Synthos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Synthos S.A.
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Adres 32-600 Oświęcim
ul. Chemików 1
Data założenia 1 września 1945
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Zbigniew Warmuz
Przewodniczący Rady Nadzorczej Jarosław Grodzki
Udziałowcy Michał Sołowow
Nr KRS 0000038981
Giełda GPW
ISIN PLDWORY00019
Symbol akcji SNS
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 39 697 500 zł
Położenie na mapie Oświęcimia
Mapa konturowa Oświęcimia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Synthos”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Synthos”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Synthos”
Położenie na mapie powiatu oświęcimskiego
Mapa konturowa powiatu oświęcimskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Synthos”
Ziemia50°02′09,7″N 19°15′15,7″E/50,036028 19,254361
Strona internetowa

Synthos S.A. – polskie przedsiębiorstwo branży chemicznej z siedzibą w Oświęcimiu. Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie producentem kauczuków syntetycznych oraz największym europejskim producentem polistyrenu do spieniania. Zajmuje również pierwsze miejsce wśród producentów i sprzedawców płyt XPS w Europie Centralnej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1945 roku jako Fabryka Paliw Syntetycznych w Dworach (obecnie część Oświęcimia). Wcześniej, w okresie od października 1942 do stycznia 1945, w tym miejscu znajdował się obóz koncentracyjny Auschwitz III (Monowitz; zakłady Buna-Werke).

Na przestrzeni czasu przedsiębiorstwo funkcjonowało jako: Państwowe Zakłady Syntezy Chemicznej w Dworach (1946-1948), Zakłady Syntezy Chemicznej w Dworach (1948-1949), Zakłady Chemiczne – Przedsiębiorstwo Państwowe Wyodrębnione w Oświęcimiu (1949-1951) oraz Zakłady Chemiczne „Oświęcim” w Oświęcimiu.

Pierwszymi produktami, których wytwarzanie rozpoczęto w 1948 roku były trichloroeten i chlorobenzen. W latach 50. rozpoczęto produkcję benzyny syntetycznej, karbidu, acetylenu, chloru, chlorku winylu, PCW, metanolu, styrenu oraz polistyrenu. W 1959 roku rozpoczęto wytwarzanie kauczuku, ta działalność później stała się głównym obszarem produkcyjnym przedsiębiorstwa. W 1967 nawiązano współpracę z destylarnią żywicy w Kłobucku w zakresie dostaw używanego do produkcji kauczuku roztworu kalafoniowego[1].

Dnia 1 grudnia 1994 roku jako przedsiębiorstwo państwowe na mocy ustawy z dnia 3 kwietnia 1993 r. o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych i ich prywatyzacji[2] zostało przekształcone w jednoosobową spółkę skarbu państwa. W dniu 12 września 1995 r. 60% akcji Spółki wniesiono do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Decyzją Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z dnia 28 kwietnia 1997 r. przyjęta została firma: Firma Chemiczna Dwory Spółka Akcyjna.

W 2004 roku spółka została sprywatyzowana poprzez wprowadzenie akcji na Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Kontrolę nad spółką objął następnie inwestor giełdowy Michał Sołowow, który zainteresował się branżą chemiczną i podjął działania w celu utworzenia na bazie Dworów małego koncernu chemicznego[3].

W 2007 roku Firma Chemiczna Dwory S.A. przejęła czeskiego producenta kauczuku, spółkę Kaučuk a.s. zlokalizowaną w Kralupach. Po akwizycji powstała grupa kapitałowa, której główna spółka w 2007 roku zaczęła działać pod firmą Synthos S.A.

W dniu 16 marca 2012 roku Synthos S.A. wszedł w skład dwudziestu największych spółek giełdowych.

Synthos współcześnie[edytuj | edytuj kod]

W 2016 r. Synthos S.A. sfinalizował transakcję zakupu jednostki biznesowej Ineos Styrenics, przejmując tym samym trzy zakłady produkujące polistyren do spieniania (we Francji i Holandii).

W 2017 r. miały miejsce znaczące procesy służące zmianie struktury własnościowej Synthos S.A.

Pod koniec października 2017 r. kontrolowana przez Michała Sołowowa spółka FTF Galleon S.A. wezwała pozostałych akcjonariuszy do sprzedaży wszystkich akcji Synthos S.A. W dniu 19 stycznia 2018 r., w związku z przeprowadzeniem przymusowego wykupu akcji Spółki, Michał Sołowow nabył pośrednio, poprzez podmioty zależne, tj. FTF Galleon S.A. oraz FTF Columbus S.A. łącznie 1.323.250.000 akcji Spółki, stanowiących 100% ogólnej liczby akcji, co pozwoliło na zniesienie dematerializacji akcji, a następnie wycofanie spółki z obrotu giełdowego z dniem 3 kwietnia 2018 r.

W październiku 2019 r. Synthos zapowiedział zamiar zbudowania w Polsce elektrowni atomowej we współpracy z GE Hitachi Nuclear Energy[4].

Struktura firmy[edytuj | edytuj kod]

Grupa Kapitałowa Synthos S.A. współpracuje z odbiorcami na całym świecie. Instalacje produkcyjne Grupy Kapitałowej Synthos. S.A. ulokowane są w Centralnej (Polska, Czechy) oraz Zachodniej Europie (Holandia, Francja).

