The Girl from Ipanema

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Girl from Ipanema (w wersji port. Garota de Ipanema) – popularna piosenka w stylu bossa nova, która stała się światowym przebojem w połowie lat 60. XX wieku i w roku 1965 zdobyła Nagrodę Grammy w kategorii "Piosenka Roku" (Record of the Year).

Utwór powstał w 1962 roku, muzykę napisał Antonio Carlos Jobim, a tekst piosenki w języku portugalskim Vinicius de Moraes. W pierwszej wersji była to "Menina que passa" – Przechodząca dziewczyna. Później powstała wersja z angielskim tekstem napisanym przez Normana Gimbela.

Pierwsza wersja została nagrana w 1962 roku przez Pery Ribeiro. Jednak to wersja wykonywana przez Astrud Gilberto w duecie z jej ówczesnym mężem João Gilberto i jazzmanem Stanem Getzem z albumu Getz/Gilberto (1963) zyskała międzynarodową popularność. Od tego czasu piosenka The Girl from Ipanema zyskała wiele wersji i wykonań, śpiewali ją m.in. Dionne Warwick, Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Diana Krall czy też Amy Winehouse, która z utworem w 2011 roku dotarła do 13. pozycji listy Portugal Singles Top 50[1].

Ipanema to dzielnica w Rio de Janeiro, dziewczyna to Helô Pinheiro.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Amy Winehouse – The Girl From Ipanema (ang.). acharts.us. [dostęp 2012-07-09].