Autostrada A6 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy autostrady A6 w Polsce. Zobacz też: artykuły o autostradach A6 w innych krajach.
A6
Proj. długość 28,5 km
Zbudowano 24,3 km
Województwa zachodniopomorskie:
powiat policki,
powiat gryfiński,
miasto Szczecin,
powiat goleniowski
Mapa
Mapa A6
Zdjęcie
Widok na A6 w kierunku wschodnim, ok. km 10+800.W tym rejonie powstał węzeł Klucz z drogą S3.
Widok na A6 w kierunku wschodnim, ok. km 10+800.
W tym rejonie powstał węzeł Klucz z drogą S3.

Autostrada A6autostrada w Polsce, będąca kontynuacją niemieckiej autostrady A11 i tworząca z nią połączenie SzczecinBerlin w ciągu międzynarodowego szlaku drogowego E28. Do 14 sierpnia 2009 była jedyną autostradą w kraju połączoną z siecią autostrad europejskich.

Biegnie od granicy z Niemcami w Kołbaskowie, południowymi przedmieściami Szczecina przez obszary Parku Krajobrazowego „Dolina Dolnej Odry” i Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” u podnóża Wzgórz Bukowych do węzła Rzęśnica (z drogą ekspresową S3 w stronę Świnoujścia oraz drogą wojewódzką nr 142).

Droga niemal na całej długości o profilu dwujezdniowym, czteropasowym. Wyjątkiem jest 1-kilometrowy fragment pomiędzy km 5+400 a km 4+400, gdzie dla upłynnienia ruchu na podjeździe na szczyt Wału Stobniańskiego na jezdni północnej (czyli prowadzącej w kier. zachodnim) kosztem pasa awaryjnego wytyczono dodatkowy, trzeci pas ruchu.

Węzły z drogami klasy A i S[edytuj]

Nazwa Drogi Miejscowość Schemat Typ Wiadukty Otwarto
Szczecin Klucz S3 Szczecin IC Szczecin-Klucz scheme.svg trójkąt 2 2010
Kołbaskowo S6 13 Kołbaskowo        

Historia[edytuj]

Do 1945 roku[edytuj]

Autostrada A6 (widok z satelity)

Istniejący odcinek A6 został zbudowany przez Niemców jako fragment Reichsautobahn (RAB) 4a Berlin-Stettin (zob. „berlinka”). Budowa autostrady została zainaugurowana pod koniec 1933, a prace ruszyły wiosną 1934. Przy realizacji inwestycji wykorzystani zostali bezrobotni. 27 września 1936 Hermann Göring dokonał uroczystego otwarcia 113 kilometrów autostrady z Berlina do Szczecina (do ówczesnego węzła Stettin-Süd, obecnie Szczecin Zachód dawniej Kołbaskowo). Dwa lata później, w 1938 roku, RAB 4a została wydłużona o południową obwodnicę Szczecina, do węzła Bäderstraße (dziś Rzęśnica).

W 1945 w czasie działań wojennych, mosty na Odrze Zach. i Odrze Wsch. zostały wysadzone w powietrze przez wycofujące się oddziały wojsk hitlerowskich, by utrudnić Armii Czerwonej przypuszczenie ataku okrążającego na Szczecin.

Po II wojnie światowej[edytuj]

Kilka lat po wojnie odbudowano mosty autostradowe północnych jezdni autostrady nad Odrą Zachodnią i Odrą Wschodnią umożliwiając tym samym ruch w kierunku przejścia granicznego w Kołbaskowie.

Od drugiej połowy lat 90. XX wieku odbywała się gruntowna renowacja kolejnych odcinków A6: w latach 1997–2001 sukcesywnie oddawano do ruchu kolejne odcinki drogi, odbudowano mosty w ciągu południowych jezdni nad Odrą Zachodnią i Odrą Wschodnią, wyremontowano obiekty inżynierskie, wymieniono zużytą betonową nawierzchnię. Obecnie, pomimo braku słupków alarmowych, droga posiada status autostrady na długości początkowych niemal 22 km od byłego przejścia granicznego w Kołbaskowie. Na odcinku długości ok. 500 m w rejonie węzła Radziszewo (dawniej Gryfino), który ze względu na bardzo krótkie pasy włączania/wyłączania nie spełnia wymogów stawianych współcześnie budowanym węzłom obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h.

Pojawiła się również koncepcja przeprowadzenia autostrady przez Koszalin, Słupsk, Trójmiasto, Elbląg, Olsztyn, Ełk, Grajewo aż do przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej. Projekt ten został odrzucony ze względu na wysokie koszty inwestycji i relatywnie niskie natężenie ruchu.