Na czele grupy kapitałowej stoi Synthos S.A. W strukturze grupy wyróżnić można główne spółki produkcyjne: Synthos Dwory 7 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka jawna, Synthos Kralupy a.s., Synthos PBR s.r.o., Synthos Breda B.V., Synthos Wingles SAS oraz Synthos Ribecourt SAS, których działalność polega na produkcji przede wszystkim kauczuków oraz tworzyw styrenowych.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Działalność Grupy Kapitałowej Synthos S.A. opiera się na produkcji i sprzedaży wyrobów chemicznych wykorzystanych jako surowce i produkty pośrednie w szerokiej gamie gałęzi przemysłu, w szczególności w przemyśle samochodowym, w branży opakowań i w branży budowlanej.

W ramach działalności Grupy Kapitałowej Synthos S.A. wydziela się pięć głównych segmentów:

- butadien i kauczuk („Segment Kauczuków Syntetycznych”),

- styren i pochodne styrenu („Segment Tworzyw Styrenowych”),

- dyspersje, kleje i lateks („Segment Dyspersji, Klejów i Lateksów”),

- środki ochrony roślin („Agro”),

- kosmeceutyki i suplementy diety („Care").

Segment Kauczuków Syntetycznych jest podstawowym segmentem działalności Grupy Kapitałowej Synthos. Odbiorcami ok. 80% wolumenu sprzedaży produktów tego segmentu Grupy są główni uczestnicy rynku oponiarskiego. Za dalsze 20% wolumenu sprzedaży w tym segmencie odpowiadają pozostałe rynki, w tym producenci technicznych wyrobów kauczukowych, spodów do obuwia, przewodów elastycznych i pasów transmisyjnych.

Segment Tworzyw Styrenowych wytwarza trzy podstawowe rodzaje produktów różniących się przeznaczeniem. Pierwszy z nich to polistyren do spieniania („EPS”), stosowany przede wszystkim do produkcji płyt do izolacji termicznej, stanowiących najważniejszy materiał izolacji termicznej w Europie Środkowej. Drugi typ stanowią polistyreny przeznaczenia ogólnego („GPPS”) oraz polistyreny wysokoudarowe („HIPS”), stosowane głównie w przemyśle opakowań artykułów spożywczych. Z polistyrenu wytwarzane są naczynia jednorazowe, kubki, opakowania na wyroby mleczarskie, tacki i sztućce. Trzecia grupa obejmuje płyty z polistyrenu ekstrudowanego („XPS”). Ma on zastosowanie głównie w przemyśle budowlanym, jako materiał do izolacji termicznej budynków, dachów o odwróconym układzie warstw, posadzek, a także do izolacji mostków cieplnych oraz murów szczelinowych.

Segment Dyspersji, Klejów i Lateksów wytwarza trzy grupy produktów. Pierwsza to dyspersje akrylowe, styrenowo-akrylowe oraz winylowe. Ich głównym zastosowaniem jest produkcja farb, tynków akrylowych, preparatów gruntujących, uszczelniaczy oraz wielu innych wyrobów chemii budowlanej, a także klejów do drewna i dla przemysłu papierniczego. Drugą grupę stanowią kleje, które znajdują zastosowanie głównie w przemyśle drzewnym, meblowym oraz papierniczym. Trzecia grupa to lateksy butadienowo-styrenowe, stosowane głównie do produkcji wyrobów piankowych oraz dywanów.

Segment Agro produkuje i sprzedaje środki ochrony roślin, zaprawy nasienne, biocydy oraz nawozy dolistne. Produkty reprezentujące poszczególne powyższe kategorie zapewniają ochronę upraw od siewu do zbiorów, zabezpieczając rośliny przed niszczącym działaniem grzybów chorobotwórczych, szkodników i chwastów oraz dostarczają im niezbędne mikro- i makroelementy w postaci specjalistycznych nawozów. Obok produkcji pestycydów, segment AGRO oferuje również usługi dla klientów krajowych i zagranicznych w zakresie formulacji oraz konfekcji płynnych i zawiesinowych środków ochrony roślin.

Segment Care prowadzi rozwój, produkcję oraz sprzedaż zaawansowanych systemów nanonośników substancji aktywnych, wykorzystywanych w kosmetykach oraz suplementach diety. Produkty oferowane w tych kategoriach gwarantują dostarczanie substancji aktywnych bezpośrednio do komórek ludzkiego organizmu, co w połączeniu w wysoką biodostępnością zapewnia zwielokrotnioną skuteczność działania finalnych wyrobów, w których zostały użyte.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Franciszek Sobalski: Stosunki gospodarcze Kłobucka. W: Włodzimierz Suleja: Kłobuck – Dzieje miasta i gminy (1939–2009). Wrocław: Gajt, 2010, s. 177. ISBN 978-8-3881-7893-1.
  2. Ustawa z dnia 3 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji. Dz.U. z 1993 r. nr 44, poz. 202.
  3. Adam Grzeszak. Mistrz cichej jazdy. „Polityka”. 12/2019 (3203), s. 36, 19 marca 2019. 
  4. Business Insider Polska, Dzisiaj 17:21, 220 565, Najbogatszy Polak wybuduje w Polsce pierwszą elektrownię atomową, Business Insider, 21 października 2019 [dostęp 2019-10-21] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]