Szlak Nadodrzański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szlak Nadodrzański
Ilustracja
Dane szlaku
Państwo  Polska
Województwo województwo zachodniopomorskie
Początek Mieszkowice
Przez Cedynia, Chojna, Gryfino, Binowo
Koniec Szczecin-Klucz
Kolor znakowania czerwony
Długość 144 km
Typ szlak pieszy

szlak turystyczny czerwony Szlak Nadodrzański – znakowany na czerwono długodystansowy pieszy szlak turystyczny w województwie zachodniopomorskim.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Szlak przebiegający przez zachodnią część Pojezierza Myśliborskiego i Równiny Wełtyńskiej oraz przez centralną część Wzgórz Bukowych. Łączy ciekawe pod względem przyrodniczym i krajobrazowym obszary Cedyńskiego Parku Krajobrazowego oraz Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszczy Bukowej”. Trasa szlaku bardzo urozmaicona – liczne punkty widokowe i panoramy, wzniesienia, doliny rzek, jeziora, głazy narzutowe oraz zabytki. Odcinek MieszkowiceCedynia ze względu na znaczną długość dla turysty pieszego oraz poprowadzenie kilku odcinków drogami utwardzonymi, może pełnić funkcje szlaku rowerowego (większość odcinków prowadzi drogami o średnim i niskim stopniu natężenia ruchu samochodowego lub równolegle do nich).

Odcinek Mieszkowice – Chojna (0 – 68 km)[edytuj | edytuj kod]

Szlak rozpoczyna się przy dworcu kolejowym w Mieszkowicach (razem z szlak turystyczny niebieski Szlakiem Wzgórz Morenowych). Stąd kieruje się na zachód, wkraczając na teren Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Początkowo prowadzi przez Lasy Mieszkowickie, a następnie nadodrzańską skarpą. W Starym Błeszynie, Gozdowicach, Starych Łysogórkach i Siekierkach liczne miejsca związane z forsowaniem Odry w kwietniu 1945 roku m.in. cmentarz żołnierski, punkt widokowy, muzeum, pomniki. We wsiach liczne przykłady budownictwa szachulcowego. Dalej szlak kieruje się ku wsiom Stara Rudnica i Osinów Dolny. Przed Cedynią punkt widokowy Góra Czcibora z pomnikiem upamiętniającym 1000-lecie Bitwy Cedyńskiej, dalej rezerwat przyrody Wrzosowiska Cedyńskie. W Lubiechowie Dolnym szlak wkracza na pagórkowate tereny Puszczy Piaskowej. Tu w kierunku rezerwatu Bielinek odchodzi szlak turystyczny niebieski Szlak Wzgórz Morenowych, natomiast szlak czerwony prowadzi przez rezerwat przyrody Dolina Świergotki w kierunku najwyższego szczytu Wzgórz KrzymowskichZwierzyńca (167 m n.p.m.). Pod szczytem Głazy Bliźniaki i węzeł szlaków (szlak turystyczny niebieski Szlak Wzgórz Morenowych oraz szlak turystyczny zielony Szlak przez Rajską Dolinę). Wokół rezerwat przyrody Dąbrowa Krzymowska. Za Stokami (jezioro i ośrodki wypoczynkowe) szlak opuszcza teren Cedyńskiego Parku Krajobrazowego i dochodzi do Chojny (dworzec PKP).

Odcinek Chojna – Gryfino (68 – 112 km)[edytuj | edytuj kod]

Za Chojną szlak wkracza na faliste tereny Równiny Wełtyńskiej. Początkowo biegnie doliną Rurzycy – mija Rurkę (kaplica templariuszy), docierając do Lisiego Pola (przystanek PKP). Następnie szlak wkracza na tereny leśno-polne – mija jezioro Kiełbicze (ośrodek wypoczynkowy) oraz wsie Lubicz (krzyżówka z szlak turystyczny żółty Szlakiem Steklińskim) i Pacholęta (stacja PKP), docierając do Nowego Czarnowa. W pobliżu stacji PKP Dolna Odra pomnik przyrody Krzywy Las. Dalej szlak przechodzi przez Pniewo (początek szlak turystyczny żółty Szlaku Steklińskiego), przecina rzekę Tywę i dociera do Gryfina (stacja PKP, początek szlak turystyczny zielony Szlaku Woja Żelisława).

