Autostrada A6 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy autostrady A6 w Polsce. Zobacz też: artykuły o autostradach A6 w innych krajach.
A6
Proj. długość 29,2 km
Zbudowano 25,7 km
W budowie 3,5 km
Województwa zachodniopomorskie:
powiat policki,
powiat gryfiński,
miasto Szczecin,
powiat goleniowski
Mapa
Mapa A6
A6

     Odcinki istniejące

Zdjęcie
Widok na A6 w kierunku wschodnim, ok. km 10+800. W tym rejonie powstał węzeł Klucz z drogą S3.
Widok na A6 w kierunku wschodnim, ok. km 10+800.
W tym rejonie powstał węzeł Klucz z drogą S3.

Autostrada A6autostrada w Polsce o planowanej długości 29,2 km, stanowiąca kontynuację niemieckiej autostrady A11 i tworząca z nią połączenie SzczecinBerlin w ciągu międzynarodowego szlaku drogowego E28. Do 14 sierpnia 2009 była jedyną autostradą w kraju połączoną z siecią autostrad europejskich. Od 2000 roku[1] jest częścią drogi krajowej nr 6, wcześniej stanowiła odrębną arterię.[2]

Biegnie od granicy z Niemcami w Kołbaskowie, południowymi przedmieściami Szczecina przez obszary Parku Krajobrazowego „Dolina Dolnej Odry” i Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” u podnóża Wzgórz Bukowych do węzła Rzęśnica (z drogą ekspresową S3 w stronę Świnoujścia oraz drogą wojewódzką nr 142).

Droga niemal na całej długości o profilu dwujezdniowym, czteropasowym. Wyjątkiem jest 1-kilometrowy fragment pomiędzy km 5+400 a km 4+400, gdzie dla upłynnienia ruchu na podjeździe na szczyt Wału Stobniańskiego na jezdni północnej (czyli prowadzącej w kier. zachodnim) kosztem pasa awaryjnego wytyczono dodatkowy, trzeci pas ruchu.

Węzły z drogami klasy A i S[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Drogi Miejscowość Schemat Typ Wiadukty Otwarto
Kołbaskowo S6 13 Kołbaskowo        
Klucz S3 Szczecin IC Szczecin-Klucz scheme.svg trójkąt 2 2010
Szczecin Kijewo 10 S10 Szczecin IC Szczecin-Kijewo scheme.svg koniczynka 2 1938
Rzęśnica S3 142 Rzęśnica trąbka 1 (planowane 2) 1938

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do 1945 roku[edytuj | edytuj kod]

Autostrada A6 (widok z satelity)

Istniejący odcinek A6 został zbudowany przez Niemców jako fragment Reichsautobahn (RAB) 4a Berlin-Stettin (zob. „berlinka”). Budowa autostrady została zainaugurowana pod koniec 1933, a prace ruszyły wiosną 1934. Przy realizacji inwestycji wykorzystani zostali bezrobotni. 27 września 1936 Hermann Göring dokonał uroczystego otwarcia 113 kilometrów autostrady z Berlina do Szczecina (do ówczesnego węzła Stettin-Süd, obecnie Szczecin Zachód dawniej Kołbaskowo). Dwa lata później, w 1938 roku, RAB 4a została wydłużona o południową obwodnicę Szczecina, do węzła Bäderstraße (dziś Rzęśnica).

W 1945 w czasie działań wojennych, mosty na Odrze Zach. i Odrze Wsch. zostały wysadzone w powietrze przez wycofujące się oddziały wojsk hitlerowskich, by utrudnić Armii Czerwonej przypuszczenie ataku okrążającego na Szczecin.

Po II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

Kilka lat po wojnie odbudowano mosty autostradowe północnych jezdni autostrady nad Odrą Zachodnią i Odrą Wschodnią umożliwiając tym samym ruch w kierunku przejścia granicznego w Kołbaskowie.

Do lat 80. autostrada stanowiła część trasy europejskiej E74[3].

Od drugiej połowy lat 90. XX wieku odbywała się gruntowna renowacja kolejnych odcinków A6: w latach 1997–2001 sukcesywnie oddawano do ruchu kolejne odcinki drogi, odbudowano mosty w ciągu południowych jezdni nad Odrą Zachodnią i Odrą Wschodnią, wyremontowano obiekty inżynierskie, wymieniono zużytą betonową nawierzchnię. Obecnie, pomimo braku telefonów alarmowych, droga posiada status autostrady na długości początkowych niemal 22 km od byłego przejścia granicznego w Kołbaskowie. Na odcinku długości ok. 500 m w rejonie węzła Radziszewo (dawniej Gryfino), który ze względu na bardzo krótkie pasy włączania/wyłączania nie spełnia wymogów stawianych współcześnie budowanym węzłom, obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h.

Pojawiła się również koncepcja przeprowadzenia autostrady przez Koszalin, Słupsk, Trójmiasto, Elbląg, Olsztyn, Ełk, Grajewo aż do przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej. Projekt ten został odrzucony ze względu na wysokie koszty inwestycji i relatywnie niskie natężenie ruchu.

