Tenji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tenji
Imię japońskie
Kanji

天智天皇

Transkrypcja Hepburna

Tenji tennō

Ilustracja
Cesarz Japonii
Okres

od 661
do 672

Poprzednik

Kōgyoku

Następca

Kōbun

Dane biograficzne
Data urodzenia

626

Data śmierci

672

Ojciec

Jomei

Matka

Kōgyoku

Cesarz Tenji lub Tenchi (jap. 天智天皇 Tenji tennō; ur. 626, zm. 671) — 38. cesarz Japonii[1], według tradycyjnego porządku dziedziczenia[2][3].

Tenji panował w latach 661–671[4].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Tenji urodził się w 626 roku. Był synem cesarza Jomei oraz cesarzowej Kōgyoku. Nadano mu imię książę Naka no Ōe (jap. 中大兄皇子 Naka no Ōe no Oji)[5].

Po śmierci cesarza Jomei w 642 roku władzę przejęła wdowa po nim, Kōgyoku, na podstawie prawa ustanowionego przez głowę rodu Soga – Soga-no-Iruka – zgodnie z którym tron dziedziczyli w pierwszej kolejności: małżonka i jej brat, a dopiero później syn zmarłego cesarza. Książę Naka-no-Ōe odczuwał więc uzasadnioną niechęć do arystokratycznego rodu Soga, który od kilkudziesięciu lat sprawował niemal całkowitą władzę nad rodziną cesarską. Wraz z Nakatomi no Kamatari (protoplastą rodu Fujiwara) 12 lipca 645 roku, w wieku 19 lat, zamordował Soga-no-Iruka na oczach matki, która z przerażenia abdykowała tego samego dnia. Cesarzem został Kōtoku.

Swoją późniejszą działalnością książę Naka-no-Ōe zyskał sobie poparcie rodu Soga, co przypieczętował małżeństwem z córką jednego z jego członków, Soga-no-Kurayamada. Po śmierci swojego wuja cesarza Kōtoku w 654 roku miał objąć tron, jednak zrzekł się korony na rzecz swej matki, która została cesarzową po raz drugi, przyjmując imię Saimei. Naka-no-Ōe miał jednak duży wpływ na sprawowanie władzy przez matkę.

W 661 roku pokierował sprzymierzonymi wojskami japońskimi i koreańskiego królestwa Baekje przeciw innemu królestwu koreańskiemu Silla (patrz: Kōgyoku). Po śmierci matki w tym samym roku postanowił, że nie zostanie intronizowany, dopóki nie rozstrzygnie się wojna przeciwko temu królestwu. Przez dwa lata Naka-no-Ōe kierował wojskami w Korei. W 663, kiedy zakończyła się rozstrzygająca bitwa, Naka-no-Ōe powrócił do Japonii i został intronizowany na cesarza w wieku 37 lat. Przyjął cesarskie imię Tenji (Tenchi).

W 663 roku Tenji ustanowił pierwszy znany dziś historykom kodeks prawny w historii Japonii.

Tenji zapisał się w historii Japonii jako dobry i zaradny władca. Zmarł w 672 w wieku zaledwie 46 lat. Miał wiele żon, konkubin i kochanek; łącznie miał ponad czternastkę dzieci. Został pochowany w Kioto.

Mauzoleum Tenji znajduje się w prefekturze Kioto. Nazywa się Yamashina no misasagi[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]