Sushun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sushun
Imię japońskie
Kanji

崇峻天皇

Transkrypcja Hepburna

Sushun tennō

Cesarz Japonii
Okres

od 587
do 592

Poprzednik

Yōmei

Następca

Suiko

Dane biograficzne
Data śmierci

592

Ojciec

Kinmei

Matka

Oane-no-Kimi

Rodzeństwo

Yōmei

Cesarz Sushun (jap. 崇峻天皇 Sushun tennō; zm. 592) — 32. cesarz Japonii[1], według tradycyjnego porządku dziedziczenia[2].

Sushun był dwunastym synem cesarza Kinmei i jego żony, Oane-no-Kimi. Za życia używał imienia Hatsusebe-no-Miko (jap. 長谷部皇子), imię Sushun zostało nadane mu pośmiertnie.

Panowanie[edytuj | edytuj kod]

Sushun panował w latach 587-592[3].

Jego brat, cesarz Yōmei, został zamordowany przez wpływowego dworskiego polityka Monobobe-no-Moriya i innego brata Sushuna – księcia Anahobe – w celu przejęcia władzy (ogłoszono, że Yōmei zmarł w wyniku choroby). Po pogrzebie Yōmei'a, Mononobe-no-Moriya bezskutecznie próbował nakłonić dwór do intronizacji Anahobe, co dałoby mu pełną władzę nad krajem. Jednak Soga-no-Umako, głowa rodu Soga, odkrył spisek i zemścił się, zabijając Mononobe-no-Moriya, co zakończyło okres jego intryg.

Ród Soga postanowił, że intronizowany zostanie Sushun, najmłodszy syn cesarza Kinmei. Wstąpił on na tron. Jednak po pięciu latach jego rządów, w 592 z niewyjaśnionych przyczyn Sushun został otruty przez członka rodu Soga – najprawdopodobniej w wyniku kłótni. Jak przypuszczają historycy, miał wtedy około 40 lat. Nic nie wiadomo o jego żonach, ani dzieciach.

Mauzoleum cesarza Sushun znajduje się w Sakurai w prefekturze Nara. Nazywa się ono Kurahashi no oka no e no misasagi[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kunaichō: 崇峻天皇 (32)
  2. Titsingh, Isaac. (1834). Annales des empereurs du japon, p. 38.
  3. Titsingh, p. 38; Alexandrowicz, Jerzy et al. (1902). "Japonia," Wielka encyklopedya powszechna ilustrowana, Vol. 31, p. 625.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]