Kingman (rafa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy rafy. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Kingman Reef
Kingman
Flaga Kingman
Godło Kingman
Flaga Kingman Godło Kingman
Język urzędowy angielski
Status terytorium terytorium nieinkorporowane
Zależne od Stanów Zjednoczonych
Głowa terytorium prezydent Barack Obama
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe

0,01 km²
0%
Liczba ludności (2007)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia
 • narody i grupy etniczne

0
0 osób/km²
brak
Jednostka monetarna dolar amerykański (USD)
Rok utworzenia 1922
Strefa czasowa UTC -11
Domena internetowa .um
Mapa Kingman

Kingman (ang. Kingman Reef) – niezamieszkana rafa koralowa o powierzchni 0,01 km² (suchy ląd), położona na północnym Oceanie Spokojnym. Współrzędne geograficzne: 6°24′N 162°24′W/6,400000 -162,400000. Jej płaska powierzchnia wznosi się maksymalnie do 1 m n.p.m. Znajduje się pod jurysdykcją Stanów Zjednoczonych, wchodząc w skład tzw. Dalekich Wysp Mniejszych Stanów Zjednoczonych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie lotnicze
Rafa Kingmana – obraz z satelity Landsat

Rafa została odkryta w 1789 przez kapitana Edmunda Fanninga na statku Betsey. Pierwszym, który ją dokładnie opisał, był kapitan W.E. Kingman, który dopłynął tam w 1853 i od którego rafa wzięła swoją nazwę. W 1859 rafą, ze względy na duże pokłady guana zainteresowała się firma United States Guano Company, jednak nie podjęła eksploracji. W 1922 firma Palmyra Copra Company uznała rafę za część terytorium Stanów Zjednoczonych i założyła tam krótkotrwałą bazę rybacką. W latach 1937-1938 była wykorzystywana przez linie Pan Am jako punkt postoju dla hydroplanów na drodze między Hawajami a Samoa Amerykańskim, ale z powodu wysokich kosztów pomysł ten zarzucono. W czasie II wojny światowej została uznana za obszar zamknięty i przeznaczony wyłącznie do użytku wojskowego, ale nigdy w taki sposób nie została wykorzystana. Po wojnie jurysdykcję nad archipelagiem przejął Departament Marynarki Wojennej.

Stan obecny[edytuj | edytuj kod]

Od 18 stycznia 2001 Rafa Kingmana jest rezerwatem przyrody, zarządzanym przez Departament Zasobów Wewnętrznych USA i U.S. Fish and Wildlife Service. Teren rezerwatu obejmuje rafę oraz pas morza terytorialnego o szerokości 12 mil morskich. Wstęp jest zabroniony.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]