Autostrada A6 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
A6
Długość

28,2 km

Województwa

zachodniopomorskie:
powiat policki,
powiat gryfiński,
miasto Szczecin,
powiat goleniowski

Mapa
Mapa A6
A6

     Odcinki istniejące

Zdjęcie
Estakada w szczecińskim Klęskowie (2022)
Estakada w szczecińskim Klęskowie (2022)
Widok na A6 w kierunku wschodnim, ok. km 10+800.
W tym rejonie powstał węzeł Klucz z drogą S3. Zdjęcie zrobiono w 2006 roku.

Autostrada A6autostrada w Polsce o długości 28,2 km, stanowiąca kontynuację niemieckiej autostrady A11 i tworząca z nią połączenie SzczecinBerlin w ciągu międzynarodowego szlaku drogowego E28. Do 14 sierpnia 2009 była jedyną autostradą w kraju połączoną z siecią autostrad europejskich. Od 2000 roku[1] jest częścią drogi krajowej nr 6, wcześniej stanowiła odrębną arterię.[2]

Biegnie od granicy z Niemcami w Kołbaskowie, południowymi przedmieściami Szczecina przez obszary Parku Krajobrazowego „Dolina Dolnej Odry” i Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” u podnóża Wzgórz Bukowych do węzła Rzęśnica (z drogą ekspresową S3 w stronę Świnoujścia oraz drogą wojewódzką nr 142).

Droga niemal na całej długości o profilu dwujezdniowym, czteropasowym. Wyjątkiem jest 1-kilometrowy fragment pomiędzy km 5+400 a km 4+400, gdzie dla upłynnienia ruchu na podjeździe na szczyt Wału Stobniańskiego na jezdni północnej (czyli prowadzącej w kier. zachodnim) kosztem pasa awaryjnego wytyczono dodatkowy, trzeci pas ruchu.

Węzły z drogami klasy A i S[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Drogi Miejscowość Schemat Typ Wiadukty Otwarto
Kołbaskowo S6 13 Kołbaskowo        
Szczecin Klucz S3 Szczecin IC Szczecin-Klucz scheme.svg trójkąt 2 2010
Szczecin Kijewo 10 S10 Szczecin IC Szczecin-Kijewo scheme.svg koniczynka 2 1938
Rzęśnica S3 S6 142 Rzęśnica trąbka 1 1938, 2020 (po przebudowie[3])

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do 1945 roku[edytuj | edytuj kod]

Autostrada A6 (widok z satelity)

Istniejący odcinek A6 został zbudowany przez Niemców jako fragment Reichsautobahn (RAB) 4a Berlin-Stettin (zob. „berlinka”). Budowa autostrady została zainaugurowana pod koniec 1933, a prace ruszyły wiosną 1934. Przy realizacji inwestycji wykorzystani zostali bezrobotni. 27 września 1936 Hermann Göring dokonał uroczystego otwarcia 113 kilometrów autostrady z Berlina do Szczecina (do ówczesnego węzła Stettin-Süd, obecnie Szczecin Zachód dawniej Kołbaskowo). Dwa lata później, w 1938 roku, RAB 4a została wydłużona o południową obwodnicę Szczecina, do węzła Bäderstraße (dziś Rzęśnica).

W 1945 w czasie działań wojennych, mosty na Odrze Zach. i Odrze Wsch. zostały wysadzone w powietrze przez wycofujące się oddziały wojsk hitlerowskich, by utrudnić Armii Czerwonej przypuszczenie ataku okrążającego na Szczecin.

Po II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

Kilka lat po wojnie odbudowano mosty autostradowe północnych jezdni autostrady nad Odrą Zachodnią i Odrą Wschodnią umożliwiając tym samym ruch w kierunku przejścia granicznego w Kołbaskowie.

Do lat 80. autostrada stanowiła część tras europejskich E14 na odcinku Szczecin Kijewo – Rzęśnica[4] oraz E74 na odcinku Szczecin Kijewo – Kołbaskowo (granica państwa)[5].

Od drugiej połowy lat 90. XX wieku odbywała się gruntowna renowacja kolejnych odcinków A6: w latach 1997–2001 sukcesywnie oddawano do ruchu kolejne odcinki drogi, odbudowano mosty w ciągu południowych jezdni nad Odrą Zachodnią i Odrą Wschodnią, wyremontowano obiekty inżynierskie, wymieniono zużytą betonową nawierzchnię. Obecnie, pomimo braku telefonów alarmowych, droga posiada status autostrady na długości początkowych niemal 22 km od byłego przejścia granicznego w Kołbaskowie. Na odcinku długości ok. 500 m w rejonie węzła Radziszewo (dawniej Gryfino), który ze względu na bardzo krótkie pasy włączania/wyłączania nie spełnia wymogów stawianych współcześnie budowanym węzłom, obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h.

