Jacek Kałucki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jacek Kałucki
Ilustracja
Jacek Kałucki (2010)
Data i miejsce urodzenia

5 grudnia 1953
Kalisz

Zawód

aktor

Lata aktywności

od 1973

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Jacek Kałucki (ur. 5 grudnia 1953 w Kaliszu) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, reżyser, felietonista, kabareciarz oraz autor tekstów i sztuk teatralnych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1953 w Kaliszu. W 1972 złożył egzamin dojrzałości w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Kaliszu[1].

W 1978 ukończył warszawską PWST pod opieką pedagogiczną Ryszardy Hanin. Zaraz potem został zaangażowany przez Mariusza Dmochowskiego do Teatru Nowego w Warszawie. W grudniu tego roku zadebiutował rolą Nieznajomego w „Horsztyńskim”. Później pojawiły się inne, istotne w karierze Kałuckiego kreacje sceniczne, takie jak Demetriusz w „Śnie nocy letniej”, Saint-Just w „Dr Guillotin” czy Ahr-Schreiter w „Mrokach” Bogusława Schaeffera.

Podczas trwania stanu wojennego bojkotował media. Wraz z przyjaciółmi – Agatą Rzeszewską i Maciejem Pietrzykiem – założył alternatywny Teatr Domowy. Walczył z ówczesną sytuacją polityczną poprzez autorskie teksty, poezję i sztuki, w których także sam brał udział. Pisał adaptacje książek wydawanych w drugim obiegu oraz nagrywał kasety audio.

Wielką popularność – przede wszystkim wśród młodych widzów, zdobył dzięki programom telewizyjnym emitowanym pod koniec lat 80. i w 90. pt. „Wyprawy profesora Ciekawskiego” i „Ciuchcia”. Grał tam Docenta Doświadczalskiego.

Artysta założył i występował również w kabarecie „Figlik”. Jest autorem piosenek, a wiele z nich znalazło się na płycie zatytułowanej „Ortografia śpiewająco”. Zdobyła ona spore uznanie krytyków oraz słuchaczy.

Jacek Kałucki jest także aktorem dubbingowym. Swojego głosu użyczył między innymi w takich produkcjach jak: „Pokémon”, „Inspektor Gadżet – Misja specjalna” oraz „Muppety z kosmosu”. Nagrał kilka audiobooków.

Wystąpił w ponad 60 obrazach kinowych i telewizyjnych: „Konopielka”, „Fachowiec”, „Ogród Luizy”, „Tato” czy „Czarny czwartek”. W filmach grywa najczęściej drugoplanowe role, które jednak zapadają w pamięci widzów. Od 2007 wciela się w postać Krzysztofa Jaworskiego w serialu „Barwy szczęścia”.

Kałucki jako Jacek Hempel napisał trzy jednoaktówki: „Jakoś to będzie”, „Będzie tylko lepiej” i „Za lepsze czasy”. Bohaterami sztuk są panowie „A” i „B”, którzy komentują rodzime wydarzenia od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ze spektaklami jako pan „B”, występuje z wielkim powodzeniem zarówno w kraju, jak i za granicą.

23 lutego 2023 roku ukazała się jego debiutancka książka pt. "Sekrety zza kulis". Autor przywołuje w niej nieznane dotąd anegdoty i zdarzenia oraz pokazuje dziwny zabawny, i niekiedy skomplikowany świat teatru, filmu i telewizji. Książka spotkała się z wielkim uznaniem!

Od 1990 roku, aktor nie jest związany z żadnym teatrem.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty i ma dwoje dzieci.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

4 grudnia 2007 roku decyzją Kapituły składającej się z dziennikarzy i wydawców prasy podziemnej, z rąk Prezydenta RP został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski z tytułem: „Cichego bohatera stanu wojennego”.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szkoła kaliska. Dzieje I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu. Edward Polanowski (red.). Kalisz: Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, 1993, s. 222. ISBN 83-85638-09-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]