Bendery: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
bardzo drobne uzupełnienie, link pod hasło
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Historia: drobne merytoryczne
Linia 30: Linia 30:


W 1538 roku [[Imperium Osmańskie|Turcja]] wydzieliła z Mołdawii jej południową część ([[Budziak]]) i przyłączyła do [[ejalet]]u [[Silistra|Silistry]]. W mieście, nazwanym przez Osmanów ''Bender'', postanowiono wznieść nową, murowaną fortecę. Zaprojektowany przez architekta [[Sinan|Hoca Mimar Sinana]] i zbudowany wg wzorców zachodnich [[Twierdza w Benderach|zamek]] powstał w trzy lata, do [[1541]] r.
W 1538 roku [[Imperium Osmańskie|Turcja]] wydzieliła z Mołdawii jej południową część ([[Budziak]]) i przyłączyła do [[ejalet]]u [[Silistra|Silistry]]. W mieście, nazwanym przez Osmanów ''Bender'', postanowiono wznieść nową, murowaną fortecę. Zaprojektowany przez architekta [[Sinan|Hoca Mimar Sinana]] i zbudowany wg wzorców zachodnich [[Twierdza w Benderach|zamek]] powstał w trzy lata, do [[1541]] r.

W 1616 roku pod Benderami [[Samuel Korecki (zm. 1622)|Samuel Korecki]] na czele swoich oddziałów pokonał wojska mołdawskie.


[[Plik:Preobrajenskii sobor v Benderah.jpg|left|thumb|200px|Sobór Przemienienia Pańskiego]]
[[Plik:Preobrajenskii sobor v Benderah.jpg|left|thumb|200px|Sobór Przemienienia Pańskiego]]

Wersja z 13:39, 16 lut 2017

Bendery
Tehinia
Бендеры, Tighina
Ilustracja
forteca w Benderach
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Naddniestrze
 Mołdawia

Burmistrz

Jurij Gierwaziuk

Powierzchnia

97,29 km²

Populacja (2010)
• liczba ludności


93 751

Kod pocztowy

MD-3200

Tablice rejestracyjne

А — —

Położenie na mapie Naddniestrza
Mapa konturowa Naddniestrza
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Mołdawii
Mapa konturowa Mołdawii
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city}
Strona internetowa

Bendery (pol. Tehinia, rum. Bender/Tighina, ros. Бендеры, ukr. Бендери) – miasto w Naddniestrzu, separatystycznej części Mołdawii, stolica rejonu miejskiego; port nad Dniestrem. Przemysł głównie spożywczy oraz obuwniczy, włókienniczy, odzieżowy; stocznia, węzeł kolejowy. Według spisu powszechnego z 2010 roku, miasto liczy 93 751 mieszkańców. Obok Dubosar i Grigoriopolu, jest miastem o największej populacji rumuńskiej na terenie całego zbuntowanego regionu. Merem miasta jest Jurij Gierwaziuk.

Historia

Karol XII w Benderach

Miejscowość po raz pierwszy została wymieniona w źródłach pisanych w 1408 r. jako Tiagianiakiacza (nazwa pochodzenia kumańskiego). Była wówczas ośrodkiem na szlaku handlowym ze Lwowa do Białogrodu nad Dniestrem. W XV wieku pojawia się również jej rumuńska nazwa Tighina, skąd się wzięło polskie określenie grodu jako Tehinia. Istnieje przypuszczenie, że w okolicy dzisiejszego miasta istniała niewielka forteca już w IX stuleciu. W Na początku XVI wieku w miasteczko określano jako portowe, prawdopodobnie istniała już niewielka forteca wybudowana przez władców Mołdawii.

W 1538 roku Turcja wydzieliła z Mołdawii jej południową część (Budziak) i przyłączyła do ejaletu Silistry. W mieście, nazwanym przez Osmanów Bender, postanowiono wznieść nową, murowaną fortecę. Zaprojektowany przez architekta Hoca Mimar Sinana i zbudowany wg wzorców zachodnich zamek powstał w trzy lata, do 1541 r.

