Odznaka Honorowa za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odznaka Honorowa
za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki
Rzeczypospolitej Polskiej
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

12 listopada 2014

Dewiza

ZA ZASŁUGI
DLA ROZWOJU
GOSPODARKI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Wielkość

∅ 35 mm

Kruszec

metal srebrzony i oksydowany

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej – polskie resortowe odznaczenie cywilne nadawane przez ministra gospodarki; ustanowione rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 listopada 2014, jako zaszczytne honorowe wyróżnienie w formie odznaki honorowej[1].

Odznaka jest jednostopniowa.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Odznakę nadaje się osobom fizycznym, prawnym i jednostkom organizacyjnym, zarówno polskim, jak i zagranicznym, w uznaniu[1]:

...ich zasług poniesionych na rzecz rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej poprzez osiągnięcia w pracy zawodowej, działalności badawczo-rozwojowej, organizatorskiej lub promocyjnej, stanowiące konkretny wkład w rozwój danej dziedziny gospodarki objętej działem administracji rządowej – gospodarka, w tym w uzyskanie korzystnych efektów ekonomicznych we wdrażaniu nowych innowacyjnych technologii lub metod zarządzania decydujących o wzroście gospodarczym.

Odznakę nadaje minister właściwy do spraw gospodarki, z własnej inicjatywy albo na wniosek innych organów. Odznaka może być nadana tej samej osobie tylko raz. Wraz z odznaką wręcza się dyplom.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka ma kształt metalowego, srebrzonego i oksydowanego krążka średnicy 35 mm. Na awersie znajduje się wypukły rysunek przedstawiający laskę Hermesa, który jest okolony napisem „ZA ZASŁUGI DLA ROZWOJU GOSPODARKI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ” wykonanym w majuskule. Na rewersie widnieje wklęsły, pochyły monogram „RP”.

Odznaka jest zawieszona na wstążce z rypsu jedwabnego o szerokości 35 mm z trzema paskami, skrajnymi w kolorze niebieskim o szerokości 12 mm i środkowym w kolorze granatowym o szerokości 11 mm.

Odznakę nosi się na lewej stronie piersi, w kolejności za odznaczeniami państwowymi.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 listopada 2014 r. w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu jej nadawania i noszenia (Dz.U. z 2014 r. poz. 1708)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]