Pojawiła się również koncepcja przeprowadzenia autostrady przez Koszalin, Słupsk, Trójmiasto, Elbląg, Olsztyn, Ełk, Grajewo aż do przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej. Projekt ten został odrzucony ze względu na wysokie koszty inwestycji i relatywnie niskie natężenie ruchu[potrzebny przypis].

Modernizacje w XXI wieku[edytuj | edytuj kod]

28 września 2004 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o unieważnieniu przetargu na modernizację autostrady A6 na odcinku długości 7,7 km – do węzła Szczecin Kijewo. Pomimo dużego stopnia trudności zadania (na remontowanym odcinku znajduje się łącznie 14 mostów i wiaduktów) oraz, wówczas, niemal rocznego opóźnienia terminu rozpoczęcia robót, GDDKiA zapewniała w listopadzie 2004, że remont A6 zostanie ukończony do końca 2006.

Kolejny termin otwarcia ofert minął 4 stycznia 2005 – otwarto je ostatecznie w marcu 2005. Z powodu trwającej od 29 czerwca 2005 standardowej miesięcznej kontroli przetargu przeprowadzanej przez Urząd Zamówień Publicznych podpisanie umowy z wyłonionym wykonawcą (Budimex-Dromex) nastąpiło po stwierdzeniu poprawności procedury drugiego przetargu dopiero 26 sierpnia 2005, a firma przejęła plac budowy 23 września tego samego roku. 24 października 2005 rozpoczęła się modernizacja odcinka finansowana w 75% ze środków programu SPOT. Jako pierwsza remontowana była południowa jezdnia autostrady. Ta część robót została ukończona w drugiej połowie sierpnia 2006 (z wyjątkiem trzech obiektów mostowych). Zakończono również większość prac na obu jezdniach w rejonie węzła Szczecin Kijewo. Ukończenie całej inwestycji planowano na 22 czerwca 2007 – ostatecznie odcinek oddano 26 września 2007, 10 miesięcy później, niż zapewniała GDDKiA.

Pomiędzy węzłami Radziszewo (dawniej Gryfino) i Szczecin Podjuchy podjęto budowę węzła Szczecin Klucz (w km 11+156) w ramach budowy odcinka drogi ekspresowej S3 Szczecin – Gorzów Wielkopolski (zumi.pl: budowa węzła „Klucz”). Węzeł ten został oddany do użytku 26 maja 2010 roku wraz z przyległym odcinkiem S3 KluczPyrzyce.

Węzeł Szczecin Kijewo przed modernizacją (2009). Dawniej w tym miejscu kończyła się autostrada.

GDDKiA zaplanowała dostosowanie do parametrów autostrady następnego odcinka: Szczecin KijewoRzęśnica. W 2007 roku gotowy był projekt i złożone u wojewody dokumenty o pozwolenie na budowę. Modernizację samego węzła Szczecin Kijewo zaplanowano jako osobne zadanie. Oba kontrakty miały zostać zrealizowane jednocześnie w latach 2008–2010.

18 listopada 2011[potrzebny przypis] GDDKiA rozpoczęła remont 2,2-kilometrowego fragmentu A6 od ok. 500 metrów na północ od węzła Szczecin Kijewo, po której nastąpić miała budowa węzła Szczecin Tczewska na wysokości Wielgowa[6]. W pierwszej kolejności prace prowadzone były na jezdni zachodniej, a 2 lipca 2012 „przełożono” ruch na przebudowaną jezdnię zachodnią i rozpoczęto remont jezdni wschodniej, który zakończył się w grudniu 2012. 1 lipca 2013 został podpisany kontrakt na budowę węzła Tczewska. Węzeł został oddany do użytku 17 czerwca 2014 i otrzymał nową nazwę Szczecin Dąbie. Jednocześnie zamknięte zostały jednopoziomowe skrzyżowania z ul. Goleniowską (kier. Załom, Dąbie) oraz na węźle Rzęśnica z ul. Borową (kier. Wielgowo)[7].