Odcinek Gryfino – Szczecin-Klucz (112 – 144 km)[edytuj | edytuj kod]

Za Gryfinem szlak biegnie przez coraz bardziej urozmaicony krajobraz północno-zachodniej części Równiny Wełtyńskiej. Mija uroczysko Las Osuchów (krzyżówka z szlak turystyczny czarny Szlakiem Czepińskim), Stare Brynki, Wietrzne Wzgórza oraz drogę ekspresową S3, aby dotrzeć do Chlebowa (krzyżówka z szlak turystyczny niebieski Szlakiem Równiny Wełtyńskiej i Pojezierza Myśliborskiego oraz z szlak turystyczny żółty Szlakiem Artyleryjskim). Za wsią szlak wkracza na malownicze pagórkowate tereny Wzgórz Bukowych. Kieruje się wzdłuż południowego brzegu Jeziora Binowskiego do wsi Binowo (skrzyżowanie z szlak turystyczny żółty Szlakiem Artyleryjskim, szlak turystyczny niebieski Szlakiem im. Stanisława Grońskiego oraz szlak turystyczny zielony Szlakiem Woja Żelisława). Razem ze szlakiem niebieskim mijają jezioro Piasecznik Duży i docierają do niewielkiego jeziora Plebanka (tu krzyżówka z szlak turystyczny czarny Szlakiem PTTK „Wiercipięty”, szlak turystyczny niebieski kieruje się do Kołowa). Początkowo szlak idzie skrajem lasu, mija Piaseczną Górę, aby przy jeziorze Piasecznik Mały wejść w ostępy Puszczy Bukowej. Przy Głaz Głazie Kołyska ponownie krzyżuje się z szlak turystyczny czarny Szlakiem PTTK „Wiercipięty” i kieruje się ku kulminacji Wzgórz BukowychBukowcowi (149 m n.p.m.) z więżą przeciwpożarową na szczycie (tu odchodzi szlak turystyczny czarny Szlak Górski na Bukowiec). Ze szczytu szlak schodzi ku Przełęczy Trzech Braci (pomnik przyrody Dąb Frater, krzyżówka z szlak turystyczny niebieski Szlakiem Równiny Wełtyńskiej i Pojezierza Myśliborskiego oraz szlak turystyczny zielony Szlakiem Woja Żelisława). Pod Sobolową Górą krzyżuje się kolejny raz z szlak turystyczny czarny Szlakiem PTTK „Wiercipięty”, przechodzi obok strzelnicy wojskowej (niedaleko Uroczysko Mosty) i pod wiaduktem autostrady A6 wchodzi do Szczecina-Żydowiec (krzyżówka z szlak turystyczny żółty Szlakiem Artyleryjskim, blisko przystanek autobusowy). Wiaduktem przy ul.Bielańskiej szlak ponownie przekraczał autostradę i prowadził do Kluczewka (krzyżówka z szlak turystyczny żółty Szlakiem Artyleryjskim). Obecnie odcinek ten przecina droga ekspresowa S3. Następnie szlak biegnie przez Zieloną Dolinę wzdłuż Omulnej i kończy się przy wjeździe z drogi krajowej nr 31 na autostradę A6 (węzeł Gryfino) w Szczecinie-Kluczu (ul.Rymarska, przystanek autobusowy).

Nieciągłości i zmiany przebiegu[edytuj | edytuj kod]

Od 2007 roku w związku z powstaniem węzła drogowego Szczecin-Klucz dla autostrady A6 i drogi ekspresowej S3, niemożliwe jest pokonanie odcinka ŻydowceKluczewko. Brakujący odcinek można obejść szlak turystyczny żółty Szlakiem Artyleryjskim (przez Wzgórze Bombardierów) lub kierując się z Żydowiec do wiaduktu pod drogą ekspresową niedaleko Radziszewka (obok Leśnictwa Podjuchy krzyżówka z szlak turystyczny żółty Szlakiem Artyleryjskim), a następnie obok ruin wieży Batowa i wzdłuż Omulnej (Zielona Dolina) do ul.Rymarskiej.

Pierwotnie szlak nie kończył się przy węźle autostrady na ul.Rymarskiej, ale wspinał się jeszcze na punkt widokowy Wzgórze Batowa obok nieczynnej żwirowni w Radziszewie, a następnie kończył się na przystanku PKS w tej miejscowości. Szlak skrócono ze względu na zagrożenie erozyjne i możliwości osunięć na skarpie żwirowni (szlak przechodził bezpośrednio przy prawie pionowym urwisku). Obecnie wzgórze nad zalanym wodą wyrobiskiem jest ogólnodostępne, ale szlak już tam nie prowadzi.

W związku z powstaniem pola golfowego w Binowie dokonano drobnych korekt przebiegu szlaku w okolicach tej wsi – pierwotnie szlak nie przechodził obok jeziora Plebanka i szedł bezpośrednio w kierunku Piasecznej Góry, obecnie idzie w kierunku jeziora razem ze szlakiem niebieskim, a potem skręca ku wzgórzu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adamczak Antoni, Kucharski Bogdan, Okolice Szczecina. Przewodnik, PTTK „Kraj” Sp. z o.o., 2000
  • Kosacki Jerzy, Kucharski Bogdan, Pomorze Zachodnie i Środkowe. Przewodnik, Sport i Turystyka, 2001
  • Mapa Super Mapa – Okolice Szczecina, 1:75 000, ExpressMap, 2009
  • Mapa Szczecin. Plan Miasta, 1:25 000, Copernicus, 2001-02