Yōmei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Yōmei
Imię japońskie
Kanji

用 明天皇

Transkrypcja Hepburna

Yōmei tennō

Ilustracja
Cesarz Japonii
Okres

od 585
do 587

Poprzednik

Bidatsu

Następca

Sushun

Dane biograficzne
Data śmierci

587

Ojciec

Kinmei

Matka

Soga-no-Kitashime

Żona

Hashihito

Dzieci

Shōtoku

Cesarz Yōmei (jap. 用明天皇 Yōmei tennō; zm. 587) – 31. cesarz Japonii[1] według tradycyjnego porządku dziedziczenia[2].

Yōmei panował w latach 585–587[3].

Imię[edytuj | edytuj kod]

W japońskiej kronice Nihon-shoki występował jako Tachibana-no-Toyohi-no-Mikoto (jap. 橘豊日尊). Za życia, do czasu objęcia tronu, nazywano go księciem Ōe-no-Miko (jap. 大兄皇子, dosł. następca tronu), a jako cesarz: Ikebe-no-Miko (jap. 池辺皇子). Imię Yōmei (jap. 用明) zostało nadane mu pośmiertnie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Yōmei był czwartym synem cesarza Kinmei, jego matką była Soga-no-Kitashime, żona Kinmei. We wczesnym dzieciństwie w wyniku sukcesji ojca zastąpił jego starszy brat, Bidatsu. Następnym w kolejce do cesarskiego tronu był właśnie Yōmei, który objął go po śmierci Bidatsu 14 września 585.

W 586 oficjalnie poślubił swoją przyrodnią siostrę (z drugiej żony Kinmei), księżniczkę Hashihito, z którą był już w związku od kilku lat. Księżniczka powiła mu pięciu synów, w tym księcia Shōtoku. Oprócz niej miał również trzy oficjalne konkubiny.

Dwaj bardzo wpływowi działacze na dworze poprzedniego cesarza Bidatsu, Mononobe-no-Moriya oraz Soga-no-Imako, zachowali swoje stanowiska podczas panowania Yōmei dlatego, że jak się później okazało jeden z nich (Soga-no-Imako) był dalszym kuzynem Yōmei.

Yōmei był pierwszym cesarzem wyznającym buddyzm. Wspierał jego rozprzestrzenianie i fundował nowe świątynie oraz miejsca kultu buddyjskiego, co nie podobało się dworowi cesarskiemu wyznającemu tradycyjną religię Japonii – shintō (buddyzm na wyspach japońskich był wówczas nowością) – który stanowczo sprzeciwił się ustanowieniu przez Yōmei buddyzmu jako religii państwowej. Wspomniany wcześniej Mononobe-no-Moriya, gorliwy wyznawca shintō, uknuł spisek z bratem Yōmei, księciem Anahobe, mający na celu wyeliminowanie Yōmei, który w jego wyniku został zamordowany w 587. Oficjalnym powodem śmierci była choroba cesarza. Po pogrzebie Yōmei, Mononobe bezskutecznie zabiegał na dworze cesarskim o intronizację Anahobe, która dałaby mu pełnię władzy.

Mauzoleum cesarza Yōmei znajduje się w Osaka. Nazywa się ono Kawachi no Shinaga no hara no misasagi[1].

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Keitai
継体天皇
ur. ???
zm. 9 kwietnia 527
Księżna Tashiraka
手白香皇女
ur. ???
zm. po 509
Soga-no-Iname
蘇我稲目
ur. ??
zm. 570
N.N.
???
ur. ???
zm. ???
         
     
  Kinmei
欽明天皇
ur. 509
zm. 571
Soga-no-Kitashime
蘇我堅塩媛
ur. ???
zm. 612
     
   
Yōmei
用明天皇
ur. ???
zm. 587

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kunaichō: 用明天皇 (31)
  2. Titsingh, Isaac. (1934). Annales des empereurs du japon, pp. 37-38.
  3. Titsingh, p. 37; Alexandrowicz, Jerzy et al. (1902). "Japonia," Wielka encyklopedya powszechna ilustrowana, Vol. 31, p. 625.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]