Modernizacja w XXI wieku[edytuj | edytuj kod]

Estakada E-24 nad ul. Chłopską w Klęskowie

28 września 2004 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o unieważnieniu przetargu na modernizację autostrady A6 na odcinku długości 7,7 km – do węzła Szczecin Kijewo. Pomimo dużego stopnia trudności zadania (na remontowanym odcinku znajduje się łącznie 14 mostów i wiaduktów) oraz, wówczas, niemal rocznego opóźnienia terminu rozpoczęcia robót, GDDKiA zapewniała w listopadzie 2004, że remont A6 zostanie ukończony do końca 2006.

Kolejny termin otwarcia ofert minął 4 stycznia 2005 – otwarto je ostatecznie w marcu 2005. Z powodu trwającej od 29 czerwca 2005 standardowej miesięcznej kontroli przetargu przeprowadzanej przez Urząd Zamówień Publicznych podpisanie umowy z wyłonionym wykonawcą (Budimex-Dromex) nastąpiło po stwierdzeniu poprawności procedury drugiego przetargu dopiero 26 sierpnia 2005, a firma przejęła plac budowy 23 września tego samego roku. 24 października 2005 rozpoczęła się modernizacja odcinka finansowana w 75% ze środków programu SPOT. Jako pierwsza remontowana była południowa jezdnia autostrady. Ta część robót została ukończona w drugiej połowie sierpnia 2006 (z wyjątkiem trzech obiektów mostowych). Zakończono również większość prac na obu jezdniach w rejonie węzła Szczecin Kijewo. Ukończenie całej inwestycji planowano na 22 czerwca 2007 – ostatecznie odcinek oddano 26 września 2007, 10 miesięcy później, niż zapewniała GDDKiA.

Pomiędzy węzłami Radziszewo (dawniej Gryfino) i Szczecin Podjuchy podjęto budowę węzła Szczecin Klucz (w km 11+156) w ramach budowy odcinka drogi ekspresowej S3 Szczecin – Gorzów Wielkopolski (zumi.pl: budowa węzła „Klucz”). Węzeł ten został oddany do użytku 26 maja 2010 roku wraz z przyległym odcinkiem S3 KluczPyrzyce.

Węzeł Szczecin Kijewo przed modernizacją (2009). Dawniej w tym miejscu kończyła się autostrada.

GDDKiA zaplanowała dostosowanie do parametrów autostrady następnego odcinka: Szczecin KijewoRzęśnica. W 2007 roku gotowy był projekt i złożone u wojewody dokumenty o pozwolenie na budowę. Modernizację samego węzła Szczecin Kijewo zaplanowano jako osobne zadanie. Oba kontrakty miały zostać zrealizowane jednocześnie w latach 2008–2010.

18 listopada 2011[potrzebny przypis] GDDKiA rozpoczęła remont 2,2-kilometrowego fragmentu A6 od ok. 500 metrów na północ od węzła Szczecin Kijewo, po której nastąpić miała budowa węzła Szczecin Tczewska na wysokości Wielgowa[4]. W pierwszej kolejności prace prowadzone były na jezdni zachodniej, a 2 lipca 2012 „przełożono” ruch na przebudowaną jezdnię zachodnią i rozpoczęto remont jezdni wschodniej, który zakończył się w grudniu 2012. 1 lipca 2013 został podpisany kontrakt na budowę węzła Tczewska. Węzeł został oddany do użytku 17 czerwca 2014 i otrzymał nową nazwę Szczecin Dąbie. Jednocześnie zamknięte zostały jednopoziomowe skrzyżowania z ul. Goleniowską (kier. Załom, Dąbie) oraz na węźle Rzęśnica z ul. Borową (kier. Wielgowo)[5].

W październiku 2015 ogłoszono przetarg na ostatni brakujący fragment autostrady od węzła Szczecin Dąbie do węzła Rzęśnica o dł. 3,5 km[6] Umowę podpisano 8 września 2017r[7]. Również w październiku 2015 roku ogłoszono przetarg na modernizację węzła Szczecin Kijewo. Umowę na realizację inwestycji zawarto we wrześniu 2017 roku w trybie "Optymalizuj i Buduj". Rozbudowa węzła obejmuje wyburzenie starych wiaduktów drogowych i wybudowanie nowych (dłuższych i szerszych). Zostaną też wykonane nowe łącznice, a w ciągu autostrady powstaną jezdnie zbiorczo-rozprowadzające. Przebudowany zostanie również fragment autostrady wykonany z płyt betonowych. Rozbudowa węzła ma poprawić przepustowość i warunki ruchu drogowego oraz zwiększyć bezpieczeństwo[8]. W październiku 2018 wydano Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej co oznacza początek prac związanych z przebudową. Planowane zakończenie inwestycji to czerwiec 2020.

