Tako rzecze Zaratustra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Also sprach Zarathustra – poemat symfoniczny Richarda Straussa.
Tako rzecze Zaratustra. Książka dla wszystkich i dla nikogo
Also sprach Zarathustra. Ein Buch für Alle und Keinen
Ilustracja
Karta tytułowa pierwszego wydania.
Autor Friedrich Nietzsche
Tematyka filozofia
Wydanie oryginalne
Język niemiecki
Data wydania 1883-1885

Tako rzecze Zaratustra. Książka dla wszystkich i dla nikogo (niem. Also sprach Zarathustra. Ein Buch für Alle und Keinen) – książka autorstwa niemieckiego filozofa Fryderyka Nietzschego, wydana po raz pierwszy w częściach w latach 1883–1885.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Postać Zaratustry pojawia się u Nietzschego już w 1881 pod koniec książki Wiedza radosna. W tym samym roku Nietzsche rozpoczął prace nad nieukończoną nigdy książką Próżnowanie Zaratustry. W niej po raz pierwszy pojawia się zdanie „Tako rzecze Zaratustra”.

Pierwszą część książki Nietzsche napisał w styczniu 1883, od razu określając ją mianem „swojej najlepszej książki”. Ukazała się ona pod koniec kwietnia tego samego roku. Zaraz po jej wydaniu Nietzsche rozpoczął pisanie drugiej części książki, która ukazała się już w lipcu 1883. Trzecia część książki powstała na przełomie 1883 i 1884 i została wydana w marcu 1884.

Początkowo Nietzsche uważał trzy części Tako rzecze Zaratustra za skończoną pracę i na przełomie 1884 i 1885 przystąpił do pisania nowego cyklu o tytule Mittag und Ewigkeit (Południe i Wieczność), którego bohaterem również miał być Zaratustra. Problem ze znalezieniem wydawcy spowodował jednak decyzję Nietzschego o wydaniu gotowej części dzieła jako czwartej części Tako rzecze Zaratustra. Książka została wydana w kwietniu 1885 nakładem własnym autora w liczbie zaledwie 40 egzemplarzy.

W 1886 ukazało się zbiorcze wydanie trzech pierwszych części dzieła. Kompletne wydanie, zawierające również część czwartą, ukazało się dopiero w 1892 r.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Grzegorz Sowinski, Słowo od tłumacza.... W: Friedrich Nietzsche: Tak mówił Zaratustra: książka dla wszystkich i dla nikogo. 1–4. Kraków: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2005. ISBN 83-7389-977-4.
  • Friedrich Nietzsche: Ecce homo: jak się staje – kim się jest. Kraków: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2003. ISBN 83-7389-180-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]