Synagoga Reicherów w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Slav (dyskusja | edycje) o 22:07, 25 lip 2007. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Synagoga Reicherów w Łodzi
{{{nazwa oryginalna}}}
Ilustracja
{{{opis zdjęcia}}}
Państwo {{{państwo}}}
Miejscowość

{{{miejscowość}}}

Adres

{{{adres}}}

Budulec

murowana

Architekt

Gustaw Landau-Gutenteger

Data budowy

{{{data budowy}}}

Data likwidacji

{{{data likwidacji}}}

Data zburzenia

{{{data zburzenia}}}

Data odbudowy

{{{data odbudowy}}}

Tradycja

ortodoksyjna

Obecnie

czynna synagoga

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: {{państwo dane {{{państwo}}} | mapa/core | wariant = {{{państwo}}} }}
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}
[{{{www}}} Strona internetowa]

Synagoga Reicherów w Łodzi - synagoga znajdująca się w Łodzi, w oficynie kamienicy przy ulicy Rewolucji 1905 r. nr 28. Jest jedyną zachowaną przedwojenną oraz jedną z dwóch czynnych synagog w Łodzi.

Historia

Synagoga została zbudowana w latach 1895-1902 z fundacji rodziny Reicherów, według projektu Gustawa Landau-Gutentegera. Przeznaczona jest na 42 osoby.

Synagoga przetrwała II wojnę światową tylko dlatego, że jej właścicel, Wolf Reicher sporządził fikcyjny akt sprzedaży swojemu niemieckiemu partnerowi w interesach, który nie pozwolił zburzyć synagogi i urządził w jej wnętrzach skład soli, co nie wzbudzało niemieckich podejrzeń. Po zakończeniu wojny synagoga była użytkowana przez łódzką gminę żydowską, później została zamknięta i popadła w ruinę.

W 1988 roku, Fundacja Rodziny Nissenbaumów i łódzka gmina wyznaniowa żydowska rozpoczęły prace remontowe. Przeprowadzono prace usuwania wilgoci ze ścian, izolacji fundamentów i malowania elewacji oraz wnętrza. W 1988 roku wybuchł pożar w synagodze, który zatrzymał prace remontowe. Po pożarze do remontu synagogi przyłączyła się Fundacja Ronalda Laudera, która ukończyła jej remont. Obecnie synagoga służy wiernym, a nabożeństwa odbywają się podczas największych świąt, gdyż bożnica przy ulicy Pomorskiej nie może pomieścić wystarczającej liczby wiernych.

W grudniu 2003 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, ku czci Aleksego Reichera, wnuka Wolfa. W uroczystości wzięli udział synowie, na stałe mieszkający za granicą oraz jego szkolni koledzy.

Architektura

Wnętrze synagogi

Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta. Wewnątrz znajduje się malutki przedsionek, z którego wchodzi się do głównej sali modlitewnej. W jej wnętrzu na ścianie wschodniej znajduje się Aron ha-kodesz wsparty na czterech kolumnach. Po jego obu stronach znajdują się tablice pamiątkowe.

Tablica po prawej stronie z treścią w języku hebrajskim upamiętnia fundatora synagogi, Wolfa Reichera, który zmarł z głodu w getcie łódzkim. Tablica z lewej strony z treścią w języku polskim i hebrajskim upamiętnia pożar oraz fundatora odbudowującego synagogę.

Wewnątrz na wysokości piętra znajdują się galerie dla kobiet obegające salę z trzech stron. Na suficie oraz na ścianie wschodniej znajdują się barwne polichromie. Synagoga pierwotnie posiadała witraże w oknach, obecnie są to przezroczyste szyby z namalowaną Gwiazdą Dawida.

Zobacz też

Linki zewnętrzne