Odznaka Honorowa za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Odznaka Honorowa
za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki
Rzeczypospolitej Polskiej
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

12 listopada 2014

Dewiza

ZA ZASŁUGI
DLA ROZWOJU
GOSPODARKI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Wielkość

∅ 35 mm

Kruszec

metal srebrzony i oksydowany

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej – polskie resortowe odznaczenie cywilne nadawane przez ministra gospodarki; ustanowione rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 listopada 2014, jako zaszczytne honorowe wyróżnienie w formie odznaki honorowej[1].

Odznaka jest jednostopniowa.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Odznakę nadaje się osobom fizycznym, prawnym i jednostkom organizacyjnym, zarówno polskim, jak i zagranicznym, w uznaniu[1]:

...ich zasług poniesionych na rzecz rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej poprzez osiągnięcia w pracy zawodowej, działalności badawczo-rozwojowej, organizatorskiej lub promocyjnej, stanowiące konkretny wkład w rozwój danej dziedziny gospodarki objętej działem administracji rządowej – gospodarka, w tym w uzyskanie korzystnych efektów ekonomicznych we wdrażaniu nowych innowacyjnych technologii lub metod zarządzania decydujących o wzroście gospodarczym.

Odznakę nadaje minister właściwy do spraw gospodarki, z własnej inicjatywy albo na wniosek innych organów. Odznaka może być nadana tej samej osobie tylko raz. Wraz z odznaką wręcza się dyplom.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka ma kształt metalowego, srebrzonego i oksydowanego krążka średnicy 35 mm. Na awersie znajduje się wypukły rysunek przedstawiający laskę Hermesa, który jest okolony napisem „ZA ZASŁUGI DLA ROZWOJU GOSPODARKI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ” wykonanym w majuskule. Na rewersie widnieje wklęsły, pochyły monogram „RP”.

Odznaka jest zawieszona na wstążce z rypsu jedwabnego o szerokości 35 mm z trzema paskami, skrajnymi w kolorze niebieskim o szerokości 12 mm i środkowym w kolorze granatowym o szerokości 11 mm.

Odznakę nosi się na lewej stronie piersi, w kolejności za odznaczeniami państwowymi.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 listopada 2014 r. w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu jej nadawania i noszenia (Dz.U. z 2014 r. poz. 1708)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]