The Edge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Edge
Ilustracja
Imię i nazwisko David Howell Evans
Data i miejsce urodzenia 8 sierpnia 1961
Barking
Instrumenty gitara elektryczna, gitara akustyczna, gitara basowa, mandolina, banjo, instrumenty klawiszowe
Gatunki rock, post punk, rock alternatywny
Zawód muzyk
Powiązania Daniel Lanois, Brian Eno, Steve Lillywhite, Mark Ellis
Zespoły
U2
Odznaczenia
Oficer Orderu Wolności (Portugalia)
Strona internetowa

The Edge, właściwie David Howell Evans (ur. 8 sierpnia 1961 w Barking w hrabstwie Essex, obecnie dzielnicy Londynu[1][2]) – brytyjski muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, gitarzysta zespołu U2. Jest samoukiem.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Barking w Anglii, ale już rok później jego rodzina wraz z nim przeniosła się do Malahide. Oboje rodzice byli Walijczykami. Podobnie jak Bono pochodził z rodziny podzielonej religijnie. Ojciec Garvin był starszym kościoła prezbiteriańskiego, matka Gwenda – baptystką. Brat Dick był o kilka lat starszy, a siostra Jill urodziła się już po przeprowadzce do Dublina.

Edukację rozpoczął w szkole St. Andrew's i szybko zdobył opinię ucznia inteligentnego i obdarzonego poczuciem humoru. Następnie uczył się w Mount Temple Comprehensive School, jednak nie czuł się tam dobrze, ponieważ był nieśmiały. Dlatego też dużo czasu poświęcał muzyce. Wraz z bratem Dickiem poznawał podstawy gry na gitarze (chodził na lekcje gry na gitarze hiszpańskiej), uczył się również podstaw fortepianu. Szukał szansy wyrażenia swoich pomysłów i przemyśleń, dlatego zainteresował się gdy ujrzał notatkę Larry'ego Mullena. Kiedy pojawił się na pierwszej próbie Feedback (pierwsza nazwa U2), był już całkiem niezłym muzykiem. W zespole szybko przeszedł do gitary prowadzącej, gdyż grał lepiej niż Bono.

Dwukrotnie żonaty, obecnie jest z Morleigh Steinberg, tancerką i choreografką trasy koncertowej ZOO TV z początków lat 90.

The Edge jest również doktorem honoris causa Berklee College of Music w Bostonie za osiągnięcia muzyczne oraz wkład, jaki wniósł do amerykańskiej i międzynarodowej kultury (wręczenie doktoratu odbyło się w kwietniu 2007 roku). W 2003 roku magazyn Rolling Stone umieścił go na 24. miejscu rankingu najlepszych gitarzystów wszech czasów[3].

Życie artystyczne[edytuj | edytuj kod]

The Edge jest głównym kompozytorem w zespole U2, jest również głównym autorem słów do utworu pt. "Sunday Bloody Sunday". Odpowiada za pisanie muzyki do tekstów Bono. Jego gra charakteryzuje się melodyjnym, rytmicznym brzmieniem.

Oprócz grania w zespole U2, Edge komponował piosenki dla takich artystów jak Tina Turner czy Roy Orbison. Współpracował również z takimi muzykami jak Johnny Cash, B. B. King i Ronnie Wood.

Jego muzyka stała się inspiracją dla wielu współczesnych zespołów rocka alternatywnego.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Rola Uwagi Źródło
Będzie głośno 2008 jako on sam film dokumentalny, reżyseria: Davis Guggenheim [4]
Glen Campbell: I'll Be Me 2014 film dokumentalny, reżyseria: James Keach [5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pete Prown, Harvey P. Newquist, Jon F. Eiche: Legends of rock guitar: the essential reference of rock's greatest guitarists Biographies and Commentary. Hal Leonard Corporation, 1997, s. 176. ISBN 978-0-7935-4042-6.
  2. The Edge: Biography from @U2, www.atu2.com [dostęp 2016-02-09].
  3. Rolling Stone's "The 100 Greatest Guitarists of All Time" The Edge (ang.). Rolling Stone. [dostęp 2013-05-23].
  4. Będzie głośno(2008) (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2016-04-07].
  5. Glen Campbell: I'll Be Me (2014) (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2016-04-07].