W październiku 2015 ogłoszono przetarg na ostatni brakujący fragment autostrady od węzła Szczecin Dąbie do węzła Rzęśnica o dł. 3,5 km[8] Umowę podpisano 8 września 2017r[9]. Również w październiku 2015 roku ogłoszono przetarg na modernizację węzła Szczecin Kijewo. Umowę na realizację inwestycji zawarto we wrześniu 2017 roku w trybie "Optymalizuj i Buduj". Rozbudowa węzła obejmuje wyburzenie starych wiaduktów drogowych i wybudowanie nowych (dłuższych i szerszych). Zostaną też wykonane nowe łącznice, a w ciągu autostrady powstaną jezdnie zbiorczo-rozprowadzające. Przebudowany zostanie również fragment autostrady wykonany z płyt betonowych. Rozbudowa węzła ma poprawić przepustowość i warunki ruchu drogowego oraz zwiększyć bezpieczeństwo[10]. W październiku 2018 wydano Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej co oznacza początek prac związanych z przebudową. Planowane zakończenie inwestycji to czerwiec 2020.

12 października 2015 GDDKiA ogłosiła przetarg na obwodnicę Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. W ramach tej inwestycji miałby zostać wybudowany nowy węzeł zespolony Kołbaskowo, który miałby być również początkiem zachodniej obwodnicy Szczecina. Stary węzeł Kołbaskowo miałby być zlikwidowany[11]. 13 października rząd zmienił rozporządzenie o autostradach i drogach ekspresowych w Polsce, wydłużając S6 o odcinek Kołbaskowo-Police-Goleniów, czyli zachodnią obwodnicę Szczecina, która to miałaby mieć początek od nowego węzła Kołbaskowo[12].

Głównym wykonawcą zarówno przebudowy A6 pomiędzy węzłami Szczecin Dąbie i Rzęśnica, jak i modernizacji węzła Szczecin Kijewo a także budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic wraz z nowym węzłem zintegrowanym Kołbaskowo została wybrana firma Energopol Szczecin S.A. (stosowne umowy zostały podpisane 8 września 2017)[13][14], która na początku lipca 2019 złożyła w szczecińskim sądzie rejonowym wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej. Zdolność firmy do dokończenia mocno opóźnionych lub nawet jeszcze nie rozpoczętych kontraktów miała stać się przedmiotem pogłębionej analizy prawnej GDDKiA[15] sama zaś firma zadeklarowała chęć kontynuacji prac[16][17]. 14 października 2019 umowa modernizacji w. Szczecin Kijewo została rozwiązana[18]. Wskutek nie wywiązywania się z zawartego kontraktu, 31 października 2019 GDDKiA odstąpiła także od umowy z Energopolem dot. przebudowy odcinka Szczecin DąbieRzęśnica. W grudniu 2019 miał zostać ogłoszony przetarg na dokończenie inwestycji[19].

Od 10 czerwca 2020 roku ruch na modernizowanym odcinku Szczecin DąbieRzęśnica odbywał się na obu jezdniach[3]. Dalsze prace miały odbywać się poza drogą i potrwać do końca roku[3]. Ostatecznie odcinek oddano do ruchu 9 grudnia 2020[20].

7 stycznia 2021 wyłoniono w przetargu wykonawcę (pozostałych do wykonania po Energopolu) 80% przebudowy węzła Szczecin Kijewo – firmę Budimex[21]. Umowę podpisano 23 lutego z terminem zakończenia do lipca 2022[22].

Inne[edytuj | edytuj kod]

Podczas modernizacji odcinka Szczecin KluczSzczecin Kijewo pojawiły się plany podniesienia standardu fragmentu obecnej drogi ekspresowej S3 na północ od węzła Rzęśnica tak, by klasę autostrady posiadał cały odcinek drogi od granicy państwa w Kołbaskowie do węzła Goleniów Północ, gdzie według tego planu miałyby się łączyć drogi ekspresowe S3 i S6[23]. Ostatecznie, odcinek ten został jednak zatwierdzony jako droga ekspresowa[24].

