Sviadnov

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sviadnov
gmina
Ilustracja
Kaplica Jana Nepomucena
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Czechy
Kraj Flag of Moravian-Silesian Region.svg morawsko-śląski
Powiat Frydek-Mistek
Kraina Morawy
Starosta David Novák (2019)
Powierzchnia 4,75 km²
Populacja (2015)
• liczba ludności

1799[1]
• gęstość 309,3 os./km²
Kod pocztowy 739 25
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba obrębów ewidencyjnych 1
Liczba części gminy 1
Liczba gmin katastralnych 1
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Sviadnov”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, po prawej znajduje się punkt z opisem „Sviadnov”
Ziemia49°41′N 18°19′E/49,691389 18,321944
Strona internetowa
Portal Czechy

Sviadnov (niem. Swenser) – wieś Czechach, w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frydek-Mistek.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Sviadnov leży na lewym (zachodnim) brzegu Ostrawicy, a więc już na historycznych Morawach, chociaż niewielka część katastru miejscowości (wraz z m.in. lokalną oczyszczalnią ścieków) znajduje się po prawej (śląskiej) stronie Ostrawicy. Leży w regionie etnograficznym Lasko. Od wschodu i południowego wschodu graniczy z miastem Frydek-Mistek, od zachodu z wisią Staříč, od północy z wsią Žabeň.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Charakter wielodrożnicy wskazuje na starą proweniencję osady, sprzed tzw. kolonizacji na prawie niemieckim. Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości Zwenser, położonej pomiędzy osadą targową Friedeberk a wsią Staříč, pochodzi z dokumentu biskupa ołomunieckiego Brunona ze Schauenburku z 29 listopada 1267. Wieś została wówczas lokowana na prawie niemieckim podczas akcji kolonizacyjnej w państwie hukwaldzkim, przeprowadzonej przez biskupa Brunona ze Schauenburku. Ten następnie oddał ją w 1277 w lenno rodzinie Stangów. W dwóch następnych stuleciach funkcjonowały dwie osady: starsza Villa Swenzer i młodsza, położona dalej na północ, Parvum Swenzer (Malý Sviadnov). Ta druga z czasem usamodzielniła się jako dzisiejsza wieś Žabeň (pierwsza wzmianka w 1460). W 1402 r. wśród miejscowości oddanych w dzierżawę Przemysławowi I Noszakowi, księciu cieszyńskiemu, wzmiankowano Langeswens Swiedinow (Długa wieś Sviadnov). Miejscowość podlegała parafii w Mistku.

W miejscowej karczmie "U Horaka" 1 kwietnia 1715 r. został zamordowany (przez swojego przyjaciela, Juraszka) Ondraszek - najsłynniejszy zbójnik z gór Beskidu Śląsko-Morawskiego.

W 1789 przy granicy z Mistkiem rozparcelowano grunty, aby założyć kolonię Koloredov. Usamodzielniła się ona w 1868 r., ale była silnie zależna od Mistka i przyłączono ją do niego w 1908 roku.

W 1943 roku wieś została połączona z miastem Frydek-Mistek, jednak usamodzielniła się tuż po wyzwoleniu, w roku 1945. Ponownie częścią miasta Frydek-Mistek była w latach 1975-1991. Od 1 stycznia 1992 r. jest samodzielną gminą.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Český statistický úřad: Informativní počet občanů v ČR ve všech obcích, v obcích 3. typu a v městských částech (cz.). W: Počty obyvatel v obcích [on-line]. Ministerstvo vnitra České republiky, 2015-01-01. [dostęp 2015-04-08].