Rodan (potwór)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy fikcyjnego pterozaura z filmu. Zobacz też: Rodan – inne znaczenia tego słowa.
Rodan
Radon
Ptak śmierci
Ognisty Demon
Postać z Tōhō
Ilustracja
Twórca Ken Kuronuma
Wystąpienia Rodan – ptak śmierci – 1956
Ghidorah – Trójgłowy potwór – 1965
Inwazja potworów – 1965
Zniszczyć wszystkie potwory – 1968
Godzilla kontra Gigan – 1972 (fragmenty poprzednich filmów)
Godzilla kontra Megalon – 1973 (fragmenty poprzednich filmów)
Powrót Mechagodzilli – 1975 (fragmenty poprzednich filmów)
Godzilla kontra Mechagodzilla II – 1993
Godzilla: Ostatnia wojna – 2004
Godzilla: Planeta potworów – 2017
Godzilla II: Król potworów – 2019
Grany przez Haruo Nakajima, Masaki Shinohara, Kōji Uruki, Teruo Aragaki (1956-1968)
kukiełki, Koichi Kawakita (1993)
Naoko Kamio (2004)
Jason Liles (2019)
Dane biograficzne
Pochodzenie Zmutowany pterozaur
Płeć męska
Rodzina samica Rodana (partnerka życiowa, 1956)
Inne informacje
Wzrost nieznany (wys., 1956)
ok. 82 metrów (rozp. skrzydeł, 1956)[1]
50 metrów (wys., 1964-1975)[2]
120 metrów (rozp. skrzydeł, 1964-1968)[2]
70 metrów (wys., 1993)[3]
150 metrów (rozp. skrzydeł, 1993)[3]
100 metrów (wys., 2004)[4]
200 metrów (rozp. skrzydeł, 2004)[4]
nieznane (wys. i rozp. skrzydeł, 2018)
46,9 metrów (wys., 2019)[5]
265,5 metrów (rozp. skrzydeł)[5]
Masa ok. 100 ton (1956)[1]
15 000 ton (1964-1975)[2]
16 000 ton (1993)[3]
30 000 ton (2004)[4]
nieznana (2018)
39 043 ton (2019)[5]
Umiejętności * destruktywne fale szokowe podczas lotu
 • tworzenie huraganu za pomocą skrzydeł
 • wykorzystanie dziobu jako broń
 • uranowy promień z paszczy (1993)[3]

Rodan (jap. ラドン Radon) – fikcyjny, gigantyczny pterozaur z serii japońskich filmów typu kaijū wyprodukowanych przez wytwórnię Tōhō. Jeden z najsłynniejszych japońskich filmowych potworów.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jest to gigantyczny pterozaur (zwykle pteranodon) koloru brązowego. Jego głowę zdobią dwa proste rogi, na klatce piersiowej ma ostro zakończone wypustki, zaś jego spłaszczony ogon ma kształt ptasiego ogona (z wyjątkiem Godzilla kontra Mechagodzilla II oraz Godzilla: Ostatnia wojna, gdzie był okrągły i przypominał gadzi ogon). W seriach Shōwa i Shinsei ma wyprostowaną sylwetkę i chodzi na tylnych nogach, zaś w serii Heisei i MonsterVerse ma budowę ciała zbliżoną do ptasiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Seria Shōwa[edytuj | edytuj kod]

W filmie Rodan – ptak śmierci Rodan był pteranodonem ocalałym z czasów prehistorycznych, prawdopodobnie dzięki testom nuklearnym. Jajo Rodana zostało odkryte przez głębokich partiach kopalni w prefekturze Nagasaki przez jej pracownika – Shigeru Kawamurę podczas ścigania Meganulonów, będących jego pożywieniem. Pierwsze doniesienie o Rodanie są klasyfikowane jako UFO, a bestia dzięki nieprawdopodobnej prędkości dotrzeżona jest nie tylko w Japonii, ale również w Chinach i na Filipinach. Gdy wyleczony z amnezji Shigeru potwierdza czym jest Rodan, ten dociera do Fukuoki równając ją z ziemią. Niedługo potem zostaje też odkryty drugi Rodan, który jest samicą i partnerką życiową tego pierwszego. Ostatecznie Japońskim Siłom Samoobrony i naukowcom udaje się je zwabić do wulkanu Aso i zabić kontrolowanym wybuchem lawy[6].

Rodan jednak powrócił w filmie Ghidorah – Trójgłowy potwór, jednak nie zostało wyjaśnione, czy to jeden z dwóch potworów z poprzedniego filmu czy jeszcze inny przedstawiciel gatunku. Niespodziewanie wyłonił się z wulkanu Aso , co zostało przepowiedziane przez Prorokinię z Wenus. Wtedy spotkał Godzillę w Hakone, z którym toczył walkę. Larwa Mothry przybywająca pod górę Fudżi widząc ich bezsensowną walkę wtrąca się oblepiając ich jedwabnym pyłem. Rodan naśmiewa się z Godzilli pokrytego jedwabnym pyłem, dopóki sam nie zostaje nim pokryty, z czego śmieje Godzilla. Mothra prosi obu, by przestali walczyć i zjednoczyli się przeciw zagrażającego ziemskiemu życiu Królowi Ghidorze. Rodan odmawia i zgadza się z Godzillą, że nie ma powodu pomagać ludzi. Żąda z wzajemnością także przeprosin od Godzilli. Wobec tego Mothra decyduje się sama stanąć do walki z Ghidorą. Pod wpływem jej decyzji, Rodan pogodził się z Godzillą i wspólnymi siłami przępedzili Króla Ghidorę[7].

