Grzymałów (Ukraina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grzymałów
Herb
Herb Grzymałowa
Państwo  Ukraina
Obwód tarnopolski
Rejon husiatyński
Powierzchnia 10 km²
Wysokość 316 m n.p.m.
Populacja (2001)
• liczba ludności
• gęstość

2004
200 os./km²
Nr kierunkowy +380 3557
Kod pocztowy 48210
Położenie na mapie obwodu tarnopolskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu tarnopolskiego
Grzymałów
Grzymałów
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Grzymałów
Grzymałów
Ziemia 49°19′43″N 26°00′33″E/49,328611 26,009167
Portal Portal Ukraina
położenie na mapie województwo tarnopolskiego w roku 1939

Grzymałów (ukr. Гримайлiв, Hrymajliw) – osiedle typu miejskiego na Ukrainie, w obwodzie tarnopolskim, w rejonie husiatyńskim, nad rzeką Gniłą, przy drodze P118. W 2001 roku liczyło 2 tys. mieszkańców.

Założone na prawie magdeburskim. Do 1772 roku miasto w powiecie trembowelskim ziemi halickiej województwa ruskiego w I Rzeczypospolitej, do 1914 powiat skałacki. W II Rzczecypospolitej miasto w powiecie skałackim, w województwie tarnopolskim; od 1934 roku siedziba administracyjna gminy wiejskiej Grzymałów. Podczas II wojny światowej Grzymałów został pozbawiony praw miejskich i włączony do gminy wiejskiej Grzymałów[1]. Od 1956 roku miejscowość posiada status osiedla typu miejskiego.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • zamek – pod koniec XVI wieku Grzymałów był własnością Ludzickich herbu Grzymała, którzy wybudowali tu zamek obronny na rzucie prostokąta z basztami w narożach, otoczony fosą i wałami ziemnymi. Po szkodach wojennych odrestaurował zamek w pierwszej połowie XVIII w. Adam Mikołaj Sieniawski, do którego Grzymałów należał co najmniej od 1715 roku Później należał do Czartoryskich i Lubomirskich. Po śmierci Izabeli Lubomirskiej (Elżbiety Czartoryskiej) w 1816 roku dobra dostały się Konstancji z Lubomirskich Rzewuskiej. Ze względu na długi został zlicytowany. Miasteczko kupił bankier Leopold Elkan de Elkansberg. W 1813 roku odkupił od niego majątek Antym Nikorowicz. Po nim majątek przejęli i podzielili synowie[2]: Stanisław Antyman; Leon Jan; Mieczysław; Aleksander August. Największa część majątku z zamkiem przypadła córce Stanisława: Julii Wolańskiej, której syn Władysław, ostatni właściciel aresztowany przez okupantów sowieckich w 1939 roku, zmarł w więzieniu kijowskim. W czasie okupacji został przez nacjonalistów i miejscową ludność ukraińską doszczętnie zdewastowany i rozgrabiony, rozkradziono wszelkie dobra: bogato zdobione meble, cenne obrazy, porcelanę i inne rzeczy przedstawiające jakąkolwiek wartość. W 1944 roku w zamek trafiła bomba niszcząc go. Po wojnie rozebrano pozostałości zamku[2].
  • dwór hr. Koziebrodzkiego znajdował się kiedyś 4 km od Grzymałowa
  • kościół katolicki z fasadą ufundowaną 1745 roku

Urodzeni w miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Amtliches Gemeinde- und Dorfverzeichnis fuer das GG
  2. a b Kwartalnik Cracovia Leopolis, nr. 2/1996

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]