Jacek Kałucki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jacek Kałucki
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 5 grudnia 1953
Kalisz
Zawód aktor
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Jacek Kałucki (ur. 5 grudnia 1953 w Kaliszu) – polski aktor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jacek Kałucki – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, reżyser, felietonista, kabareciarz oraz autor tekstów i sztuk teatralnych. Urodził się w grudniu 1953 roku w Kaliszu. Jest absolwentem I Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu. Żonaty ma dwoje dzieci.

W 1978 roku ukończył warszawską PWST pod opieką pedagogiczną Ryszardy Hanin. Zaraz potem został zaangażowany przez Mariusza Dmochowskiego do Teatru Nowego w Warszawie. W grudniu tego roku zadebiutował rolą Nieznajomego w "Horsztyńskim". Później pojawiły się inne, istotne w karierze Kałuckiego kreacje sceniczne, takie jak Demetriusz w "Śnie nocy letniej", Saint-Just w "Dr Guillotin" czy Ahr-Schreiter w "Mrokach" Bogusława Schaeffera.

Podczas trwania stanu wojennego bojkotował media. Wraz z przyjaciółmi - Agatą Rzeszewską i Maciejem Pietrzykiem - założył alternatywny Teatr Domowy. Walczył z ówczesną sytuacją polityczną poprzez autorskie teksty, poezję i sztuki, w których także sam brał udział. Pisał adaptacje książek wydawanych w drugim obiegu oraz nagrywał kasety audio.

Wielką popularność - przede wszystkim wśród młodych widzów, zdobył dzięki programom telewizyjnym emitowanym pod koniec lat 80 i w 90 pt. "Wyprawy prof. Ciekawskiego" i „Ciuchcia”. Grał tam Docenta Doświadczalskiego.

Artysta założył i występował również w kabarecie "Figlik". Jest autorem piosenek a wiele z nich znalazło się na płycie zatytułowanej "Ortografia śpiewająco". Zdobyła ona spore uznanie krytyków oraz słuchaczy.

Jacek Kałucki jest także aktorem dubbingowym. Swojego głosu użyczył między innymi w takich produkcjach jak: "Pokémon", "Inspektor Gadżet - Misja specjalna" oraz "Muppety z kosmosu". Nagrał kilka audiobooków.

Wystąpił w ponad 60 obrazach kinowych i telewizyjnych: „Konopielka”, „Fachowiec”, "Ogród Luizy", „Tato" czy „Czarny czwartek". W filmach grywa najczęściej drugoplanowe role, które jednak zapadają w pamięci widzów. Od 2007 wciela się w postać Krzysztofa Jaworskiego w serialu "Barwy szczęścia".

Kałucki jako Jacek Hempel napisał trzy jednoaktówki: "Jakoś to będzie", "Będzie tylko lepiej" i „Za lepsze czasy”. Bohaterami sztuk są panowie „A” i „B”, którzy komentują rodzime wydarzenia od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ze spektaklami jako pan „B”, występuje z wielkim powodzeniem zarówno w kraju, jak i za granicą. Od 1990 roku, aktor nie jest związany z żadnym teatrem.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

4 grudnia 2007 roku decyzją Kapituły składającej się z dziennikarzy i wydawców prasy podziemnej, z rąk Prezydenta RP został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski z tytułem: „Cichego bohatera stanu wojennego”.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]