Rodan (potwór)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy fikcyjnego pterozaura z filmu. Zobacz też: Rodan – inne znaczenia tego słowa.
Rodan

Rodan (jap. ラドン Radon) – fikcyjny, gigantyczny pterozaur z serii japońskich filmów science-fiction wyprodukowanych przez wytwórnię Toho (producenta filmów z serii o Godzilli), jeden z najsłynniejszych japońskich filmowych potworów.

Po raz pierwszy Rodan pojawił się w filmie Rodan – ptak śmierci z 1956 roku. W tym filmie Rodan był pterozaurem ocalałym z czasów prehistorycznych, który urósł do gigantycznych rozmiarów pod wpływem promieniowania radioaktywnego. Jajo z Rodanem w środku zostało przez przypadek odkryte podczas prac w kopalni, co szybko doprowadziło do wyklucia się potwora. Razem z nim zostały też przebudzone wielkie owady Meganurony, będące jego pożywieniem. Niedługo potem zostaje też odkryty drugi Rodan. Oba pterozaury wkrótce łączą siły i wspólnie atakują Japonię. Ostatecznie jednak naukowcom udaje się je zwabić do wulkanu Aso i zabić kontrolowanym wybuchem wulkanu.

Rodan jednak powrócił w 1964 r. w filmie Ghidorah – Trójgłowy potwór (nie zostało wyjaśnione, czy to jeden z dwóch potworów z filmu Rodan - ptak śmierci, czy jeszcze inny przedstawiciel gatunku), gdzie po raz pierwszy zetknął się z Godzillą. Niespodziewanie pterozaur wydostał się z wulkanu Aso i wzbił się w powietrze, raz jeszcze stwarzając zagrożenie dla Japonii. Na początku był wrogiem Godzilli, z którym stoczył nierozstrzygniętą walkę. Jednak później, pod wpływem Mothry, sprzymierzył się z olbrzymim jaszczurem i z olbrzymią ćmą, by wspólnymi siłami pokonać zagrażającego Ziemi trójgłowego smoka z kosmosu, Ghidorę. Później dwukrotnie, w filmach Inwazja potworów i Zniszczyć wszystkie potwory, kontrolę nad nim i nad Godzillą (a w tym drugim filmie jeszcze nad 8 innymi potworami) przejmowali pragnący podbić Ziemię kosmici. W obu tych filmach, po uwolnieniu się spod kontroli kosmitów, Rodan ponownie sprzymierzał się z Godzillą przeciwko Ghidorze.

Rodan prezentował się w serii filmów Shōwa (1954–1975). Po reaktywacji Godzilli w serii Heisei (1984–1995) powrócił w 1993 r. w filmie Godzilla kontra Mechagodzilla II. Tym razem Rodan był opiekunem i obrońcą znajdującego się na wyspie Adonoa jaja, z którego miał się wykluć Godzilla Junior. Gdy japońsko-rosyjska ekspedycja próbowała zabrać jajo do Japonii, Rodan zaatakował jej obóz i zmusił jej członków do ucieczki. Jednak w ich zabiciu przeszkodziło mu nagłe pojawienie się na wyspie Godzilli, który również chciał przejąć jajo. Oba potwory zaczęły walczyć, dzięki czemu członkowie ekspedycji mogli odlecieć z jajem do Japonii. Godzilla pokonał Rodana i pozostawił go nieprzytomnego na wyspie, a sam ruszył do Japonii w ślad za jajem. Później jednak, odbierając przy pomocy telepatii wezwanie od Juniora, Rodan przebudził się i zmienił w silniejszą bestię - Fire Rodana. Teraz zaatakował Japonię, gdzie próbował raz jeszcze połączyć się z Juniorem. Tam jednak zmuszony został stoczyć walkę z Mechagodzillą i statkiem powietrznym Garudą. Choć udało mu się strącić Garudę na ziemię, sam ostatecznie został powalony przez Mechagodzillę. Jednak w finale filmu, gdy także Godzilla leżał sparaliżowany po przegranej walce z Mechagodzillą, Rodan raz jeszcze odebrał wołanie Juniora o pomoc. Zdecydował się więc poświęcić życie i przekazał Godzilli - jedynej istocie zdolnej chronić Juniora - całą swą energię, po czym sam wyparował. Dzięki temu poświęceniu Godzilla mógł raz jeszcze stanąć do walki z robotem i zniszczyć go.

Po raz ostatni Rodan pojawił się w filmie Godzilla: Ostatnia wojna z 2004 r., gdzie był kontrolowany przez pragnących podbić ziemię kosmitów i na ich rozkaz zaatakował Nowy Jork. Później wraz z Anguirusem i Kingiem Caesarem stoczył walkę z Godzillą u podnóża góry Fudżi. Trzy potwory przegrały jednak walkę z olbrzymim jaszczurem.

Dane podstawowe[edytuj | edytuj kod]

 • Wymiary:
  • 1956-1975: wysokość - 50 m; rozpiętość skrzydeł - 120-150 m; masa - 15 000 ton
  • 1993: wysokość - 70 m; rozpiętość skrzydeł - 120 m; masa - 16 000 ton
  • 2004: wysokość - 100 m; rozpiętość skrzydeł - 200 m; masa - 30 000 ton
 • Moce i umiejętności:
  • znakomity lotnik; w serii Shōwa potrafił latać z prędkością 1,5 macha, w serii Heisei - z prędkością 3 machów.
  • niezwykle silny, w serii Shōwa był nawet w stanie schwytać Godzillę w szpony i unieść go w przestworza
  • ma ostry dziób, który może wykorzystać jako broń
  • na kolce na klatce piersiowej, dzięki którym może - lecąc z dużą prędkością i taranując przeciwnika - zadać mu poważne rany
  • wymachując skrzydłami Rodan potrafi wywołać silny wiatr, zdolny porwać nawet ciężkie obiekty.
  • w serii Heisei potrafi też wytworzyć podczas szybkiego lotu falę uderzeniową, mogącą zniszczyć nawet duże budynki. Podobną falę uderzeniową tworzy też w filmie Godzilla: Ostatnia wojna, wytwarzając wysoki dźwięk podczas szybkiego lotu
  • w filmie Rodan - ptak śmierci potrafi też wywoływać wiatr, wydychając powietrze dziobem
  • w filmie Godzilla kontra Mechagodzilla II Rodan, po przemianie w Fire Rodana, może emitować z dzioba uranowy promień, podobnych do radioaktywnego promienia Godzilli
  • w tym samym filmie wielki pterozaur ma też zdolność telepatycznego komunikowania się z Godzillą Juniorem

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

1956: Rodan – ptak śmierci

1964: Ghidorah – Trójgłowy potwór

1965: Inwazja potworów

1968: Zniszczyć wszystkie potwory

1972: Godzilla kontra Gigan (fragmenty poprzednich filmów)

1973: Godzilla kontra Megalon (fragmenty poprzednich filmów)

1975: Powrót Mechagodzilli (fragmenty poprzednich filmów)

1993: Godzilla kontra Mechagodzilla II

1997-1998: serial Godzilla Island (jap. Gojira Airando)

2004: Godzilla: Ostatnia wojna

2019: Godzilla: King of the Monsters