9 czerwca 2019 r. na jezdni w kierunku Świnoujścia pomiędzy węzłami Szczecin Kijewo i Szczecin Dąbie doszło do tragicznego karambolu, w którym zginęło sześć osób (w tym troje dzieci), a szesnaście zostało rannych[25][26].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Węzeł przeznaczony do likwidacji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zarządzenie nr 6 Generalnego Dyrektora Dróg Publicznych z dnia 9 maja 2000 r. w sprawie nowych numerów dróg krajowych (wykaz dróg w archiwum Rzeczpospolitej Publikacja w zamkniętym dostępie – wymagana rejestracja, też płatna, lub wykupienie subskrypcji)
 2. Uchwała nr 192 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1985 r. w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg krajowych (M.P. z 1986 r. nr 3, poz. 16)
 3. a b c Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Szczecinie: Przed długim weekendem uruchamiamy dwie jezdnie na S3 i A6 od Szczecina do Goleniowa. gddkia.gov.pl, 2020-06-10. [dostęp 2020-06-12]. (pol.).
 4. Samochodowy atlas Polski. Wyd. IX. Warszawa: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1984, s. 20.
 5. Samochodowy atlas Polski. Wyd. V. Warszawa: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1979, s. 20. ISBN 83-7000-017-7.
 6. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Budowa węzła „Tczewska” wraz z przebudową autostrady A6 na odcinku od Kijewa do węzła „Rzęśnica”. gddkia.gov.pl, 2012-01-13. [dostęp 2018-12-21].
 7. Mariusz Rabenda: Co nam daje nowy węzeł autostradowy w Dąbiu i skąd się on wziął?. Gazeta Wyborcza, 2014-06-21. [dostęp 2017-11-17].
 8. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Powstaną kluczowe odcinki A6, S3, S10 i DK13 w woj. zachodniopomorskim. www.gddkia.gov.pl. [dostęp 2015-10-13].
 9. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Nowa jakość autostrady A6 – umowy na realizację podpisane, www.gddkia.gov.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
 10. Węzeł Kijewo :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Serwis informacyjny. www.gddkia.gov.pl. [dostęp 2018-10-04].
 11. Obwodnica Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Serwis informacyjny. www.gddkia.gov.pl. [dostęp 2015-12-08].
 12. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 października 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1734)
 13. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Nowa jakość autostrady A6 – umowy na realizację podpisane, www.gddkia.gov.pl [dostęp 2019-07-05] (pol.).
 14. Umowa na realizację obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 podpisana :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Serwis informacyjny, www.gddkia.gov.pl [dostęp 2019-07-05].
 15. Upadek Energopolu. Co z inwestycjami w regionie [WIDEO] - Region - Radio Szczecin, radioszczecin.pl [dostęp 2019-07-05] (pol.).
 16. Deklaracja po spotkaniu GDDKiA i Energopolu: Spółka zamierza k ... - Region - Radio Szczecin, radioszczecin.pl [dostęp 2019-07-05] (pol.).
 17. Firma Energopol Szczecin S.A. oświadczyła, iż zamierza kontynuować inwestycje GDDKiA O/Szczecin :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Serwis informacyjny, www.gddkia.gov.pl [dostęp 2019-07-05].
 18. GDDKiA: nergopol nie wywiązuje się z umów. GDDKiA reaguje
 19. GDDKiA: Odstępujemy od umowy z firmą Energopol Szczecin S.A. na A6 Szczecin Dąbie - Rzęśnica
 20. A6 Szczecin Dąbie - Rzęśnica :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Serwis informacyjny, gddkia.gov.pl [dostęp 2021-04-19] (pol.).
 21. Wykonawca dokończenia przebudowy węzła drogowego Szczecin Kijewo wybrany :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Serwis informacyjny, gddkia.gov.pl [dostęp 2021-04-19] (pol.).
 22. Umowa na dokończenie rozbudowy węzła drogowego Szczecin Kijewo podpisana :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Serwis informacyjny, gddkia.gov.pl [dostęp 2021-04-19] (pol.).
 23. Mariusz Rabenda: Nowa autostrada od Kołbaskowa do Kijewa. [w:] Gazeta Wyborcza Szczecin [on-line]. 2007-09-26. (pol.).
 24. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 października 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych (Dz.U. z 2009 r. nr 187, poz. 1446)
 25. Karolina Kołodziejczyk: Karambol na A6 pod Szczecinem. Uczestnik wypadku: słyszałem krzyki ludzi, którzy się palili. Wirtualna Polska, 2019-06-09. [dostęp 2019-06-10].
 26. Anna Kozińska: Wypadek na A6 pod Szczecinem. Rodzina ofiar poróżniona w sprawie zbiórki pieniędzy. Wirtualna Polska, 2019-06-1. [dostęp 2019-06-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]