12 października 2015 GDDKiA ogłosiła przetarg na obwodnicę Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. W ramach tej inwestycji miałby zostać wybudowany nowy węzeł zespolony Kołbaskowo, który miałby być również początkiem zachodniej obwodnicy Szczecina. Stary węzeł Kołbaskowo miałby być zlikwidowany[9]. 13 października rząd zmienił rozporządzenie o autostradach i drogach ekspresowych w Polsce, wydłużając S6 o odcinek Kołbaskowo-Police-Goleniów, czyli zachodnią obwodnicę Szczecina, która to miałaby mieć początek od nowego węzła Kołbaskowo[10].

Głównym wykonawcą zarówno przebudowy A6 pomiędzy węzłami Szczecin Dąbie i Rzęśnica, jak i modernizacji węzła Szczecin Kijewo a także budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic wraz z nowym węzłem zintegrowanym Kołbaskowo została wybrana firma Energopol Szczecin S.A. (stosowne umowy zostały podpisane 9 marca 2018)[11][12], która na początku lipca 2019 złożyła w szczecińskim sądzie rejonowym wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej. Zdolność firmy do dokończenia mocno opóźnionych lub nawet jeszcze nie rozpoczętych kontraktów miała stać się przedmiotem pogłębionej analizy prawnej GDDKiA[13] sama zaś firma zadeklarowała chęć kontynuacji prac[14][15].

Plany na przyszłość[edytuj | edytuj kod]

Planowane było także podniesienie standardu fragmentu obecnej drogi ekspresowej S3 na północ od węzła Rzęśnica tak, by klasę autostrady posiadał cały odcinek drogi od granicy państwa w Kołbaskowie do węzła Goleniów, gdzie według tego planu miałyby się łączyć drogi ekspresowe S3 i S6[16].

Inne[edytuj | edytuj kod]

9 czerwca 2019 r. na jezdni w kierunku Świnoujścia pomiędzy węzłami Kijewo i Dąbie doszło do tragicznego karambolu, w którym zginęło sześć osób (w tym troje dzieci), a szesnaście zostało rannych[17][18].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Węzeł przeznaczony do likwidacji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zarządzenie nr 6 Generalnego Dyrektora Dróg Publicznych z dnia 9 maja 2000 r. w sprawie nowych numerów dróg krajowych (wykaz dróg w archiwum Rzeczpospolitej Publikacja o płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji)
 2. Uchwała nr 192 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1985 r. w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg krajowych (M.P. z 1986 r. nr 3, poz. 16)
 3. Samochodowy atlas Polski. Wyd. V. Warszawa: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1979. ISBN 83-7000-017-7.
 4. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Budowa węzła „Tczewska” wraz z przebudową autostrady A6 na odcinku od Kijewa do węzła „Rzęśnica”. gddkia.gov.pl, 2012-01-13. [dostęp 2018-12-21].
 5. Mariusz Rabenda: Co nam daje nowy węzeł autostradowy w Dąbiu i skąd się on wziął?. Gazeta Wyborcza, 2014-06-21. [dostęp 2017-11-17].
 6. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Powstaną kluczowe odcinki A6, S3, S10 i DK13 w woj. zachodniopomorskim. www.gddkia.gov.pl. [dostęp 2015-10-13].
 7. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Nowa jakość autostrady A6 – umowy na realizację podpisane, www.gddkia.gov.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
 8. Węzeł Kijewo :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Serwis informacyjny. www.gddkia.gov.pl. [dostęp 2018-10-04].
 9. Obwodnica Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Serwis informacyjny. www.gddkia.gov.pl. [dostęp 2015-12-08].
 10. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 października 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1734)
 11. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Nowa jakość autostrady A6 – umowy na realizację podpisane, www.gddkia.gov.pl [dostęp 2019-07-05] (pol.).
 12. Umowa na realizację obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 podpisana :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Serwis informacyjny, www.gddkia.gov.pl [dostęp 2019-07-05].
 13. Upadek Energopolu. Co z inwestycjami w regionie [WIDEO] - Region - Radio Szczecin, radioszczecin.pl [dostęp 2019-07-05] (pol.).
 14. Deklaracja po spotkaniu GDDKiA i Energopolu: Spółka zamierza k ... - Region - Radio Szczecin, radioszczecin.pl [dostęp 2019-07-05] (pol.).
 15. Firma Energopol Szczecin S.A. oświadczyła, iż zamierza kontynuować inwestycje GDDKiA O/Szczecin :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Serwis informacyjny, www.gddkia.gov.pl [dostęp 2019-07-05].
 16. gazeta.pl Nowa autostrada od Kołbaskowa do Kijewa.
 17. Karolina Kołodziejczyk: Karambol na A6 pod Szczecinem. Uczestnik wypadku: słyszałem krzyki ludzi, którzy się palili. Wirtualna Polska, 2019-06-09. [dostęp 2019-06-10].
 18. Anna Kozińska: Wypadek na A6 pod Szczecinem. Rodzina ofiar poróżniona w sprawie zbiórki pieniędzy. Wirtualna Polska, 2019-06-1. [dostęp 2019-06-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]