W 1616 roku pod Benderami Samuel Korecki na czele swoich oddziałów pokonał wojska mołdawskie.

Sobór Przemienienia Pańskiego

Zamek był oblegany wielokrotnie w czasie konfliktów między Mołdawią, Turcją, Polską i Rosją, a po przegranej bitwie pod Połtawą mieszkał w nim przez kilka lat król Szwecji Karol XII wraz z hetmanem Iwanem Mazepą.

W 1812 r. Bendery dostały się wraz z Besarabią pod panowanie Rosyjskie. Liczące kilka tysięcy mieszkańców miasto miało być stolicą nowej guberni, jednak władze carskie zdecydowały się na centralnie położony Kiszyniów. W czasach rosyjskich przeprowadzono regulację ulic, zaczęły powstawać murowane domy i cerkwie, w tym sobór Przemienienia Pańskiego. W 1871 r. miasto uzyskało połączenie kolejowe i zaczęło się rozwijać, stając się jednym z głównych ośrodków przemysłowych Besarabii.

Targ w Benderach w 1938 r.

W dniach 20-25 stycznia 1918 r. pod Tehinią rozegrała się największa bitwa krótkiej wojny rumuńsko-bolszewickiej, zakończona triumfem wojsk rumuńskich. W jej efekcie niepodległość obroniła Mołdawska Republika Demokratyczna, która pół roku później, 27 czerwca 1918 r., zjednoczyła się z Królestwem Rumunii.

W tym okresie połowa ludności była rosyjskojęzyczna, a miasto zamieszkiwała liczna społeczność żydowska, która znacznie ucierpiała w czasie II wojny światowej. W jej czasie miasto, podobnie jak cała Besarabia, trzykrotnie zmieniały przynależność państwową, by ostatecznie się znaleźć w granicach utworzonej przez władze sowieckie Mołdawskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej.

W czasach sowieckich miasto było ważnym ośrodkiem rusyfikacji. Po rozpadzie Związku Radzieckiego, w dniach 19-22 czerwca 1992 r., rozegrała się największa bitwa w mołdawskiej wojnie domowej, wygrana przez siły naddniestrzańsko-rosyjskie. W efekcie miasto, razem z kilkoma pobliskimi wsiami, stanowi jedyną enklawę nieuznawanego państwa na prawym, historycznie mołdawskim, brzegu Dniestru.

Demografia

Bendery, od XIX wieku, były miastem silnie zrusyfikowanym. Dziś w mieście mieszka 92 tys. ludzi (spis z 2014 r.), 43% mieszkańców stanowią Rosjanie, a 25% Mołdawianie (Rumuni). Większość pozostałych mniejszości (Ukraińcy, Bułgarzy, Gagauzi, Żydzi i in.) używają na co dzień języka rosyjskiego.

Transport

Bendery są ważnym węzłem kolejowym i drogowym Mołdawii. Komunikację publiczną zapewniają trolejbusy, autobusy, busy i taksówki. Linia trolejbusowa nr. 19 jest międzymiastowa i dojeżdża do Tyraspola przez Parkany.

Turystyka

Miasto jest jednym z głównych ośrodków turystycznych nieuznawanej republiki. Główną atrakcję stanowi XVI-wieczna forteca, obecnie muzeum. Ponadto miasto posiada dobrze zachowane XIX-wieczne centrum z prostopadłą siatką ulic i zabytkowymi cerkwiami oraz synagogami, w tym Sobór Przemienienia Pańskiego w Benderach, Cerkiew św. Aleksandra Newskiego w Benderach, czy Synagoga chasydów z Sadogóry w Benderach.

Znane osoby pochodzące z miasta

Współpraca

Zobacz też

Linki zewnętrzne