Tenji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tenji
Emperor Tenji.jpg
cesarz Japonii
Okres panowania od 661
do 672
Poprzednik Kōgyoku
Następca Kōbun
Dane biograficzne
Urodziny 626
Śmierć 672
Ojciec Jomei
Matka Kōgyoku
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Cesarz Tenji (jap. 天智天皇 Tenji tennō?, ur. 626, zm. 672) — 38. cesarz Japonii[1], według tradycyjnego porządku dziedziczenia[2].

Tenji panował w latach 661-672[3].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Tenji urodził się w 626 roku Był synem cesarza Jomei oraz cesarzowej Kōgyoku. Nadano mu imię książę Naka no Ōe (jap. 中大兄皇子 Naka no Ōe no Oji?)[4].

Po śmierci ojca, Jomei, w 642 władzę przejęła jego matka, Kōgyoku na podstawie prawa ustanowionego przez głowę rodu Soga – Soga-no-Iruka – zgodnie z którym tron dziedziczyli w pierwszej kolejności: małżonka i jej brat, a dopiero później syn zmarłego cesarza. Książę Naka-no-Ōe odczuwał więc uzasadnioną niechęć do arystokratycznego rodu Soga, który od kilkudziesięciu lat sprawował niemal całkowitą władzę nad rodziną cesarską. Wraz z Nakatomi no Kamatari (protoplastą rodu Fujiwara) 12 lipca 645 roku, w wieku 19 lat, zamordował Soga-no-Iruka na oczach matki, która z przerażenia abdykowała tego samego dnia. Cesarzem został Kōtoku.

Swoją późniejszą działalnością książę Naka-no-Ōe zyskał sobie poparcie rodu Soga, co przypieczętował małżeństwem z córką jednego z jego członków, Soga-no-Kurayamada. Po śmierci swojego wuja cesarza Kōtoku w 654 roku miał objąć tron, jednak zrzekł się korony na rzecz swej matki, która została cesarzową po raz drugi, przyjmując imię Saimei. Naka-no-Ōe miał jednak duży wpływ na sprawowanie władzy przez matkę.

W 661 pokierował sprzymierzonymi wojskami koreańsko-japońskimi przeciw królestwu Silla (patrz: Kōgyoku). Po śmierci matki w tym samym roku postanowił, że nie zostanie intronizowany, dopóki nie rozstrzygnie się wojna przeciwko temu królestwu. Przez dwa lata Naka-no-Oe kierował wojskami w Korei. W 663, kiedy zakończyła się rozstrzygająca bitwa, Naka-no-Ōe powrócił do Japonii i został intronizowany na cesarza w wieku 37 lat. Przyjął cesarskie imię Tenji (jap. 天智).

W 663 Tenji ustanowił pierwszy znany dziś historykom kodeks prawny w historii Japonii.

Tenji zapisał się w historii Japonii jako dobry i zaradny władca. Zmarł w 672 w wieku zaledwie 46 lat. Miał wiele żon, konkubin i kochanek; łącznie miał ponad czternastkę dzieci. Został pochowany w Kioto.

Mauzoleum Tenji znajduje się w prefekturze Kioto. Nazywa się Yamashina no misasagi[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Kunaichō: 天智天皇 (38)
  2. Titsingh, Isaac. (1834). Annales des empereurs du japon, pp. 52-58; Ponsonby-Fane, Richard. (1959). The Imperial House of Japan, p. 52.
  3. Titsingh, p. 52; Alexandrowicz, Jerzy et al. (1902). "Japonia," Wielka encyklopedya powszechna ilustrowana, Vol. 31, p. 625.
  4. Ponsonby-Fane, p. 8.
  5. Ponsonby-Fane, p. 420.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Kōgyoku
Imperial Seal of Japan.svg Cesarz Japonii
661-672
Imperial Seal of Japan.svg Następca
Kōbun