W filmie Inwazja potworów mieszkańcy Planety X – Xilieni poprosili Ziemian o „użyczenie” Godzilli i Rodana, żeby przepędziły z niej Króla Ghidorę w zamian za lekarstwo na raka. Ziemskie państwa zgodziły się na transakcję, widząc w tym okazję do pozbycia się ziemskich potworów. Na Ziemi xilieńskie spodki po zlokalizowaniu Rodana ukrytego w górze przetransportowały jego i Godzillę na Planetę X. Tam stoczyli walkę z Królem Ghidorą. Okazało się, że to była część planu Xilienów dot. podbicia Ziemi, a Rodan wraz Godzillą i Królem Ghidorą kontrolowani przez ich technologię atakują Ziemię. Po neutralizacji Xilienów wolny od kontroli Rodan stoczył zażartą bitwę z Godzillą i Królem Ghidorą, która kończy ucieczką tego ostatniego i upadkiem ziemskich potworów do oceanu[8].

W filmie Zniszczyć wszystkie potwory tak jak wszystkie inne ziemskie potwory, Rodan żył w specjalnie stworzonym na archipelagu Ogasawara środowisku dla potworów – Wyspie Potworów. Ich spokój na wyspie zakłócili Kilaakowie, rasa kosmitów, która planowała podbić Ziemię. W tym celu przejęli oni kontrolę nad ziemskimi potworami i wysłali je, by niszczyły ludzkie miasta. Celem Rodana była Moskwa. Wkrótce potem wspólnie z Godzillą, Mandą i Mothrą przypuścił atak na Tokio. Po zniszczeniu przez załogę Moonlight SY-3 urządzenia kontrolnego Kilaaków jest widziany przed rozpoczęciem się finałowej bitwy u stóp góry Fudżi, gdzie u boku Godzilli, Anguirusa, Gorozaura, Kumongi, Minyi i larwy Mothry stoczył zwycięską bitwę z Królem Ghidorą. Gdy inwazja Kilaaków zostaje zdławiona, Rodan wraz z innymi potworami wraca na archipelag Ogasawara, gdzie żyje w spokoju[6].

Seria Heisei[edytuj | edytuj kod]

W filmie Godzilla kontra Mechagodzilla II Rodan był zmutowanym przez promieniowanie radioaktywne pteranodonem żyjącym na wyspie Adonoa. Gdy japońsko-rosyjska ekspedycja próbowała zabrać gigantyczne jajo do Japonii, Rodan zaatakował jej obóz i zmusił jej członków do ucieczki. Jednak w ich zabiciu przeszkodziło mu nagłe pojawienie się na wyspie Godzilli, który również chciał przejąć jajo. Oba potwory zaczęły walczyć, dzięki czemu członkowie ekspedycji mogli odlecieć z jajem do Japonii, gdzie wykluł się z niego Godzilla Junior. Pada sugestia, że Godzilla jest pasożytem lęgowym wobec Rodana. Ten, wciąż nieprzytomny po walce z Godzillą na wyspie, po usłyszeniu pieśni telepatek przebudził się i zmienił w silniejszą bestię – Ognistego Rodana[3]. Natychmiast zaatakował Kioto, chcąc zdobyć Juniora, którego traktował jako własne pisklę. Tam jednak zmuszony został stoczyć walkę z Mechagodzillą i statkiem powietrznym Garudą. Choć udało mu się strącić Garudę na ziemię, sam ostatecznie został powalony przez Mechagodzillę. Wiedziony wołaniem Juniora o pomoc ciężko ranny Ognisty Rodan zdecydował się przekazać całą swą energię życiową Godzilli, sparaliżowanemu po przegranej walce z Mechagodzillą, po czym sam wyparował. Dzięki temu poświęceniu zregenerowany Godzilla mógł raz jeszcze stanąć do walki z robotem, zniszczyć go i zjednoczyć się z Juniorem.

