Kapliczka Przemienienia Pańskiego w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaplica Przemienienia Pańskiego w Łodzi-Łagiewnikach
Kaplica
Państwo

 Polska

Miejscowość

Łódź

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Przemienienia Pańskiego

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kaplica Przemienienia Pańskiego w Łodzi-Łagiewnikach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kaplica Przemienienia Pańskiego w Łodzi-Łagiewnikach”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica Przemienienia Pańskiego w Łodzi-Łagiewnikach”
Ziemia51°51′10,94″N 19°28′46,67″E/51,853040 19,479630

Kapliczka Przemienienia Pańskiego w Łodzi – jedna z sześciu drewnianych kaplic, zbudowanych w XVII-XVIII w., należących do klasztoru franciszkanów w łódzkich Łagiewnikach. Największa ze wspomnianych obiektów, została zniszczona przez hitlerowców podczas II wojny światowej (w 1943).

Kaplica – dar pielgrzymów[edytuj | edytuj kod]

Kaplica Przemienienia Pańskiego została wybudowana w połowie XVIII w. z ofiar pielgrzymów, jacy licznie przybywali do Łagiewnik. Modrzewiowy budynek postawiono na wzniesieniu przy drodze, obok cmentarza grzebalnego, w odległości ok. 1 km od klasztoru w kierunku północno-wschodnim[1].

Kaplica, zbudowana w kształcie krzyża łacińskiego, przypominała swym wyglądem wiejski kościółek. Wewnątrz znajdowały się trzy ołtarze: Przemienienia Pańskiego, św. Antoniego oraz św. Onufrego. Obrazy do wspomnianych ołtarzy namalował franciszkanin, o. Piotr Pełczyński. Na święto Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia) przy kapliczce obchodzono odpust i urządzano procesję.

Czas wojny. Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Podczas II wojny światowej kaplica Przemienienia Pańskiego została zniszczona przez Niemców wiosną 1943 r. Stało się to półtora roku po zniszczeniu i spaleniu trzech innych kaplic: św. Walentego, Matki Bożej Anielskiej oraz kapliczki – domku ojca Rafała[2].

W 1971 r. na miejscu zniszczonej kaplicy drewnianej postawiono nowy, murowany budynek. Kaplica ta wykorzystywana jest obecnie podczas uroczystości pogrzebowych i w święto zmarłych.

Zespół kaplic łagiewnickich[edytuj | edytuj kod]

Cały zespół franciszkańskich kaplic łagiewnickich liczył sześć budynków:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Mielczarek OFMConv.: Sanktuarium św. Antoniego w Łagiewnikach. WOF Niepokalanów, 1996, s. 42. ISBN 83-86412-67-4.
  2. Historia sanktuarium - łagiewnickie kapliczki. [dostęp 2020-04-24]. (pol.).

Materiały źródłowe[edytuj | edytuj kod]