Jacek Kałucki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jacek Kałucki
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 5 grudnia 1953
Kalisz
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Jacek Kałucki (ur. 5 grudnia 1953 w Kaliszu) – polski aktor.

Życiorys[edytuj]

W 1972 ukończył I Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu[1], a w 1978 warszawską PWST im. A. Zelwerowicza na wydziale aktorskim. Po ukończeniu Akademii Teatralnej został zaangażowany do stołecznego Teatru Nowego. Zagrał tam wiele ról, między innymi Nieznajomego w „Horsztyńskim”, Demetriusza w „Śnie nocy letniej”, Saint-Justa w „Dr Guillotin”, Ahr-Schreitera w „Mrokach”.

W czasie stanu wojennego przystąpił do „bojkotu mediów”. Jako jeden z pierwszych wystawiał w kościołach i salach parafialnych na terenie całego kraju, spektakle i programy poetycko-patriotyczne według swoich scenariuszy i ze swoim współudziałem. Razem z Agatą Rzeszewską i Maciejem Pietrzykiem założył Teatr Domowy. Pisał adaptacje książek wydawanych w drugim obiegu. Nagrywał kasety audio. Przy ich realizacjach pracował z najwybitniejszymi aktorami.

Popularność zdobył jako „Docent Doświadczalski” w dziecięcych programach TVP. Założyciel i wykonawca popularnego kabaretu „Figlik”. Reżyser. Autor wielu scenariuszy i piosenek. Płyta „Ortografia śpiewająco” której był pomysłodawcą i autorem tekstów, zdobyła uznanie krytyki i słuchaczy. Wystąpił w ponad sześćdziesięciu filmach kinowych i telewizyjnych. Brał udział w teatrach telewizji. Udzielał często głosu do filmów animowanych. Nagrał kilka audiobooków.

Od 1990 roku niezwiązany z żadnym teatrem. Pod pseudonimem Jacek Hempel napisał dwie jednoaktówki: "Jakoś to będzie…" i „Będzie tylko lepiej” w których wraz z Sylwestrem Maciejewskim i Markiem Siudymem występuje z wielkim powodzeniem w kraju i za granicą. Cały czas bierze udział w realizacjach filmowych – zarówno na małym, jak i na dużym ekranie.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

4 grudnia 2007 roku decyzją Kapituły składającej się z dziennikarzy i wydawców prasy podziemnej, z rąk Prezydenta RP został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski z tytułem: „Cichego bohatera stanu wojennego”.

Filmografia[edytuj]

Dubbing[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]