The Edge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Edge
Ilustracja
Imię i nazwisko David Howell Evans
Data i miejsce urodzenia 8 sierpnia 1961
Barking
Instrumenty gitara elektryczna, gitara akustyczna, gitara basowa, mandolina, banjo, instrumenty klawiszowe
Gatunki rock, post punk, rock alternatywny
Zawód muzyk
Powiązania Daniel Lanois, Brian Eno, Steve Lillywhite, Mark Ellis
Zespoły
U2
Odznaczenia
Oficer Orderu Wolności (Portugalia)
Strona internetowa

The Edge, właściwie David Howell Evans (ur. 8 sierpnia 1961 w Barking w hrabstwie Essex, obecnie dzielnicy Londynu[1][2]) – brytyjski muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, gitarzysta zespołu U2.

Życiorys[edytuj]

Urodził się w Barking w Anglii, ale już rok później jego rodzina wraz z nim przeniosła się do Malahide. Oboje rodzice byli Walijczykami. Podobnie jak Bono pochodził z rodziny podzielonej religijnie. Ojciec Garvin był starszym kościoła prezbiteriańskiego, matka Gwenda – baptystką. Brat Dick był o kilka lat starszy, a siostra Jill urodziła się już po przeprowadzce do Dublina.

Dave edukację rozpoczął w szkole St. Andrew's i bardzo szybko zdobył opinię ucznia inteligentnego, bystrego, obdarzonego dużym poczuciem humoru. Następnie nauki pobierał w Mount Temple Comprehensive School, jednak ze względu na to, iż był nieśmiały, nie czuł się tam dobrze. Właśnie dlatego bardzo dużo czasu poświęcał muzyce. Chciał odizolować się od tłoku i chaosu, jaki panował w ponurym budynku szkolnym. Wraz z bratem Dickiem poznawał podstawy gry na gitarze (chodził na lekcje gry na gitarze hiszpańskiej). Uczył się również podstaw fortepianu. Dave był człowiekiem szukającym szansy wyrażenia swoich oryginalnych pomysłów i przemyśleń, dlatego gdy ujrzał notatkę Larry'ego Mullena, natychmiast się nią zainteresował. Kiedy pojawił się na pierwszej próbie Feedback (pierwsza nazwa U2), był już całkiem niezłym muzykiem. The Edge jest samoukiem. W zespole szybko przeszedł do gitary prowadzącej, gdyż grał o niebo lepiej niż Paul Hewson (Bono), czy starszy brat. The Edge skomponował muzykę do większości piosenek zespołu U2. Jest również głównym autorem słów do utworu pt. "Sunday Bloody Sunday".

Dwukrotnie żonaty, obecnie jest z Morleigh Steinberg, tancerką i choreografką trasy koncertowej ZOO TV z początków lat 90.

The Edge jest również doktorem honoris causa Berklee College of Music w Bostonie za osiągnięcia muzyczne oraz wkład, jaki The Edge wniósł do amerykańskiej, ale i międzynarodowej kultury (wręczenie doktoratu odbyło się w kwietniu 2007 roku). W 2003 roku magazyn Rolling Stone umieścił go na 24. miejscu rankingu najlepszych gitarzystów wszech czasów[3].

Życie artystyczne[edytuj]

The Edge jest głównym kompozytorem w zespole U2. Odpowiada za pisanie muzyki do tekstów Bono. Jego gra charakteryzuje się melodyjnym, rytmicznym brzmieniem. Oprócz grania w zespole U2, Edge komponował piosenki dla takich artystów jak Tina Turner czy Roy Orbison. Współpracował również z takimi muzykami jak Johnny Cash, B. B. King i Ronnie Wood.

Muzyka Evansa stała się inspiracją dla wielu współczesnych zespołów rocka alternatywnego.

Wybrana filmografia[edytuj]

Tytuł Rok Rola Uwagi Źródło
Będzie głośno 2008 jako on sam film dokumentalny, reżyseria: Davis Guggenheim [4]
Glen Campbell: I'll Be Me 2014 film dokumentalny, reżyseria: James Keach [5]

Przypisy

  1. Pete Prown, Harvey P. Newquist, Jon F. Eiche: Legends of rock guitar: the essential reference of rock's greatest guitarists Biographies and Commentary. Hal Leonard Corporation, 1997, s. 176. ISBN 9780793540426.
  2. The Edge: Biography from @U2, www.atu2.com [dostęp 2016-02-09].
  3. Rolling Stone's "The 100 Greatest Guitarists of All Time" The Edge (ang.). Rolling Stone. [dostęp 2013-05-23].
  4. Będzie głośno(2008) (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2016-04-07].
  5. Glen Campbell: I'll Be Me (2014) (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2016-04-07].