Parafia Świętej Rodziny w Łodzi (polskokatolicka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Świętej Rodziny
Ilustracja
Front kościoła pw. Świętej Rodziny przed remontem
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Siedziba

Łódź

Adres

ul. Bolesława Limanowskiego 60
91-045 Łódź

Data powołania

1934

Wyznanie

polskokatolicyzm

Kościół

Polskokatolicki w RP

Diecezja

warszawska

Dekanat

warszawsko-łódzki

kościół

pw. Świętej Rodziny

Proboszcz

ks. Jacek Zdrojewski (proboszcz)
ks. mgr Antoni Strzelczyk (duszpasterz pomocniczy)
ks. mgr Czesław Krasiukjanis (duszpasterz pomocniczy)

Wezwanie

Świętej Rodziny

Wspomnienie liturgiczne

Uroczystość Świętej Rodziny – 1. niedziela po Bożym Narodzeniu

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętej Rodziny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętej Rodziny”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętej Rodziny”
Ziemia51°47′15″N 19°26′33″E/51,787500 19,442500
Strona internetowa

Parafia Świętej Rodziny w Łodzi – parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie warszawsko-łódzkim diecezji warszawskiej. Msze w kościele parafialnym celebrowane są w środy w okresie letnim o godz. 17:00, a w okresie zimowym o godz. 16:00, natomiast w niedzielę o godzinie 10.00 i 11:00. W pierwszą niedziele miesiąca o godz. 17.00 celebrowana jest msza w języku angielskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prekursorem idei Kościoła Polskokatolickiego, zwanego Polskim Narodowym Kościołem Katolickim (PNKK), powstałym w Stanach Zjednoczonych w końcu XIX wieku, na terenie Łodzi był ksiądz Bolesław Jaeger, kapłan Kościoła rzymskokatolickiego, który swą działalność rozpoczął w 1927.

Parafia św. Rodziny w Łodzi powstała w 1934. Nieprzychylne i na wskroś wrogie ustosunkowanie się dawnych władz sanacyjnych, współpracujących ściśle z klerem watykańskim, stwarzało trudności w zdobyciu jakiejkolwiek świątyni. Po długich staraniach wyznawcy założyli kaplicę parafialną w prywatnym mieszkaniu, przy ul. Radwańskiej.

Pierwszym proboszczem tutejszej parafii był ks. W. Tuszyński, następnie od 1936 parafię prowadził ks. M. Petrow, który zmarł w 1939, pozostawiając rozpoczęte dzieło swym następcom. W latach 1939–1949 proboszczem był ks. Stanisław Marczewski. W czerwcu 1949 oddano w użytkowanie parafii świątynię pobaptystyczną, mieszczącą się przy ul. Bolesława Limanowskiego 60, a kaplica przy ul. Radwańskiej uległa likwidacji. Poświęcenia nowego kościoła dokonał bp Józef Padewski 21 sierpnia 1949 przy współudziale licznie obecnego duchowieństwa i wiernych. W następnych latach urząd proboszcza parafii sprawowali: bp Adam Jurgielewicz, ks. Heliodor Rogowski, ks. Edmund Grusse, ks. Franciszek Baranowski, ks. Józef Gonkowski, ks. Tadeusz Gotówka, ks. Józef Nowak, ks. Jan Podsiadło, ks. Teodor Elerowski. W latach 1962-2013 proboszczem parafii był ks. sen. mgr Stanisław Muchewicz – wicedziekan dekanatu warszawsko-łódzkiego, od 2013 jego obowiązki spełniał ks. mgr Antoni Strzelczyk. W marcu 2014 roku proboszczem parafii został ks. Jacek Adam Zdrojewski, który rozpoczął remont świątyni w czasie którego między innymi w ołtarzu głównym powieszono historyczny obraz M.B Nieustającej Pomocy pochodzący z nieistniejącego kościoła przy ul. Żeromskiego. W sierpniu 2014r. pod przewodnictwem ks. dziekana L. Kołodziejczyka odbyły się uroczystości związanie z 80 - leciem parafii. W niedzielę 25 października 2015r. poświęcono boczną kaplice pw. Krzyża Świętego, która ma służyć do adoracji i nabożeństw tygodniowych w miesiącach zimowych.

Do końca XX wieku na terenie Łodzi swoją siedzibę miała parafia polskokatolicka pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, najpierw przy ul. Stefana Żeromskiego 56, a następnie przy ul. Zachodniej 16. Pierwszy kościół tej już byłej parafii, adaptowany z domu modlitwy braci morawskich (herrnhutów), od dekady stoi opuszczony.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]