Shōmu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Shōmu
聖武天皇

Cesarz Japonii
Emperor Shomu.jpg
Cesarz Japonii
Okres panowania od 3 marca 724
do 19 sierpnia 749
Poprzednik Genshō
Następca Kōken
Dane biograficzne
Dynastia Yamato
Urodziny 701
Śmierć 4 czerwca 756
Ojciec Mommu
Matka Fujiwara no Miyako
Żona cesarzowa Kōmyō
Hirotoji Inukai Agata
Dzieci cesarzowa Shōtoku
Motoi Ou
książę Asaka
książę Inoenai
książę Fuwanai
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Cesarz Shōmu (jap. 聖武天皇 Shōmu tennō?, ur. 701, zm. 4 czerwca 756) – 45. cesarz Japonii według oficjalnej historiografii. Syn cesarza Mommu i Miyako Fujiwara (córki Fuhito Fujiwara). Objął tron po abdykacji swojej ciotki – cesarzowej Genshō w 724 r. Abdykował w roku 749 na korzyść swojej córki cesarzowej Shōtoku, ale zachował wpływy w rządzie. Po ustąpieniu z tronu całkowicie poświęcił się religii.

Cesarz Shōmu był żarliwym wyznawcą i propagatorem buddyzmu. W 743 roku ufundował budowę 16-metrowego posągu Buddy Wajroczany dla świątyni Tōdai-ji w Narze. W ówczesnym czasie było to przedsięwzięcie znacząco wyczerpujące budżet państwa. Już jako były cesarz w 752 r. osobiście dokonał ceremonii otwarcia oczu, czyli konsekracji posągu i namalowania źrenic. Po jego śmierci pod posągiem buddy na głębokości 45 cm zakopano dwa miecze cesarza – Yohoken i Inhoken.

Dokonał degradacji statusu pewnych członków własnego rodu z powodu wichrzycielstwa i rywalizacji wśród pretendentów do tronu. W wyniku tej degradacji z linii rodu cesarskiego wyłoniły się rody Minamoto, Taira i Tachibana.

W roku 740, za namową Moroe Tachibana, przeniósł dwór cesarski z ówczesnej stolicy w Heijō-kyō do Kuni-kyō, gdzie pozostał do roku 744. W 744 roku przez pewien czas dwór cesarski pozostawał w Naniwa, a następnie w Shigaraki. W roku 745 pod naciskiem opinii publicznej, stolicą kraju wyznaczył ponownie Heijō-kyō.

W 741 roku wydał edykt nakazujący budowę dwóch buddyjskich klasztorów: męskiego i żeńskiego, w każdej prowincji oraz nakazał czytanie sutry Złotego Blasku, która miała chronić kraj od wszelkiego zła.

W 743 wyłączył nowo zagospodarowane ziemie spod systemu przydziałów (kubunden) i zezwolił na wieczyste ich użytkowanie przez zagospodarowującego. Przez to rozporządzenie złamana została fundamentalna zasada publicznej własności ziemi wdrożona w kodeksie Taihō.

Małżonka Shōmu – cesarzowa Kōmyō – podobnie jak mąż, była propagatorem buddyzmu. Ufundowała m.in. świątynie Hokke-ji oraz Shin-Yakushi-ji w Narze.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Genshō
Imperial Seal of Japan.svg Cesarz Japonii
724-749
Imperial Seal of Japan.svg Następca
Kōken