Yōmei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Yōmei
Imię japońskie
Kanji 用明天皇
Transkrypcja Hepburna Yōmei tennō
ilustracja
Cesarz Japonii
Okres panowania od 585
do 587
Poprzednik Bidatsu
Następca Sushun
Dane biograficzne
Data śmierci 587
Ojciec Kinmei
Matka Soga-no-Kitashime
Żona Hashihito
Dzieci Shōtoku

Cesarz Yōmei (jap. 用明天皇 Yōmei tennō?, zm. 587) — 31. cesarz Japonii[1] według tradycyjnego porządku dziedziczenia[2].

Yōmei panował w latach 585-587[3].

Imię[edytuj]

W japońskiej kronice Nihon-shoki występował jako Tachibana-no-Toyohi-no-Mikoto (jap. 橘豊日尊). Za życia, do czasu objęcia tronu, nazywano go księciem Oe-no-Miko (jap. 大兄皇子, dosł. następca tronu), a jako cesarz: Ikebe-no-Miko (jap. 池辺皇子). Imię Yōmei (jap. 用明) zostało nadane mu pośmiertnie.

Życiorys[edytuj]

Yōmei był czwartym synem cesarza Kinmei, jego matką była Soga-no-Kitashime, żona Kinmei. We wczesnym dzieciństwie w wyniku sukcesji ojca zastąpił jego starszy brat, Bidatsu. Następnym w kolejce do cesarskiego tronu był właśnie Yōmei, który objął go po śmierci Bidatsu 14 września 585.

W 586 oficjalnie poślubił swoją przyrodnią siostrę (z drugiej żony Kinmei), księżniczkę Hashihito, z którą był już w związku od kilku lat. Księżniczka powiła mu pięciu synów, w tym księcia Shōtoku. Oprócz niej miał również trzy oficjalne konkubiny.

Dwaj bardzo wpływowi działacze na dworze poprzedniego cesarza Bidatsu, Mononobe-no-Moriya oraz Soga-no-Imako, zachowali swoje stanowiska podczas panowania Yōmei dlatego, że jak się później okazało jeden z nich (Soga-no-Imako) był dalszym kuzynem Yōmei.

Yōmei był pierwszym cesarzem wyznającym buddyzm. Wspierał jego rozprzestrzenianie i fundował nowe świątynie oraz miejsca kultu buddyjskiego, co nie podobało się dworowi cesarskiemu wyznającemu tradycyjną religię Japonii – shintō (buddyzm na wyspach japońskich był wówczas nowością) – który stanowczo sprzeciwił się ustanowieniu przez Yōmei buddyzmu jako religii państwowej. Wspomniany wcześniej Mononobe-no-Moriya, gorliwy wyznawca shintō, uknuł spisek z bratem Yōmei, księciem Anahobe, mający na celu wyeliminowanie Yōmei, który w jego wyniku został zamordowany w 587. Oficjalnym powodem śmierci była choroba cesarza. Po pogrzebie Yōmei, Mononobe bezskutecznie zabiegał na dworze cesarskim o intronizację Anahobe, która dałaby mu pełnię władzy.

Mauzoleum cesarza Yōmei znajduje się w Osaka. Nazywa się ono Kawachi no Shinaga no hara no misasagi[1].

Genealogia[edytuj]

Keitai
継体天皇
ur. ???
zm. 9 kwietnia 527
Księżna Tashiraka
手白香皇女
ur. ???
zm. po 509
Soga-no-Iname
蘇我稲目
ur. ??
zm. 570
N.N.
???
ur. ???
zm. ???
         
     
  Kinmei
欽明天皇
ur. 509
zm. 571
Soga-no-Kitashime
蘇我堅塩媛
ur. ???
zm. 612
     
   
Yōmei
用明天皇
ur. ???
zm. 587


Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b Kunaichō: 用明天皇 (31)
  2. Titsingh, Isaac. (1934). Annales des empereurs du japon, pp. 37-38.
  3. Titsingh, p. 37; Alexandrowicz, Jerzy et al. (1902). "Japonia," Wielka encyklopedya powszechna ilustrowana, Vol. 31, p. 625.

Bibliografia[edytuj]