMU oraz jej wyświetlacza. W grze występują stworzonka zwane Chao. Istnieje możliwość przeniesienia ich na VMU i opiekowania się nimi bez potrzeby uruchamiania gry na konsoli (à la Tamagotchi). Mini-gra otrzymała nazwę Chao Adventure: nasz podopieczny przemierza świat w którym spotykają go różne (generowane losowo) przygody. Dodatkowo dostępna jest również inna mini-gra umożliwiająca zwiększanie statystyk Chao.

Action Stage są poziomami, które można określić jako strefy z poprzednich odłon gier. W planszy tego typu gracz ma wyznaczony konkretny cel, który musi osiągnąć w przewidzianym czasie.

Postaci[edytuj | edytuj kod]

Postaci grywalne[edytuj | edytuj kod]

Grę rozpoczyna się sterując Sonikiem, jednakże z biegiem czasu odblokowywane są kolejne (najczęściej po konfrontacji z daną postacią). Każda postać ma swój oddzielny „scenariusz”, według którego spotyka inne postacie. Kolejność odblokowywania jest różna dla poszczególnych postaci.

Sonic Adventure DX: Director's Cut[edytuj | edytuj kod]

Sonic Adventure DX: Director's Cut
Producent Sonic Team[3]
Wydawca Sega[3]
Dystrybutor cdp.pl[3]
Seria gier Sonic the Hedgehog
Projektant Yuji Naka
Silnik RenderWare
Data wydania PC: 6 lutego 2004[3]
Gatunek gra platformowa[3]
Tryby gry gra jednoosobowa, częściowo gra wieloosobowa (gracz może sterować Tailsem na poziomach Sonica za pomocą drugiego kontrolera).
Kategorie wiekowe ESRB: Wszyscy, PEGI: +3
Język angielski, japoński
Wymagania sprzętowe
Platforma GameCube, PC
Nośniki CD-ROM (x2), GameCube Optical Disc
Kontrolery gamepad, klawiatura

Sonic Adventure DX: Director's Cut jest ulepszoną wersją Sonic Adventure wydaną na konsolę GameCube i komputery PC w 2003 i w 2004 roku. Zawiera dokładniejsze modele postaci, odświeżoną grafikę i dodatkowy tryb z misjami. Oprócz tego zawiera 12 ukrytych, grywalnych gier z konsoli Sega Game Gear.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Sonic Adventure - Dreamcast (ang.). IGN. [dostęp 2014-06-27].
  2. Sonic Adventure 2 - Dreamcast (ang.). IGN. [dostęp 2014-06-27].
  3. a b c d e Sonic Adventure DX (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2014-07-07].