Koropiec: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Historia: drobne merytoryczne
Linia 34: Linia 34:
Urokowi pałacu w Koropcu (między innymi marmurowe żłoby w stajniach) nie mógł oprzeć się marszałek Sejmu Galicyjskiego (namiestnik c.k.) Stanisław Badeni, który nie bez oporów ze strony właścicieli nabył pałac od syna Alfreda (Alfreda jr) w 1893. Po nim zaś majątek przypadł najmłodszemu jego synowi, Stefanowi, który był jego właścicielem do 1939 r.<br />
Urokowi pałacu w Koropcu (między innymi marmurowe żłoby w stajniach) nie mógł oprzeć się marszałek Sejmu Galicyjskiego (namiestnik c.k.) Stanisław Badeni, który nie bez oporów ze strony właścicieli nabył pałac od syna Alfreda (Alfreda jr) w 1893. Po nim zaś majątek przypadł najmłodszemu jego synowi, Stefanowi, który był jego właścicielem do 1939 r.<br />


W [[II Rzeczpospolita|II Rzeczypospolitej]] wieś była siedzibą [[gmina Koropiec|gminy wiejskiej Koropiec]] w [[Powiat buczacki (II Rzeczpospolita)|powiecie buczackim]], [[województwo tarnopolskie]]. W [[1929]] roku liczyła 5366 mieszkańców.
W [[II Rzeczpospolita|II Rzeczypospolitej]] wieś była siedzibą [[gmina Koropiec|gminy wiejskiej Koropiec]] w [[Powiat buczacki (II Rzeczpospolita)|powiecie buczackim]], [[województwo tarnopolskie]]. W [[1929]] roku liczyła 5366 mieszkańców. W latach 1944-1945 Ukraińcy dokonali na Polakach mordów w pobliskich wsiach [[Zbrodnia w Puźnikach|Puźniki]], [[Zbrodnia w Korościatynie|Korościatyn]], [[Zbrodnie w Baryszu|Barysz]], [[Zbrodnia w Zalesiu Koropieckim|Zalesie]].


== Zabytki ==
== Zabytki ==

Wersja z 10:39, 28 wrz 2017

Koropiec
Коропець
Ilustracja
Pałac Badeniego w Koropcu
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Ukraina

Obwód

tarnopolski

Rejon

monasterzyski

Powierzchnia

8,61 km²

Populacja (2011)
• liczba ludności
• gęstość


3508
407 os./km²

Nr kierunkowy

+380 3555

Kod pocztowy

48370

Położenie na mapie obwodu tarnopolskiego
Mapa konturowa obwodu tarnopolskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:airport}
Strona internetowa

Koropiec (ukr. Коропець, Koropeć) – osiedle typu miejskiego na Ukrainie w rejonie monasterzyskim obwodu tarnopolskiego.

Historia

Do początku XVI w. Koropiec należał do dóbr królewskich. Pierwszy kościół parafialny wybudowany tu został w 1421 r. W 1615 r. wieś była już własnością Stefana Potockiego, wojewody bracławskiego. Dziedziczona w rodzinie Potockich przez dwa stulecia.

Przy końcu XVIII w. Koropiec nabyty została przez Mysłowskich h. Rawicz. Nowi właściciele w pocz. XIX w. wybudowali klasycystyczny pałacyk. W 2. poł. XIX w. właścicielem był Alfred Mysłowski, zamiłowany hodowca koni i uczestnik wyścigów. Żoną jego była Helena z Młockich, jedna z uznanych piękności Lwowa. Urokowi pałacu w Koropcu (między innymi marmurowe żłoby w stajniach) nie mógł oprzeć się marszałek Sejmu Galicyjskiego (namiestnik c.k.) Stanisław Badeni, który nie bez oporów ze strony właścicieli nabył pałac od syna Alfreda (Alfreda jr) w 1893. Po nim zaś majątek przypadł najmłodszemu jego synowi, Stefanowi, który był jego właścicielem do 1939 r.

W II Rzeczypospolitej wieś była siedzibą gminy wiejskiej Koropiec w powiecie buczackim, województwo tarnopolskie. W 1929 roku liczyła 5366 mieszkańców. W latach 1944-1945 Ukraińcy dokonali na Polakach mordów w pobliskich wsiach Puźniki, Korościatyn, Barysz, Zalesie.

Zabytki

Kropiecz na mapie z 1650
  • pałac - pierwotny klasycystyczny pałac zwieńczony czterospadowym dachem został wzniesiony przez Mysłowskich na początku XIX w. Hr. Stanisław Marcin Badeni przebudował pałac po 1893 r. na wielkopańską rezydencję w stylu neorenesansowym[1]. Po 1945 r. mieścił się w nim dom dziecka i szkoła. Pałac otacza park krajobrazowy z początku XIX w. Przed 1939 r. park miał 200 ha, obecnie około 6 ha.
 Osobny artykuł: Pałac w Koropcu.
  • kościół rzymskokatolicki pw. św. Mikołaja konsekrowany w 1882 r. Zrujnowany w okresie Ukraińskiej SRR po wysiedleniu z tych ziem Polaków gdy zamieniono go na magazyn ziarna. Remontowany po upadku ZSRR z inicjatywy polskiego duchownego ks. Ludwika Rutyny.
  • cmentarz katolicki z 650 polskimi nagrobkami.
  • cerkiew na Przewoźcu pw. Zaśnięcia Bogarodzicy z 1785 r.
  • pomnik Anieli Krzywoń poległej w bitwie pod Lenino, Polki z położonej na północ wsi Puźniki.

Ludzie związani z Koropcem

  1. Roman Aftanazy: Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej. Województwo ruskie, Ziemia Halicka i Lwowska, T. 7, wyd. 2 przejrzane i uzupełnione, Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Wrocław, Warszawa: 1995, s. 90-96.

Bibliografia

Linki zewnętrzne