The Settlers III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Settlers III
Die Siedler III
Ilustracja
Producent

Blue Byte Software

Wydawca

Blue Byte Software

Dystrybutor

POL: CD Projekt[1]

Seria gier

The Settlers

Data wydania

30 listopada 1998[2]

Gatunek

RTS

Tryby gry

jedno- i wieloosobowa

Kategorie wiekowe

ESRB: Everyone[3]

Wymagania sprzętowe
Platforma

Windows 95 / 98 / 2000 / XP

Nośniki

CD (1 lub 2)

Wymagania

procesor Pentium 133 MHz (lub kompatybilny), 32 MB RAM, karta graficzna 2 MB[4]

Kontrolery

mysz

Strona internetowa

The Settlers III (niem. Die Siedler III) – komputerowa strategiczna gra czasu rzeczywistego, wydana przez Blue Byte Software w 1998. Do tworzenia jej powrócił twórca pierwszej części - Volker Wertich, który wprowadził pewne zmiany w stosunku do swojej pierwotnej koncepcji. Jest to kolejna gra z serii The Settlers osadzona w starożytności. Gracz kieruje w niej jednym z wybranych przez siebie ludów – Rzymianami, Egipcjanami lub Azjatami[5].

Gra w założeniach jest podobna do poprzednich części serii[5][6]. Największą zmianą było zrezygnowanie ze ścieżek łączących budynki z jednej osady. Nowością w stosunku do poprzednich gier z serii było też wprowadzenie do rozgrywki bogów, których kult jest nagradzany między innymi dodatkowymi surowcami, specjalnymi wojskami i plagami spadającymi na wroga[5][6].

Do gry The Settlers III ukazało się rozszerzenie Quest of the Amazons (w Polsce wydane jako Misja Amazonek[7]) oraz Mission CD (Nowe Misje).[8]

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gracz ma do dyspozycji trzy kampanie, w których kieruje kolejno Rzymianami, Egipcjanami i Azjatami (w dodatku do gry znalazła się również czwarta kampania, w której gracz kontroluje naród Amazonek). W większości misji należy rozwijać ekonomię osady/osad, rozbudować armię, a następnie podbić osady przeciwników (broniąc jednocześnie swojej osady). Podboju dokonuje się, zdobywając wszystkie wrogie fortyfikacje. W niektórych misjach wystarczą mniejsze dokonania, na przykład pokonanie tylko jednego z kilku przeciwników, zajęcie wyznaczonego terytorium czy też wykonanie jakiegoś zadania ekonomicznego (na przykład zgromadzenie określonej ilości danego towaru).

W The Settlers III gracz wykorzystuje środowisko naturalne do budowy gospodarki. Na przykład w górach gracz może wydobywać surowce, a drewno pozyskuje się poprzez eksploatację lasów. Surowce są wymagane do postawienia budynków wspomagających rozwój osady. Każda nacja ma charakterystyczne dla siebie budynki. W budowlach produkuje się jednostki o różnych specjalnościach, na przykład żołnierze strzegący granic czy robotnicy odpowiedzialni za budowę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Settlers III. „Gry Komputerowe”. 01/1999, s. 32. CGS Computer Studio. 
  2. The Settlers III for PC. GameSpot. [dostęp 2010-09-24]. (ang.).
  3. Search Results - The Settlers III. ESRB. [dostęp 2010-09-24]. (ang.).
  4. The Settlers III for PC - Technical Information, Game Information, Technical Support. GameSpot. [dostęp 2010-09-24]. (ang.).
  5. a b c Ron Dulin: The Settlers III Review for PC. GameSpot, 1998-12-15. [dostęp 2010-09-24]. (ang.).
  6. a b Tal Blevins: Settlers 3 - PC Review. IGN. [dostęp 2010-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-31)]. (ang.).
  7. The Settlers III: Misja Amazonek, The Settlers III: Quest of the Amazons ( PC ) - Encyklopedia Gier. GRY-OnLine. [dostęp 2010-09-24]. (pol.).
  8. The Settlers III Mission CD. „Gry Komputerowe”. 6/1999, s. 37. CGS Computer Studio.