Modernizacja w XXI wieku[edytuj]

Estakada E-24 nad ul. Chłopską w Klęskowie

28 września 2004 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o unieważnieniu przetargu na modernizację autostrady A6 na odcinku długości 7,7 km – do węzła Szczecin Kijewo. Pomimo dużego stopnia trudności zadania (na remontowanym odcinku znajduje się łącznie 14 mostów i wiaduktów) oraz, wówczas, niemal rocznego opóźnienia terminu rozpoczęcia robót, GDDKiA zapewniała w listopadzie 2004, że remont A6 zostanie ukończony do końca 2006.

Kolejny termin otwarcia ofert minął 4 stycznia 2005 – otwarto je ostatecznie w marcu 2005. Z powodu trwającej od 29 czerwca 2005 standardowej miesięcznej kontroli przetargu przeprowadzanej przez Urząd Zamówień Publicznych podpisanie umowy z wyłonionym wykonawcą (Budimex-Dromex) nastąpiło po stwierdzeniu poprawności procedury drugiego przetargu dopiero 26 sierpnia 2005, a firma przejęła plac budowy 23 września tego samego roku. 24 października 2005 rozpoczęła się modernizacja odcinka finansowana w 75% ze środków programu SPOT. Jako pierwsza remontowana była południowa jezdnia autostrady. Ta część robót została ukończona w drugiej połowie sierpnia 2006 (z wyjątkiem trzech obiektów mostowych). Zakończono również większość prac na obu jezdniach w rejonie węzła Szczecin Kijewo. Ukończenie całej inwestycji planowano na 22 czerwca 2007 – ostatecznie odcinek oddano 26 września 2007, 10 miesięcy później, niż zapewniała GDDKiA.

Pomiędzy węzłami Radziszewo (dawniej Gryfino) i Szczecin Podjuchy podjęto budowę węzła Szczecin Klucz (w km 11+156) w ramach budowy odcinka drogi ekspresowej S3 Szczecin – Gorzów Wielkopolski (zumi.pl: budowa węzła „Klucz”). Węzeł ten został oddany do użytku 26 maja 2010 roku wraz z przyległym odcinkiem S3 KluczPyrzyce.

18 listopada 2011[1] GDDKiA rozpoczęła remont 2,2-kilometrowego fragmentu A6 od ok. 500 metrów na północ od węzła Szczecin Kijewo, po której nastąpić miała budowa węzła Szczecin Tczewska na wysokości Wielgowa[2]. W pierwszej kolejności prace prowadzone były na jezdni zachodniej, a 2 lipca 2012 „przełożono” ruch na przebudowaną jezdnię zachodnią i rozpoczęto remont jezdni wschodniej, który zakończył się w grudniu 2012. 1 lipca 2013 został podpisany kontrakt na budowę węzła Tczewska. Węzeł został oddany do użytku 17 czerwca 2014 i otrzymał nową nazwę Szczecin Dąbie. Jednocześnie zamknięte zostały jednopoziomowe skrzyżowania z ul. Goleniowską (kier. Załom, Dąbie) oraz na węźle Rzęśnica z ul. Borową (kier. Wielgowo)[3].

Plany na przyszłość[edytuj]

Czekający na modernizację fragment A6 Szczecin KijewoRzęśnica tymczasowo oznaczony jako droga ekspresowa S3
Schemat obecnego wyglądu węzła Szczecin Kijewo

GDDKiA zaplanowała dostosowanie do parametrów autostrady następnego odcinka: Szczecin KijewoRzęśnica. W 2007 roku gotowy był projekt i złożone u wojewody dokumenty o pozwolenie na budowę. Modernizację samego węzła Szczecin Kijewo zaplanowano jako osobne zadanie. Oba kontrakty miały zostać zrealizowane jednocześnie w latach 2008–2010.

Planowane było także podniesienie standardu fragmentu obecnej drogi S3 na północ od węzła Rzęśnica tak, by klasę autostrady posiadał cały odcinek drogi od granicy państwa w Kołbaskowie do węzła Goleniów, gdzie według tego planu miałyby się łączyć drogi ekspresowe S3 i S6[4].

W październiku 2015 ogłoszono przetarg na ostatni brakujący fragment autostrady od węzła Szczecin Dąbie do węzła Rzęśnica o dł. 3,5 km[5]

12 października 2015 GDDKiA ogłosiła przetarg na obwodnicę Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. W ramach tej inwestycji miałby zostać wybudowany nowy węzeł zespolony „Kołbaskowo”, który miałby być również początkiem zachodniej obwodnicy Szczecina. Stary węzeł „Kołbaskowo” miałby być zlikwidowany[6]. 13 października rząd zmienił rozporządzenie o autostradach i drogach ekspresowych w Polsce, wydłużając S6 o odcinek Kołbaskowo-Police-Goleniów, czyli zachodnią obwodnicę Szczecina, która to miałaby mieć początek od nowego węzła „Kołbaskowo”[7].

Zobacz też[edytuj]

Uwagi

  1. Węzeł przeznaczony do likwidacji.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]