Godło Japonii: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Crony.g1 (dyskusja | edycje)
Korekta- doszczegółówienie
Crony.g1 (dyskusja | edycje)
Linia 12: Linia 12:


== Przypisy ==
== Przypisy ==
{{Godła Azji}}
<references />{{Godła Azji}}


[[Kategoria:Godła i herby państwowe|Japonia]]
[[Kategoria:Godła i herby państwowe|Japonia]]

Wersja z 18:09, 21 lis 2017

Kamon cesarzy Japonii

Japonia nie posiada oficjalnego godła ani herbu państwowego. Tam, gdzie umieszczenie godła uważa się za niezbędne, Japończycy posługują się uproszoną wersją herbu (kamonu) cesarza – Kiku-no Gomon (jap. 菊の御紋). Oryginalny herb to złocista chryzantema o podwójnym rzędzie szesnastu płatków, symbol długowieczności i szczęścia, i może być używany jedynie przez cesarza. Natomiast nieoficjalny symbol Japonii ma tylko jeden rząd płatków[1].

Kwiat nawiązuje do kształtu słońca i bogini Amaterasu Omikami, która towarzyszyła legendarnym początkom dynastii i jest najwyższym bóstwem japońskiego panteonu. Został przyjęty za herb dynastii przez cesarza Go-Daigo w 1333 roku i umieszczony na cesarskiej fladze.

Chryzantema, jako drugi po kwiecie wiśni symbol Japonii, jest obecna w wielu elementach kulturowych tego kraju. Będąc odwiecznym symbolem rodziny cesarskiej, zdobiła i zdobi liczne przedmioty oraz funkcjonuje jako godło narodowe. Znajduje się na współczesnych, japońskich paszportach; w okresie II wojny światowej zdobiła każdy japoński karabin, a do 1947 roku występowała na praktycznie wszystkich japońskich znaczkach pocztowych.

Zobacz też

Przypisy

  1. Chryzantema, jesienny symbol Japonii - ICHIGO Japońskie Centrum Kultury i Biznesu, „ICHIGO Japońskie Centrum Kultury i Biznesu”, 22 kwietnia 2015 [dostęp 2017-11-21] (pol.).