Wallis i Futuna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
SilvonenBot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: lb:Wallis a Futuna
→‎Demografia: drobne merytoryczne
Linia 77: Linia 77:


== Demografia ==
== Demografia ==
Wyspy zamieszkują trzy rdzenne plemiona: [[Uvea (grupa etniczna)|Uvéa]] (na wyspie Wallis), Alo (na wyspie Alofi oraz we wschodniej części wsypy Futuna) i Sigave (w zachodniej części wyspy Futuna). 67,4% populacji terytorium zamieszkuje Wallis, a 32,6% wyspę Futuna. Tylko 10,8% ludności wysp posługuje się [[Język francuski|językiem francuskim]], pozostała część używa języków lokalnych. 99% ludności terytorium jest wyznania [[Katolicyzm|katolickiego]].
Wyspy zamieszkują trzy rdzenne plemiona: [[Uvea (grupa etniczna)|Uvéa]] (na wyspie Wallis), Alo (na wyspie Alofi oraz we wschodniej części wyspy Futuna) i Sigave (w zachodniej części wyspy Futuna). 67,4% populacji terytorium zamieszkuje Wallis, a 32,6% wyspę Futuna. Tylko 10,8% ludności wysp posługuje się [[Język francuski|językiem francuskim]], pozostała część używa języków lokalnych. 99% ludności terytorium jest wyznania [[Katolicyzm|katolickiego]]. Ludność trudni się uprawą palmy kokosowej, jamsu, batatów i rybołówstwem.




== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==

Wersja z 21:40, 19 wrz 2008

Wallis i Futuna
îles Wallis et Futuna
Flaga
Godło Wallis i Futuna
Flaga Godło
Hymn: La Marseillaise
(Marsylianka)
Położenie Wallis i Futuna
Język urzędowy

francuski

Stolica

Mata-Utu

Status terytorium

Zbiorowość zamorska

Zależne od

Francji

Głowa terytorium

Prezydent Nicolas Sarkozy

Administrator

Richard Didier

Szef rządu

prezydent Zgromadzenia Terytorialnego Pesamino Taputai

Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe


274 km² km²
0 km²

Liczba ludności (2006)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia


16 025
55 osób/km²

Waluta

Frank CFP (XPF)

Rok utworzenia

wydzielenie z Nowej Kaledonii
1961

Strefa czasowa

UTC +12

Kod ISO 3166

WF/WLF/876

Domena internetowa

.wf

Kod telefoniczny

+681

Mapa Wallis i Futuna

Wallis i Futuna (Wallis-et-Futuna) – zbiorowość zamorska Francji w Oceanii, obejmująca wyspy wulkaniczne Wallis oraz Futuna i Alofi (Wyspy Hoorn) oraz około 20 innych. Znajduje się w Polinezji, na północny wschód od wysp Fidżi oraz na zachód od Samoa.

Powierzchnia wysp wynosi 274 km², a zamieszkuje je 16,0 tys. osób (2006). Stolicą terytorium jest Mata-Utu, 1191 mieszk. (2003). Mieszkańcy wysp zajmują się głównie uprawą palm kokosowych - eksport kopry.

Ustrój polityczny

Przywódcą terytorium jest Prezydent Francji Nicolas Sarkozy, reprezentowany przez administratora w randze prefekta, od 19 lipca 2006 urząd ten sprawuje Richard Didier. Ciałem doradczym administratora jest siedmioosobowa Rada Terytorium, składająca się z trzech królów plemiennych: Tomasi Kulimoetoke II (króla Uvea), Soane Patita Maituku (króla Alo) oraz Visesio Moeliku (króla Sigave) i z trzech osób mianowanych przez administratora. Sprawami lokalnymi zajmuje się Zgromadzenie Terytorium, od 23 listopada 2005 na jego czele stoi Emeni Simete. Zgromadzenie składa się z 20 deputowanych wybieranych w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję. Ostatnie wybory do Zgromadzenia odbyły się 1 kwietnia 2007.

Podział administracyjny

Wallis i Futuna podzielona jest na 3 okręgi (fr.: circonscription) nazywane również królestwami (fr.: royaume)

Geografia

Wyspy położone są w strefie tropikalnej. Pora deszczowa i gorąca trwa od listopada do kwietnia, a pora sucha chłodna od maja do października. Roczna suma opadów wynosi od 2500 do 3000 mm, a średnia roczna temperatura to 26,6°C. Geneza wysp ma charakter wulkaniczny. Najwyższy punkt stanowi Góra Singavi (765 m n.p.m.).

Historia

Wyspa Futuna odkryta została przez Holendrów w 1616, a Wallis przez Brytyjczyków w 1767. Wyspa Wallis - została nazwana na cześć angielskiego odkrywcy Samuela Wallisa. W 1837 na wyspy przybyli francuscy misjonarze. Po buncie społeczności lokalnej w 1842, misjonarze zwrócili się do Francji o objęcie wysp swoim protektoratem. W 1887 królowa Uvéa przyjęła oficjalnie protektorat Francji, a rok później zrobili to również królowie Sigave i Alo. Wyspy stały się wówczas częścią francuskiej kolonii Nowa Kaledonia. W 1961 w wyniku referendum wyspy otrzymały status terytorium zamorskiego, zamienionego w 2003 na zbiorowość zamorską.

Demografia

Wyspy zamieszkują trzy rdzenne plemiona: Uvéa (na wyspie Wallis), Alo (na wyspie Alofi oraz we wschodniej części wyspy Futuna) i Sigave (w zachodniej części wyspy Futuna). 67,4% populacji terytorium zamieszkuje Wallis, a 32,6% wyspę Futuna. Tylko 10,8% ludności wysp posługuje się językiem francuskim, pozostała część używa języków lokalnych. 99% ludności terytorium jest wyznania katolickiego. Ludność trudni się uprawą palmy kokosowej, jamsu, batatów i rybołówstwem.

Linki zewnętrzne

Przypisy