Seria Millenium[edytuj | edytuj kod]

Rodan wystąpił filmie Godzilla: Ostatnia wojna jako jeden z potworów atakujących cały świat. Celem Rodana był Nowy Jork. Był pierwszym potworem atakującym miasta. Siły Obrony Ziemi (oryg. Earth Defense Force) wysłały tam jeden swój latający okręt Rumbling, jednak Rodan uciekał przed ich artylerią. Gdy miał zaatakować od tyłu Rumblinga nagle został teleportowany, co spotkało też inne potwory. Za teleportacją stali kosmici zwani Xilieniami, chcący ocalić Ziemian. Jednak okazało się, że to Xilieni stali za atakami potworów jako część planów podbicia Ziemi. Rodan przy wsparciu xilieńskich statków kontynuował destrukcję Nowego Jorku i zniszczył Rumbling. Doktor Miyuki Otonashi wykazała, że Anguirus i inne potwory mają w sobie zasadę M (jap. M塩基 M Enki, ang. M-Base), dzięki czemu Xilieni mogą je kontrolować. W odpowiedzi Siły Obrony Ziemi (oryg. Earth Defense Force) wypuściły z Obszaru G (oryg. Area G) Godzillę, gdyż ten jest pozbawiony zasady M i może stanowić największą obronę Ziemi. Dowódca Xilienów rozkazał teleportowanie Rodana wraz z Anguirusem i Kingiem Caesarem u podnóża góry Fudżi, gdzie ścierają się z przybyłym Godzillą. Trzy potwory przegrały jednak walkę z olbrzymim jaszczurem, jednak w przeciwieństwie do innych potworów zostały przez niego oszczędzone.

Godzilla: Planeta potworów[edytuj | edytuj kod]

Rodan objawił się światu w listopadzie 2005 roku i zaatakował wspólnie z Anguirusem Pekin, powodując śmierć 8,2 miliona osób. Oba potwory zostały zabite przez chińską broń biologiczną – Hedorę, która pozostawiła ich szkielety pozostawione wśród zniszczonych budynków[9].

MonsterVerse[edytuj | edytuj kod]

Rodan był potworem żyjącym od czasów prehistorycznych, co dokumentowały wczesne rysunki naskalne i tak jak inni Tytani był traktowały jako bóstwo. Według Monarchu najwięcej doniesień o nim udokumentowano w regionach wulkanicznych i nadawano mu przydomki związane z ogniem. Nazwa naukowa nadana przez Monarch brzmi Titanus rodan. Brzegi skrzydeł i ogona pokrywała wytwarzająca się magma.

W filmie Godzilla II: Król potworów został wybudzony przez Emmę Russell z Krateru 56 (oryg. Outpost 56) zlokalizowanym w Isla de Mara w Meksyku. Rodan wyłonił z wybuchającego wulkanu, gdzie rozpoczął destrukcję Isla de Mara. Chcąc zmniejszyć zniszczenia, Monarch wysłał odrzutowce przeciw Rodanowi, który z łatwością je zniszczył i pożarł kilku pilotów. W tym samym czasie zespół naukowy Monarchu odkrywa, że głos Rodana przyciąga nadciągającego Ghidorę. Po zwabieniu Rodana do Ghidory, oba potwory stoczyły pojedynek przegrany przez Rodana. Gdy Ghidora staje się władcą wszystkich Tytanów, Rodan z własnej woli stał się jego najwierniejszym sługą. Oba potwory po zniszczeniu Waszyngtonu przybyły do Bostonu, gdzie Rodan walczył zaciekle z Mothrą. Gdy miał ją zabić na szczycie wieżowca, Mothra dźgnęła go żądłem powodując u niego paraliż i spadek z wysokości. Po zabiciu Ghidory przez Godzillę okazuje się, że Rodan przeżył i tak jak reszta przybyłych Tytanów złożył hołd Godzilli jako nowemu szczytowemu drapieżnikowi. Po tych wydarzeniach osiada się na wulkanie w Fidżi.

Michael Dougherty porównał Rodana do rozbójnika, który układa układa sojusze pod swoją korzyść, a jego skuteczność działania do bomby atomowej[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Encyclopedia of Godzilla「メカゴジラ編」. Gakken, grudzień 1993, s. 61. ISBN 4-05-600174-X. (jap.)
 2. a b c ゴジラ完全解読. Takarajimasha, czerwiec 2014, s. 102. ISBN 978-4-8002-2896-3. (jap.)
 3. a b c d e ゴジラVSメカゴジラ超全集. Shogakukan, grudzień 1993, s. 24-26. ISBN 4-09-101439-9. (jap.)
 4. a b c ゴジラファイナルウォーズ超全集. Shogakukan, styczeń 2005, s. 14. ISBN 4-09-101471-2. (jap.)
 5. a b c Specimen: Titanus Rodan, Twitter, 16 maja 2019 [dostęp 2019-06-17] (ang.).
 6. a b Rodan ラドン [Showa], Toho Kingdom [dostęp 2019-06-30].
 7. Hubert Smagalski, Ghidorah, The Three Headed Monster (1964), Kaiju World [dostęp 2019-06-17].
 8. Hubert Smagalski, Godzilla vs. Monster Zero (1965), Kaiju World [dostęp 2019-06-17].
 9. Renji Ōki, Gen Urobuchi: GODZILLA プロジェクト・メカゴジラ. Kadokawa, kwiecień 2018, s. 19-111. ISBN 978-4-04-106345-3. (jap.)
 10. Hoai-Tran Bui, ‘Godzilla: King of the Monsters’ Director Compares Rodan to a „Massive A-Bomb”, /Film, 20 marca 2019 [dostęp 2019-06-17] (ang.).