Godzilla: Ostatnia wojna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Godzilla: Ostatnia wojna
ゴジラ FINAL WARS (Gojira: Final Wars)
Gatunek horror, science-fiction
Data premiery Ziemia 29 listopada 2004
Polska 23 marca 2006
Kraj produkcji Japonia, USA, Australia, Chiny
Język japoński
Czas trwania 125 min
Reżyseria Ryūhei Kitamura
Scenariusz Isao Kiriyama, Ryūhei Kitamura
Zdjęcia Takumi Furuya
Budżet 19,5 mln $

Godzilla: Ostatnia wojna[1](jap. ゴジラ FINAL WARS, Gojira: Final Wars lub ゴジラ ファイナル ウォーズ, Gojira: Fainaru wōzu) – film z Godzillą powstały w roku 2004.

Film miał największy budżet ze wszystkich do tego czasu nakręconych filmów z Godzillą. Wyniósł on dwa miliardy jenów, czyli około dziewiętnastu i pół miliona dolarów amerykańskich

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Po wielu latach nieobecności mnóstwo potworów pojawia się na całym świecie. W pewnym momencie znikają, za co okazują się odpowiadać kosmici, nazywający siebie Xillianami. Początkowo zdają się przyjaźni, ale wkrótce okazuje się, że to oni nasłali potwory na Ziemię. Wszystkie monstra wraz z siłami obcych prawie doszczętnie niszczą większość dużych miast na świecie. Ostatnia ocalała jednostka Sił Obrony Ludzkości uwalnia Godzillę z arktycznych lodów. Rozpoczyna się marsz potwora, podczas którego Godzilla pokonuje wszystkie inne potwory, tym samym ratując Ziemię przed ostateczną zagładą.

Potwory, które pojawiają się w filmie: Godzilla, Anguirus, Monster X – Keizer Ghidorah, Mothra, Rodan, Gigan, Kamacuras, Zilla, Ebirah, Kumonga, Hedorah, King Caesar, Manda i Minya. (Dodatkowo w sekwencji „podsumowującej” 50 lat historii Godzilli, prezentującej fragmenty poprzednich filmów z tym i innymi potworami wykreowanymi przez wytwórnię Toho, pojawiają się Varan, Titanosaurus, Baragon, Gezora, Megaguirus, Gaira, Fake Godzilla (pierwsza postać Mechagodzilli z serii Shōwa – pod tą postacią robot jest pokryty sztuczną skórą, dzięki czemu wygląda identycznie jak Godzilla) i Godzilla Junior (wcześniej – Godzuki.) z ostatniego Japońskiego filmu z serii Heisei[2]).

Miasta zaatakowane przez potwory: Monster XTokio; KamacurasParyż; AnguirusSzanghaj; ZillaSydney; RodanNowy Jork; KumongaArizona;

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W wydaniu DVD używa się nazwy – Godzilla: Ostatnie wojny
  2. Godzilla: Final Wars, www.tohokingdom.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]